Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECTIE

Unitatea de învăţământ: Liceul Pedagogic „N. Bolcaş”, Beiuş


Data: 19.12.2015
Clasa: a IV-a A
Prof.inv.primar: Istoc Silvia
Obiectul: Istorie
Subiectul: „Decebal şi Traian”
Tipul lecţiei: predare – învăţare
Obiectiv fundamental: Însuşirea unor cunoştinţe despre strămoşii noştri,
Decebal respectiv Traian, dezvoltându-le sentimente de mândrie, admiraţie şi
respect faţă de aceştia.

Obiective operaţionale:

O1 – să recunoască faptele lui Traian şi Decebal


O2 – să menţioneze cronologic anii de război între Dacia şi Imperiul Roman
O3 – să explice de ce sunt consideraţi Decebal şi Traian părinţii făuritori ai
poporului român
O4 – să recunoască imagini reprezentative pentru Dacia şi Imperiul roman
O5 – să menţioneze care sunt obiceiurile dacilor şi romanilor
O6 – să descopere cuvinte necunoscute pentru a putea fi explicate
O7 – să recunoască pe hartă aşezările Daciei şi Imperiului Roman

Strategii didactice:
Metode şi procedee:
M1 – conversaţia
M2 – explicaţia
M3 – expunerea
M4 – descrierea
M5 – observaţia sistematizată
M6 – problematizarea
M7 – interdisciplinaritatea
Mijloace:
m1 – harta
m2 – powerpoint
m3 – fişă de lucru
Forme de activitate: individual / frontal
Forme de evaluare: evaluare frontală, de produs
Resurse umane: 28 elevi
Resurse temporale: 50’
Forme de organizare: frontal – individual

Bibliografie:
1. „O sută de portrete istorice”, Bucureşti, 2003
2. „Proiectare şi evaluare didactică înv. primar”
3. „Legendă. Adevăr. Istorie” – Melania Antoaneta Sîrbu
4. Manual de istorie cls. A IV-a – Mihai Manea, edit. CD Press.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Nr. Ob. Forme de


Secvenţele lecţiei Activitatea propunătoarei Activitatea elevilor M
crt. op. organizare
0 1 2 3 4 5 6
1. Moment · Voi asigura o atmosferă corespunzătoare Elevii se pregătesc M1 frontal
organizatoric bunei desfăşurări a lecţiei şi voi pregăti pentru lecţie.
materialul didactic.
2. Reactualizarea · Ce lecţie ai învăţat ora trecută la istorie? Elevii răspund la M1 frontal
cunoştinţelor · Ce puteţi să-mi spuneţi despre aceste întrebările formulate de M2
popoare? propunătoare. M6
· În ce ţară trăiesc ungurii? Cum îi mai
putem numi?
· Care dintre aceste ţări vorbesc limba
slavă şi ce ţări au origine romanică?
3. Captarea O5 · Le voi prezenta copiilor un powerpoint Copii citesc pe rând m1 frontal
atenţiei privind date despre Decebal şi Traian. slide-urile ppt-ului
La sfârşit, le voi pune întrebări.
4. Anunţarea temei Astăzi, copii, la ora de istorie, vom Copiii sunt atenţi la M1 frontal
şi a obiectivelor învăţa despre Decebal şi Traian, strămoşii explicaţii
noştri.
Va trebui să fiţi atenţi, ca la sfârşitul orei
să puteţi să-i distingeţi, să precizaţi anii de
domnie şi să puteţi exemplifica
monumente întemeiate de aceştia cât şi
recunoaşte pe hară aşezările Imperiului
Roman şi cea a Daciei.
0 1 2 3 4 5 6
5. Dirijarea · Voi scrie data şi titlul pe tablă. Copiii ascultă. frontal
învăţării · Le voi spune copiilor lecţia nouă.
· În jurul anului 100dHr., la S de Dunăre,
se întindea cea mai mare putere din vremea
aceea, condusă de marele împărat Traian.
O7 Era cea mai mare putere din acea vreme,
cu capitala la Roma. Romanii, locuitorii
acestui teritoriu, erau buni soldaţi şi au
cucerit popoare pe trei continente: Europa,
Asia şi Africa.
Buni gospodari, au construit pe unde au
trecut sute de oraşe. M3
O1 Tot în acest timp, la N de Dunăre, se afla M4
o ţară mică, bogată, cu oameni harnici,
numită Dacia, având capitala la
Sarmisegetuza din M-ţii Orăştiei, condusă
de regele Decebal: priceput în ale
războiului, iscusit la faptă, meşter în a
întinde curse, viteaz, fiind pentru romani
un potrivnic de temut.
De multe ori romanii au trecut Dunărea
dorind să cucerească Dacia, dar nu au
reuşit.
O2 Între anii 101-102 romanii trimit o mare frontal
armată împotriva Daciei.
La Tapae, locul unde s-a dat bătălia,
Decebal va fi înfrânt şi va cere pace.
O2 Pacea, însă, nu a durat mult, iar între anii
105-106 a început al doilea război.
Datorită podului construit de Apolodor
din Damasc (un mare constructor din acea
vreme), Traian reuşeşte să trimită o armată
imensă împotriva Daciei.
Armata romană ajunge până în inima
ţării, intrând în capitala Sarmisegetuza.
Pentru a nu fi dus şi închis la Roma,
Decebal se sinucide în 106, iar o parte din
Dacia va fi transformată în provincie
romană, condusă de un guvernator roman,
ceea ce va duce încet-încet lacontopirea a
O3 două popoare, daci şi romani, având loc
procesul de romanizare, rezultând formarea
poporului român şi limbii române.
O6 · Voi explica pe înţelesul copiilor
procesul de romanizare.
· Ne deschidem manualele la pag.32 şi
voi numit copii care vor citi lecţia.
0 1 2 3 4 5 6
6. Fixarea · Voi împărţi copiii în două grupe: Copiii completează fişa m3
cunoştiţelor Dacia cu dacii şi Imperiul roman cu de lucru. M2
romanii.
· Le voi distribui câte o fişă ce va conţine
texte scrise de diferiţi istorici, iar ei vor
trebui să extragă însuşirile fiecărui
conducător.

7. Încheierea lecţiei · Voi face aprecieri generale şi


individuale asupra modului de lucru.
SCHIŢA TABLEI

ANEXA I

DECEBAL TRAIAN
o rege al Daciei o Împărat al Imperiului Roman.
între 87-106 dHr. 98-117 d.Hr.
o reorganizează şi înzestrează o măreşte Imperiul cucerind multe
armata pentru a-şi apăra regatul ţări, Dacia fiind ultima provincie
de atacurile romanilor cucerită şi organizată de romani
o construieşte cetăţi în M-ţii o a construit poduri, drumuri,
Orăştiei pentru a întări capitala terme (băi publice), temple şi
Sarmisegetuzei amfiteatre
o învins de romani, Decebal se o la moartea sa, Imperiul Roman
sinucide, iar ţara devine atinge întinderea maximă
PROVINCIE ROMANĂ.

101-102 – primul război la Tapae


105-106 – al doilea război – Dacia va fi cucerită şi transformată
în provincie romană.

S-ar putea să vă placă și