Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect de lecție

Profesor învățământ primar: Trif Alexandra Anamaria


Colegiul Național Pedagogic „Regina Maria”, Deva

Clasa: I A
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitate: „Vis de iarnă”
Tema lecției: „Legenda lui Moș Crăciun”
Tipul lecției: Predare-învățare
Competenţă specifică vizată:
3.4. Exprimarea interesului pentru lectura unor texte simple, susţinute de suport imagistic;
Obiective operaţionale:
a) Cognitive
OO1: Să ordoneze cronologic imaginile care reprezintă momentele acțiunii textului;
OO2: Să asocieze imaginile prezentate cu conținutul textului;
OO3: Să recite corect și expresiv, respectând intonația pauza ritmul în timpul recitării;
OO4: Să utilizeze cuvintele noi precum: „meșter”, „datină”, „plumb” , ,,făptură” în contexte
adecvate, formulând propoziții cu acestea;
OO5: Să identifice ideea principală din textul ,,Legenda lui Moș Crăciun”;
OO6: Să formuleze opinii, păreri despre acțiune, justificând cu argumente punctul de vedere;
b) Afective
OO7: să se implice activ și afectiv în oră;
OO8: să trăiască emoții pozitive ca urmare a îndeplinirii sarcinilor;
c) Psihomotorii
OO9: să acționeze cu promptitudine, integrându-se în ritmul lecției.

Resurse:

 Umane: 26 de elevi
 Procedurale (metode): conversația, demonstrația, observația, explicația
 Materiale: lipici, fișe text, scrisoare, piese de puzzle, bilețele
 De timp: 45 de minute
Bibliografie:
https://www.edums.ro/invprimar/Lb%20romana%20P%20I%20II.pdf
https://ro.scribd.com/document/390585789/Metodica-Predarii-Limbii-Romane-in-
Invatamantul-Primar-Corneliu-Craciun
Etapele lecției O Conținut informațional Strategii didactice Evaluare
b. Metode Mijloace Forme
O
p.
1. Momentul Voi crea condițiile
organizatoric psihopedagogice și organizatorice
necesare desfășurării unei activități
1 minut eficiente (pregătirea materialului Conversa Frontal
didactic necesar, stabilirea ordinii și ția
disciplinei, aranjarea mobilierului),
astfel încât climatul să fie unul
adecvat, corespunzător.
2. Captarea atenției Le voi propune elevilor să cântăm un Conversa Aprecieri
colind, și anume „Moș Crăciun cu ția Frontal verbale
5 minute plete dalbe”.
O1 ,,Dragilor, haideți să cântăm o
colindul ,,Moș Crăciun cu plete Colecti
dalbe”. (Anexa 1) v
Le voi adresa următoarele întrebări:
„Despre ce este vorba în cântecel?”
O2
R: În cântecel este vorba despre Moș
Crăciun. Conversa
ția
„Voi ați fost cuminți anul acesta? Frontal
Credeți că Moș Crăciun vă va aduce
multe cadouri?”
O6 Individ
R: Da, am fost cuminți și credem că Conversa ual
moșul o să ne aducă multe cadouri. ția
Individ
ual
3. Anunțarea temei Voi anunța elevii că astăzi aflăm Aprecieri
și a obiectivelor, legenda lui Moș Crăciun. verbale
scopului
,,Am cântat despre Moș Crăciun... Conversa Frontal
1 minut ția
Acum haideți să aflăm legenda
acestuia, cum din dragoste pentru
jucării și copii, împarte cadouri în
fiecare an. De aceea se spune că
noaptea Crăciunului este plină de
magie și iubire.”
4. Predare-învățare a) Citirea model Aprecieri
Conversa Imagini verbale
28 minute O2 Voi citi legenda, iar în același timp,
voi pune imaginile reprezentative pe ția reprezent
videoproiector. (Anexă 2) ative Frontal
Observaț
Legenda lui Moș Crăciun ia
Demult, tare demult, la marginea unui
oraș, trăia un meșter bătrân care făcea
jucării. Tot anul el meșterea cu
O2 dragoste și răbdare. Erau minunate și
nu semănau una cu alta.

În Ajunul Crăciunului,
bătrânul meșter pleca în oraș să-și
vândă jucăriile. Oamenii din acel oraș
nu erau prea bogați, așa că meșterul
vindea jucăriile în schimbul unor sume
Fișă cu
mici de bani. Până într-un an în care text
meșterul vânduse toate jucăriile și se Individ
întorcea spre casă. La marginea ual
orașului se opri să privească printr-o
fereastră. Știa că acolo locuia o familie
săracă și se întreba ce jucării or fi
primit copiii din acea casă. Trei copii
visau cu voce tare:

- Dacă am avea un soldățel


de plumb, numai unul, ne-ar fi de
ajuns... Ne-am juca împreună și nu ne-
O2 am certa niciodată pentru el!
O7 Bătrânul știa că nu mai avea
O9 nicio jucărie și tare ar fi vrut să le
dăruiască măcar una. Dar ce minune!
Tocmai un soldățel răsărise, nu se știe
Frontal
de unde, în fundul sacului. Și, astfel,
dorința celor trei frați sărmani s-a
îndeplinit.

În drum spre casă, bătrânul


văzu în zăpadă un pui de căprioară
care îl privea cu ochi triști.

-Sărmană făptură, ce te doare?

Se pare că puiul de căprioară se


rănise la un picior. Bătrânul îi legă
rana și îl ajută să se ridice. Atunci
făptura aceea gingașă i-a vorbit cu
glasul limpede ca al unui copil.

Acum văd că ai o inimă bună.


Dorința ți se va îndeplini.

Și cât ai clipi, în fața bătrânelului


apăru o sanie fermecată, purtată în
zbor de mulți reni fermecați. Hainele Frontal
sărăcăcioase ale meșterului se
preschimbară în veșminte frumoase,
de culoare roșie. Bătrânul se urcă în
sanie și zbură către cerul înstelat, până
departe, în Laponia, unde îl așteptau
cu nerăbdare mulți spiriduși veseli.
Individ
- Bine ai venit, meștere, avem ual
atât de multă treabă! Trebuie să
pregătim cadouri pentru copiii din
întreaga lume și nu doar acum, ci în
fiecare an! spuse cel mai vesel dintre
ei.

De aceea se spune că noaptea


Crăciunului este cea în care visele
tuturor copiilor din lume se împlinesc.

b) Discuții după prima citire

Pentru a mă asigura că elevii au înțeles


textul, le voi adresa următoarele
întrebări:
„În ce anotimp se petrece acțiunea?
R: Acțiunea se petrece în anotimpul
iarna.
Cine este personajul principal?
O5
R: Personajul principal este Moș
O8 Crăciun.
O7 Care era activitatea preferată a
meșterului? Aprecieri
verbale
R. Activitatea preferată a meșterului
era confecționarea de jucării.
Unde pleca bătrânul meșter în
Ajunul Crăciunului și de ce?
O5 Individ
R: Bătrânul meșter, în Ajunul ual
Crăciunului, pleca în oraș să-și vândă
Conversa
jucăriile.
ția
Pe cine a zărit bătrânul pe
fereastră?
O5
Conversa
R: Bătrânul a zărit pe fereastră o Individ
ția
familie săracă. ual

Pe cine a întâlnit meșterul în drum


spre casă? Aprecieri
verbale
R: Meșterul a întâlnit o căprioară Individ
rănită. ual
Ce s-a întâmplat după ce meșterul a
ajutat-o?
Conversa
R: În fața bătrânelului a apărut o sanie ția
Individ
fermecată, purtată în zbor de mulți reni ual
fermecați. Hainele sărăcăcioase ale
meșterului se preschimbară în
veșminte frumoase, de culoare roșie.
O8 Bătrânul se urcă în sanie și zbură către
cerul înstelat, până departe, în Individ
O9 Laponia, unde îl așteptau cu nerăbdare Aprecieri
ual verbale
O7 mulți spiriduși veseli.
Cine îl aștepta pe meșter în atelierul Conversa
din Laponia? ția
R: Pe meșter, în atelierul din Laponia,
îl așteptau spiridușii. Individ
ual
c) Explicarea cuvintelor
necunoscute
Individ
meșter = om talentat, priceput, ual
îndemânatic, abil; persoană care
posedă multe cunoștințe.
Conversa
O5 datină = obicei păstrat din vechime, ția
făcut prin tradiție.

plumb = material greu, de culoare Aprecieri


Individ verbale
cenușie. ual
făptură = ființă
O5 d) Alcătuirea unor propoziții cu
acest cuvânt

Numesc 1-2 elevi care să alcătuiască Conversa


enunțuri cu acest cuvânt. ția

e) Citirea în lanț Individ


ual
Pe rând, fiecare elev va citi câte o
propoziție.
Aprecieri
Voi avea 5 bilețele în mână. Solicit un verbale
Conversa
copil să aleagă unul. ția

O6 Cerințele bilețelelor:
1. Citește enunțul din poveste, Individ
care ne spune unde pleca ual
meșterul în Ajunul
Crăciunului.” Aprecieri
verbale
R: „În Ajunul Crăciunului, bătrânul
meșter pleca în oraș să-și vândă
jucăriile.” Individ
ual
2. ,,Citește enunțul din poveste, Conversa
care ne spune că meșterul a ția
găsit o căprioară rănită.”

R: „În drum spre casă, bătrânul văzu


în zăpadă un pui de căprioară care îl Individ
privea cu ochi triști.” ual

3. ,,Citește enunțul din poveste,


care ne spune că bătrânul
meșter are o inimă bună.”
R: „- Acum văd că ai o inimă bună.”
4. ,,Citește enunțul care ne
spune că hainele meșterului
s-au schimbat în veșminte
Individ
frumoase, de culoare roșie.” Aprecieri
ual
O4 verbale
R: „Hainele sărăcăcioase ale
meșterului se preschimbară în
Bilețele
O3 veșminte frumoase, de culoare roșie.”

5. „Citește enunțul în care


apare cuvântul sanie.”
R: „Și cât ai clipi, în fața bătrânelului
apăru o sanie fermecată, purtată în
zbor de mulți reni fermecați.”

Voi împărți elevii pe echipe, în 4


O1 grupe de câte 5 și una de câte 6.

Fiecare grupă primește într-un plic, un


O1 puzzle cu o imagine reprezentativă
legendei. (Anexă 3)
O2
Aceștia, după rezolvarea puzzle-ului,
O1 trebuie să lipească piesele pentru a
putea forma imaginea pe o fișă. Punem
imaginile descoperite pe tabla
O1 magnetică, apoi un copil vine în fața
clasei, ordonează imaginile în mod
O2
cronologic și povestește legenda cu
O9 ajutorul acestora. Pe
grupe Aprecieri
,,Dragilor, ați primit piese de puzzle.
Rezolvați puzzle-ul împreună, iar când Conversa verbale
descoperiți imaginea, lipiți pe fișa ția Scrisoare
primită... Foarte bine. Cine a
descoperit imaginea și a lipit-o pe fișă, Lipici
vine și o așează pe tabla magnetică. Ce Piese de
trebuie să faceți? Un copil trebuie să puzzle
ordoneze imaginile în ordine
cronologică și să povestească Observar Fișă
legenda.” ea

5. Fixarea O1 Se va auzi un clopoțel. Îi fac pe


cunoștințelor copii atenți. Bate cineva la ușă. Cine
să fie? MOȘ CRĂCIUN. Conversa
10 minute ția Frontal Aprecieri
O5 Acesta intră cu sacul plin.
verbale
Dulciuri Individ
Moșul spune ,,Dragilor, am auzit că ual
Conversa
O6 sunteți foarte cuminți. Am venit ția
special pentru voi, am auzit cât de
frumos ați colindat și învățat
O7 legenda mea. Pentru aceasta, am
venit cu daruri pentru voi!” – Copiii
O8 vin la moșul să primească cadoul.
Moșul îi cheamă pe fiecare și le va
împărți dulciuri
O9

6. Concluzii și Voi face aprecieri pozitive, Frontal


aprecieri colective și individuale, în funcție de
1 min comportamentul adoptat și Conversa Individ Aprecieri
participarea la oră . ția ual verbale

Anexă 1

https://www.google.com/search?
q=mos+craciun+cu+plete+dalbe&oq=mos+craciun+cu+plete+&gs_lcrp=EgZjaHJvbWUqCQ
gAEAAYAxjjAjIJCAAQABgDGOMCMgYIARAuGAMyBwgCEAAYgAQyBggDEEUYO
TIGCAQQABgDMgYIBRBFGD0yBggGEEUYPDIGCAcQRRg90gEINzk4NGowajeoAgC
wAgA&sourceid=chrome&ie=UTF-
8#fpstate=ive&ip=1&vld=cid:e97aa325,vid:YM6CQOAgeHU,st:0

Anexa 2

Legenda lui Moș Crăciun

Demult, tare demult, la marginea unui oraș, trăia un meșter bătrân care
făcea jucării. Tot anul el meșterea cu dragoste și răbdare. Erau minunate și nu
semănau una cu alta.
În Ajunul Crăciunului, bătrânul meșter pleca în oraș să-și vândă
jucăriile. Oamenii din acel oraș nu erau prea bogați, așa că meșterul vindea
jucăriile pe mai nimic. Dar asta nu-i scădea cu nimic bucuria de a face jucării de
care copiii să se bucure, după datină, în dimineața de Crăciun. Până într-un an în
care meșterul vânduse toate jucăriile și se întorcea spre casă. La marginea
orașului se opri să privească printr-o fereastră. Știa că acolo locuia o familie
săracă și se întreba ce jucării or fi primit copiii din acea casă. Trei copii visau cu
voce tare:
- Dacă am avea un soldățel de plumb, numai unul, ne-ar fi de
ajuns...Ne-am juca împreună și nu ne-am certa niciodată pentru el!
Bătrânul știa că nu mai avea nicio jucărie și tare ar fi vrut să le
dăruiască măcar una. Dar ce minune! Tocmai un soldățel răsărise, nu se știe de
unde, în fundul sacului. Și, astfel, dorința celor trei frați sărmani s-a îndeplinit.
În drum spre casă, bătrânul gândea „Aș vrea să fac atât de multe jucării
încât să dăruiesc câte una fiecărui copil din lume.” Și cum mergea el așa, pe
gânduri, văzu în zăpadă un pui de căprioară care îl privea cu ochi triști.
- Sărmană făptură, ce te doare?
Se pare că puiul de căprioară se rănise la un picior. Bătrânul îi legă rana
și îl ajută să se ridice. Atunci acea făptură gingașă i-a vorbit cu glasul limpede ca
al unui copil.
- Acum văd că ai o inimă bună. Dorința ți se va îndeplini.
Și cât ai clipi, în fața bătrânelului apăru o sanie fermecată, purtată în zbor
de mulți reni fermecați. Hainele sărăcăcioase ale meșterului se preschimbară în
veșminte frumoase, de culoare roșie. Bătrânul se urcă în sanie și zbură către
cerul înstelat, până departe, în Laponia, unde îl așteptau cu nerăbdare mulți
spiriduși veseli.
- Bine ai venit, meștere! Avem atât de multă treabă! Trebuie să pregătim
cadouri pentru copiii din întreaga lume și nu doar acum, ci în fiecare an! spuse,
cel mai vesel dintre ei.
De aceea se spune că noaptea Crăciunului este cea în care visele tuturor
copiilor din lume se împlinesc.
Anexa 3

S-ar putea să vă placă și