Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala gimnazială Nr.4 Suceava


CLASA: I C
PROPUNĂTOR:student Cojocariu Bianca, an II
ARIA CURRICULARĂ:Limbă şi comunicare
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Despre prietenie
DISCIPLINA:Comunicare în limba română
SUBIECTUL:Sunetul și litera „v/V” de tipar
TIPUL LECŢIEI:Mixtă
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
SCOPUL LECȚIEI:
Fixarea și consolidarea cunoștințelor referitoare la literele „v” și „V” de tipar
COMPETENŢE SPECIFICE
C.L.R.
1.2. Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj rostit cu claritate
1.3. Identificarea unor sunete,silabe,cuvinte în enun țuri rostite cu claritate
2.1. Formularea unor enunțuri proprii în diverse situa ții de comunicare
3.1. Citirea unor cuvinte și propoziții scurte,scrise cu litere de tipar sau de mână
M.E.M.
4.1. Formularea rezultatelor unor observa ții,folosind câ țiva termeni știin țifici,reprezentări prin
desene și operatori logici „și”, „sau”, „nu”
A.V.A.P.
2.6. – Participarea la activități integrate adaptate nivelului de vârstă,în care se asociază elemente
de exprimare vizuală,muzicală,verbală,kinestezică

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

O1 – Să recunoască literele de tipar învă țate în diverse situa ții.


O2 – Să identifice sunetele în poziție ini țială,mediană și finală,în cuvinte date.
O3 – Să asocieze o imagine cu litera corespunzătoare sunetului ini țial al cuvântului care o
denumește.
O4 – Să despartă corect în silabe cuvintele date,precizând numărul acestora prin numărare.
O5 – Să citească pe silabe și integral cuvintele scrise cu litere mari și mici de tipar,în ritm propriu.
O6 – Să completeze spațiile libere date cu silabe potrivite pentru a ob ține cuvinte.
O7 – Să coloreze literele „v” și „V”,personalizându-le.

STRATEGII DIDACTICE:
1.Metode și procedee: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul,metoda fonetică,analitico-sintetică,jocul didactic
2.Mijloace de învățământ: caiet de lucru,veverița de plus,plic,creioane colorate,fi șă de lucru,laptop ,tablă virtuală
3.Mod de organizare: frontal, individual

BIBLIOGRAFIE
 Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului, Programa pentru clasele pregatitoare, clasa I si clasa a II-a, aprobata prin ordinul Nr.3418/19.03.2013 , Bucureşti.
 Molan ,Vasile – Didactica disciplinei „Limba și literatura română” în învă țământul primar ,Ed.Miniped,2010
 Logel Dumitru,Popescu Elena,Stroescu-Logel Elena – Sinteze de metodică a predării limbii și literaturii române în învă țământul primar – Ed.Carminis
 Norel,Mariana – Didactica limbii și literaturi române pentru învă țământul primar – Ed.Art Grup Editorial,2010
DEMERS DIDACTIC

Strategii didactice
Etapele Ob. Conținuturi
Metode și Mijloace de Mod de Evaluare
instruirii op.
procedee învățământ organizare
Trimiterea link-ului de acces pe platforma : Google Meet, către elevi. Aprecierea
1.Moment Accesul acestora și intrarea în on-line la lec ție. verbală
organizatoric Pregătesc materialele necesare în desfăşurarea activităţii.
Activitatea debutează cu ,,Întâlnirea de dimineaţă” , activitate între copii şi d-na Laptop
Google Meet
învăţătoare prin intermediul salutului de dimineaţă. Copiii sunt salutaţi cu Internet
versurile : frontal
,, Dimineaţa a sosit, conversația
toţi copiii au venit,
Mă bucur că sunteţi aici
A început o nouă zi,
Bună dimineaţa , copii!”
Copiii răspund salutului.Vom purta o discuție referitoare la anotimpul în
care ne aflăm,ce schimbări au loc în natură,după care voi face prezen ța.

2.Reactualizarea - Verificarea temei pentru acasă; Capacitatea de


cunoștințelor - Repetarea literelor învăţate prin citirea lor de pe panoul cu litere; a forma cuvinte
- Formarea unor cuvinte pornind de la silabe date: ma, ni, na, mi, i, Mi, Ni. conversația frontal pornind de la
silabe date
Captarea atenției o voi realiza cu ajutorul unei veveri țe de plu ș,care ține între Aprecierea
3.Captarea O1 lăbuțe un plic.Până la deschiderea plicului,voi adresa elevilor câteva întrebări: verbală
atenţiei  Ce este aceasta? conversaţia veverița de frontal
O2  Câte silabe are cuvântul „veveriță”? pluș individual
 Care sunt sunetele componente ale primei silabe? Capacitatea de
 Dar ale celei de-a doua? plic cu sarcini a răspunde la
 Cu ce sunet începe acest cuvânt? întrebările
După acest moment,voi deschide plicul și voi citi con ținutul acestuia.Elevii află exercițiul adresate
că veverița îi invită să asculte cu aten ție textul din caiet și să rezolve corect
sarcinile,pentru a primi recompensa la final.
3. Anunţarea Voi prezenta obiectivele lecției pe în țelesul copiilor și anume- vom recunoa ște
subiectului şi a sunetul și literele „v” și „V” de tipar ,vom compune cuvinte cu acestea,vom conversaţia frontal
obiectivelor alcătui propoziții,etc. individual
operaţionale
Voi citi textul „Invitația”din caiet.
O1 Voi adresa întrebări referitoare la text,pentru a fi sigură că elevii au în țeles Capacitatea de
despre ce este vorba în el. răspunde la
O2  Despre ce este vorba în text? metoda fonetică, întrebări
 Cine participă la acțiune? analitico-sintetică individual
4. Dirijarea  Care este personajul principal ?
activității de O4 Vom identifica personajul principal al textului, și anume „Veronica”.
învățare - Vom face analiza fonetică a cuvântului „Veronica”: Câte silabe are? Care e
prima silabă? Care e a doua?Dar a treia?Dar a patra silabă? Ce sunet auzim caietul de
în prima silabă? lucru
O2  Jocuri pentru recunoaşterea sunetului „v” în cuvinte- „Recunoaşte
sunetul!” jocul didactic
Voi pronunța diferite cuvinte şi elevii trebuie să semnalizeze prin apăsarea rontal
butonului „Ridică mâna” sunetele „v” auzite.
O3  Concurs: „Cine ştie mai multe cuvinte” Capacitatea de
Voi solicita elevii să dea exemple de cuvinte care cuprind sunetul „v” la a rezolva
început, la mijloc sau la sfârşit. conversaţia jetoane cu corect sarcinile
Sunt evidenţiaţi elevii care spun mai multe cuvinte. imagini de lucru
După acest moment,elevii vor rezolva sarcinile din Caietul de lucru.(Anexa 1)
Colorează cu verde ce se potrivește lui Valentin și cu violet ce se
O5 otrivește Veronicăi. Individual
Alege de pe planșa 18 imaginile în ale căror denumiri se aude sunetul exercitțiul
„v” și lipește-le la locul potrivit.
Colorează cuvintele care denumesc imaginile.
O6 Completează cu silabe pentru a obține cuvinte.
Încercuiește cuvintele formate dintr-o silabă.

5.Obținerea Pe tabla Jamboard sunt scrise câteva cuvinte:


performanței O5 vi-ne po-ves-te
va-luri Vi-o-ri-ca exercițiul fișă de lucru frontal
vi-neri a-vi-on tablă virtuală Capacitatea de
va-por ji-lav a alcătui
Cu unele din aceste cuvinte,elevii vor alcătui propozi ții și vor realiza schema metoda fonetică, creioane propoziții cu
grafică. analitico-sintetică colorate cuvintele date
O7
Activitate în completare individual
Elevii vor primi o fișă cu literele „v” și „V”de tipar pe care o vor colora.(Anexa
2)
6.Încheierea Voi face aprecieri asupra modului de desfă șurare a lec ției și se eviden țiază conversația frontal
activității elevii care au fost activi.Voi comunica tema pentru acasă.

ANEXA 1
ANEXA 2

S-ar putea să vă placă și