Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC AL ACTIVITATII INTEGRATE

Data:20.10.2022
Tema globala:Eu ca personalitate
Tema proiectului:Toamna harnica si de roade darnica
Subtema: Toamna anotimpul bogatiei
Tema zilei: Cosul toamnei
Domeniul de activitate:
1. Limbaj si conunicare;
2. Arta;
3. Eu ,familia si societatea;
4. Sanatate si motricitate
Dimensiuni:
1.Educatia pentru limbaj si comunicare
2.Educatia pentru sanatate
3.Eduatia pentru societate
4.Educatia muzicala

Unitati de competenta:
LC - Verificarea si reactualizarea cunostintelor copiilor referitoare la fructele si legumele anotimpulului toamna;

SM- Consolidarea deprinderii de a raspunde corect si complet la intrebarile adresate;

EPS- Educarea atentiei, perspicacitatii, a spiritului de observatie si a promptitudinii in gandire.

Obiective operationale:
a) cognitive:
- să descrie aspectele generale ale toamnei: fenomene specifice lunilor de toamnă, schimbările observate în
natură;
- să recunoască roadele toamnei;
- să clasifice roadele toamnei;
- să specifice unele însuşiri ale florilor, fructelor şi legumelor.
b) psiho-motorii:
- să mânuiască materialele puse la dispoziţie.
c) socio-afective:
- să aprecieze frumosul din natură.

DESFASURAREA ACTIVITATII

Etapa Strategii didactice Evaluarea


activitatii Continutul activitatii
Metode Mijloace Forme de
didactice de organizare
invatamint
Evocarea Aerisirea sălii de grupă. Salutul panouri Frontal
Aranjarea mobilierului. Conversatia
Intrarea copiilor în sala de grupă.
Se realizează cu ajutorul Zânei Toamna care venită
în vizită a lăsat în sala de grupă coşuri cu surprize ce
urmează a fi descoperite de către copii.
Pauza dinamică „Să ne relaxăm cu toții”
Realizarea Se anunţă copiii că se vor juca un joc numit „ Coşul Convorbirea Ilustrate
sensului Toamnei” în care ei trebuie să identifice ce fructe sunt
ascunse în coşurile aduse de Zâna Toamna şi să Desene Frontal
completeze un ciorchine al fructelor, apoi să realizeze /Individual
Fise de lucru
din fructe jucării utilizând materialele puse la
dispoziţia lor.
Se prezintă copiilor modul de desfăşurarea al
jocului:
Un copil atins cu bagheta magică a Zânei Toamna Expunerea
vine în faţă şi încearcă prin pipăire să ghicească ce
fruct se ascunde în primul coş, apoi să precizeze
câteva caracteristici ale acestuia. Dacă răspunsul este
corect poate el să atingă cu bagheta magică un alt
copil care să descopere alt fructul ascuns dacă nu
sarcina revine educatoarei. Jocul continuă până se
termină toate fructele din coş.
In cel de al doilea coş se află fructe tăiate, copilul Memorarea
atins trebuie să guste un fruct şi să precizeze numele
fructului, apoi un alt copil numit de el va alege
imaginea corespunzătoare fructului şi o va lipi într-un
ciorchine al fructelor. La finalul jocului ciorchinele
fructelor va fi complet.
In cel de al treilea coş Zâna Toamnă a lăsat mai
multe fructe, şi diverse alte materiale cu ajutorul
cărora copiii îşi pot face nişte jucării (hârtie creponată,
glasată, spaghete, lipici, scobitori, beţe etc.)
Educatoare le prezintă modele de jucării ce pot fi
realizate dându-le explicaţii.
Copiii îşi realizează propriile lor jucării fiind atent
supravegheaţi şi îndrumaţi de către educatoare.
Lucrările realizate de către copii vor fi puse la centru
tematic deschis.
Pe masura ce termina lucrarea si se intoarce de la
baie, fiecare copil isi va alege un loc de joaca la unul
din centrele: Arta – “ Cosul toamnei” - desen si
colorare in contur (fructe, legume, cosuri cu fructe si
legume, etc), Joc de rol – “De-a soferii de camion”
( copiii transporta la “piata” fructe/legume realizate
din plastic) sau Biblioteca – “Unde este toamna?”
(sortare de jetoane reprezentand aspecte
caracteristice anotimpului).
Lucrul
individual
Educatoarea trece pe la centre si urmareste cum
lucreaza copiii, ii ajuta sau ii stimuleaza sa gaseasca
solutiile potrivite, sa coopereze, sa discute intre ei
despre legume, fructe, bogatiile toamnei, etc.

La final, copiii se impart in doua grupe: Grupa


legumelor si Grupa fructelor, in functie de jetoanele
pe care le-au primit la jocul didactic si se joaca un joc
de miscare tip: “Cursa cu obstacole”. Sarcina jocului
este urmatoarea: copiii transporta in linguri de lemn
fructe/legume, pasind peste anumite obstacole sau
ocolindu-le, pana la “bucatarie” unde sunt asezate
cosuri speciale pentru salata de legume si salata de
fructe. Castiga echipa care umple Cosul toamnei cu
cat mai multe fructe sau legume.
Reflectii Încetarea lucrului – cu 2-3 minute înainte de Fontal
încheierea activităţii anunţ copiii să se apropie de
finalul activităţii. Fiecare copil îşi va aşeza Joc
lucrarea la expoziţie pe panoul pregătit. Copiii
rămân în picioare cu faţa la panou la o distanţă
apreciabilă (nu foarte apropiată) şi observă
lucrările pictate.
- Analiza lucrărilor se face în grup
Comunicare
- respectarea temei; a
- acurateţea - dacă lucrarea este curată, are
aspect plăcut, Zana este pictată pe toată suprafaţa
în culorile toamnei.
Se stabilesc cele mai frumoase, se fac aprecieri
generale asupra modului de executare a temei.

Extindere Se va realiza un Tur al galeriei astfel încât copiii să


vadă şi să aprecieze produse muncii lor .
Se va face o apreciere globală şi individuală a
activităţii desfăşurate, oferindu-se recompense

S-ar putea să vă placă și