Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Colegiul Tehnic ,,A.T.L.” Agnita

Educatoare: Mihăilescu Elena

Grupa mică

Tema anuală: Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?

Tema săptămânii independente: Pentru-a țării sărbătoare, /Noi rostim caldă urare

Domeniul experențial: Educarea limbajului și Activitate artistico-plastică

Forma de activitate: Memorizare și pictură

Competență generală:
Cunoaștera unor elemente componente ale lumii înconjurătoare, precum și
interdependența dintre ele;
CComunicarea unor impresii, idei pe baza observărilor făcute;
Utilizarea uneltelor simple de lucru pentru realizarea unei activități practice
Competență specifică:
Exersarea ascultării active a unui mesaj pentru înțelegerea și receptarea lui
(comunicare receptivă)
CATEGORII DE ACTIVITĂȚI

ADP:

Întâlnirea de dimineață: "Oraşul în sărbătoare"

Salutul, calendarul naturii, prezența

Rutine: "Un copil, un steguleţ"

ADE:

DLC: Educarea limbajului: "Limba românească" de G Sion (memorizare)

DEC: Activitate artistico-plastică: "Steagul ţării mele" - pictură


ALA:

Nisip și apă: "Munţi, dealuri şi câmpii - ale ţării bogăţii"

Joc de rol: "De-a gospodinele"

Joc de masă: ”Stegulețe” (puzzle).

MM: ,,Românașii la concurs” (alergare)

OBIECTIVE OPERAȚIONALE

ALA:Nisip și apă:

-să relizeze forma munților și dealurilor

-să amenajeze spațiul de lucru

-să mânuiască corect materialele

-să respecte indicațiile educatoarei

Joc de rol:

-să spele fructele pentru compot

-să colaboreze pentru realizarea sarcinilor propuse

Joc de masă:

-să urmărească cu atenție indicațiile educatoarei;

-să observe materialele puse la dispoziție;

- să colaboreze cu colegii pentru asamblarea pieselor de puzzle.

DLC:

-să asculte cu atenţie poezia, asociind textul cu imaginea plastică;

-să recite versurile poeziei;

-să participe cu interes la activitate


-să mimeze acţiunea sugerată de cuvintele date sau de onomatopee;

DEC:

-sa picteze steagul in culorile potrivite;


-sa utilizeze tehnici si instrumente adecvate;
-sa pastreze pozitia corpului in timpul lucrului.
Scopul:

DLC: - sintetizarea cunoştinţelor despre aspecte specifice țării

-formarea deprinderii de a investiga pentru a înţelege sensul cuvintelor, expresii


poetice;

-dezvoltarea sentimentelor de empatie faţă de simbolurile noastre


naționale.

DEC: -Dezvoltarea capacitatii de a recunoaste, denumi si descrire elemente,


componente ale insemnelor nationale: forma, culoare, marime.
Formarea unor deprinderi de lucru specific picturii.
ALA: formarea deprinderii de a intona corect, expresiv și omogen cântecul,
respectând poziția corectă, tonul, semnalul de început, dicția și respitrația în emiterea
sunetelor; consolidarea deprinderii de a asocia versurile jocului cu mișcările aferente.
Metode şi procedee didactice: explicatia, conversaţia, dialogul, analiza, exercițiul,
demonstrația

Materiale didactice folosite: planşe cu imagini, acuarele, pahare, apă, pensule.

Forma de organizare: frontal, individual, pe grupe.

Material bibliografic:

Curriculum pentru educație timpurie

“Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, V&I INTEGRAL,


Buc., 2005

“Jocul de rol. Drama în educaţie” –suport de curs

Durata: 15 de minute.
Desfăşurarea activităţii

Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare


didactic Metode şi Mijloace de
procedee învățământ

1. Momentul Activitatea zilei începe Panoul Observarea


organizatoric cu Întâlnirea de întâlnirii de comportamentului
Conversaţia
dimineaţă: copiii dimineață copiilor
interpretează
cântecul: ,,Bună
dimineaţa!’’ Copiii sunt
aşezaţi în semicerc
pentru a putea avea
fiecare un contact vizual
cu toţi membrii grupei,
apoi se stabileşte copilul
de serviciu şi ziua ȋn care
ne aflăm. Acesta va
saluta pe rând fiecare
coleg: Salutul
zilei: ,,Salut, ....! Bine ai
venit la grădiniţă!’’.
După salut se stabileşte
numărul copiilor
prezenţi, prin numărarea
lor de către copilul de
serviciu.
Calendarul naturii:
prin intermediul unei
conversaţii voi stabili,
împreună cu copiii
vremea de afară,
caracteristicile zilei
respective, luna, anul,
anotimpul în care ne
aflăm, şi vom completa
panoul ,,Calendarul
naturii’’. Ȋmpărtăşirea
cu ceilalţi: Copiii vor
spune colegilor ce s-a
ȋntâmplat deosebit de
când nu ne-am văzut.
(dacă este cazul)
Mesajul zilei: „Să vedem
dacă ninge afară”
Tranziții„Bulgărele
năzdrăvan”(joc de
mişcare).

2. Captarea Se va face printr-o scurta Frontal Observarea


atenţiei povestire: comportamentului
conversaţia
copiilor
Ați văzut că oamenii
încep sa-și puna steaguri,
în oras sunt puse
steaguri.

Stiți de ce?

3.Reactualizarea Despre ce vorbim în Frontal Observarea


cunoştinţelor ţi această săptămână? comportamentului
Conversaţia
familiarizarea cu copiilor
Știți în ce țară trăim?
conţinutul Exerciţiul
poeziei Ce limbă vorbim?

Voi știți ce culoare are


steagul României?

Dar cum ne îmbrăcăm


noi într-o zi de
Aprecieri verbale
sărbătoare?
Le voi spune o scurta
povestire, care de fapt va
fi conţinutul poeziei.

Prin aceasta povestire voi


introduce cuvintele noi
pe care le voi explica.

4. Anunţarea Pentru că voua va plac Imagini din Observarea


temei si a poeziile astăzi copii o să poezie comportamentului
obiectivelor învăţăm o poezie care se copiilor
numeşte “Limba noastră” Conversaţia
Eu am să vă spun poezia
iar voi să mă ascultaţi cu
atenţie ca s-o învăţaţi.
Trebuie să recitati tare,
expresiv şi să pronunţaţi
corect cuvintele.

5. Dirijarea Recitarea poeziei de Observarea


învăţării către educatoare comportamentului
copiilor
Voi recita poezia de 2-3
ori folosind mimica şi
gestica corespunzătoare,
explicând în acelaşi timp
şi cuvintele necunoscute.
Conversaţia
Recitarea poeziei de
către copii Expunerea

Recitarea poeziei pe Explicaţia


strofe

Recitarea se va realiza pe
două fragmente având in
vedere versurile
accesibile, uşor de
reţinut, sub forma unei
povestiri.

Recitarea poeziei pe
grupuri

Grupa va fi împărţită în
două

Recitarea poeziei
integral de către copii
Exerciţiul
Recitarea individuala
de către copii - 1-2 copii
Aprecieri verbale
Tranziție:,, Sunt român,
român voinic”

Se face trecerea la DEC

Educatoarea va prezenta Steagul


copiilor un steag cat si României
culorile din care este
format,cat si importanta
acestuia.

Se vor parcurge etapele


de mai jos cu ajutorul
intrebarilor,explicatiei si
demonstratiei. Acuarele
-intuirea materialului
Pensule,
didactic
Pahare cu apă
-Explicarea si
demonstrarea modului de
lucru (realizate
concomitent de catre Conversația
educatoare).
Vor evidentia modul de
utilizare a materialelor de
lucru date ,acuratetea
lucrarii.
-Incalzirea muschilor
mici ai mainii conform
miscarilor sugerate de
poezia recitata in ritm
lent de educatoare:
Ne jucam,ne jucam
Cu degetele noi ne jucam
Cand degetele au oboist
Explicația
Palmele au si sosit.

Ne jucam,ne jucam
Cu palmele noi ne jucam
Cand palmele au oboist
Pumnisorii au si sosit.

Ne jucam,ne jucam
Cu pumnisorii noi ne
jucam
Cand pumnisorii au
oboist
Coatele au si sosit.
Exercițiul

Ne jucăm,ne jucăm Aprecieri verbale


Cu coatele noi ne jucam
Demonstrația
Cand coatele au oboist
Ochisorii au si adormit.

Buna dimineata!
A rasarit soarele

Executarea temei de catre


copii- individual
respectand indicatiile
educatoarei utilizand
corect materialele
abordand original tema:
voi ajuta copiii care
solicita sprijin.
-atentionarea pastrarii
ordinei si disciplinei.

6. Asigurarea ALA: Observarea


feedback-ului comportamentului
Nisip și apă: "Munţi, Nisip și apă
copiilor
dealuri şi câmpii - ale
ţării bogăţii"
Fructe
Joc de rol: "De-a
gospodinele" Boluri

Joc de masă: ”Stegulețe” Piese de


(puzzle). puzzle
Voi adresa câteva
întrebări cu privire la
conţinutul activității de
astăzi..

Se realizeaza o
miniexpozitie cu lucrari
ale copiilor si se
analizeaza
- Corectitudinea
executiei
- Originalitatea
- Acuratetea
- Finalizarea
lucrarii
7. Încheierea MM: ,,Românașii la Conversaţia Stimulente Aprecieri verbale
activităţii concurs” (alergare).
Stimulente
La această activitate se
face un concurs de
alergare.
Se vor face aprecieri
colective şi individuale,
stimulente.

SCENARIUL ZILEI

Dupa intalnirea de dimineata care a cuprins urmatoarele momente:


1.Salutul- “Buna dimineata tricolorilor!”
3.Activitatea de grup: Pe rand copiii vor spune ce flutura in vant la Palatul
Cotroceni .
4.Noutatea zilei: “Copii, pentru a descoperi ce insemn al tarii ne poarta peste mari si
tari, vom invata poezia “Limba românească”, de G Sion si vom picta Tricolorul țării.
La sectorul Nisip și apă copiii vor construi munți și dealuri de nisip
La sectorul Joc de rol, vor învăța să pună compoturi pe iarnă
5.Tranzitie: ”Sunt român, român voinic”

DLC: Educarea limbajului: "Limba românească" de G Sion (memorizare)

Reactualizarea cunostintelor: se poarta o discutie cu privire la limba noastră.


Copiii sunt familiarizati cu continutul poeziei, se recita model de catre educatoare de
1, 2 ori.
Se trece la invatarea poeziei de catre copii folosindu-se procedeul invatarii pe strofe.
La sfarsit ,se imparte grupa in doua echipe: baieti si fetite. Se recita poezia pe grupe
si apoi cu grupa intreaga. Vor fi facute aprecieri verbale asupra gradului de insusire a
poeziei de catre copii.
Tranzitie: ”Sunt român, român voinic”
DEC: copiii vor picta “Tricolorul”
Educatoarea va prezenta copiilor un steag cat si culorile din care este format,cat si
importanta acestuia.

Se vor parcurge etapele de mai jos cu ajutorul intrebarilor,explicatiei si demonstratiei.


-intuirea materialului didactic
-Explicarea si demonstrarea modului de lucru (realizate concomitent de catre
educatoare).
Vor evidentia modul de utilizare a materialelor de lucru date ,acuratetea lucrarii.
-Incalzirea muschilor mici ai mainii conform miscarilor sugerate de poezia recitata
in ritm lent de educatoare:
Ne jucam,ne jucam
Cu degetele noi ne jucam
Cand degetele au oboist
Palmele au si sosit.

Ne jucam,ne jucam
Cu palmele noi ne jucam
Cand palmele au oboist
Pumnisorii au si sosit.

Ne jucam,ne jucam
Cu pumnisorii noi ne jucam
Cand pumnisorii au oboist
Coatele au si sosit.

Ne juvam,ne jucam
Cu coatele noi ne jucam
Cand coatele au oboist
Ochisorii au si adormit.

Buna dimineata!
A rasarit soarele

Executarea temei de catre


copii- individual respectand indicatiile educatoarei utilizand corect materialele
abordand original tema: voi ajuta copiii care solicita sprijin.
-atentionarea pastrarii ordinei si disciplinei.

T: ”Câte doi, la paradă mergem noi!” (exerciții de mers cadențat în pereche).

MM: ,,Românașii la concurs” (alergare)

Limba românească

Mult e dulce și frumoasă


Limba ce-o vorbim,
Altă limbă-armonioasă
Ca ea nu găsim.
Românașul o iubește
Ca sufletul său,
Vorbiți, scrieți românește,
Pentru Dumnezeu.

Sunt româm, roman voinic

Sunt roman, roman voinic,Tra , la , la ,


Si n-am teama de nimic.Tra , la , la , la
Romania-i tara mea,Tra , la , la , la
Drag mi-e sa traiesc in ea.Tra , la , la , la

Sunt urmasul lui Traian,Tra , la , la , la


Pui de dac si de roman,Tra , la , la , la
Romania-i tara mea,Tra , la , la , la
Drag mi-e sa traiesc in ea.Tra , la , la , la

Mai dusmane, te pazeste,Tra , la , la , la


Ca romanul nu glumeste !Tra , la , la , la
Nu te-atinge de hotare,Tra , la , la , la
Ca sarim cu mic cu mare.Tra , la , la , la

Am o casuta mica3,2,1
Sa vina muzica
Am o casuta mica, asa si asa
Si fumul se ridica, asa si asa
Eu bat la usa casei, asa si asa
Si-mi lustruiesc pantofii, asa si asa

Tine pasul acceleram


Atentiune, acceleram

Am o casuta mica, asa si asa


Si fumul se ridica, asa si asa
Eu bat la usa casei, asa si asa
Si-mi lustruiesc pantofii, asa si asa

S-ar putea să vă placă și