Sunteți pe pagina 1din 19

PROIECT

DIDACTIC

1
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data: 27.10.2023
Unitatea de învățământ:
Grupa:
Profesor de învățământ preșcolar:
Propunătoare: Lauko Darina
Tema săptămânii: ,, CÂND/CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?”
Subtema: ,,Alfabetul vitaminelor”
Forma de realizare: Activitate integrată
Mijloc de realizare: Memorizare / Predare cântec
Subiectul activității: ,, Vitaminele E și K - Bogățiile legumelor toamnei”
Durata: o zi
Scopul activității:
- dezvoltarea capacității de cunoaștere și înțelegere a mediului înconjurător, precum și stimularea
curiozității pentru investigarea acestuia;
- îmbogățirea cunoștințelor despre materiale și caracteristicile lor, precum și despre tehnici de
lucru necesare prelucrării acestora în scopul realizării unor produse simple;
Elemente componente ale activității integrate:
ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):
Deprinderi de primire a copiilor; Deprinderi de servire a mesei; Întâlnirea de dimineață;
Înviorarea; Momentul de poveste; Tranziții.

2
I.Activități didactice liber alese 1 (ALA 1)

Sectorul I: Știință
Subiectul activității:,,Așează-mă la căsuța mea”
Mijloc de realizare: Sortare de legume și fructe și lipirea acestora pe carton.

Sectorul II: Artă


Subiectul activității:,,Dovleacul aranjat”
Mijloc de realizare: Mototolirea hârtiei creponate

Sectroul III: Construcții


Subiectul activității: ,,Lădițe pentru legumele toamnei”
Mijloc de realizare: Joc de construcții

3
Activități pe domenii experiențiale (ADE)

Domeniul Limbă și comunicare - Activitate de educarea limbajului


Subiectul activității: ,,Supa de zarzavat –Otilia Cazimir”
Mijloc de realizare: Memorizare

Domeniul Estetic și creativ – Educație muzicală


Subiectul activității: ,,Cântecul vitaminelor”
Mijloc de realizare: Predare cântec

Activități didactice liber alese 2 (ALA 2)

Joc de mișcare: ,,Dansul copiilor veseli”

ADP: Deprinderi specifice servirii mesei și îngrijirii personale

Bibliografie:

Ministerul Educației, Cercetării și Tineretului, Curriculum pentru învățământul preșcolar


(3-6 ani), București, 2019;

4
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE 1 (ALA 1)

Sectorul I: Știință
Subiectul activității: ,,Așează-mă la căsuța mea”
Mijloc de realizare: Sortare de legume și fructe și lipirea acestora pe carton;
Material didactic: jetoane, lipici, carton;
Obiective operaționale:
- să sorteze jetoanele conform cerinței;
- să lipească jetoanele pe carton potrivit ;
Desfășurarea activității:
Pe măsuța de la centrul ,,Știință’’ vor fi amestecate jetoane cu diferite legume și fructe de toamnă
și nu numai, preșcolarii vor selecta doar legumele și fructele de toamnă și le vor lipi pe cartonul
potrivit ( Carton pentru legume- Carton pentru fructe) .
Metodee și procedee:
- observația, conversația euristică, explicația, demonstrația, exercițiul;
Evaluare:
- se realizează constant pe tot parcursul activității prin aprecieri verbale

5
Sectorul II: Artă
Subiectul activității: ,,Dovleacul aranjat”
Mijloc de realizare: Mototolirea hârtiei creponate-lipire
Material didactic: fișa de lucru, hârtie creponată portocalie și verde, lipici;
Obiective operaționale:
- să mototolească hârtia creponată conform cerinței date de propunătoare;
- să denumească corect materialul de lucru;
Desfășurarea activității:
Copiii vor primi câte o fișă cu un contur de dovleac, aceștia vor primi fâșii de hârtie creponată
portocalie și verde. În urma mototolirii, cu ajutorul lipiciului vor lipi biluțele de hârtie pentru a
obține un dovleac ,,portocaliu”.
Metodee și procedee:
- observația, conversația euristică, explicația, demonstrația, exercițiul ;
Evaluare:
- se realizează constant pe tot parcursul activității prin aprecieri verbale

6
Sectorul III:Construcții
Subiectul activității: ,,Lădițe pentru legumele toamnei”
Mijloc de realizare: Joc de construcții
Material didactic: cuburi Lego, legume de toamnă (din hârtie);
Obiective operaționale:
- să construiască prin alăturare, suprapunere, îmbinare de piese lădițe pentru legumele toamnei;
- să recunoască și să numească diferite legume de toamnă;
- să își dezvolte abilitățile motorii fine prin manipularea și asamblarea lădițelor;
Desfășurarea activității:
Copiii vor îmbina piesele Lego, construind lădițe pentru legumele date.
Metodee și procedee:
- observația, conversația euristică, explicația, demonstrația;
Evaluare:
- se realizează constant pe tot parcursul activității prin aprecieri verbale;
- construirea lădițelor de Lego;

Tranziția spre domeniile experiențiale: ,,Bat din palme clap-clap-clap


Din picioare trap-trap-trap,
Ne învârtim, ne răsucim
În căutarea vitaminelor E și K pornim”

7
ACTIVITATEA PE DOMENII EXPERIENȚIALE (ADE) :
Domeniul Limbă și comunicare- Activitate de educarea limbajului
Subiectul activității: ,,Supa de zarzavat – Otilia Cazimir”
Mijloc de realizare: Memorizare
Metode și procedee: conversația euristică, expunere, explicația, exercițiul, demonstrarea;
Mijloace de învățământ: invitații surpriză-Vitaminele K și E;
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;
Sarcina didactică: Memorizarea primelor două strofe ale poeziei.
Domenii ale dezvoltării:
D. DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ȘI A PREMISELOR CITIRII
ȘI SCRIEII
Dimensiuni ale dezvoltării:
1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
2. Mesaje orale în diverse situații de comunicare;
Comportamente vizate:
1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj în vederea înțelegerii și
receptării lui;
1.2. Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului;
Obiective operaționale:
O1 - să descrie, enumerând cel puțin trei legume ale toamnei;
O2- să dovedească înțelegerea textului poeziei ,,Supa de zarzavat” prin audierea
acesteia;
O3- să recite conștient și expresiv primele două strofe ale poeziei suport;
.

8
Desfășurarea activității

ETAPELE CONȚINUTUL METODE ȘI MIJLOACE EVALUARE


ACTIVITĂȚII ȘTIINȚIFIC PROCEDEE DE
ÎNVĂȚĂMÂNT
1. Introducerea Introducerea în activitate se conversația
în activitate și va realiza sub forma euristică; invitații surpriză
captarea invitaților surpriză – observarea;
atenției VITAMINELE K și E. Se va
explica prezența acestora.
2. Anunțarea Propunătoarea felicită copiii conversația aprecieri
temei și a pentru atenția acordată celor euristică; verbale;
obiectivelor doi invitați și le va spune că observarea;
vor învăța poezia ,, Supa de
zarzavat”

3.Familiarizare Propunătoarea spune conversația audierea cu


a cu conținutul preșcolarilor faptul că, euristică; atenție a
poeziei poezia este despre legumele observarea; textului
toamnei care ajung în supa poeziei
gospodinei.
Ce înseamnă
cuvântul ,,zarzavat”?
( verdețuri, legume )
demonstrația;
Copiii alcătuiesc o exercițiul;
propoziție cu acest cuvânt.
ex. ,, În poezie este vorba
despre zarzavaturi.”
- apoi propunătoarea
va mai numi un copil
pentru a alcătui o altă
propoziție cu acest
cuvânt.

4. Dirijarea Se recită poezia, de conversația


activității propunătoare în fața copiilor: euristică;
explicația;
Recitarea model a poeziei observarea;
Supa de zarzavat

,,S-a dus gospodina să ia zarzavat,


Și vine acasă cu coșu-ncărcat
Cu morcovi,

9
Cu varză,
Cartofi,
Pătrunjel,
Cu sfeclă,
Cu ceapă,
Că toate-s la fel!
Și toate încep să se certe pe masă:
-Ba, eu sunt mai dulce! - Ba, eu mai
frumosă!
Dar morcov
Sau varză,
Cartof,
Pătrunjel,
Ori sfeclă,
Ori ceapă, -
Nu-s toate la fel?”

Recitarea model a primei


strofe

Se recită model prima strofă


de două sau de trei ori, rar și
expresiv.
Recitarea primei strofe de
către copii împreună cu exercițiul;
propunătoarea

Propunătoarea recită
împreună cu preșcolarii
prima strofă a poeziei.

Recitarea primei strofe doar


de către copii exercițiul orală
Copiii recită singuri prima
strofă a poeziei.

Recitarea model a celei de-a exercițiul;


doua strofe

Propunătoarea recită model


cea de-a doua strofă de două
sau de trei ori, rar și
expresiv.
Recitarea celei de a doua exercițiul;
strofe de către copii
împreună cu educatoarea

Se recită cea de-a strofă


împreună cu copiii.
Recitarea celei de a doua exercițiul;

10
strofe doar de către copii

Copiii recită singuri a doua


strofă a poeziei.
Recitarea model a întregii exercițiul;
poezii

Propunătoarea recită rar și


expresiv întreaga poezie.

Recitarea întregii poezii exercițiul; frontal


împreună cu copiii
Se recită întreaga poezie de
propunătoare și copii.

Recitarea poeziei pe grupe exercițiul; pe grupe;


frontal;

Propunătoarea împarte
preșcolarii pe grupe, apoi
recită poezia cu ei.
Recitarea individuală a exercițiul;
poeziei expunerea;

Copiii care doresc să recite


poezia, o vor face în fața
grupei.
5. Evaluarea și
încheierea Evaluarea se va face prin frontal; aprecieri
activității participarea activă și verbale;
implicarea acestora în
activitatea propusă
Evaluarea memoriei prin
observarea cât de bine își
amintesc copii versurile
poeziei.
Propunătoarea face aprecieri
verbale în legătură cu modul
în care copiii au recitat
poezia, atât individual, cât și
pe grupe.

11
Domeniul Estetic și creativ – Educație muzicală
Subiectul activității: ,, Cântecul vitaminelor”
Mijloc de realizare: Predare cântec
Metode și procedee: conversația, conversația dirijată, observarea, demonstrarea,
exercițiul, , evaluarea;

Mijloace de învățământ: imagini,laptop, planșe cu vitaminele C, E și K, imagini,


stickere;
Forme de organizare: frontal, individual;
Sarcina didactică: Preșcolarii vor învăța ,, Cântecul vitaminelor”
DOMENII DE DEZVOLTARE VIZATE:
Dezvoltarea limbajului și a comunicării
Dezvoltarea socio-emoțională
CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII:
• Dezvoltarea capacității de ascultare și înțelegere (comunicare receptivã)
• Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
• Autocontrol și expresivitate emoțională
• Activare și manifestare a potențialului creativ

Comportamente vizate:
Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni,
emoții proprii (comunicare expresivă)
Manifestă curiozitate pentru activități, persoane și obiecte noi
Recunoaște și exprimă emoții de bază, produse de piese muzicale, texte literare, obiecte
de artă etc.
Manifestă creativitate în activități diverse
Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în
conversații și povestiri creative
Demonstrează simț muzical ritmic, armonic prin cântec, joc cu text și cânt, dans etc.

12
Obiective operaționale:
O1- să execute corect exerciţiile ritmice de încălzire;
O2- să intoneze curat, firesc, fără efort exerciţiile melodice propuse;
O3- să asculte interpretarea model a exerciţiilor ritmice;
O4- să învețe versurile cântecului
O5- să interpreteze corect melodia cântecului, respectând durata şi înălţimea sunetelor muzicale,
ritmul şi intensitatea lor;
O6 - să–şi însuşeaască corect formula ritmică
O7- să redea expresiv linia melodică a cântecului după interpretarea model a acesteia;
O8- să adopte o poziţie corectă în timpul interpretării;

13
Desfășurarea activității

ETAPELE CONȚINUTUL METODE ȘI MIJLOACE DE EVALUARE


ACTIVITĂȚII ȘTIINȚIFIC PROCEDEE ÎNVĂȚĂMÂNT
1.Momentul Se pregătește sala , conversația; imagini;
organizatoric mobilierul şi materialul
diactic pentru activitate.
2.Captarea Captarea atenției se face exercițiul, planșe cu cele trei
atenţiei printr-un apariția celor trei conversația vitamine;
vitamine: C, E și K.
3.Reactualizare Propunătoarea adresează conversația; imagini; orală;
a cunoştinţelor întrebări despre anotimpul
toamna și activitățile
specifice.

4.Anunţarea Propunătoarea le spune ca conversația;


temei şi a vor învăţa un cântec care
obiectivelor se numeşte „CÂNTECUL
VITAMINELOR ”.

5.Dirijarea Se fac câteva exerciții demonstrația; imagini; execută


învăţării introductive sub formă de exercițiile
exercițiul;
joc corect;
Exerciţii de respiraţie:
ex. ,,mirosim flori şi
suflăm păpădia”
Exerciții ritmice:
ex. ,, bătăi din palme şi
mers pe loc”
Exerciţiile se vor face pe
grupuri , respectându-se
gesturile dirijorale .
După efectuarea acestor
exerciţii se va trece la

14
învăţarea cântecului.
Predarea cântecului: demonstrația;
Se prezintă planşa model exercițiul;
si cântecul interpretat pe
youtube/TV
Se va purta o discuţie pe
marginea textului conversația;
Se învaţă textul pe
fragmente logice,
Se va intona linia melodică
a cântecului cu silaba
neutră „la”, după care se
va trece la îmbinarea
textului cu melodia.

6. Obținerea Se va realiza printr-o


performanței întrecere pe grupuri: se vor
alege doi copii din fiecare
grupă . Aceştia trebuie să aprecieri
continuie cântecul atunci verbale;
când îl va opri exercițiul;
propunătoarea.
Verificarea se va face pe
loc
Va câştiga echipa care a
reuşit să cânte mai multe
fragmente corecte.
7. Evaluarea
activității
După executarea jocului,
copiii se vor aşeza jos, şi
se va realiza împreună
evaluarea întregii activităţi
prin completarea versurilor
din textul căntecului nou
învătat. aprecieri

15
Se vor face aprecieri verbale;
individuale şi generale.
Copiii vor primi stickere
ca semn de apreciere.
8. Încheierea Pe fundalul sonor al
activității cântecului nou predat
copiii o vor ieși împreună
din sala de grupă.

Tranziție spre ALA 2:


„Bate vântul frunzele” –joc muzical

16
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA 2):

Joc distractiv: ,,Dansul copiilor veseli”


Mijloc de realizare: joc de mișcare;
Obiective operaționale:
O1- să perceapă componentele spațio-temporale;
O2- să respecte regulile jocului;
O3- să manifeste atitudini de cooperare, spirit de echipă și competiție;
Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul;
Material didactic: boxă, foi colorate, recompense;
Desfășurarea jocului:La auzirea unei melodii, copiii dansează în jurul foilor colorate, iar la
oprirea muzicii se așează repede pe câte o foaie. Copilul rămas în picioare fără foaie, la oprirea
muzicii, ise din joc. La final va rămâne o singură foaie și doi copii. Toți copiii vor primi aprecieri
verbale și recompense pentru participare.

17
SCENARIUL ZILEI

Activitatea începe cu ,,Întâlnirea de dimineață”


 Salutul. Copiii intră în sala de grupă pe un fundal muzical. Fiecare copil din grupă primește un
ecuson reprezentând un fruct de toamnă, apoi își ocupă locul în semicerc, pentru a putea stabili
un contact vizual cu toți colegii grupei. Astfel, se realizează salutul, pornind de la educatoare și
continuând către toți copiii grupei
Prezența: “ În semicerc toți ne-am adunat și frumos ne-am salutat, Să vedem cine-i absent, poate
cine e prezent! Se va face prin strigarea catalogului și prin răspunsul copiilor cu”prezent”; se
notează copiii absenți.
 Calendarul naturii.
Îndreptandu-ne privirea spre fereastră întreb copiii cum li se pare că este vremea afară. În
funcție de răspunsurile lor, vom completa calendarul cu imaginea care reprezintă vremea din acel
moment. Având în vedere vârsta fragedă a copiilor, îi voi ajuta la completarea calendarului
naturii cu data, luna și anul în care suntem, rămânând ca ei să specifice ziua în curs.

 Înviorarea.
Pentru că avem mult de muncă să începem cu un moment de mişcare ca să ne simţim mai
puternici. Efectuăm un moment de mişcare pe melodia ”Toamnă, te iubim!”

Tranzitii:
„Dacă vesel se trăiește” – cântec
,,Bat din palme clap-clap-clap
Din picioare trap-trap-trap,
Ne învârtim, ne răsucim

18
În căutarea vitaminelor E și K pornim”

19

S-ar putea să vă placă și