Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DE LECŢIE

Şcoala Gimnazială „Lascăr Catargiu”, Com. Schela, Galaţi


DATA: 27 martie 2015
PROPUNĂTOR: prof. înv. primar Ramona Gîrleanu
CLASA: Pregătitoare B
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA: „Salutare, primăvară!”
SUBIECTUL LECŢIEI: Sunetul şi litera Ţ
TIPUL LECŢIEI: mixtă
DOMENII INTEGRATE : Comunicare în limba română, Matematică şi explorarea mediului, Arte vizuale şi abilităţi practice
DURATA : 45 MIN

COMPETENŢE VIZATE

CLR: 1.1. Identificarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;
1.2. Identificarea unor informaţii dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar;
2.1. Identificarea sunetului iniţial dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din propoziţii;
3.1 Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tipar;
4.1 Trasarea elementelor grafice şi a contururilor literelor, folosind resurse variate;

1
MEM : 11 Recunoşterea numerelor în concentrul 0-10;

AVAP : 2.3 Realizarea de aplicaţii / compoziţii / obiecte / construcţii simple, pe baza interesului direct.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

a) cognitive:
O1 : să formuleze răspunsuri corecte la întrebările din textul ,,A venit primavara” de Emilia Plugaru;
O2 : să despartă în silabe cuvinte date;
O3 : să marcheze poziţia unui sunet într-un cuvânt dat;
O4 : să realizeze corespondenţa dintre cuvânt / propoziţie şi imagine;
O5 : să identifice numărul de silabe din cuvinte date;
O6: să găsească cuvinte cu sens opus pentru cuvinte date;
O7 : să confecţioneze jucării din hârtie, folosind tehnicile colorării, decupării şi lipirii.

b) psiho-motrice:

O8 : să-şi coordoneze mişcările în timpul lecţiei ;

O9 : să aibă o poziţie adecvată în bancă ;

c) afective:

O10 : să participe cu interes la lecţie ;

O11 : să manifeste spirit de competiţie, de colaborare;


2
STRATEGII DIDACTICE

1.Metode şi procedee: expunerea, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, exerciţiul- joc, jocul didactic;

2.Mijloace de învăţământ şi materiale: tablă, cretă, jetoane, fişe de lucru, pixuri, creioane colorate, lipici, foarfece, material
audio, calculator, recompense;
3. Forma de organizare a activităţii: frontal, individual, pe echipe;

BIBLIOGRAFIE

1. Programa şcolară pentru disciplina COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ – clasa pregătitoare;


2. Florica Mitu, Ştefania Antonovici - „Metodica activităţilor de educare a limbajului in invatamantul preşcolar”, Editura
Tehno-Art, Oradea, 2005;
3. Silvia Bremen, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga-„Metode intreactive de grup-ghid metodic”, Editura
ARVES, 2002;
4. Alexandra Manea, Claudia Matache, Liliana Ioan, Clara Ruse -„Ghid practic pentru clasa pregătitoare”, Editura Delta
Cart, 2014;

3
SCENARIU DIDACTIC

OB. Demersul didactic Strategie didactică


Momentele OP. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi Mijloace Formă de Evaluare
lecţiei/ procedee de organizare
Durată invăţământ
Asigur condiţiile optime Pregătesc
1. Moment pentru buna desfăşurare a materialele.
organizatoric activităţii : pregătirea materialului Ocupă locurile în Frontal
3 min didactic necesar, asigurarea unui bănci.
climat educaţional favorabil.
2.Captarea Prezint copiilor un material
atenţiei audio cu tema „Legenda zăpezii
7 min şi a ghiocelului”.
Adresez următoarele întrebări: Copiii ascultă cu Frontal
- A cui culoare a atenţie legenda, Conversaţia
împrumutat zăpada? apoi răspund la
- Ce plante au refuzat să-şi întrebări.
ofere culoarea zăpezii?
- Cum l-a răsplătit zăpada
pe ghiocel?
3.Reactualiza- Propun copiilor
rea actualizarea cunoştinţelor textului
cunoştinţelor „A venit primăvara” de Emilia
5 min Plugaru. Copiii răspund la
Formulez următoarele întrebări : întrebări:
- Ce face ursuleţul Mişani - Ursuleţul Conversaţia Frontal
în timpul iernii? hibernează. Aprecierea
O1 - Ce dar aduce Moş Crăciun - Un borcan verbală
pentru ursuleţ? cu miere.
- Care sunt prietenii - Veveriţa,
ursuleţului? vrabiuţele,iepuraşul
- Ce fenomene sunt .
4
caracteristice anotimpului - Zapada se
de primăvară? topeşte,soarele Conversaţia Frontal
- Cum îl trezesc prietenii pe zâmbesşte.
ursuleţul Mişani? - Cu aroma
unui ceai îndulcit
cu miere.
4.Anunţarea
temei şi a Ascultă cu atenţie
obiectivelor Anunţ tema şi obiectivele lecţiei. tema şi obiectivele Expunerea Frontal
lecţiei lecţiei.
2 min
5.Dirijarea Prezint copiilor jetoane
învăţării reprezentând imagini ale căror
15 min denumiri conţin sunetul „ţ”. Copiii denumesc
Solicit copiilor: imaginile Conversaţia
 să denumească imaginile; reprezentate pe Jetoane
 să scrie la tablă cuvintele jetoane, scriu la (Anexa 1)
care denumesc imaginile; tablă cuvintele care Exerciţiul Tablă Frontal
 să încercuiască litera ţ în denumesc Cretă Apreciere
cuvintele scrise; imaginile, verbală
O2  să despartă în silabe încercuiesc litera ţ
cuvintele date. în cuvintele scrise
şi le despart în
Delimitez şi numesc grupe silabe.
de copii(grupa albinuţelor, a
vrăbiuţelor, a veveriţelor, a
iepuraşilor, a fluturaşilor).
Împart şi explic fişele de
lucru cu următoarele cerinţe: Explicaţia

Grupa „Albinuţelor”
Ordonaţi silabele pentru a
O10 obţine cuvinte. Exerciţiul Anexa 2 Observare
Scrieţi cuvintele formate. Rezolvă sarcina de Pe grupe sistematică

5
lucru.
O11 Grupa „Vrăbiuţelor”
Ordonaţi cuvintele în
propoziţii. Exerciţiul Anexa 3 Pe grupe
Observare
Grupa „Veveriţelor” sistematică
Realizaţi corespondenţa Anexa 4
O4 dintre imagine şi cuvânt.
Pe grupe
Grupa „Iepuraşilor”
Exerciţiul Anexa 5
Coloraţi cerculeţul
O3
corespunzător sunetului
Rezolvă sarcina de
scris lângă imagine.
lucru. Pe grupe

Grupa „Fluturaşilor” Anexa 6 Observare


Uniţi ilustraţia cu Exerciţiul sistematică
propoziţia
O10 corespunzătoare.

Verific sarcinile de lucru


rezolvate de fiecare grupă. Conversaţia Frontal

Propun copiilor jocul „Eu


09 zic una, tu zici multe”. Copiii identifică
Enumăr cuvinte care conţin forma de plural a
litera ţ(ţânţar, ţap, lecţie, cuvintelor date. Exerciţiul-
maimuţă, isteţ, vacanţă) şi cer joc Frontal
copiilor să indice pluralul
acestora. Conversaţia
Cer copiilor să aplaude Aplaudă fiecare
fiecare răspuns corect. răspuns corect.
6.Obţinerea Împart copiilor fişe de
performanţei lucru cu următoarele cerinţe: Exerciţiul

6
6 min O5  Colorează căsuţa care Rezolvă sarcinile Anexa 7 Individual Observarea
arată numărul de silabe; de pe fişa de lucru. sistematică
 Colorează căsuţa cu litera
iniţială a cuvântului
corespunzător imaginii.
O7  Colorează şi Anexa 8
O8 cofectţionează-l pe
Mişani!
Propun copiilor jocul
„Dacă nu-i aşa, cum e?”.
7.Activitate în
completare Scopul jocului : îmbogăţirea şi Jocul
5 min activizarea vocabularului. didactic
Sarcina didactică : găsirea
cuvântului(cuvintelor) cu înţeles Participă cu interes Frontal
O6 contrar ale unor cuvinte date; la joc si identifică
Desfăşurarea jocului : cuvintele cu sens
Profesorul indică cuvinte(vesel, opus. Exerciţiul
alb, înalt, linişte, duşman, a
O9 plânge, sus, noapte), iar elevii Conversaţia Recompen-
trebuie să găseasă cuvintele cu se
sens opus. Copiii care identifică
cele mai multe cuvinte sunt
recompensaţi cu feţe vesele.
Fac aprecieri globale
8.Încheierea asupra participării copiilor şi al
activităţii modului de lucru de pe parcursul Ascultă cu atenţie. Expunerea Frontal
2 min activităţii.

7
ANEXA 1

8
ANEXA 1

9
ANEXA 2

Grupa ,,Albinuţelor”

Ordonaţi silabele pentru a obţine cuvinte. Scrieţi cuvintele formate.

du
re
o rân
ni

rea vi al
soa iar

bi

10
ANEXA 3

Grupa ,,Vrăbiuţelor”

Citiţi cuvintele, apoi ordonaţi-le în propoziţii.

au Lalelele răsărit .

un Rândunica cuib are .

.
sosit Primăvara a

11
ANEXA 4

Grupa ,,Veveriţelor”

Citiţi cuvintele, apoi realizaţi corespondenţa


dintre imagine şi cuvânt.

lal
ele


nd
un
ică
alb
ină

pu
işo
r


rţi
şor 12
ANEXA 5

Grupa ,,Iepuraşilor”

Coloraţi cerculeţul corespunzător sunetului scris lângă imagine.

r b n

l ţ

13
ANEXA 6

Grupa ,,Fluturaţilor”

Citiţi propoziţiile, apoi uniţi ilustraţia cu propoziţia corespunzătoare:

Marina are lalele.

Albina adună miere.

Tractorul ară.

Au sosit rândunelele.

Cloşca are pui.

Pavel a prins un peşte.

14
ANEXA 7

NUME :___________________ DATĂ:________________

FIŞĂ DE LUCRU

1. Citeşte cuvintele. Colorează căsuţa care arată numărul de silabe:

boboc ţap lalele liliac ursuleţ

1 2 3 1 2 3 1 2 3 1 2 3 1 2 3

2.Colorează căsuţa cu litera iniţială a cuvântului corespunzător imaginii.

a b r i ţ r t m l p c i

ANEXA 8
15
16

S-ar putea să vă placă și