Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA : 28.11.2023

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Colegiul Național de Informatică ,,Matei Basarab”

UNITATEA DE APLICAȚIE: Grădinița cu program prelungit ,,Nord 2”

PROPUNĂTOR: Truțoiu Ioana

PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PREPRIMAR: Dobrică Manuela

PROFESOR METODIST: Bălăceanu Elena-Gabriela

PROFESOR COORDONATOR PRACTICĂ: Andrei Simona

GRUPA: Mare A

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Cine și cum planifică/organizează o activitate?

TEMA SĂPTĂMÂNALĂ INDEPENDENTĂ: "România, țara mea!"

TEMA PROIECTULUI: ,,România”

TEMA ACTIVITĂŢII: ,,Portul românesc”

DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Limbă și comunicare (DLC)


CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului

MIJLOC DE REALIZARE : Memorizare

TIPUL ACTIVITĂȚII : mixtă

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Formarea deprinderii de a memora voluntar şi logic versurile poeziei și de a explica pe scurt conținutul unor
idei din text; îmbogățirea vocabularului activ al copiilor.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

D1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute

COMPORTAMENTE VIZATE:

D1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui (comunicare receptivă)

D1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor, semnificațiilor etc. (comunicare expresivă)

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1. – să reţină conţinutul de idei al poeziei, îmbogăţindu-şi sfera de reprezentări despre portul românesc;
O2. – să memoreze logic textul şi să-l recite expresiv, respectând pauzele, folosind un ton şi un ritm potrivit;
O3. – să reţină cuvinte şi expresii noi.
STRATEGII DIDACTICE

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstrația, exerciţiul;

MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: imagini cu portul românesc, jucării

FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală, pe grupe

MANAGEMENTUL RESURSELOR ȘI AL TIMPULUI:

RESURSE UMANE: preșcolarii, doamna educatoare, grupa de eleve practicante, profesor metodist, profesor coordonator

RESURSE SPAȚIALE: sala de grupă

RESURSE MATERIALE: planșe cu imagini ale portului românesc, foaie tipărită cu poezia

RESURSE TEMPORALE: 30 de minute

BIBLIOGRAFIE:

www.didactic.ro

,,Curriculum pentru Învățământul Preșcolar”


DEMERSUL DIDACTIC

EVENIMENT CONȚINUT ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUAREA


DIDACTIC METODE SI MIJLOACE
PROCEDEE
1.Moment Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a
activităţii:
organizatoric - - -
- Aerisirea sălii de grupă.
- Pregătirea materialului didactic.
- Aranjarea mobilierului.
2.Captarea Captarea atenției se face cu ajutorul unor Conversatia Imagini
atenției planșe cu portul românesc. Le voi arăta copiilor -
imaginile, iar ei vor trebui să identifice ce se află
în fiecare imagine.
3.Reactualizarea Se va purta o scurtă discuție cu copiii despre Coversația Observarea
comportamentului
cunoştinţelor imaginile prezentate anterior
verbal şi nonverbal
- al copiilor

4.Anunțarea Îi anunț pe copii că vom învăța poezia ,,Portul Conversația Poezia ,,Portul
Observarea
temei și a Românesc” Explicația românesc”
capacității de
obiectivelor menținere a atenției
5.Dirijarea Voi începe să le citesc copiilor poezia. Pentru o
activităţii bună înţelegere şi receptare a textului şi a
mesajului acestuia, voi ţine cont de:
-intonaţie corespunzătoare pe tot parcursul Conversația Observarea
lecturii Explicația Poezia ,,Portul comportamentului
-folosirea unei mimici şi a unor gesturi Demonstrația românesc” copiilor
expresive
-explicarea cuvintelor şi expresiilor
necunoscute, alăturând câte un cuvânt sau o
expresie sinonimică.
Vom trece la memorizarea poeziei:
-se recită versurile și se repetă cu toți copiii
-se recită prima strofă cu toți copiii
-se procedează la fel și cu a doua strofă
-se vor face precizări asupra modului de
exprimare al cuvintelor
-se recită poezia cu toată grupa
6. Obţinerea Se va realiza printr-un concurs pe echipe: Observarea
performanţei echipa fetelor și echipa băieților. Poezia va fi Exercițiul Poezia ,,Portul comportamentului
spusă de către fete, apoi de către băieți. Va românesc” copiilor
câștiga echipa care va reuși să recite mai multe Evaluare orală
versuri.
7. Asigurarea Voi alege câțiva copii care vor recita individual
retenţiei şi poezia, oferindu-le ajutor dacă vor avea nevoie, Poezia ,,Portul
transferului apoi îi voi întreba cum se numește poezia pe românesc” Observarea
care am învățat-o astăzi. Conversația comportamentului
Exercițiul copiilor
Evaluare orală

8. Încheierea Voi face aprecieri individuale și colective asupra -


activităţii modului în care copiii au participat la activitate. Conversația Aprecieri verbale

S-ar putea să vă placă și