Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECTIE

Data:
Unitatea de învățământ:Scoala Gimnaziala Mircea Eliade
Clasa: Clasa Pregătitoare
Propunător: Șerbanescu Elena Catalina
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea de învățare:
Subiectul: Sunetul și litera “L’’
Tipul lecției: Consolidare

Competențe generale:
CG 1: Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute.
CG 2: Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare.
CG 3: Receptarea unor varietăți de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute.
CG 4: Redactarea de mesaje în diverse situații de comunicare.

Competențe specifice:
CS 1.3: Identificarea sunetului inițial și/sau final dintr-un cuvânt, a silabelor și a cuvintelor din propoziții
rostite clar și rar.
CS 2.1: Pronunțarea clară a sunetelor și cuvintelor în enunțuri simple.
CS 3.1: Recunoașterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari și mici de tipar.

Obiectivele operaţionale:
O1 - să identifice sunetul inițial și final al cuvintelor sugerate;
O2 - să enumere cuvinte care conțin litera “L”;
O3 - să despartă corect în silabe cuvintele date
O4 –sa scrie corect litera L din cuvintele date

Strategii didactice:
⮚ Metode și procedee didactice: conversația, explicația, jocul didactic, exercițiul, observația,
⮚ Mijloace și materiale didactice: imagini cu litera ‚L’, laptop, , tablă interactivă, caiete auxiliare.
⮚ Forme de organizare a activității: frontal, individual.

Metode de evaluare: orală - aprecieri verbale.

Demersul didactic
Nr. Etapele lecției Obiective Conţinuturileesenţializate Strategii Metode de
Crt operaţionale ale lectiei didactice evaluare
Se asigură condiţiile
necesare pentru desfăşurarea
optimă a lecției:
-deschiderea dispozitivelor
electronice digitale(laptop-
uri, tablete,smartphone-uri);
1. Momentul - -trimiterea link- - -
organizatoric ului( invitației) de accesare a
întâlnirii pe platforma
Google Meet;

Se realizează prin Metode:


prezentarea unui joc cu conversația
litere,se spun o serie de joc
cuvinte.Cand elevii aud
sunetul si litera „L” vor
trebui sa execute diferite
2. Captarea atenţiei - miscari:bat din palme,isi Mijloace: -
acopera ochii cu mana ,isi
pun degetul pe nas

Organizare:
frontal
Cu ajutorul aplicației Metode:
deschid tabla interactivă pe conversația
care sunt prezentate imagini
ce conțin diverse litere
învățate în cadrul lecțiilor Mijloace:
anterioare; tablă interactivă
-adresez întrebări referitoare
3. Reactualizarea - la literele de pe tablă: Organizare: -
cunoştinţelor “Ce literă este aceasta?” individual
anterioare “Dați-mi exemple de frontal
cuvinte ce conțin litera
“L”.”
Metode:
conversația
Le arat elevilor imagini cu explicația
diverse obiecte care incep cu
litera „L”
Ii voi intreba cu ce litera Mijloace:
4. Enunţarea - incepe acest cuvant ? Imagini cu litera -
obiectivelor/ Le voi spune ca astazi vom „L”
subiectului /temei invata mai multe informatii
despre sunetul si litera „L”
Organizare:
frontal

Metode:
Se face un exercitiu conversația
contraconometru : se citeste demonstrația
un enunt,se prezinta o serie explicația
de imagini. observația
Elevii ,numiti de invatatoare
trebuie sa spuna cu ce sunet
O1 incepe imaginea
O2 respectiva,cate silabe are
cuvantul ,ce litera trebuie
adaugata pentru a iesi un
cuvant intreg
„car,cal,lumina,luna”

Se spun o serie de
propozitii ,elevii trebuie sa
spuna cate cuvinte are
fiecare propozitie : „ Maria
merge la bunica” Mijloace:
O3 Elevii sunt rugati sa desparta tablă interactivă
cuvintele din propozitie in
5. Dirijarea învăţării silabe. -
Organizare:
frontal
individual

Se deschide manualul si se Metode:


efectueaza exercitii cu exercițiul
ajutorul creionului .Elevii
6. Obţinerea - sunt intrebati cate sensuri Mijloace: -
performanţei poate avea cuvantul caiete auxiliare
respectiv : lac ,mare.
Se efectueaza un exercitiu in Organizare:
care elevii trebuie sa individual
identifice silaba „lu” din
diferite cuvinte :
alune,lumina
Exercitiu in care elevii
trebuie sa adauge „ul” spre
exemplu :cal-calul,lac-lacul.
Fisa de desenat
-Elevii vor trebui sa
coloreze din imaginile
prezentate doar obiecele in
care se afla litera L

Adresez întrebări referitoare Metode:


la conținutul lecției . conversația
“Despre ce am învățat explicația
astăzi?”
“Cine imi poate da exemple
8. Asigurarea conexiunii - de cuvinte in care sa regasim -
inverse sunetul si litera „L”?”
Organizare:
frontal
individual
9 Evaluarea rezultatelor - Se aprecieaza modul de - Evaluare
învăţării participare al elevilor . orală -
aprecieri
verbale

S-ar putea să vă placă și