Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data:
Grupă combinată
Tema anuală: Când, cum şi de ce se intâmplă?
Tema proiectului: În impărăţia Toamnei.
Tema săptămânii: Fructe vesele
Tema zilei : Ne jucăm cu fructele
Forma de realizare: activitate integrată (ADP+ALA1+ADE+ALA2)
Tipul activității: consolidarea şi sistematizarea cunoștințelor, priceperilor și deprinderilor

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:


ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):
 Rutine:
Jocul liber
Întâlnirea de dimineaţă.
 Salutul:,,Bună dimineața, dragii mei!”
 Prezenţa- ,,Copacul Toamnei”
 Calendarul naturii
 Împărtăşirea cu ceilalţi:,,Mi-ar plăcea să fiu...(fructe)”
 Gimnastica de înviorare
 Tranziții: „Bat din palme clap,clap,clap”
,,Toţi degrabă ne-adunăm"
Joc muzical ,,Trenuleţul veseliei”
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA 1):
Bibliotecă: ,,Citire imagini anotimpul toamna.”
Artă: ,,Fructul preferat” (colorare).
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE (ADE): DLC,,Ce ştii despre mine?"
joc didactic + DEC ,,Mărul vesel" (pictură )
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA2):
,,Coşul rupt!”( joc de mişcare)
„Fructele”(cântec )
Momentul poveștilor: ,,Povestea mărului buclucaş” Vladimir Suteev (povestirea educatoarei)

DOMENII ALE DEZVOLTĂRII:


D. DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ȘI A PREMISELOR CITIRII ȘI
SCRIERII,
C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE,
A. DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ŞI IGIENEI PERSONALE,

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

1
D.2. Mesaje orale în diverse situații de comunicare,
C.2. Finalizarea sarcinilor și acțiunilor ( persistență în activități),
A1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare.

COMPORTAMENTE VIZATE:
D.2.2. Respectă reguli de exprimare corectă în diferite contexte de comunicare
D.2.3. Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului;
C.2.2. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină
dificultăți.
A.1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate.
SCOPUL
 Asimilarea regulilor de exprimare corectă prin joc,îmbogăţirea şi nuanţarea vocabularului
cu noi cuvinte şi expresii, consolidarea deprinderilor de lucru pentru realizarea picturii.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 să recunoască fructele de pe jetoane;
 să despartă în silabe cuvintele care denumesc imaginile de pe jetoane;
 să redea numărul silabelor din care este alcătuit cuvântul;
 să alcătuiască propoziții simple corecte din punct de vedere gramatical;
 să ghicească răspunsul la ghicitori;
 să coloreze cu culori adecvate fructul preferat;
 să utilizeze tehnicile de lucru însușite anterior;
 să respecte indicațiile educatoarei;
 să participe activ la activitate.
Strategii didactice:
Metode şi procedee:conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia, jocul didactic
demonstraţia, Turul Galeriei.
Resurse materiale: jetoane cu fructe, imagini anotimpul toamna,cub, panou ghicitori
fructe, acuarele pensulă, burete, pahare plastic, şervetele, coşuleț, foi cartonate cu mărul printat,
recompense.
Forme de organizare:frontal, pe grupe ,individual.
Durata : o zi

BIBLIOGRAFIE:
 Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
curriculumul pentru educație timpurie, 2019;
 Breben, Silvia , Gongea, Elena, Ruiu, Georgeta, Fulga, Mihaela – Metode interactive de
grup (Ghid metodic) , Editura Arves, 2008;
 Revista Învăţământul preşcolar nr. 1-2/2019”, Editura ARLEQUIN, 2009.
 Ziua bună incepe la Întâlnirea de dimineaţă”,Ed.Tehno-Art, Smaranda Maria,
Camelia Lazăr.

2
SCENARIUL ZILEI

Ziua începe cu primirea copiilor și exersarea deprinderilor igienico-sanitare (de spălare a


mânuțelor). Copiii vor fi așteptați în sala de grupă, în care aceștia vor găsi următoarele centre de
interes deschise: ,,Art㔺i ,,Bibliotecă”.
Educatoarea va anunţa copiii despre importanţa acestei zile în care avem şi invitaţi de
onoare care au auzit multe lucruri frumoase despre noi si acum doresc să se convingă de aceste
spuse. Din cauza problemelor cu care ne confruntăm nu au putut să ajungă la noi dar ne vor
vedea prin intermediul calculatorului. Să spunem si noi invitaţilor:
Bună dimineața !
Momentul organizatoric constă în stabilirea unor reguli pentru o desfășurare eficientă a
activității online pe platforma Google Meet; nu vorbim în timpul activităților, vorbim doar când
suntem întrebați, suntem atenți la activitate, respectuoși, așteptăm să termine colegul când vrem
să vorbim.
1). Întâlnirea de dimineață
Salutul. Copiii sunt aşezaţi în semicerc pentru a putea stabili fiecare un contact vizual cu
toţi colegii. Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi copiii grupei.
Cu zambetul pe buze, educatoarea îi salută pe copii: “Bună dimineața, dragii mei!
Astăzi vă propun să ne salutăm cu ajutorul medalioanelor/ fructe pe care le-am primit la
intrarea în sala de clasă. Mai exact:
Bună dimineaţa. Eu sunt Andrei şi azi sunt un măr roşu, gustos.
Urmăreşte comportamentul adecvat din timpul salutului.
2). Prezența – Pe parcursul salutului, vom atașa la panou câte o frunză în copacul
Toamnei, pentru cei prezenți, iar în partea de jos a copacului, câte o frunză pentru cei absenți. Se
vor număra copiii prezenți/absenți/băieți/fete.
3). Calendarul naturii - pentru desfășurarea acestei etape, îi voi ruga pe copii să privească
pe fereastră pentru a stabili starea vremii de astăzi. Astfel, după această etapă vom stabili
ziua,luna și anotimpul corespunzător cu ajutorul jetoanelor corespunzătoare:
În ce anotimp suntem?
În ce zi a săptămânii suntem?
Ce zi a fost ieri?
Ce zi va fi mâine?
4). Împărtășirea cu ceilalți – fiecare copil va spune care este fructul preferat și va
argumenta alegerea făcută.
Gimnastica: Dacă vreau să cresc voinic,
Fac gimnastică de mic
Merg în pas alergător,
Apoi sar într-un picior
Deschid braţele şi zbor
Mă aşez, respir ușor.
Ăsta-i doar un început
Ia priviţi cât am crescut.

3
Trecerea la activitatea pe centre se va face prin tranziția “Bat din palme clap ,clap, clap",
după care, fiecare copil este invitat să desfășoare activitățile de la centrele de lucru.
2). Activități liber-alese (ALA 1)
Bibliotecă: ,,Citire imagini anotimpul Toamna,.
Artă: ,,Fructul preferat”- colorare
Sarcini de lucru:
 recunoaşterea anotimpului din imagine ;
 enumerarea unor caracteristicii ale anotimpului;
 găsirea unui titlu potrivit imaginii respective ,
 realizarea desenului preferat în culori adecvate.
Resurse materiale: imagini cu anotimpul toamna, creioane colorate, fișe de lucru.
La sectorul ,,Bibliotecă” preşcolarii vor citi imagini cu anotimpul toamna şi muncile
specifice acestui anotimp.
La sectorul ,,Artă” vor colora fructele preferate cu respectarea conturului.
După epuizarea jocurilor liber alese și strângerea materialelor folosite, educatoarea
lansează tranziția “Toţi degrabă ne-adunăm” iar copiii sunt conduși către sala de mese pentru
mic dejun, nu înainte de a se spăla pe mâini.
Tranziția : Toţi degrabă ne-adunăm
În perechi noi ne grupăm
Către baie ne-ndreptăm
Mâinile ni le spălăm.
În cadrul ADE se desfăşuară la DLC jocul didactic ,,Ce ştii despre mine... (fructe)? “
Varianta 1. În cadrul jocului copiii de la grupa mică vor lua pe rând din coş câte un fruct,
îl vor recunoaşte, şi vor spune ce culoare are.Copilul numit va trebui să răspundă: Acesta este un
măr. Mărul are culoarea roșie. După care va da mărul altui coleg de grupă mijlocie să continue
cu alte două caracteristici. Mărul este rotund şi acrişor. După câteva exerciţii se trece la proba
următoare.
Varianta 2. Copiii de grupă mare vor arunca un cub pe feţele căruia se găsesc imagini cu
fructe şi vor trebui să denumească imaginea, să despartă cuvantul în silabe şi să alcatuiască
propozitii cu acest cuvant.
Acesta este un strugure şi are trei silabe. Strugurele este zemos.
Varianta 3. Va consta în rezolvarea de ghicitori şi aşezarea răspunsurilor la panou.
Copiii vor răspunde corect la ghicitori şi vor lipi la panou răspunsul ghicitorii redat prin
imagine realizând Diamantul Toamnei.
Varianta 4. Adevarat sau Fals Voi prezenta cateva enunţuri.Copiii vor spune care sunt
adevărate şi care false, folosind două palete. Paleta verde la propozitia adevarată şi paleta roşie la
propoziţia falsă.ex: Mărul este o legumă.(F). Copiii ridică paleta rosie.
Pentru interactivitate se vor folosi aplauze.
Tranziția spre următoarea activitate DEC se va face cu ajutorul cântecului - Trenuleţul
veseliei.
Activitatea din cadrul Domeniului Estetic Creativ începe printr-o scurtă conversație
despre măr. Copiii sunt indreptaţi către măsuţe unde vor trebui să picteze mere vesele.
Activitatea se va incheia cu interpretarea cantecului: ,,Fructele”.

În cadrul ALA 2, copiii se vor distra cu jocul de mișcare: „Coşul rupt”.

4
Sarcini:
- să găsească un loc pe scăunel în momentul în care se rupe coșul
- să păstreze atenţia la indicaţiile educatoarei.
Resurse materiale: fructe, coş, scăunele.
Explic jocul precum și regulile acestuia :
Copiii vor sta pe scăunele într-un cerc și vor avea câte un fruct în mână. Conducătorul
jocului se va plimba în interiorul cercului cu coşul pe mână şi va rosti următoarele versuri: Merg
la piaţă, să cumpăr, să cumpăr......(fruct). Copilul care deţine acel fruct se ridică, pune fructul în
coş şi se alătură conducătorului. În momentul în care toţi copiii sunt în picioare conducătorul
rosteşte următoarele versuri: Coşul s-a rupt! Toţi copiii trebuie să se aşeze pe scăunele. Cine
rămâne în picioare preia locul conducătorului. Jocul se reia de câteva ori.
La Momentul poveștilor voi lectura povestea ,,Mărul buclucaș” de Vladimir Suteev.
În încheierea activității se va realiza Sinteza zilei în spațiul dedicat Întâlnirii de
dimineață. Copiii vor fi intrebați ce secvență din activitate le-a plăcut cel mai mult și vor motiva
alegerea făcută. Voi face aprecieri individuale și frontale și le voi mulțumi copiilor pentru
această zi minunată pe care am petrecut-o împreună și le voi spune că îi aștept cu drag la
gradiniță, ziua următoare.

DEMERSUL DIDACTIC
Eveniment Continut știintific Strategii Evaluare
didactic Didactice
1.Moment Se creează condițiile psiho-pedagogice Observarea
organizatoric necesare desfăşurării activității în bune comportamentu
condiții: lui copiilor
-aerisirea sălii de grupă;
-aranjarea scăunelelor în semicerc, corectarea
-introducerea copiilor în sala de grupă. ţinutei,

2.Captarea Captarea atenției se realizează prin apariția Conversatia Observarea


atenției unui coş cu fructe ce conține şi o scrisoare comporta
de la Zâna Toamnă, care le cere copiilor să mentului
rezolve câteva sarcini pentru a învăța cât copiilor
mai multe despre fructele ei.
Menționează că le-a pregatit multe surprize
dacă sunt ascultători pe parcursul acestei
zile.
Voi citi scrisoarea adresată copiilor.
( Anexa 1)

3.Anunțarea Dragii mei drept mulţumire pentru coşul Explicația


temei și a primit azi m-am gândit să ii aratăm Zânei că
obiectivelor noi ştim multe despre fructele ei şi vă
propun să jucăm un joc numit:
5
,,Ce ştii despre mine?’’.
În jocul de azi trebuie să recunoaşteţi
fructele, să le denumiţi, să despărţiţi în
silabe fructul respectiv şi să alcătuiţi
propozitii cu ele, astfel încât la sfârșit, Zâna
Toamnă să fie foarte multumită de
răspunsurile voastre.
4.Reactualiza Copiii sunt solicitați să răspundă la Conversaţia Evaluarea
rea cunostiin- următoarele intrbări: răspunsurilor
ţelor În ce anotimp ne aflăm? Conversația copiilor
Ce fructe se coc în anotimpul Toamna?
Ce păsari pleacă în acest anotimp de la noi
din ţară?
5.Dirijarea Se precizează sarcinile și regulamentul
învățării jocului.Voi explica copiilor regulile jocului. Explicația
Pe rând, vor lua din coşul Toamnei câte un
fruct. Trebuie să recunoască fructul, şi să
spună ce culoare are, apoi să dea fructul Conversaţia Observarea
altui coleg de grupă mijlocie care va spune comportamentu
alte două caracteristici ale fructului. Exercitiul lui copilului

Jocul de probă: Se desfășoară jocul de


probă, având ca scop întelegerea şi
respectarea regulilor. Educatoarea ia un
fruct din coş – Acesta este un măr.Mărul are
culoarea rosie. Adresează unui copil de
grupă mijlocie intrebarea:
Ce mai poţi spune despre măr?(formă,gust)
Răspunsul aşteptat din partea celui numit
Mărul este rotund şi acrişor.Dacă a răspuns
corect este aplaudat de către colegi.
Educatoarea invită un copil de grupă mare Evaluare
care aruncă cubul rostind versurile : orala
Cubul se rostogoleste / Oare unde se
opreşte? Copilul trebuie să denumească
imaginea, să despartă în silabe cuvântul şi să Evaluare orala
alcătuiască propoziţii cu el.
Acesta este un strugure şi are tei silabe.
Strugurele este zemos.
Sarcina următoare, copiii vor răspunde
corect la ghicitori şi vor pune răspunsurile la
panou.
Desfășurarea jocului propriu-zis:
Varianta 1: ,,Spune ce fruct este şi ce ştii
despre el?” Copiii vor proceda conform Exercițiul
6
jocului de probă.
Varianta 2 Se va rosti formula magică:
,,Cubul se rostogoleste
Oare unde se opreste?”
Ne vom jucam cu acest cub şi vom discuta
pe baza imaginilor ataşate pe cele şase feţe
ale lui. Copiii de grupă mare aruncă cubul
descoperă imaginea, o denumesc, o despart
în silabe şi alcătuiesc o propoziţie simplă.
Copiii vor continua jocul conform regulilor Frontal
stabilite anterior. individual
Acesta este un strugure şi are trei silabe.
Strugurele este zemos
Varianta 3 Ghicitori.
Dezlegaţi ghicitorile şi realizati Diamantul
Toamnei. Copiii răspund la ghicitori şi
lipesc răspunsurile la panou.
Vantul bate cu putere
Frunzele au căzut
Nu este greu de ghicit Exercitiul
Ce anotimp a sosit? Evaluare orala

Evaluare
individuala

(toamna)

Este un fruct acrişor


Rosu, verde, gălbior
În poveste-i otrăvit
Ghiceşte fructul oprit.

(mărul)

Pe arac infăşuraţi
Ciorchini stau doar să-i luaţi

7
. (strugurele)

O sageată de cărbune
Zboară iute peste lume.

(rândunica)

Ce moţată dragii mei


A prins Creangă intr-un tei? (pupăza)

Să-mi ghiciţi o ghicitoare


Înaltă cu lungi picioare
Pene negre pe aripi are
Cine-i oare?

(barza)

Adevarat sau Fals.


6.Obtinerea Voi prezenta câteva enunțuri.
Performanţei Copiii vor spune care sunt adevărate sau
false cu ajutorul a două palete.(paleta verde,
paleta rosie). Dacă propozitia este corectă
vor ridica paleta verde. Dacă este falsă vor
ridica paleta roşie ..
Exercitiul Evaluare orală
Mărul este o legumă.(F)
Strugurele creşte în pom.(F)
8
Caisa este gustoasă.(A)
Lămâia este acră.(A)
Fructele cresc în pământ.(F)
Mărul este acrişor.(A)

7.Evaluarea Se va purta o discuţie referitoare la Conversația Evaluare orală


activitatea desfăşurată.
Cu ce ne-am jucat noi astăzi ? Evaluare
Cum s-a numit jocul pe care l-am jucat noi? individuală
Ce am invăţat noi astăzi?

8.Încheierea Voi face aprecieri generale și individuale Aprecieri


activităţii asupra desfașurării activității. Preşcolarii vor Conversația individuale și
fi recompensaţi. colective

Trecerea la a doua activitate se face printr-oTranzitie: Trenuleţul veseliei.

Evenimentul Evenimentul didactic Strategii Evaluare


didactic didactice

1. Moment Se asigură condiţiile necesare desfăşurării


organizatoric activităţii ,se pregăteşte materialul
didactic

2. Captarea Se face printr-o ghicitoare: Expunerea Observarea


atenţiei Un rotund puţin turtit Conversația comportamentului

9
In livadă găzduit copiilor
Are frunză şi codiţă,
Mustăţi dar nu-i pisicuţă
Ghici ce este? (mărul)

3. Anunţarea Tema activităţii de astăzi se numește:


temei şi a ”Mere vesele” Conversația Observarea
obiectivelor Dacă veţi lucra frumos, vom aranja comportamentului
împreună o expoziţie frumoasă, cu copiilor
lucrările voastre, pentru a-i face Zânei o
surpriză la finalul activităţii.
4.Reactualizarea Care sunt fructele cele mai des Conversația Observarea
cunoștințelor consumate? Problematizarea comportamentului
Sunt importante fructele în alimentaţia copiilor
noastră?
De ce?
5. Dirijarea Copiii vor lucra la băncuțe. Fiecare va
învățării avea de pictat o fişă cu mărul vesel.
Explicația Observarea
a). Prezentarea Prezint copiilor modelul meu. Se va comportamentului
și analiza evidenţia modul de utilizare al copiilor
modelului materialelor,respectarea etapelor de lucru
si acurateţea lucrării.

b). Explicarea si Se intuiește materialul pe care copiii l-au


Conversatia
demonstrarea primit pe mese: foi cartonate cu un măr
modului de printat,acuarele,burete, pensule,șervețele.
lucru Voi demonstra şi explica tuturor, tehnica
de lucru.
Vom picta mărul cu culoarea roşie iar Observarea
codiţa si frunza cu culoarea verde . comportamentului
Copiii de grupa mică,vor picta cu ajutorul copiilor
buretelui iar cei de grupă mare cu
Demonstrația
pensula. Cu mâna stângă ținem foaia iar
buretele/pensula în mâna dreaptă.
Înmuiem buretele în culoare, după care o
aplicăm într-un spaţiu delimitat, folosind
culoarea corespunzătoare.În acest fel se
va proceda până când va fi pictată toată
suprafața.
c). Încălzirea
Vom face câteva exerciţii de încălzire,
mușchilor mici
pentru a putea lucra mai bine:
ai mâinilor
,,Mișcăm degețelele,
Batem tare palmele,
d). Executarea
10
propriu-zisă a Răsucim încheietura
temei Și dăm mingea dura, dura!’’ Exercițiul
Fiecare copil va realiza lucrarea, ținând
cont de indicațiile educatoarei.
Le urez copiilor“Spor la lucru!”
Îi voi îndruma în timpul executării temei
și le voi stimula încrederea în forțele
proprii, încurajându-i.

6. Obținerea Copiii vin cu lucrările şi le pun la Conversația Observarea


performanței panou,realizand o expozitie (Expozitia comportamentului
Toamnei) . copiilor

7. Evaluarea Se realizează analiza lucrărilor, tinând Turul galeriei


cont de criteriile de evaluare. Cer copiilor
să-și exprime opinia față de lucrările
colegilor.
8. Încheierea Activitatea se încheie intonand Observarea
activității cantecul ,,Fructele” .Se fac aprecieri comportamentului
individuale pentru participare și implicare copiilor
în activitate. Se oferă recompense.

11
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA 2)

Coșul rupt - joc miscare

Copiii stau în semicerc, pe scăunele,cu câte un fruct în mână. Se alege un copil(conducătorul


jocului). Conducătorul jocului se învârte în jurul cercului spunând "Eu mă duc, mă duc la piaţă
să cumpăr fructe!"şi rosteşte numele unui fruct. Copilul care are fructul respectiv se ridică pune
fructul în coş trece în spatele conducătorului. Conducătorul jocului numşte toate fructele până se
ridică toţi copiii şi spune: "Cosul s-a rupt, toate fructele-au căzut!"Copiii se aseaza repede pe
scăunele.În continuare se alege alt copil conducator ..
Este un joc foarte distractiv şi apreciat de copii.

12
MĂRUL BUCLUCAȘ

de VLADIMIR SUTEEV

Într-o zi de toamnă târzie când copacii se goliseră de mult de


frunze, în vârful unui măr sălbatic , din pădure, mai atârna un măr,
un singur măr.
Tocmai în timpul acesta, iepuraşul  Iepurici, care alerga prin
pădure, a văzut mărul.
Dar cum să-l ia de acolo ? Mărul era sus, sus de tot iar el nu
putea să sară până la el
– Crra – crra !  …se auzi de sus dintr-un brad. Era Cioara
cea neagră care râdea.
Se uită iepuraşul  Iepurici la ea cu uimire şi-i strigă:
-Ei, Cioaro , rupe-mi şi mie mărul ala de sus !
Cioara a zburat din brad şi a rupt mărul. Numai că nu a reuşit să-l ţină în cioc, şi mărul a
căzut.
– Îţi mulţumesc, Cioaro ! a strigat bucuros Iepurici şi a dat să ridice mărul de jos, dar
acesta parcă ar fi fost viu, a început deodată să sâsâie…. Şi a luat-o la fugă.
– Ce-o fi asta? Iepurici s-a speriat foarte tare dar apoi a înţeles: mărul căzuse chiar pe
ariciul Ţepoşilă, care, făcut ghem, dormea sub pom.
Ţepoşilă , buimac de somn, a sărit în sus şi s-a pus pe fugă, cu mărul înfipt în ţepii lui.
– Stai, stai ! striga Iepurici cât îl ţineau puterile. Unde fugi cu mărul meu ?
Ariciul Ţepoşilă se opreşte şi zice:
–   Acesta-i mărul meu. A căzut, iar eu l-am prins.

Atunci, Iepurici s-a repezit la ariciul Ţepoşilă:


–   Să-mi dai mărul chiar acum !  Eu l-am găsit !
S-a apropiat în zbor şi Cioara şi zice:
– Degeaba vă certaţi . Acesta este mărul meu fiindcă eu l-am rupt din pom. Şi s-a pornit o
ceartă între cei trei, că nu se mai puteau înţelege. Fiecare striga în felul lui.
– Este mărul meu – striga Iepurici – că eu l-am văzut primul !
– Ba e al meu – croncănea  Cioara – că eu l-a rupt!
– Ba e al meu – striga ariciul Ţepoşilă – că eu l-am prins !
Ţipete, mare gălăgie în toată pădurea şi harţa începe. Cioara îl loveşte pe ariciul Ţepoşilă
cu ciocul în nas, ariciul Ţepoşilă îl înţeapă pe Iepurici cu ţepii în codiţă, iar Iepurici o loveşte pe
Cioară cu lăbuţa peste cioc.
Dar iată că apare şi cumătrul Moş Martin, ursul care mormăie supărat:
– Ei, dar ce s-a întâmplat aici ? Ce-i cu gălăgia asta?
Toţi se reped spre el, şi-i spun:
– Tu, Moş Martine, eşti cel mai mare şi mai inteligent din pădure. Te rugăm să ne faci
judecată dreaptă. Cui vei crede de cuviinţă că i se cuvine mărul acesta, al lui să fie.
Şi i-au povestit ursului toate câte s-au petrecut.
13
A stat Moş Martin s-a gândit ce s-a gândit, s-a scărpinat după urechea dreaptă şi a
întrebat:
– Cine a descoperit mărul ?
– Eu ! – a răspuns Iepurici.
– Dar cine l-a rupt din pom ?
– Crra – crra  – fireşte că eu ! a răspuns Cioara.
– Buun ! Şi cine l-a prins ?
– Eu, Eu Moş Martine – eu l-am prins ! a chiţăit ariciul Ţepoşilă.
– Iată ce este, a fost de părere Moş Martin, – voi toţi aveţi dreptate, şi de aceea fiecare din
voi are dreptul să primească mărul!
– Da, dar nu-i decât un  singur măr ! au sărit toţi cu gura Ţepoşilă, Iepurici şi Cioara.
– Împărţiţi mărul în părţi egale şi fiecare să ia câte o bucăţică. Toţi au izbucnit într-un
glas:
– Cum de nu ne-a venit ideea asta mai înainte ?!
Ariciul Ţepoşilă  a luat mărul Buclucaş şi l-a împărţit în patru părţi egale. Prima bucăţică
a dat-o iepuraşului şi i-a zis:
–    Asta ţie, Iepurici, pentru că tu ai văzut primul mărul.
A doua bucăţică a dat-o ciorii:
– Asta ţie, Cioaro, fiindcă tu ai rupt mărul din pom.
A treia bucăţică, ariciul şi-a pus-o deoparte pentru sine şi a zis:
– Asta pentru mine, întrucât eu am prins mărul acesta buclucaş.
Cea de-a patra bucăţică ariciul i-a pus-o ursului în labă şi ia zis:
–   Iar asta ţie Moş Martine …
–   Dar de ce mie ? răspunse, mirat, ursul.
–   Tocmai pentru că tu ne-ai împăcat şi ne-ai învăţat să gândim !
Şi fiecare şi-a mâncat bucăţica sa de măr, şi toţi au fost mulţumiţi că Moş Martin a făcut
judecată dreaptă şi nu a nedreptăţit pe nimeni.
Şi iaca aşa s-a sfârşit povestea mea.

ANEXA 1

SCRISOARE DE LA ZÂNA TOAMNA

Bine v-am găsit, dragi copii din grupa mijlocie


Mi-a şoptit vântul că sunteţi copii isteţi şi foarte pricepuţi. Am auzit că aţi învăţat multe lucruri
frumoase despre mine. Nu vreau să mă laud, însă este adevărat că sunt un anotimp foarte bogat,
în care oamenii culeg roade. Eu dau frunzelor cele mai frumoase culori.Ei, ca să mă conving,de
isteţimea voastră vă provoc la o activitate interesantă .Am trimis multe materiale, dar să nu mai
lungim vorba o să vă las pe voi să le descoperiți .Fiţi atenţi să povestiţi cât mai multe lucruri pe
care le știți despre mine si să ascultaţi pe doamna educatoare.Pentru că-mi sunteţi tare dragi ,v-
am lăsat şi un cos cu bunătăţi.
Vă pup şi abia aştept să aflu vesti de la voi, despre cum v-aţi descurcat.
Cu drag, Toamna Spor la lucru!

14
15

S-ar putea să vă placă și