Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE DE TIP OUTDOOR

“Totul rade, totul canta, primavara este


sarbatoarea infinitului”
Victor Hugo

DATA: 20.05.2014

UNITATEA DE INVĂTĂMÂNT:

EDUCATOARE:ȘTIRBU CONSTANTINA LĂCRĂMIOARA

GRUPA: MIJLOCIE

TEMA ANUALĂ DE ÎNVĂȚARE :’’CÂND,CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?’’

TEMA SĂPTĂMÂNII:,,PRIMĂVARA ÎN GRĂDINĂ”

TEMA ACTIVITĂŢII: „PE TĂRÂMUL PRIMĂVERII’’

FORMA DE REALIZARE:ACTIVITATE INTEGRATĂ DE TIP OUTDOOR

TIPUL ACTIVITĂŢII:verificare și cons olidare a cunoştinţelor,priceperilor și


deprinderilor

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII DE TIP OUTDOOR::


DOMENII IMPLICATE IN ACTIVITATE:
DȘ-CUNOAȘTEREA MEDIULUI
DOS-ACTIVITATE PRACTICĂ
DEC- EDUCAȚIE MUZICALĂ
DPM- TRASEU APLICATIV
DLC-EDUCAREA LIMBAJULUI

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE:ADE(DS+DOS)”PE TĂRÂMUL


PRIMĂVERII”
DS:
ATELIERUL1:”IN GRĂDINA DE LEGUME’’(Joc didactic)
ATELERUL 2:”IN GRĂDINA DE FLORI”
DOS:
ATELIERUL 3:”MICII GRADINARI”(Activitate practica)

SCOPUL ACTIVITĂŢII:
INFORMATIV:
Dezvoltarea capacitătii de cunoaștere,înțelegere și investigare a mediului inconjurător prin contactul
direct cu acesta ;

1
FORMATIV:
Dezvoltarea capacității de aplicare a cunoștințelor, priceperilor și deprinderilor motrice și practic-
aplicative în jocuri și în rezolvarea unor situații - problemă.

EDUCATIV:
Educarea abilității de a intra în relație cu ceilalți, de a comunica și coopera, de a participa în spirit
de fair-play la acțiuni realizate în echipă.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Cognitiv-informaționale :
O1-să enumere schimbările ce au loc în natură primăvara intrând in contact direct cu mediul;
O2-să recunoască elementele componente ale lumii înconjuratoare(grădina de legume si grădina de
flori);
O3 - să identifice florile și legumele de primavără(laleaua,panseluța,ceapa verde,ridichiile,salata
verde);
O4 –să descrie aspecte caracteristice ale legumelor și florilor de primă vara (părți
componente,mărime,culoare,gust,miros antrenând și organele de simț);
O5-să numere corect in limitele 1-5;
06-să raporteze numărul la cantitate si cantitatea la număr;
O7-să enumere care sunt factorii implicati in dezvoltarea și creșterea plantelor(legumelor,florilor);
O8-să precizeze importanța consumării legumelor in alimentaț ie;
O9-să planteze semințe de ridichii ș i ceapă(arpagic) ,precum și răsaduri de flori;
O10-să recunoască și să foloseasca în mod corect uneltele de lucru;
O11-săprecizeze etapele unei activitați de plantare și să o realizeze practic;

Afectiv-motivaționale
O12– să manifeste interes pentru activitate prin participarea activă și conștientă;
O13–să-și exprime dorința de a ajuta la ingrijirea plantelor;

Psiho-motorii:
O14-să utilizeze în mod corect uneltele de lucru;
O15-să respecte regulile de comunicare și comportament stabilite in activitatea de grup;

RESURSE PROCEDURALE

Metode și procedee:conversația, explicația, demonstrația, jocul,expunerea


observația,exerciț iul,descoperirea,problematizarea, analiza,sinteza,munca în
echipă,surpriza,brainstorming-ul;

RESURSE MATERIALE

Mijloace de învățământ :ecusoane cu flori și legume, zâna primăvara,coș cu legume de


primăvara,coș cuflori,unelte pentru grădinarit,șorț ulete ,lădițe cu seminț e de legume ,arpagic
,legume ș i flori de primavara naturale din grădina, răsad de panseluțe ș i lalele,eș arfe de diferite
culori,clopoțel,bușteni,palete cu cifre;

2
ELEMENTE DE JOC:surpriza,aplauzele,clopoțelul,mânuirea
materialelor,închiderea și deschiderea ochilor;
REGULI DE JOC:Să rezolve sarcinile indicate în scrisorile găsite pe parcursul
călătoriei;
FORMA DE ORGANIZARE:frontal , individual , pe grupe,pe echipe;

FORME DE EVALUARE:
- Continuă: observarea sistematică a comportamentului, analiza răspunsurilor,
- Finală: prin întrebări, aprecierea modului de implicare.

DURATA :30 minute

LOCUL DE DESFĂȘURARE : grădina din curtea grădiniței;

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- ,,Curriculum pentru învăţământul preşcolar, 3-6/7 ani”, MECT, 2008;
 Ana A, Cioflica S.M., (2006) – “Proiecte tematice orientative”, Editura Techno Art,
Oradea
 Grama F, Pletea M, Culea L, Sesovici A, Ciobotaru A, Spânu C, Dincă G, Pletea G,
Călin E, (2009) – “Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământul preşcolar – ghid
pentru cadrele didactice – Vol I, Vol II”,Vol III, Editura Didactica Publishing House,
Bucureşti
 Preda V (coord.), (2002) – “Metoda proiectelor la vârstele timpurii”, Editura Miniped,
Bucureşti
 Toma G, Petre D, Ristoiu M, Anghel M, (2008) – “Suport pentru aplicarea noului
curriculum pentru învăţământul preşcolar- nivel 5-7ani”, Editura Delta, Piteşti

3
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Evenimen-tul Conținutul activității Strategii Evaluare


didactic didactice

Moment a) Organizarea spaţiului educaţional: Observarea


organizatoric - Se amenajează spaţiul educaţional şi se pregăteşte de tip comporta-
materialul necesar pentru buna desfăşurare a expozitiv mentului
activităţii in curtea gradiniței: copiilor
- acesta va fi amenajat pe ateliere de lucru:
 atelierul 1.,,In grădina cu flori”
 atelierul 2. ,,În grădina de legume”
 atelierul 3.’’Micii grădinari’’
b)Organizarea colectivului de preşcolari:
Copiii vor fi așezați sub forma de cerc in curtea exercițiul
grădiniței.Ei vor extrage dintr -un coșuleț ecusoane conversația
cu flori sau legume pe care le voi pune în piept.

Trezirea interesului pentru activitate se realizează


Captarea prin elementul “surpriză”.Apare ,,Zâna Primăvara” povestirea Observarea
atenției care ne dă o scrisoare prin care ne roagă să o comporta-
salvam de ,,Moș Vâ nt” ș i de ,,Noriș orii cei reci” conversația mentului
care încearcă să o gonească și de aceea i-au furat
vocea ,iar acum ea nu mai poate să vorbească : explicația
,,Dragi copii,
Astăzi am ajuns la grădinița voastră.Sunt foarte
supărată că nu mai pot să vorbesc. Am nevoie de
ajutorul vostru ca să îmi pot recăpăta vocea și să-i
alung pe Moș Vânt și pe Norișorii cei reci.Vreți să
mă ajutați? ( Da!) Doamna educatoare vă va însoți Observareaco
și vă va ajuta. Trebuie să parcurgeți un traseu prin mporta-
grădină , veți găsi mai multe probe pe care eu cred mentului
că le veți trece ,deoarece veniți la grădiniță și ați
Enunțarea învățat multe lucruri despre mine.
scopului și a -Pentru început, puteți să recitați tare o poezie
obiective- despre Primăvară? conversația
lor Copiii îi vor recita poezia „PRIMĂVARA’’
deElena Dragoș pentru a-i dovedi primăverii că o
cunosc și știu multe despre ea. Bravo copii! Eu am
încredere că veți reuși ,iar eu îmi voi recupera
vocea! Vă mulțumesc pentru ajutor! Spor la lucru și
mare atenție!

Pornim împreună cu ,,Zâna Primăvară”într-o scurtă conversația


călătorie în grădina din curtea gradiniței unde vom
observa aspecte caracteristiceanotimpului.
Copiii vor răspunde la întrebări după ce vor fi
rugați să privească natura:
„În ce anotimp suntem?’’
4
„Cum este vremea?” Brainstor-
Prezentarea „Ce face soarele?’’ ming-ul
conținutului și „Ce vedem noi în jurul nostru?( iarbă verde, copaci,
dirijarea flori..)
învățării „Cum sunt pomii in anotimpul primăvara?”„Ce
culoare au frunzele?” Analiza
„Cu ce s-a acoperit pamantul?”(iarbă) răspunsuri-
,,Doriți să atingeti covorul de iarbă ?” lor
„Cum este iarba?’’
„Ce miros are?” Aprecieri
„Ce culoare are?” stimulative
,,Noi ș tim copii, un cântec despre copăcel?
Haideți să-l cântăm împreună!
Vom interpreta cantecul:”COPĂCELUL” Aprecieri
individuale
Ne continuăm călătoria și descoperim prima conversația
surpriza pe care Zâna Primăvară ne-a pregatit-o:
,,Gradina de legume”marcată printr-o eșarfă explicația
colorată ( verde):
Copiii vor fi imparțiți in două echipe in funcție de
ecusonul din piept:
-echipa legumelor ; demonstrația
-echipa florilor;
Aici vor avea de rezolvat mai multe sarcini pe care
ZÂNA ni le-a pregatit: elemente de
Prima sarcinava fi gasirea unei scrisori cu problematiza-
ghicitori despre legume pe care copiii vor trebui să re
le dezlege. Analiza
Pe rând câte un copil de la fiecare echipă va găsi răspunsuri-
răspunsul corect,iar ZÂNA va suna din clopoțel lor
dacă au dezlegat corect ghicitorile. exercițiul
A doua sarcina:”Recunoaște legumele și spune ce
știi despre ele?” jocul Observareaco
Copiii vor fi rugați să închidă ochii, la bătaia mea mporta-
din palme sa îi deschidă. mentului
Voi extrage câteva legume din pământ și le vom
conversația
analiza prin antrenarea organelor de
simț.(ceapa verde,ridichii). exercițiul
Câte un copil de la fiecare echipă va raspundepe
rand la întrebări: jocul
parțicomponente,forma,culoare ,gust,miros.Pentru Aprecieri
fiecare răspuns corect individuale și
ZÂNA va suna din clopoț el. colective
A treia sarcina:“Spune ce gust are ?”
Copiii vor descoperi un coș cu legume
(ceapă verde ,ridichii,morcov),pe care le vor gusta. conversația
„Ce facem cu legumele înainte de a le consuma?”
„Ce conțin legumele?” jocul
„Cum consumăm legumele?”
Dacă ,,Zâna Primăvara”va considera că am rezolvat Observarea
corect sarcinile va suna din clopoțel. comportamen
problematizare
Pornim mai departe in călătoria noastră și tului

5
descoperim câteva obstacole pe care copiii trebuie a
să le depășeasca pentru a ajunge la urmatorul
atelier :(sar peste busteni)
Ne continuăm călătoria și ajungem „Îngrădina de
flori’’ marcată și ea printr-o eșarfă de altă culoare(
galbenă).
Prima sarcină:”Interpretează un cântec despre conversația
flori”
jocul
Vom descoperi un alt plic în care ni se spune că
trebuie să interpretăm un cântec despre flori.Vom
canta cântecul ,,Înfloresc grădinile.”
A doua sarcină:”Ce ș tii despre?”
Copiii vor recunoaș te florile (panseluța și laleaua),
vor descrie parțile componente, formă, culoare, ,
miros, antrenând toate organele de simț.
Vor număra petalele de la fiecare floare.
„De ce au nevoie plantele pentru a crește?” Analiza
,,Zâna Primăvară” va suna din clopoțel dacă am răspunsuri
raspuns corect. lor

A treia sarcina:”Aseaza atatea flori cate arata


cifra?’’
Copiii vor trebui să ia dintr-o vază atâtea flori câte
arată cifra scrisă pe paleta din cerc și să le așeze in
interiorul acestuia. jocul
Tranzitie:Cantec “Câte unul pe cărare”
Câte unul pe cărare
Mergem in grădina mare,
Uite sus și uite jos observatia
Totu-i verde și frumos.
analiza
In grădină păsărele Analiza
Ciripesc pe rămurele, raspunsuri-
Uite sus și uite jos lor
Totu-i verde și frumos jocul
Observatii
Vom pleca mai departe in călătoria noastră și vom exercitiul curente
descoperi următoarea surpriză pe care ne-a pregatit-
explicatia
o ,,Zâna Primăvară”:
atelierul cu materialele pentru activitatea practică
„Micii grădinari’’(eșarfa albastră ).
Vom intui materialele pe care Zâna ni le-a pregătit
la acest atelier: unelte de grădinărit , sorțulete și
două lădițe :
 O lădiță cu plante cu rădăcină
( Panseluțe, lalele..);
 O lădiță cu arpagic și plicuri cu semințe de
Asigurarea legume- cu poza specifică pentru a fi ușor de
feed-back-ului recunoscut )
Copiii sunt îndrumați să recunoască materialele de Aprecieri
lucru și să le denumească. individuale şi
 De ce credeți că am găsit aceste lădițe cu explicatia colective

6
flori și seminț e?
( pentru a le planta)
 De ce am descoperit aceste unelte de observatia
grădinărit?( Pentru a le folosi la plantarea
florilor și a semințelor). Analiza
 Unde trebuie să plantăm florile?(În grădina raspunsuri-
de flori) conversatia lor
 Unde trebuie să plantăm semințele de
legume?(În grădina de legume).
Voi împărți copiii in doua echipe, în funcție de
ecusonul pe care îl au în piept:
-echipa legumelor
-echipa florilor
Executarea temei de către copii:
Fiecare echipă va merge la sectorul specific cu
materialele necesare.Voi explica și demonstra
modul de lucru la fiecare sector, apoi copiii vor
executa sarcinile de lucru.Copiii se vor schimba
astfel încât fiecare echipă să planteze și flori și
semințe de legume. Observatii
curente
Evaluarea După ce au terminat lucrul, copiii sunt invitaț i la
activitatii ,,Hora Primăverii,, Vom dansa și vom canta
munca in
cantecelul ,,Vine, vine Primăvara” iar Zâna va intra
in mijloc, își va recăpata vocea și va recita echipa
următoarele versuri: Proba
,,Iată eu sunt zâna bună practica
Primăvara mă numesc, demonstratia
Flori de măr am în cunună
Toți copiii mă iubesc. explicatia Observatii
Eu trezesc totul la viață curente
Pomi și fluturi și verdeaț a. exercitiul pe
Cu îngeri din cer cobor, echipe
Vin din lumea florilor,
Vin cu alaiul meu de flori
Și cu strai de sărbători”
conversatia Observarea
Incheierea Zâna Primăvara le mulțu mește copiilor pentru comporta-
activității efortul depus, pentru faptul că au reușit să o salveze expunerea mentului
, iar drept mulțumire le va oferi copiilor flori de Aprecieri
primăvară din coș ul ei.Copiii le vor oferi analiza stimulative
doamnelor educatoare: ,,Un zâmbet ș i o floare”

7
8

S-ar putea să vă placă și