Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DIDACTIC

Data:

Clasa: I
Şcoala

Propunătoare:

ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare


DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE:
SUBIECTUL: Sunetul şi litera f-F (de tipar şi de mână) – text suport Fata babei
şi fata moşneagului, după Ion Creangă
TIPUL LECŢIEI: consolidare şi sistematizare
ALTE DISCIPLINE IMPLICATE: Matematică şi explorarea mediului
Arte vizuale şi abilităţi practice
Dezvoltare personală
Competenţe specifice:

Comunicare în limba română:


1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate.
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate.
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare.
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână.
4.2. Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de mână, folosind
materiale diverse.

Matematică şi explorarea mediului:


5.1. Sortarea şi clasificarea unor date din mediul apropiat pe baza a două
criterii.
Arte vizuale şi abilităţi practice:
1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/
pictură/ modelaj/ colaj/ film/ desen animat, care reflectă un context familiar.
2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/construcţii simple, pe baza interesului direct.
Dezvoltare personală:
2.2. Transmiterea unor mesaje verbale şi nonverbale simple despre propriile experienţe de viaţă.
Obiective operaţionale:
- cognitive:
OC1. - să citească în ritm propriu enunţuri cunoscute şi la prima vedere respectând intonaţia
impusă de semnele de punctuaţie.
OC2.- să formuleze oral şi în scris întrebări şi răspunsuri legate de text, înţelegând informaţii
esenţiale.
OC3.- să delimiteze corect propoziţia dată.
OC4. - să despartă corect cuvinte în silabe identificând numărul de silabe.
OC5. - să alcătuiască enunţuri respectând criterii date.
OC6. - să identifice diminutive pentru cuvintele date.
OC7. - să dea exemple de cuvinte ce conţin sunetele învăţate.
- psihomotorii:
OP1- să scrie corect, lizibil şi estetic, în ritm propriu.
OP2- să scrie însuşiri pentru cuvintele date.
OP2- să coloreze litera.
-afective:
OA:- să participe activ şi cu interes la lecţie pe tot parcursul ei.
Strategii didactice:
Metode şi procedee:
M1 – conversaţia
M2 – citirea selectivă
M3 – citirea în lanţ
M4 – observaţia

M5 – explicaţia
M6 – exerciţiul
M7 – surpriza
Mijloace şi materiale:
m1- panoul Întâlnirea de dimineaţă
m2- manual
m3- coşuleţ
m4- plicuri cu sarcini
m5- ecusoane
m6- fişă de lucru
m7- fişă de evaluare
Frma de organizare: - frontală, individuală, pe grupe.
Evaluare: observarea dirijată a comportamentului elevilor, orală, scrisă, formativă, aprecieri
verbale.
Resurse umane: elevi
Durata activităţii: 50 minute (42 minute activitate propriu-zisă şi 8 minute activităţi
recreative).
Bibliografie consultată:
– Programa şcolară pentru disciplina Comunicare în limba română – Clasa Pregătitoare,
clasa I şi clasa a II-a, aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013.
– Programa şcolară pentru disciplina Arte vizuale şi abilităţi practice – Clasa Pregătitoare,
clasa I şi clasa a II-a, aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013.
– Programa şcolară pentru disciplina Dezvoltare personală – Clasa Pregătitoare, clasa I şi
clasa a II-a, aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013.
– Şerdean, Ioan, Metodica predării limbii române la clasele I-IV, Bucureşti, EDP, 1995.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Conţinutul informaţional şi demersul didactic Elemente de strategie didactică


Nr. Secvenţele Ob. Metode şi Material Forme de Evaluare
crt. instruirii op. Activitatea propunătorului Activitatea elevilor procedee didactic organizare

Se asigură un climat optim


pentru desfăşurarea în bune Se pregătesc pentru
Moment condiţii a lecţiei de comunicare în ora de comunicare
1. organizatoric limba română. în limba română. observarea
(1 min) comporta-
Activitatea debutează panoul mentului
cu ,,Întâlnirea de dimineaţă”, conversaţia Întâlnirea elevilor
activitate între copii şi de
propunătoare prin intermediul dimineaţă
salutului de dimineaţă.

Ne salutăm invitaţii, apoi salutăm Participă la


natura: Întâlnirea de frontal
„Bună dimineaţa, cer frumos, dimineaţă
(4 min) Bună dimineaţa, soare luminos,
Bună dimineaţa, micule vânt ce
alergi pe pământ, exerciţiul
Bună dimineaţa, copaci înfloriţi ,
Bună dimineaţa, păsări mari şi
mici,
Bună dimineaţa, floare rară,
Bună dimineaţa, primăvară !

Un copil va
completa ,,Calendarul naturii” cu
ziua, luna, anul, anotimpul, starea
vremii pentru ziua respectivă.
Se va realiza tranziţia:
Către bănci ne-ndreptăm
Pe scăunele ne aşezăm
Materiale noi luăm
Şi apoi cu drag lucrăm!

Verificarea Se solicită elevilor deschiderea Elevii citesc textul în citirea în observarea


2. şi reactuali manualelor şi se citeşte lecţia lanţ, selectiv cu lanţ frontal comporta-
zarea OC1 integral, în lanţ şi selectiv. adaptarea intonaţiei manual mentului
cunoştinţelor OC2 Se poartă o scurtă conversaţie impusă de semnele citirea individual elevilor
referitoare la conţinutul şi imagi- de punctuaţie. selectivă
(7 min) nile textului. observarea
dirijată

O voi realiza cu ajutorul unei surpriza coşuleţ


3. Captarea fetiţe trimisă de Zâna Iarna, care Sunt plăcut observarea
atenţiei intră în sala de clasă având în surprinşi. observaţia plicuri cu frontal comporta-
(2 min ) mână un coşuleţ cu două plicuri sarcini mentului
cu sarcini de lucru, precum şi conversaţia elevilor
ecusoane. ecusoane
(Anexa 1)
Anunţ elevii că în această oră
OC3 de comunicare în limba română ne
Anunţarea OC4 vom reaminti sunetul şi litera f-F
temei şi a OC5 mic şi mare de tipar şi de mână, observarea
4. obiectivelor OC6 folosindu-ne de textul suport din Elevii recepţionea- explicaţia dirijată
(2 min) OC7 manual. Astfel, tema noastră de ză mesajul. frontal
OP1 astăzi se numeşte Sunetul şi
OP2 litera f-F (de tipar şi de
OA mână) – text suport Fata
babei şi fata moşneagului,
după Ion Creangă.
Se va nota data şi titlul lecţiei la Scriu în caiete data
tablă şi în caiete. şi titlul lecţiei.
Solicit elevilor să aleagă din
coşul Zânei Iarna câte un ecuson
ce va reprezenta simbolul grupei
la care ei se vor aşeza pentru a
lucra sarcinile de lucru lăsate de Se împart în două
către Zână. Astfel, elevii vor fi grupe în funcţie de
Dirijarea împărţiţi în două grupe: grupa ecusonul ales.
5. învăţării Fata babei, respectiv grupa Fata coşuleţ Evaluare
(15min) moşneagului. explicaţia formativă
Din fiecare grupă va fi plicuri cu frontal
desemnat un elev pentru a extrage sarcini observarea
un pliculeţ din coşuleţul Zânei. exerciţiul individual dirijată
Fiecare sarcină de lucru ce va fi ecusoane
rezolvată în echipă va fi recom-
pensată cu un fluturaş din partea
Zânei, iar la sfârşitul lecţiei echipa
ce va aduna cei mai mulţi fluturaşi
va fi desemnată „echipa zilei”.

I. Grupa FATA BABEI

OC3 1. Separă cuvintele pentru


OP1 a găsi titlul poveştii: observarea
Fatababeişifatamoşului. Elevii rezolvă în orală
echipă sarcinile date. exerciţiul fişă de lucru în echipă observarea
OC2 2. Cum se numeşte autorul scrisă
OP1 poveştii?
Primesc ca recom- observarea
OC4 3. Desparte în silabe pense ecusoane ce dirijată
OP1 cuvintele: ilustrează imaginea
frumoasă - fată- unui fluturaş.
Fănica- Florin-
OC5
OP1 4. Alcătuieşte enunţuri cu
două din cuvintele despărţite în
silabe.
(Anexa2)

II. Grupa
FATA MOŞNEAGULUI

1. Dă exemple de poveşti
OC2 scrise de Ion Creangă.
OP1 Elevii rezolvă în observarea
2. Alintă cuvintele: echipă sarcinile date. orală
floare - fluture- observarea
OC6 Florentina- Florin- exerciţiul fişă de lucru în echipă scrisă
OP1 Primesc ca recom-
3. Alcătuieşte enunţuri cu pense ecusoane ce observarea
OC5 două din cuvintele alintate. ilustrează imaginea dirijată
OP1 unui fluturaş.
4. Completaţi tabelul cu
însuşirile fetelor:
OP1
OP2 Fata babei Fata moşului

(Anexa3)
Elevii dau exemple
Solicit elevilor să dea exemple oral de cuvinte care observarea
Obţinerea OC7 oral de cuvinte care se scriu se scriu întotdeauna frontal dirijată
6. performanţei întotdeauna cu litera F mare şi să cu litera F mare şi exerciţiul individual
(5 min ) formuleze unul, două enunţuri cu formulează enunţuri aprecieri
ajutorul cuvintelor date ca cu ajutorul cuvinte- verbale
exemplu. lor date ca exemplu.

Distribui elevilor o fişă de


evaluare, având următoarea
sarcină de lucru:
7. Evaluare OC3 1. Să delimiteze corect
(5 min ) propoziţia dată.
OC4 2. Să despartă corect cuvinte
în silabe, identificând numărul Elevii rezolvă corect fişă de aprecieri
acestora. exerciţiile propuse în exerciţiul evaluare individual verbale
(Anexa 4) fişa de evaluare.
Activitate diferenţiată – calificative
OP3 Colorează litera F şi f . (elevul cu
dificultăţi de învăţare)
(Anexa 5)

8. Activitate Eleviilor li se propune colorarea Elevii colorează ima- fişe cu ima-


recreativă unor imagini ilustrând personajele ginea propusă. exerciţiul gini ce ilus- individual aprecieri
(8 min) poveştii Fata babei şi fata trează per- verbale
moşneagului, după Ion Creangă. sonajele
poveştii
Fac aprecieri verbale asupra
Aprecieri. participării elevilor la lecţie şi
9. Concluzii. evidenţiez elevii care au participat frontal aprecierea
(1 min ) activ pe toată durata lecţiei. Ascultă cu atenţie. conversaţia individual verbală
Pentru elevii activi sugerez
acordarea de calificative.
Dau temă pentru acasă: de citit
lecţia şi de alcătuit enunţuri
despre personaje.
Îi las să iasă organizat în pauză.
(Anexa 1)

Dragii mei copii,

Eu sunt Zâna Iarna şi am venit astăzi la voi să vă spun că sunt


tare supărată. Măreţul nostru Soare stă ascuns şi nu mai vrea să ne
încălzească cu razele lui.
- Vreţi să ştiţi de ce este supărat?
El nu-şi mai aminteşte sunetul şi litera f şi F mare de tipar şi
de mână.
Eu ştiu că voi aţi învăţat-o deja, din această cauză apelez la
voi dragi copilaşi.
În coşulet am pregătit pentru voi două plicuri cu sarcini
diferite pentru fiecare grupă.
Doar dacă le veţi rezolva corect măreţul nostru Soare nu va
mai sta ascuns printre norişori.

Cu drag, Zâna Iarna


(Anexa 2)
GRUPA FATA BABEI

1. Separă cuvintele pentru a găsi titlul poveştii:


Fatababeişifatamoşului.

2. Cum se numeşte autorul poveştii?

3. Desparte în silabe cuvintele:


frumoasă - fată-
Fănica- Florin-

4. Alcătuieşte enunţuri cu două din cuvintele despărţite în silabe.

ANEXA 3
GRUPA FATA MOŞNEAGULUI

1. Dă exemple de poveşti scrise de Ion Creangă.

2. Alintă cuvintele:
floare - fluture-
Florentina- Florin-

3. Alcătuieşte enunţuri cu două din cuvintele alintate.

4. Completaţi tabelul cu însuşirile fetelor:

Fata babei Fata moşului


ANEXA 4

Fişă de evaluare

1. Separă cuvintele pentru a forma propoziţia:

Fatamoşuluierafrumoasă.

2. Desparte în silabe cuvintele, apoi indică numărul acestora:

Sfânta- faptă-

Făgăraş - făcea-

ANEXA 5
Fişă de evaluare

FIŞĂ DE EVALUARE
Sunetul şi litera f-F (de tipar şi de mână) – text suport
Fata babei şi fata moşneagului, după Ion Creangă

Proba de evaluare

Data:
Şcoala
Clasa I
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea de învăţare:
Subiectul: Sunetul şi litera f-F (de tipar şi de mână) – text suport Fata babei
şi fata moşneagului, după Ion Creangă

Obiective operaţionale urmărite:


- să delimiteze corect propoziţia dată.
- să despartă corect cuvinte în silabe identificând numărul acestora.

Descriptori de performanţă:

Foarte bine Bine Suficient


Delimitează corect propoziţia Delimitează cu greşeli Delimitează cu greşeli
dată. propoziţia dată. propoziţia dată.
Desparte corect cuvinte în Desparte cuvinte în silabe Desparte cu greşeli cuvinte
silabe identificând numărul identificând numărul în silabe identificând
acestora. acestora. numărul acestora.

Rezultatele obţinute:

Nr. de elevi
Calificat Suficient Bine Foarte bine
ivele

S-ar putea să vă placă și