Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

DATA: 19.05.2017

PROFESOR ÎNV. PRIMAR: DUDUMAN ESTERA

ȘCOALA

CLASA PREGĂTITOARE

ARIA CURRICULARĂ: LIMBĂ ȘI COMUNICARE

DISCIPLINA: COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ

UNITATEA TEMATICĂ: ÎMPĂRĂȚIA VERII

SUBIECTUL: SUNETUL ȘI LITERELE x, X

TIPUL LECȚIEI: PREDARE - ÎNVĂȚARE - EVALUARE

FORMA DE REALIZARE: PREDARE INTEGRATĂ

DISCIPLINE INTEGRATE:

 COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ


 MATEMATICĂ ȘI EXPLORAREA MEDIULUI
 ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE
 MUZICĂ ȘI MIȘCARE

COMPETENȚE GENERALE – conform Programei școlare revizuite pentru Limba și


literatura română, clasele pregătitoare, I și a II-a, aprobată prin ordin al Ministrului nr.
3418/19.03.2013, la sfârșitul clasei pregătitoare, elevii vor dovedi următoarele competențe
generale:

 Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;


 Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare;
 Receptarea unei varietăți de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute.

COMPETENȚE SPECIFICE

COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ:

 Identificarea sunetului inițial și/sau final dintr-un cuvânt, a silabelor și a cuvintelor din
propoziții rostite clar și rar;
 Pronunțarea clară a sunetelor și a cuvintelor în enunțuri simple;
 Recunoașterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari și mici de
tipar;
 Trasarea elementelor grafice și a contururilor literelor, folosind resurse variate.

MATEMATICĂ ȘI EXPLORAREA MEDIULUI

 Recunoașterea, scrierea și ordonarea numerelor în concentrul 0-30;


 Recunoașterea figurilor geometrice.

ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE

 Realizarea de creații funcționale și/sau estetice folosind materiale și tehnici elementare


diverse.

SCOPUL LECȚIEI

 Formarea capacității de a pronunța și identifica sunetul și litera x;

OBIECTIVELE LECȚIEI – pe parcursul desfășurării lecției sau la finalul acesteia, elevii vor fi
capabili:

O1 – să recunoască literele învățate;


O2 – să enumere cuvinte care conțin sunetul x;
O3 – să despartă cuvintele date în silabe, precizând numărul acestora;
O4 – să identifice poziția sunetului x în cuvinte date;
O5 – să scrie corect litera x/X de tipar;
O6 – să formuleze corect pluralul cuvintelor;
O7 – să coloreze litera X, în mod personalizat, dând frâu liber imaginației.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

 activ-participativă, cu elemente ludice;


 inductiv-deductivă.

METODE ȘI PROCEDEE:

 metoda fonetică, analitico-sintetică;


 conversația euristică;
 explicația;
 jocul didactic;
 problematizarea
 observația
 munca independentă.

MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT ȘI MATERIAL DIDACTIC:

 jetoane, litere, auxiliar, tablă, creioane colorate/carioci, fișă de lucru, planșă cu literele
x/X;

RESURSE DE TIMP: 30 de minute + 15 minunte activități recreative

RESURSE SPAȚIALE: sala de clasă

RESURSE UMANE: 14 elevi

FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentelor elevilor,


evaluarea reciprocă, aprecieri verbale, analiza produselor activității;

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂȚII: frontală, individuală

BIBLIOGRAFIE:

 Ghidul cadrului didactic pentru clasa pregătitoare, Editura Delta Cart Educațional, Pitești
 MECTS, Programa pentru disciplinele Comunicare în limba română, Matematică și
explorarea mediului, Dezvoltare personală, Muzică și mișcare și Arte vizuale și abilități
practice, aprobată prin ordinul ministrului, nr. 3418/19.03.2013, București, 2013;
 Genoveva-Aurelia Farcaș, Constanța Cristea, Georgiana Soficu, Loredana Dima,
Petronela-Albinița Lazăr, PROIECTE DIDACTICE PENTRU ÎNVĂȚĂMÂNTUL
PRIMAR, abordare integrată (clasa pregătitoare și clasele I-II), Editura Sf. Mina, Iași,
2015
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Strategii didactice
Nr. Etapele lecției Ob. Conținutul instructiv-educativ al lecției Metode și Resurse Forme de Evaluare
crt op. procedee materiale organizare
1 2 3 4 5 6 7 8
Pregătirea materialelor necesare desfășurării în bune Conversația Fișe Activitate
1. Moment condiții a lecției. individuală
organizatoric Activitatea debutează cu „întâlnirea de dimineață”,
activitate între copii și doamna învățătoare.
Copiii așezați în semicerc interpretează cântecul
„Ursuleții s-au trezit”, însoțit de mișcările sugerate de
textul cântecului interpretat. Exercițiu Laptop Frontală
PREZENȚA muzical
„După ce ne-am adunat
Și frumos ne-am salutat
Colegii ne-am înâlnit,
Cine oare n-a venit? ”
CALENDARUL NATURII
- În ce anotimp suntem? Conversația Apreciez verbal
- În ce dată suntem? Calendarul Frontală răspunsurile
- Ce zi a săptămânii este astăzi? naturii elevilor
- Ce zi a fost ieri?
- Ce zi va fi mâine?
JOC DIDACTIC Observarea Apreciez
2. Reactualizarea O1 Reactualizarea cunoștințelor se va face prin Planșe cu Frontală capacitatea
cunoștințelor intermediul unui joc numit „Ghicește litera”. Voi folosi litere elevilor de
jetoane cu literele învățate iar ei îmi vor spune câte un recunoaște
cuvânt care începe cu acea literă. literele și de a
alcătui cuvinte
Se citeşte copiilor gicitoarea literei x: Explicația Ghicitoare Frontală
„Două beţe-ncrucişate Apreciez
3. Captarea De-aproape, de departe, capacitatea
atenției Dacă stai să le priveşti elevilor de a
Vei putea ca să citeşti: sesiza răspunsul
Alexandru, Xenia, la ghicitoare
Maxim, Polixenia.
Un băț cu altu-ncrucișat,
Ce literă au format?”
4. Anunțarea Astăzi vom învăţa să pronunţăm corect şi să citim Conversația Frontală
temei și a grupurile de sunete „cs” şi „gz” redate grafic de litera
obiectivelor „x”, „X”. Explicația
Trebuie să fiţi atenţi, pentru a putea alcătui
propoziţii în care să se afle cuvinte care conţin litera
„x”, „X”, să recunoaşteţi şi să citiţi corect această literă.
5. Dirijarea Mai cunoașteți și alte cuvinte care încep cu x? Dar
învățării cuvinte care se termină cu sunetul x? Dar care au Problemati- Frontală Apreciez
O2 sunetul x în interior? zarea capacitatea
Elevii dau exemple de cuvinte care au sunetul x în elevilor de a
poziție inițială, mediană sau finală. Apoi prezint elevilor exemplifica
o planșă cu literele x și X. după cerințe
Se enumeră elementele grafice din care este format
litera x: două liniuțe oblice încrucișate. Apreciez verbal
Elevii primesc spre rezolvare o fișă de lucru (Anexa și cu bulinuțe
2, ex. 1), în care trebuie să încercuiască cu o culoare pentru
litera mică de tipar și cu altă culoare litera mare de tipar. rezolvarea
O altă sarcină va fi aceea de a uni cuvântul cu corectă a
O3 imaginea corespunzătoare și de a scrie sub fiecare sarcinilor de pe
cuvânt numărul de silabe (Anexa 1). foaia de lucru
Elevii sunt recompensați cu stimulente.
6. Asigurarea O6 JOC DIDACTIC Apreciez
feed-backului Eu spun una/unu, tu spui mai multe (Anexa 3): Joc didactic Fișa de Individuală verbal
lucru răspunsurile
O5 Cer elevilor să reprezinte grafic cuvintele din elevilor
caietele de lucru și să coloreze cercurile corespunzătoare Metoda Caietul
O4 literei x. fonetică, auxiliar Apreciez
Elevii își pregătesc mânuțele pentru scris, recitând în analitico- capacitatea
același timp versuri cunoscute, specific mișcărilor sintetică elevilor de a
respective (Anexa 4). reprezenta
Elevii vor trasa cu degetul în aer și pe băncuțe Explicația Caietul grafic cuvintele
conturul literei x. auxiliar
În continuare elevii exersează scrierea literei x din Apreciez
caietele de lucru. Exercițiul scrierea corectă
Vor respecta așezarea corectă în pagină și poziția a literei noi
corectă în bancă.
După ce vor termina de scris, elevii vor formula, Fișa de
oral, două propoziții pe baza imaginilor (Anexa 2, ex 3) lucru

Exerciții în completare lucru diferențiat


- vor ordona silabe pentru a forma cuvinte,
apoi vor ordona cuvinte pentru a forma
propoziția. Aceasta va fi scrisă cu litere de
tipar și vor specifica și numărul de cuvinte
(Anexa 2, ex. 2, 4)
7. Activitate Împart elevilor fișe (Anexa 5) în care vor colora Fișă de Individual
recreativa O7 literele x/X. lucru,
Elevii vor interpreta un cântec de primăvară. culori;
Exercițiu Frontală
muzical
8. Aprecieri şi Se fac aprecieri şi recomandări asupra modului de Conversația Aprecieri
recomandări lucru al elevilor. Frontală verbale
Elevii care au fost activi în timpul orei şi au răspuns
corect vor fi recompensaţi cu un „zâmbăreț” roșu.
ANEXA 1

Uneşte cuvântul cu imaginea corespunzătoare:

Taxi

Pix

saxofon

Mixer

boxe

xilofon

ANEXA 2
Fișă de lucru

1.Încercuiește cu albastru litera x și cu roșu litera X :

F X L B M X D H E UXR s x a v n u x c b ă x ș i e

2.Descoperă cuvintele ascunse în fiecare formă geometrică, apoi scrie-le cu litere mari de tipar:

-lex A -xer -lo xi -fon

e -tiu

-ci

3. Formulăm propoziții.

4. Ordonează cuvintele pentru a forma propoziţia. Scrie propoziţia corectă cu litere de tipar. Câte
cuvinte are propoziția?

azi. Prăjitura expiră

________________________________________________________________________________

ANEXA NR. 3
JOC DIDACTIC - Eu spun una/unu, tu spui mai multe:
exercițiu – exerciții

pix – pixuri

claxon – claxoane

excursie – excursii

text – texte

expoziție – expoziții

saxofon – saxofoane

xilofon – xilofoane

ANEXA NR. 4

Bate palmele ușor,

Bate palmele de zor,

Unu, doi, unu, doi,

Toți suntem acum vioi.

Eu strâng pumnii și-i desfac,

Degetelor fac pe plac,

Unu, doi, unu, doi.

La pian acum cântăm,

Liniște, să ascultăm:

Clip-clap, clip-clap

Melodiile îmi plac.


ANEXA NR. 5

S-ar putea să vă placă și