Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

Şcoala:GIMNAZIALĂ COMUNA BUCOVĂŢ

Prof.înv.primar:POPESCU DIANA IONELA

Data: 29.05.2013

Clasa : PREGATITOARE

Disciplina : Comunicare în limba română

Unitatea de învăţare: Animale domestice

Subiectul lecţiei : Să repetăm şi să verificăm literele învăţate;

Poezia-Animale domestice;

Tipul lecţiei : Activitate de consolidare şi verificare a cunoştinţelor

Forma de realizare: activitate integrată


Domenii integrate:
-Dezvoltare personală
-Educaţie pentru societate;
-Arte vizuale şi lucru manual;
Scopul: -Dezvoltarea calităţilor gândirii prin exemplificarea noţiunilor însuşite prin cât mai multe exemple adecvate
(antonime);
-Dezvoltarea capacităţilor de exprimare corectă fonetic, lexical şi gramatical;
-Consolidarea cunoştinţelor despre poveştile şi personajele din poveştile cunoscute şi aplicarea acestora în diverse
contexte de învăţare.

Competenţe generale:
-Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
-Exprimarea de mesaje orale simple în diverse situaţii de comunicare.

Competenţe specifice:

C.L.R.:
Recunoaşterea unor detalii dintr-un mesaj scurt rostit clar şi rar;
Identificarea cuvintelor din enunţuri scurte rostite clar şi rar;
Identificarea silabelor şi a sunetului iniţial şi final în cuvinte clar articulate;
Oferirea de informaţii referitoare la sine şi la universul apropiat, prin mesaje scurte.

E.S.:
Recunoaşterea unor deprinderi de comportament moral-civic în grupurile de apartenenţă;
Aplicarea unor deprinderi de comportament moral-civic în contexte familiare;
Relaţionarea pozitivă cu laţi membri ai grupului de apartenenţă, în rezolvarea unor sarcini simple de lucru;

D.P.:
Recunoaşterea emoţiilor de bază raportate la experienţele de viaţă trăite;
Identificarea unor rutine în activitate şcolară;
A.V. L.M.:
Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual.
Obiective operaţionale:

O1 – să formuleze propoziţii corecte din punct de vedere gramatical;


O2 – să identifice personajele(animalele domestice) din poezia învăţată;
O3 – să găsească diminutivele cuvintelor date:
O4 – să formuleze propoziţii corecte din punct de vedere gramatical, folosind cuvinte indicate de imagini;
O5 – să reprezinte grafic cuvintele date;
O6–să completeze corect rebusul;

Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, problematizarea, exerciţiul, jocul didactic.
b) Mijloace de învăţământ: calculator,rebus,fişe de evaluare;
c) Forme de organizare: frontal, individual, în echipă;
d) Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, aprecierea
individuală;
Resurse temporale: 30 min + 15 min activitate complementară
Bibliografie:
1. Curriculum pentru învăţământul primar, M.E.C.T.S., 2012;
2. Suport de curs “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la
şcolarii mici 2012”.
3. Editura Diana – „Ghidul profesorului- Clasa pregătitoare”
Desfăşurarea lecţiei
Strategii didactice
Momentele lecţiei Conţinuturi Modalită
Metode şi Mijloace Forme de
procedee de organizare ţi de
învăţămân evaluare
t

1.Moment Aerisirea clasei, aşezarea elevilor în bănci, Conversaţia Aprecieri


organizatoric pregătirea materialelor necesare lecţiei verbale

Corectarea ţinutei:spatele drept, privirea înainte,


mâinile pe bancă.
2. Reactualizarea Se poartă discuţii în legătură cu ziua(data), luna,
cunoştinţelor anul. Exerciţiul Planşă cu frontală Evaluare
Se notează data pe tablă. anotimpul frontală
Apoi voi întreba copiii în ce anotimp suntem ? primăvara
Care sunt caracteristicile acestui anotimp.
Copiii vor observa imaginea cu primăvara şi vor
spune ce animale vad în imagine (căţel,oaie-
animale domestice).

Exerciţiul Culegere frontal


3.Captarea atenţiei Vom cânta împreună cântecul „Masă mare”. de
cântece
pentru
clasele I-
II
4.Anunţarea temei -Pentru că Zâna Primăvara este tristă deoarece în Conversaţia frontală
noi şi a obiectivelor curând ne va părăsi, noi astăzi vom încerca să o
înveselim şi îi vom demonstra cât de folositoare Problematiza
ne-a fost nouă, câte lucruri noi am învăţat pe rea
toată perioada primăverii. Îi vom demonstra ca
ştim poezii,că ştim literele, ştim să scriem, să
citim.

5.Dirijarea învăţării -Pentru astăzi voi aţi avut de învăţat o poezie, Planşă cu
„Animale domestice”.Fiecare copil va spune pe Conversaţia animalele
rând strofa care a avut-o de învăţat. domestice
Elevii care au învăţat mai multe strofe din Demonstraţia
poezie vor primi bulină roşie.
Problemati-
-După recitarea poeziei, copiii vor avea de zarea Planşă cu Aprecie
completat un rebus care conţine denumirea rebus rea ver-
animalelor din ogradă, animale care au apărut în bală
poezia învăţată de copii. Exerciţiul
Fiecare cuvânt din rebus va fii descoperit prin
găsirea răspunsului unei ghicitori.
Rebusul conţine şapte cuvinte pe care le vor
scrie pe orizontal iar cuvântul obţinut pe vertical
este „DOMESTICE”.
cartonaşe
-Apoi fiecare copil va lua în mână un cartonaş cu
animalele domestice învăţate. Conversaţia cu
Va spune ce animal este, va spune cu ce literă animale
începe cuvântul şi va despărţi cuvântulîn silabe. Demonstraţia domestice
Va arăta pe panou litera cu care începe cuvântul.
-Pentru complicarea activităţii fiecare copil va Problemati-
spune o propoziţie despre animalul de pe zarea
cartonaş. Propoziţiile trebuie să fie alcătuită din
mai mult de doua cuvinte şi să fie expresivă.
Exerciţiul

Frontal;
6.Obţinerea -Pentru evaluarea cunoştinţelor acumulate despre Exerciţiu
performanţei literele învăţate, copiii vor primi un scurt test de Observar
evaluare în care trebuie să recunoască literele ea
mari şi mici de tipar,să le unească, să citească Individual sistemati
cuvintele şi să unescă mama cu puiul ei, iar la ca a
sfârşit vor primi o scurtă dictare cu sunetele elevilor
învăţate.
ANEXA 1
7.Încheierea -Fac aprecieri generale şi individuale asupra Frontală;
activităţii participării elevilor la lecţie, precum şi asupra
comportamentului lor pe parcursul orei.

S-ar putea să vă placă și