Sunteți pe pagina 1din 7

Nume : prof.inv.presc.

Marin Anca Georgiana

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Nivel:I
Grupa mijlocie
Tema anuală: Cum este/ a fost și va fi pe Pământ?
Tema saptamânală independentă
Tema săptămânală: Dinozauri
Tema zilei : În lumea dinozaurilor
Tipul activitatii: verificare,consolidare de cunostinte
Forma de realizare: activitate integrata (ALA1+ADP+ADE+ALA2)
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:
ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):
Rutine:„Suntem ca frații”( deprinderea de a se juca ca frații)
Jocul liber
Întâlnirea de dimineaţă: „Dinozaurii se prezintă!”
Salutul: “Buna dimineața, dinozauri mici !”
Prezenţa
Calendarul naturii
Împărtăşirea cu ceilalţi: “Îmi plac dinozaurii”
Gimnastica de înviorare: „ SUS- JOS”
Tranzitii:
„Mergem ca dinozaurii”
,,Daca vesel se trăiește."
Joc muzical ,,Cantecul dinozaurilor”
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA 1):
Biblotecă: “Dintii de dinozaur” – exercițiu grafic
Știință– ,,Vulcanul”-experiment
Arta - “Dino”-colorare in contur
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE (ADE):DS2 - "Dinozaurii jucăuși, hai
să-i numărăm acuși”– joc didactic + DOS- "Dino" –lipire
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA2):
,,Parada dinozaurilor!’’ - joc cu text si cânt
Momentul poveștilor:
,, Povestea lui Dino”( povestirea educatoarei)
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
Consolidarea deprinderii de a forma grupe de obiecte dupa anumite criterii( DS2);
Formarea si consolidarea unor abilitati practice specifice nivelului de
dezvoltare(asamblare , lipire,decorare)- DOS

DOMENII ALE DEZVOLTĂRII:


Capacități și atitudini de învățare
Dezvoltatea cognitiva și cunoașterea mediului
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
III. 2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistența în activități);
3. Activare și manifestare a potențialului creativ;
V. 3. Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare;
2. Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și
cunoașterea mediului apropiat elementare.
COMPORTAMENTE VIZATE
III . 2.1 realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
3.1 manifestă creativitate în activități diverse;
V. 3.2 identifică și valorifică unele caracteristici ale lumii vii, ale Pământului și
Spațiului;
2.3 identifică și numește formele obiectelor din mediul înconjurător.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 Să numere în limitele 1-4;
O2 Să formeze mulțimi cu 1-4 elemente după criteriul formei ;
O3 Să asocieze cifra numărului corespunzător de obiecte și invers;
O4 Să foloseasca corect tehnicile de lucru insusite anterior(lipire);
O5 Să asculte cu atenție indicatiile educatoarei privind ordinea etapelor de lucru in
vederea realizarii temei;
O6 Să rețină mesajul educativ al poveștii(la momentul de lectura);
O7 Să participe activ la activitate;
O8 Să păstreze o poziție corectă pe scaune în timpul activității.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: - conversaţia, observația, , exerciţiul, învăţarea prin
descoperire ,problematizarea, demonstraţia, explicaţia.
Elemente de joc: surpriza,aplauzele,manuirea materialelor,miscarea,
DESCRIEREA JOCULUI DIDACTIC: Copiii se vor așeza în semicerc iar educatoarea în
fața lor pentru a stabili un contact vizual cu fiecare.
Se va face un joc de probă cu un copil, de la fiecare echipă, care va fi ajutat și
îndrumat de către educatoare. Acesta va pune in pahare jetoane cu dinozauri cât indică
cifra .
Copiii vor veni pe rand si vor indeplini sarcinile cerute.
SCOP: JOC DIDACTIC: Realizarea corespondenței ântre elemente de doua sau mai
multe grupe
SARCINA DIDACTICĂ: Gruparea obiectelor dupa forma,realizarea corespondentei intre
elemente a doua elemente si sesizarea diferentei dintre acestea
REGULILE DE JOC : Educatoarea va indica regulile jocului ce vor fi specificate pe
jetoane in forma de dinozauri . Cele doua grupe de copii raspund pe rand,fiecare raspuns
corect fiind recompensat cu buline.
ELEMENTELE DE JOC:Jetoane cu dinozauri,oua de dinozauri , panou,dinozauri,
pahare.
METODE DE EVALUARE: orala.
Resurse :
Resurse materiale: fișă exercitiu grafic,fise imagini cu dinozauri jetoane cu diverse
obiecte legate de dinozauri ,mingi colorate
Resurse umane: educatoarea si grupa de copiii.
Forme de organizare: frontal, idividual, pe grupe
Durată: o zi

BIBLIOGRAFIE:
CURRICULUM PENTRU EDUCAŢIA TIMPURIE1 A COPIILOR -2019;
SUPORT PENTRU EXPLICITAREA ȘI ÎNȚELEGEREA UNOR CONCEPTE ȘI
INSTRUMENTE CU CARE OPEREAZĂ CURRICULUMUL PENTRU EDUCAȚIE
TIMPURIE – 2019;
Breben, Silvia ( și colaboratorii) – Metode interactive de grup ( Ghid metodic), Editura
Arves, 2008;

SCENARIUL ZILEI
Ziua debutează cu primirea copiilor în grădiniță, mai exact în sala de grupă, unde
aceștia vor desfășura jocuri liber alese.
Întâlnirea de dimineață se desfășoară cu toate momentele sale, copiii fiind așezați în
semicerc.
Urmează salutul ce pornește de la educatoare: ,,Dimineaţa a sosit/ Toţi copiii au venit/ A-
nceput o nouă zi/ Bună dimineaţa, dinozauri mici! Mă bucur că suntem și astăzi
împreună!”. Aceștia vor răspunde salutului adresat de educatoare: ,, Bună dimineața!”.
Dupa ce ne-am salutat, le voi aminti că și astăzi, ca în fiecare zi, trebuie să salutăm
minunata noastră grădiniță care ne așteaptă mereu cu brațele deschise. Copiii vor intona
cântecul ,, Bună dimineața, dragă grădiniță!”.. Le voi face cunoștință cu protagonistul
poveștii de astazi “Dino”,care ne-a trimis o scrisoare . ,,-Bună dimineața, copii! Mă
prezint, sunt Dino!”. Le voi solicita preșcolarilor să se prezinte cu glas tare, clar și să îl
salute făcându-i cu mâna și folosind formula ,,Bună dimineața, Dino!”.
Se desfășoară gimnastica de înviorare, având ca suport muzical cântecul „Înviorarea-
sus -jos”
Le voi va spune preșcolarilor că astăzi vom pleca într-o nouă călătorie : ,,In lumea
dinozaurilor”și pentru aceasta trebuie să aflăm cine este prezent,vom completa tabela de
prezență ( trenulețul dinozaurilor isteți, care are tot atâtea ferestre câți copii sunt în
grupă).
Le spun copiilor că nu putem pleca la drum fără să știm cum este vremea, așa că
un preșcolar va fi rugat să ne spună și să așeze jetonul potrivit la panoul cu calendarul
naturii. Bineînțeles că trebuie să cunoaștem și în ce zi a săptămânii suntem. Educatoarea
îi va întreba în ce zi a săptămânii am fost ieri și ce urmează după aceasta. Cu această
ocazie, copiii vor spune toate zilele săptămânii pentru a și le reaminti.
Aceasta le amintește copiilor că, atunci când se pornește la drum este important să
se respecte câteva reguli, se vor accentua câteva dintre acestea, printr-o formulă specifică:
„Mă aștept astăzi de la voi să fiți buni colegi, să vă ajutați, să fiți ascultători și atenți la
activități, să vorbiți pe un ton potrivit și să nu îi deranjați pe colegi.”
Educatoarea ii va anunta pe copiii teme activitatilor de astazi la capătul careia ii asteapta
mari surprize ,dar pentru asta va trebui sa rezolve multe sarcini.
Călătoria propriu- zisă este reprezentată de activitățile liber alese, pe centre, unde
copiii vor trebui să rezolve diferite sarcini.
Se va face o scurtă tranziție:
,,Unu, doi, unu, doi!
Mergem toți în pași vioi
Către centre ne-ndreptăm
Și de lucru ne apucăm!”
Li se prezintă copiilor fiecare centru, împreună cu sarcinile de lucru.
Bibliotecă – “Dintii de dinozaur” – exercitiu grafic
Arta - “Dino” – colorare in contur
Știință – “Vulcanul” – experiment
Sarcini de lucru:
să traseze dupa linile dupa modelul dat la centru Bibloteca;
să coloreze fara sa depășească conturul la centrul Artă;
să realizeze experimentul urmând indicațiile primite la centru Stiință;
La centrul Bibliotecă, copiii vor avea de trasat linii pentru a forma ”dinti de
dinozauri” , la centru Arta vor avea de colorat dinozauri , iar la centrul Știință copiii vor
lua parte la un experiment despre erupția vulcanilor. Copiii se vor roti la centre, astfel
încât fiecare să trecă pe la toate.
Tranziție: „Bat din palme clap, clap, clap
Din picioare trap, trap, trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Și la baie noi pornim!”
Gustarea: deprinderi igienico-sanitare; deprinderi specifice de servire a mesei.
După gustare, se va trece la activitățile pe domenii experiențiale, care se vor
desfășura sub forma unei activități integrate.
Tranziție: ,,De mâncat am terminat
Gențile le-am așezat
Și acum ne așezăm
Lucruri noi să învățăm.”
ADE presupune o activitate integrată care se va desfășura sub forma unui joc
matematic , "Dinozaurii jucăuși hai, să-i numărăm acuși” (DȘ2) și o activitate practica -
lipire ,,Dino” ( DOS).
Copiii se vor așeza în semicerc iar educatoarea în fața lor pentru a stabili un contact
vizual cu fiecare. Le voi citi copiilor scrisoarea de la Dino ,acesta ne cere ajutorul pentru
al învăța sa numere ,sa grupeze și să asocieze obiectele la numărul dat, pentru ca s-a
inscris la un concurs si ș-ar dori să câștige. Îi voi întreba pe copii dacă sunt de acord sa-l
ajutam pe Dino,copiii care il vor ajuta pe Dino vor primi recompesă o insignă cu
dinozaurii si încă o surpriză.
Le voi explica copiilor ce vor avea de facut ,și îi voi împărți în doua grupe :grupa
dinozaurilor rosii si grupa dinozaurilor verzi. Pentru fiecare răspuns corect, echipa
respectivă va primi cate o bulina. La sfârșit se vor număra bulinele și vom desemna
echipa câștigătoare,aceasta primind drept recopmensa aplauze.
Se va face un joc de probă cu un copil, de la fiecare echipă, care va fi ajutat și
îndrumat de către educatoare. Acesta va trebui sa numere dinozaurii,sa grupeze,etc.
Copiii vor veni pe rand si vor indeplini sarcinile cerute.
La sfârșit se va alege câte un copil din fiecare echipă care să ne spună cum i s-a
părut activitatea .
Înainte de a trece la următoarea activitate pe domenii experiențiale vom face o scurtă
tranziție cu ajutorul cântecului ,,Cântecul dinozaurilor”. Copiii vor dansa pe această
melodie.
Copiii își vor pune scaunele la masute ,le voi cere fiecaruia sa identifice si sa
denumeasca materialele primite de la Dino,pentru că l-au ajutat. Le voi spune copiilor ce
vor avea de facut si le voi prezenta modelul.
Educatoarea le va explica ordinea in care vor lipi,cu ce element vor incepe ,pe ce parte a
materialului vor aplica lipiciul ,aceste explicatii fiind insotite in pararel de o
demonstratie . Se vor efectua exercitii de incalzirea muschilor mici ai mainii.
Vom aprecia lucrarile cu momentul ,,Turul galeriei”.
După ce preșcolarii vor răspunde la câteva întrebări adresate de educatoare cu privire la
activitatea desfasurata se vor face aprecieri.
Tranziție: ,,Și acum să ne jucăm
Bucuroși că într-o zi
Cu Dino
Iarăși ne vom întâlni.”
MOMENTUL DE MIȘCARE se va desfășura sub forma unui joc cu text si
cânt: ,,Parada dinozaurilor”.
,,Parada dinozaurilor”
Capul e la stânga
Capul e la dreapta
Capul e la stânga
Roteşte-l frumos.
Eşti un dinozaur,învârte-te şi sari
Eşti un dinozaur, un Dino adevărat.
Ghearele înauntru
Ghearele înafară
Ghearele înauntru
Zgârâie cu ele.
Eşti un dinozaur,învârte-te şi sari
Eşti un dinozaur, un Dino adevărat.
Piciorul drept în faţă
Piciorul drept în spate
Piciorul drept în faţă
Aşează-l lângă stângul.
Eşti un dinozaur,învârte-te şi sari
Eşti un dinozaur, un Dino adevărat.
Coada înauntru
Coada înafară
Coada înauntru
Mişcă puţin din ea.
Eşti un dinozaur,învârte-te şi sari
Eşti un dinozaur, un Dino adevărat.
Moment de lectura:,, Dino”- povestea educatoarei
Activitatea se va încheia cu SINTEZA ZILEI- Evaluarea activității se realizează
printr-o formă de autoevaluare, gen ștafetă, fiecare copil își exprimă, în termeni
corespunzători nivelului de vârstă și dezvoltare, părerea despre activitatea desfășurată pe
întreg parcursul zile. Sunt recompensați cu zambilici și se emit aprecieri generale și
individuale din partea educatoarei referitoare la comportamentul copiilor și la activitățile
desfășurate.

S-ar putea să vă placă și