Sunteți pe pagina 1din 10

Universitatea din Craiova Drăghici Loredana Gabriela

Facultatea de Teologie Didactică Anul al III-lea, Sem. I

PROIECT DE LECŢIE
Data: 14. 12. 2009.
Unitatea de învăţământ: Liceul Teoretic ,,Henri Coandă”.
Clasa: a VIII-a.
Profesor:
Disciplina: Religie.
Aria curriculară: ,,Om şi societate”.
Unitatea de conţinut: ,,Exprimarea învăţăturii creştine”.
Conţinutul învăţării: ,,Naşterea Domnului - colinde”.
Conţinut informativ:
a) Resurse oficiale:
Muha, Camelia, Religie: caietul elevului, clasa a VIII-a, Editura Sfântul Mina, Iaşi, 2007.
b) Resurse bibliografice:
Moldoveanu, Pr. Prof. Dr. Nicu, Antologie de colinde pentru cor mixt, Ed. Institutul Biblic şi de Misiune al B.O.R., Bucureşti, 1999.
Competenţe generale de realizat de-a lungul ciclului gimnazial:
C.G.2. Cunoaşterea şi folosirea adecvată a limbajului din sfera valorilor religioase.
Competenţe specifice de realizat pe parcursul anului de studiu.

1
La sfârşitul clasei a VI-a, elevul va fi capabil:
C.S.6. să utilizeze în diferite contexte, expresiile şi noţiunile religioasenou învăţate, realizând corelaţii interdisciplinare (Istorie,
Literatură, Muzică, Geografie, Artă);
Competenţe operaţionale de realizat pe parcursul lecţiei:
a) cognitiv – formative:
C.O. 1. -să răspundă la întrebările profesorului;
C.O. 2. - să citească cu claritate;
C.O. 3. - să extragă ideile principale ale colindei;
C.O. 4. - să deducă învăţături de valoare;
C.O. 5. – să intoneze corect Gama Do Major;
C.O. 6. – să recunoască notele muzicale;
C.O. 7. – să interpreteze fragmentar colinda;
C.O. 8. – să respecte termenii de mişcare înscrişi în partitură;
C.O. 9. - să exprime prin întrebări ceea ce nu au înţeles sau ceea ce ar dori să pună în discuţie;
C.O. 10. -să asculte cu atenţie explicaţiile profesorului;
b) afectiv – atitudinale:
C.O. 11. -să noteze titlul şi ideile principale ale lecţiei ce urmează a fi desfăşurată;
C.O. 12. - reacţia prin asentiment sau satisfacţie;
C.O. 13. - dispoziţia să simtă un climat călduros;
C.O. 14. -să noteze tema pentru acasă.
c) psiho – motorii:
C.O. 15. - să bată măsura corect în timpul cântării;

2
C.O. 16. -să adopte o poziţie corectă în timpul rugăciunii.

Forma de organizare a activităţii didactice: Lecţie de Religie


Tipul lecţiei: formare de deprinderi.
Principii didactice:
 intuiţiei;  însuşirii temeinice;
 accesibilităţii;  asigurării conexiunii inverse;
 învăţării active şi conştiente;  motivaţiei;
 sistematizării şi continuităţii;  eclesiocentric;
 îmbinării teoriei cu practica;  hristocentric.

Strategia didactică: centrată pe acţiunea profesor – elev.


Tipuri de strategii didactice folosite:
 afectiv – atitudinală;
 semi - algoritmică;
 inductivă.

Elemente componente ale strategiei folosite:

a) metode de instruire, procedee de cunoaştere directă, tehnici de acţiune:

3
 expunerea;  explicaţia;  îndrumare teoretică şi practică;
 enunţare;  explicaţia prin analogie;  generalizarea;
 conversaţia didactică (duce la  lectură explicativă;  aprofundarea;
instruire);  precizarea în scris;  exerciţiul moral.
 conversaţia catehetică (duce la  studiul partiturii;
reproducerea cunoştinţelor  cântarea religioasă;
însuşite);

b) mijloace de învăţământ:
 manual de religie;
 partituri muzicale;
 materiale ergonomice: tablă, cretă, caiet.
c) forme de organizare a activităţii cu elevii:
 frontală;
 independent – individuală;
Metode de evaluare:
 chestionarea orală;
 aprecieri verbale;
 observarea notiţelor.

Durata: 50 minute.

4
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Nr Etapele Comp. Timp Conţinut Activitatea profesor/elev Metode Mijloace Forme Evaluare
crt lecţiei op. esenţializat procedee, de învăţă- de orga- continuă
tehnici mânt nizare
1. Moment C.O.16 2 min. Profesorul salută elevii. / Bună ziua! Conversa- Materiale Activita-
organi- Rosteşte rugăciunea „Împărate Ceresc …” ţia ergono- te
zatoric. împreună cu elevii. didactică, mice. frontală.
Notează absenţele. exerciţiul
Realizează manage moral.
mentul clasei.
2. Reactua- C.O.1 2 min. În timpul sărbătorilor de Crăciun, copiii merg la Conversa- Activita- Chestiona-
lizarea colindat. Colindele sunt creaţii populare foarte ţia te rea orală,
cunoştin- vechi, cu conţinut religios, care descriu didactică, frontală. aprecieri
ţelor evenimentele de la Naşterea Domnului nostru explicaţia verbale.
anterioa- Iisus Hristos. prin
re. - Deci cum s-au transmis colindele? / Prin viu analogie.
grai.

5
3. Captarea C.O.2 4 min. Prezentarea Veţi primi fiecare partituri de muzică liniară pe explicaţia, Partituri. Activita-
atenţiei. partiturii. care este aşezat un colind. expunere, te
Priviţi cu atenţie pe partituri şi cineva să citească lectura. frontală,
cu claritate strofele colindului. indepen
dent
indivi-
duală.

4. Enunţa- C.O.11 1 min. Titlul Profesorul anunţă şi scrie pe tablă data şi titlul Enunţare, Materiale Frontală. Observare
rea lecţiei: lecţiei: precizare ergono- a notiţelor.
titlului şi ,, Naşterea - Lecţia de astăzi se numeşte: Naşterea Domnului în scris, mice,
a Domnului – – colinde” şi vom învăţa colinda ,,Astăzi S-a explicaţia. manual.
obiective- colinde” născut Hristos”.
lor Întâi vom încerca să extragem principalele idei
urmărite. ale colindei, după care vom cânta împreună
fiecare strofă până când o vom învăţa bine.
5. Dirijarea C.O.3 35 Ideile - Care sunt ideile principale ce se desprin din Conversa- Partituri. Frontală, Chestiona-
învăţării. C.O.4 min. principale. această colindă? / Elevii încearcă să răspundă ţia indepen rea orală,
C.O.5 Interpretare corect: ,,Naşterea Domnului nostru Iisus Hristos, catehetică, dent aprecieri
C.O.6 a model şi într-o iesle săracă, era prunc micuţ, înfăşat în descrierea, individu verbale.
C.O.7 apoi pe scutece, era frig, ningea, ciobănaşii anunţaţi de generaliza ală.
C.O.8 secvenţe. îngeri vin să I se închine. rea,

6
C.O.10 - Ce ne învaţă cântecul în strofa a opta? / Să-l explicaţia,
C.O.11 slăvim ca şi ciobănaşii şi să I ne închinăm, îndruma-
C.O.15 cântându-I. rea
- Întâi să intonăm împreună Gama Do Major. teoretică
- Ce măsură ne indică cântecul? / Măsura de două şi practică,
pătrimi. Deci vom avea o bătaie în jos şi a doua în studiul
sus. colindei,
- Care sunt principalele note şi valori de note în cântarea
partitură? Elevii încearcă să identifice notele şi religioasă.
valoarea fiecăreia. .
Profesorul interpretează colinda ca model. Întâi
pe note, apoi pe cuvinte.
Repetă prima strofă ca model, pe cuvinte şi apoi
cântă împreună cu elevii până o reţin. Cântă cu
elevii fiecare strofă în parte, apoi se unesc toate
strofele şi cântă cu elevii colina în întregime fără
întrerupere.
6. Evaluare, C.O.9 4 min. Aprecierea Aţi cântat foarte frumos. Conversa- Frontală Chestiona-
feed- C.O.12 activităţii Aveţi întrebări? ţia re orală,
back. elevilor. didactică. aprecieri
verbale.
7. Tema C.O.14 1 min. Aşteptări: Rămâne să mai repetaţi colinda individual, acasă Explicaţia, Frontală

7
pentru aplicarea în şi să păstraţi obiceiul de a colinda pe cei iubiţi de aprofunda
acasă. viaţă. Sfintele Sărbători ale Crăciunului. rea.

8. Încheie- C.O.13 1 min. - Profesorul rosteşte rugăciunea de mulţumire: Exerciţiul Frontală.


rea C.O.16 ,,Cuvine-se cu adevărat ...”. moral.
activită- - Salută elevii: Doamne ajută!
ţii.

8
OGLINDA TABLEI
Data: 14-12-2009

,,Naşterea Domnului - colinde”


,,Astăzi s-a născut Hristos”

Ideile principale ale lecţiei:


1. colindele de Crăciun sunt creaţii populare foarte vechi, transmise prin viu grai;
2. exprimă evenimente legate de Naşterea Domnului.

Învăţături:
 să conştientizăm importanţa Sfintelor Sărbători de Crăciun şi a obiceiului de a
colinda pe cei dragi.

9
10

S-ar putea să vă placă și