Sunteți pe pagina 1din 16

TRADIŢII ŞI OBICEIURI DE IARNĂ

Disciplina de învăţământ: Comunicare în limba română

PROIECT DIDACTIC
Data:
Clasa: Pregătitoare
Scoala
Propunător:
Disciplina: Comunicare în limba română
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Unitatea tematică: : „Traditii si obiceiuri de iarna”
Subtema; Elemente de construcţie a comunicării

Subiectul lecţiei:,,Uite, vine Mos Craciun! de Otilia Cazimir ’’


Tipul lecţiei: predare – învăţare
Forma de realizare: activitate integrată
Discipline integrate:-Comunicare in limba romana
-Dezvoltare personala
-Matematica si explorarea mediului
-Muzica si miscare

Competenţe specifice:
 Comunicare în limba română
1.1. Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar
1.2. Recunoaşterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar
2.4. Manifestarea interesului pentru exprimarea de idei în contexte uzuale
 Dezvoltare personală
2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea şcolară
 Arte vizuale şi lucru manual

PROIECT DIDACTIC
Data:
Clasa: Pregătitoare
Scoala
Propunător:
Disciplina: Comunicare în limba română
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Unitatea tematică: : „Traditii si obiceiuri de iarna”
Subtema; Elemente de construcţie a comunicării
Subiectul lecţiei:,,Uite, vine Mos Craciun! de Otilia Cazimir ’’
Tipul lecţiei: predare – învăţare
Forma de realizare: activitate integrată
Discipline integrate:-Comunicare in limba romana
-Dezvoltare personala
-Matematica si explorarea mediului
-Muzica si miscare

Competenţe specifice:
 Comunicare în limba română
1.1. Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar
1.2. Recunoaşterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar
2.4. Manifestarea interesului pentru exprimarea de idei în contexte uzuale
 Dezvoltare personală
2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea şcolară
 Arte vizuale şi lucru manual
2.2. Manifestarea liberă a ideilor şi trăirilor personale, apelând la forme simple de exprimare specifice artelor
-Matematica si explorarea mediului
1.3 Sesizarea magnitudinii unui numar in concentrul 0-10
Muzica si miscare
2.1 Cantarea in colectiv a unui colind asociind miscarea sugerata de text.

Obiective operaţionale:
O1 – să desprindă informaţii de detaliu din textul audiat;
O2- Sa memoreze poezia
O3 – să sesizeze semnificaţia cuvintelor în funcţie de contextul dat, cel putin doua cuvinte;
O4 – să alcătuiască propoziţii noi folosind cuvintele din textul studiat ; obiectivul se considera realizat daca toti copii au
retinut minim doua propozitii;
O5 – să se exprime corect, cursiv, în propoziţii logice;
O6 – să participe activ la lecţie.

Strategia didactică
 Metode şi procedee: conversaţia, brairstormingul,explicaţia, memorizarea, exerciţiul, problematizarea, explozia
stelară.
 Mijloace de învăţământ: planse cu poezia, planşa ,,Steluta curioasa”, calculator, imagini, calendarmagnetic,
plicuri cu sarcini ,scrisoare, recompense(fulgi de zapada).
 Forme de organizare: frontală, pe echipe, individuala.

Bibliografie:
1. M.E.C.T.S., Programa şcolară pentru disciplina Comunicare în limba română – clasa pregătitoare, Bucureşti,
2013;
2. Manea, Alexandra, Matache, Claudia, Ioan, Liliana, Ruse, Clara, Ghid practic pentru clasa pregătitoare, Editura
Delta Cart Educaţional, Piteşti, 2012;
3. Manea, Alexandra, Matache, Claudia, Comunicare în limba română – clasa pregătitoare, Editura Delta Cart
Educaţional, Piteşti, 2012.

4. Curriculum pentru învăţământul primar, M.E.C.T.S. , 2013.


5. Indrumator metodic C.P Elena Stefanescu . Roxana Iacob ,Editura Diana/ Pitesti
6. Ghidul invatatorului pentru C.P, Tudora Pitila, Cleopatra Mihailescu, Camelia Coman Editura Art 2012.
Ob. Moduri de
Etapele lecţiei op. Conţinut instructiv – Metode Mijloace organizare Evaluare
educativ
1.Intalnirea de - Se vor asigura condiţiile
dimineata necesare unei desfăşurări
optime a lecţiei.
Intalnirea de dimineata: Observarea
Activitate sistematică
O1 Repere frontală
temporale( anotimpul, ziua
din saptamana, data, luna,
anul) Calendar,jetoane
Calculator
El pe horn intra in casa,
Cadouri sub brad ne lasa.
Spune tu in gura mare,
Cine-i personajul oare?
Mos Craciun
O1

In iarna grea, pe ger cumplit,


Pe drum o sanie-a venit,
De reni e trasa orisicum,
E sania lui ...?
Mos Craciun Activitate
frontală
Are renii zburatori
Spiridusi ca ajutoare
Cine-i mosul asta oare?
Mos Craciun
Intra pe horn, cand copiii
dorm
Si stie la fiecare, ce nevoie are,
Ia ghiceste tu acum,
Cine-i mosul asta bun?
Mos Craciun

O1
Vine-usor, pe horn se lasa
Si intra iute in casa,
O5 Are plete, barba mare,
O5 Si un sac pus in spinare,
Nu e hot. Sigur, va spun,
Ati ghicit? E ...
Mos Craciun

Agenda zilei
Tema zilei :
In asteptarea lui Mos
Craciun
Activitate Observarea
. Captarea Aducerea in fata copiilor a Conversatia Cutie cu frontala sistematică
atenţiei scrisorii si a cutiei cu surprize,scrisoare
surprize trimise de Zana
IARNA.
Se va citi scrisoarea,apoi se
va deschide cutia in care
vom descoperi sarcini de
lucru pe care le vor rezolva
pentru a multumi pe Mos
Craciun.

3.Reactualizarea Se discuta putin despre Braistorming


cunostintelor evenimentul recent al lunii
decembrie,,MosNicolae.
Ce semnifica Mos Nicolae,
dar Mos Craciun!
2. Anunţarea Activitate
lecţiei noi şi a - Se anunţă titlul lecţiei noi: Planşe cu frontala
obiectivelor :,,Uite, vine Mos Craciun! imagini
de Otilia Cazimir ’’
Explicatia
- Se prezintă elevilor
obiectivele lecţiei: veţi
descoperi mesajul poeziei,
veţi formula corect
răspunsurile la întrebări,
veţi alcătui propoziţii noi
folosind cuvinte din poezie,
participând activ la lecţie.

. Dirijarea
învăţării
Voi citi poezia
Uite, vine Moş Crăciun! Activitate
de Otilia Cazimir frontala
Prin nămeţi, în fapt de seară,

A plecat către oraş


Moş Crăciun c-un iepuraş

Înhămat la sănioară.

Drumurile-s troienite,

Noaptea vine, gerul creşte…

Cu urechile ciulite

Iepuraşul se grăbeşte.

Uite-o casă colo-n vale,

Cu ferestre luminate.

Moşul s-a oprit din cale,

Cu toiagu-n poartă bate:

- Bună seara, bună seara!

Iaca, vin cu sănioara

O4 Şi cu daruri proaspete.
O2 Bucuroşi de oaspete?
O5

O1
- Bucuroşi, bucuroşi,

O3 Strigă glasuri de copii.

O4 Moşule, de unde vii? Explicatia


O5 - Iaca, vin din moşi-strămoşi,
O2
Încărcat cu jucării!

Noapte rece şi albastră

Ies copiii la fereastră,

Să se uite cum coboară,

Prin troianul uriaş,

Moş Crăciun c-un iepuraş

Înhămat la sănioară. Activitate


frontala Discutii

Despre cine se vorbeste in


poezie? Explicatia
Se recita impreuna cu elevii
prima strofa.
Care sunt personajele care
apar in poezie?

Cine bate cu toiagul in


poarta? Recompense-
Cu ce vine Mos Craciun la fulgi de zapada,
copii? Exercitiul sarcini de lucru Verificare
Care este intrebarea Activitate orală
pe echipe
mosului pentru copii?
Se recita stofele 3si 4. Aprecieri
De unde vine mosul? verbale
Ce aduce mosul pentru
copii?
Pe cine are Mos Craciun
inhamat la sanioara?
Se recita toata poezia de
catre elevi impreuna cu
cadrul didactic .
6. Obţinerea
performanţei Exercitiul Planse cu
imagini Activitate
pe echipe Verificare
orală

Se memoreaza poezia.

Cantec ; Mos Craciun cu


plete dalbe.
Activitate
Pe echipe
să fiţi atenţi. Când ştiţi
răspunsul să ridicaţi manuta Exercitiul Plansa cu
să răspundeţi.(Anexa1) imagini
CAND? Problematizarea Verificare
Memorizarea orală si
Explozia stelar scrisa
CE? Recitarea in lant
CUM? Flipchart cu
STELUTA
Exercitiul CURIOASA
Imagini cu
DE momente din
poezie Activitate
7. Asigurarea UNDE? Pe echipe Aprecieri
retenţiei şi CINE? Fisa de evaluare verbale
transferului individuale
Se va recita poezia in lant şi colective
8. Aprecieri şi apoi si de 1-2elevi care au
concluzii reusit sa o invete .

Se imparte cate o fisa pe


care elevii o vor rezolva
Activitate Activitate
recreativa -Se fac aprecieri colective frontala Verificare
şi individuale asupra orala
modului de lucru şi a
participării la activitate în Aprecieri
general. individuale

Folosind stimulentele
castigate fiecare echipa va Aprecieri
impodobi Coronita iernii” individuale
si colective
ANEXA 1 1
STELUTA CURIOASA

CÂND
CE? CUM

CINE
UNDE

S-ar putea să vă placă și