Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

pentru activitate integrată


Data:
Propunător: P
Unitatea de învăţământ:
Nivelul/Grupa: nivel I / grupa mică „Albinutele”
Tema anuală de învăţare: „Cine sunt,suntem?”
Tema săptămânală: „Sunt curat și sănătos”
Tema activităţii: „Prietenii curățeniei”
Elementele componente ale activităţii integrate:
- A.D.P.- Întâlnirea de dimineaţă – „Periuța fermecată – ex. de stimulare a creativității
-ALA ,,Micul doctor - joc de rol, joc de masă, nisip și apă
- A.D.E. – D.O.S. - „Batista” – lipire
- A.L.A.2. – „Ghicim și ne distrăm –joc de mișcare
Scopul activităţii: Dezvoltarea deprinderilor și aptitudinilor de a lipi pe un spațiu dat,
respectarea normelor de igiena.
Obiective operaţionale:
 să se exprime corect în propoziţii simple;
 să lipească în spațiul dat;
 să respecte normele de igienă ;
 să enumere obiectele de igiena să rezolve corect jocul de masă propus;

 să devină personajele din cadrul jocului de rol propus;

 să respecte regulile jocului de miscare;


 să valorifice informaţiile nou-primite cooperând pentru realizarea unui proiect-
comun
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, expunerea, audiţia, exerciţiul
b) Elemente de joc: surpriza, aplauze, mânuirea materialelor, stimularea, mişcarea
c) Resurse materiale: - centrul Artă – lipici,hîrtie glasse,șervețele.
- centrul Joc de rol – trusa de medicală.
-centrul Joc de masă- imagini cu obiecte de igienă.
Centrul Nisip și apă –apă, nisip, bețișoare.
- Alte materiale folosite pe parcursul activităţii – clopoţel, stimulente,
plic, păpușa
d) Forme de organizare: în grupuri mici, frontal, individual
Durata: 1h
Bibliografie:
- „Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, ED. a II-a revizuită şi
adăugită, M.E.C., Ed V& Integral, Buc, 2005\
- „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, D.P.H., 2009
- „Activitatea integrată din grădiniţă”(ghid pentru cadrele didactice din învăţământul
preuniversitar), Laurenţia Culea, Angela Sesovici, Filofteia Grama, Mioara Pletea, Daniela
Ionescu, Nicoleta Anghel; Ed. Didactica Publishing House, Buc., 2008
- „Elemente de Pedagogie Preşcolară aplicată”, Ed. Universităţii din Oradea, 2006
- „Totul....pentru copil” – ghid pentru educatoare şi directori, Coordonator Prof. Rodica Gavora,
Ed. Diana, 2008, Piteşti
- Revista învăţământului preşcolar, Nr 1-2, 2009
Scenariul activităţii:

Copiii vor fi invitaţi în sala de grupă unde se va completa Calendarul Naturii, Catalogul
Zilei, apoi vor discuta despre ,,Periuța fermecată" – realizându-se astfel Întâlnirea de dimineaţă.
Copiii vor descoperi de la invitatul surpriza ,,Maricica’’un plic . Aceştia, cu ajutorul plicului de
la Maricica vor afla despre ce vor vorbi pe parcursul activităţii.
La clinchetul clopoţelului voi aduna copiii pe covor pentru a afla ce au de facut,si
zburând ca fluturaşii voi îndrepta copiii spre centrul Artă unde vor lipi batista . La clinchetul
clopoţelului copiii se vor îndrepta spre centrele de lucru unde vor descoperi mai multe
materiale.La centrul Joc de rol copiii se vor transpune în doctori, la centrul Joc de masă copiii vor
potrivi imagini cu obiecte de igienă iar la centrul Nisip și apă aceștia vor desena pe nisip cu
ajutorul bețișoarelor obiecte de igienă. După terminarea sarcinilor de la centrele deschise
preșcolarii vor fi chemați.
La clinchetul clopoţelului copiii vor fi anunțați că Maricica vrea să îi întrebe niște
ghicitori despre obiectele de igienă . La finalul activitatii copiii vor primi stimulente de la
invitatul surpriză.
Nr. Etapele Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Tipul de
crt activităţii Metode şi Mijloace de Evaluare / inteligenţă
procedee învăţământ Metode şi activată
indicatori
1. Captarea atenţiei Se va completa Calendarul Naturii, Catalogul - conversaţia - Zâna - probă orală - inteligenţă
Zilei, apoi se va purta o conversaţie despre Primăvara, plic - precizarea interpersonală
florile de primăvară cunoscute, realizându-se scopului
astfel Întâlnirea de dimineaţă. trimiterii Zânei
Descoperirea în gentuţa Zânei a plicului,
descoperire florii despre care vor vorbi pe
parcursul activităţii.
2. Enunţarea Se vor enunţa scopul şi obiectivele activităţii - explicaţia, - Zâna - inteligente
scopului şi a trezindu-le interesul copiilor pentru activitate. conversaţia Primăvara lingvistică
obiectivelor Copiii sunt invitaţi să desfăşoare activitatea
activităţii „Florile jucăuşe” în care vor memora o poezie.
3. Prezentarea La clinchetul clopoţelelui copiii se vor aduna pe - conversaţia, - probă practică - inteligenţă
optimă a covor pentru a afla ce au de făcut şi unde vor exerciţiul - executarea corporal-
conţinutului şi executa jocul muzical „Înfloresc grădinile” jocului muzical kinestesică,
dirijarea învăţării Etapa I – Adunarea copiilor la centrul - conversaţia, - poezia, planşă – probă orală - inteligenţă
Bibliotecă unde vor memora logic poezia explicaţia, cu ghiocelul - memorarea lingvistică
„Ghiocei cu clopoţei”. Se va recita poezia expunerea, logică a poeziei
model de către educatoare, se va învăţa poezia
pe fragmente – strofa I, strofa I-II, strofa I-II-
III(A.D.E.) - inteligenţp
La clinchetul clopoţelului se vor aduna copiii pe - clopoţel interpersonală
covor
Etapa a II-a – Copiii vor executa diferite - conversaţia, - calculator, cd - probă practică - inteligenţă
mişcări pe melodia „Samba florilor” – copiii audiţia, exerciţiul - executarea muzical-
vor dansa pe grupe – fete, băieţi – (A.L.A.2) unor mişcări pe ritmică,
La clinchetul clopoţelului copiii se vor aduna - clopoţel melodia corporal-
turceşte pe covor. propusă kinestesică
- inteligenţă
4. Obţinerea Se va realiza printr-un concurs de recitare a - conversaţia, - probă orală lingvistică
performanţei poeziei – fete, băieţi. expunerea - expunerea
poeziei
5. Asigurarea Se va realiza prin adunarea copiilor pe covor, - conversaţia, - stimulente - probă orală - inteligenţă
retenţiei şi a împărţirea stimulentelor promise de copil, explicaţia - conversaţie lingvistică
transferului de repetarea temelor, modul de realizare a temelor. examinatorie
cunoştinţe
6. Evaluare Se vor face aprecieri asupra modului de - conversaţia
desfăşurare a activităţii.

S-ar putea să vă placă și