Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

DATA : 27. III. 2007 UNITATEA DE INVATAMANT : Gradinita nr. 5 Gaesti GRUPA : Mare Piticilor EDUCATOARE : Nicolae Mirela DENUMIREA ACTIVITATII : Educarea limbajului TEMA SAPTAMANII : Flori de primavara SUBIECTUL ACTIVITATII ESTE REALIZAT PE CENTRE DE INTERES BIBLIOTECA : EDUCAREA LIMBAJULUI : joc didactic Jocul silabelor ( evaluare continua ) JOC DE ROL : De-a gradinarii ( Plantam flori de primavara) ARTA : Zambila ( mototolire si lipire ) TIPUL ACTIVITATII : consolidare de priceperi si deprinderi FORMA DE REALIZARE : activitate integrata SCOPUL : - evaluarea capacitatii de a pronunta corect si de a desparti cuvintele in silabe si de a le reprezenta grafic; - consolidarea deprinderii de a mototoli si a lipi hartia; - formarea deprinderii de a planta flori OBIECTIVE OPERATIONALE : Biblioteca : - sa denumeasca obiectul de pe jeton ; - sa desparta corect in silabe cuvantul sugerat de jeton ; - sa mentioneze numarul silabelor care alcatuiesc cuvantul ; - sa aleaga de pe masa cifra corespunzatoare numarului de silabe ; - sa alcatuiasca propozitii simple si dezvoltate corecte din punct de vedere gramatical folosind cuvintele sugerate de jeton ; - sa reprezinte grafic cuvintele si silabele ; Joc de rol : - sa marunteasca pamantul cu mainile ; - sa introduca pamant in ghivece ; - sa planteze florile ; - sa lipeasca pe ghivece imaginea corespunzatoare florii plantate ;

Arta : - sa mototoleasca hartia pentru a obtine bobite ( flori de zambile ); - sa lipeasca tulpina, frunzele si bobitele pentru a obtine zambila SARCINA DIDACTICA : Despartirea in silabe a cuvintelor sugerate de jeton, precizarea numarului de silabe care alcatuiesc cuvantul si reprezentarea grafica a silabelor si cuvintelor REGULI DE JOC : Copilul desemnat de educatoare alege un jeton de pe masa, ii denumeste imaginea, alcatuieste o propozitie despre el, desparte cuvantul in silabe, mentioneaza numarul silabelor, reprezinta grafic cuvantul si silabele care il alcatuiesc. Raspunsurile corecte sunt apreciate cu floricele( decupate) ELEMENTE DE JOC : Manuirea materialului, aplauze, surpriza, floricele OBIECTIVE EDUCATIVE : - imbogatirea vocabularului, - dezvoltarea gndirii, imaginaiei i a creativitii. - dezvoltarea gustului estetic - dezvoltarea auzului fonematic, a rapiditatii in gandire si a operatiilor gandirii STRATEGII DIDACTICE : METODE SI PROCEDEE : explicatia, demonstratia, exercitiul, jocul MIJLOACE DE INVATAMANT : jetoane, tabla, carioci, fise de munca independenta, lipici, hartie creponata, hartie glacee, ghivece, pamant, flori, casetofon MATERIAL BIBLIOGRAFIC : C.Lupu, D.Svulescu, Programa activitilor instructiv-educative din grdinia de copii, 2004 Florica Mitu , tefania Antonovici, Metodica activitilor de educare a limbajului n nvmntul precolar, Editura Humanitas, 2005

SCENARIU DIDACTIC
Evenimentele activitatii Continutul instructiv-educativ Strategii didactice Evaluarea Metode si Mijloace de procedee invatamant

Moment Asigur conditiile necesare unei organizatoric bune desfurri a activitii : - aerisirea slii de grup - pregtirea materialului didactic - aranjarea scunelelor la msue Captarea atentiei In clasa intra o fata care are rolul de Primavara.Ea vorbeste copiilor si lasa in clasa un cos in care se afla materiale ce vor fi folosite in timpul activitatilor. Azi vom lucra la centrele: Arta unde veti realiza o zambila, la Biblioteca unde vom juca un joc didactic, la Joc de rol unde veti planta flori de primavara in ghivece. Merg cu copiii pe la fiecare centru, discut despre materialele aflate acolo si explic sarcinile ce trebuie indeplinite. La centrul Biblioteca se afla jetoane cu diferite obiecte, aici vom desfasura Jocul silabelor. Copiii trebuie sa desparta in silabe sa mentioneze numarul silabelor, sa gaseaca cifra corespunzatoare numarului silabelor , sa alcatuiasca propozitii si sa reprezinte grafic cuvintele si silabele. La centrul Arta se afla hartie creconversatia cos cu materiale diferite

Anuntarea temei

explicatia

Prezentarea noului continut si dirijarea invatarii

conversatia jetoane explicatia tabla

capacitatea de a denumi obiec tul de pe jeton, de a alcatui propozitii, de a desparti in sila be si de a le re prezenta grafic

conversatia Hartie glacee, capacitatea de

ponata, hartie glacee decupata sub forma de tulpina si frunza de zambila, lipici, coala alba. Copiii trebuie sa faca bobite din hartie creponata, sa lipeasca materialele puse la dispozitie astfel incat sa realizeze o zambila. La centrul Joc de rol se afla ghivece de flori, pamant, flori, jetoane. Copiii trebuie sa marunteasca pamantul, sa planteze florile in ghivece dupa care sa lipeasca pe ghiveci jetonul cu imaginea florii plantate. Cer copiilor sa aleaga centrul la care vor sa lucreze. Merg pe la fiecare centru mai explic o data sarcina. La Biblioteca dupa ce sunt expli cate regulile jocului se executa un joc de proba. Fiecare copil care va raspunde corect va primi cate o floare. Va castiga cel care are cele mai multe flori. Complicarea jocului Educatoarea bate din plame, iar copiii trebuie sa aleaga un jeton care ilustreaza un cuvant care are tot atatea silabe cate batai din pal me a auzit. Obtinerea Distribui fise de munca indepenperformantei denta. Explic sarcina fisei. Copiii de la centrele Arta si Joc de rol expun lucrarile realizate.

explicatia

Creponata lipici coala alba

a mototoli si de a imbina diferite elemen te pentru a realiza o floare capacitatea de a planta flori si de a pune in corespondenta o imagine cu un obiect

conversatia ghivece explicatia flori jetoane

explicatia jocul

jocul

capacitatea de a identifica un cuvant cu un anumit numar de silabe

exercitiul

Fise de mun- capacitatea de ca a scrie tot ataindependenta tea liniute cate silabe are cuvantul

Evaluarea

Impreuna cu copiii si Primavara conversatia merg pe la fiecare centru, pentru explicatia a vedea si analiza ce s-a lucrat. Fac aprecieri verbale asupra modului in care s-a desfasurat activitatea.

PROIECT DIDACTIC
DATA : 27. III.2007 UNITATEA DE INVATAMANT : Gradinita nr. 5 Gaesti GRUPA : Mare Piticilor EDUCATOARE: Nicolae Mirela DENUMIREA ACTIVITATII: Cunoasterea mediului TEMA ACTIVITATII: Zambila - observare TIPUL ACTIVITATII : transmitere si asimilare de cunostinte FORMA DE REALIZARE : frontal SCOPUL : Dezvoltarea capacitatii de cunoastere, de intelegere si de investigare a mediului inconjurator OBIECTIVE OPERATIONALE : - sa incadreze zambila in grupul florilor de primavara ; - sa denumeasca partile componente ale zambilei ( radacina, tulpina, floare ); - sa descrie partile componente ale zambilei si rolul lor; - sa precizeze care este mediul de viata si modul de ingrijire a zambilei; - sa aleaga imaginea corecta ; - sa imbine corect elementele ce reprezinta partile componente ale zambilei OBIECTIVE EDUCATIVE : - cultivarea sentimentelor estetice, de dragoste pentru flori, pentru natura - dezvoltarea atentiei, spiritului de observatie - dezvolatrea simturilor : olfactiv, tactil si vizual STRATEGII DIDACTICE : METODE SI PROCEDEE: observatia, explicatia, conversatia, exercitiul, jocul MIJLOACE DE INVATAMANT : zambile naturale, planse, zambile din hartie glacee MATERIAL BIBLIOGRAFIC : Maria Taiban, V.Nistor, E. Barsei, M. Petre, V Vornicu, A. Berescu, Cunostinte despre natura si om in gradinita de copii, Editura Didactica si Pedagogica, 1979

SCENARIU DIDACTIC
Evenimentele activitatii Continutul instructiv-educativ Strategii didactice Evaluarea Metode si Mijloace de procedee invatamant

Moment Asigur conditiile necesare organizatoric unei bune desfasurari a activitatii: - asezarea meselor in careu deschis; pregatirea materialului didactic Captarea Fiecare copil primeste cate o atentiei zambila. Anuntarea Azi la activitatea de temei cunoastere a mediului vom discuta despre Zambila. Prezentarea La aceasta activitate vom face noului un concurs care se numeste continut si Copilul grijuliu. Voi trebuie sa dirijarea fiti foarte atenti sa nu rupeti invatarii florile, iar la sfarsitul activitatii florile cele mai frumoase vor fi daruite cui doriti voi. Am stat de vorba cu o zambila si ea mi-a spus ca traieste alaturi de ghiocel, lalele, lacramioare, narcise si ca ele sunt vestitorii primaverii. Ce este zambila ? ( o floare ) In ce anotimp infloreste? ( primavara) Unde ati vazut voi zambile ? ( in piata, in gradina de flori) Unde creste zambila? ( in gradinile oamenilor, in ghivece) Sunt prezentate zambile in

explicatia Explicatia Zambile

Explicatia Observatia

Conversatia Zambile

Conversatia observatia conversatia Imagini

mediul lor de viata. Copiii sunt lasati sa observe liber, putin timp plantele primite. Ce culori au florile? ( alb, roz, crem, violet, bleu) Cer copiilor sa observe cu atentie inflorescenta si explic acest termen. Din ce este formata aceasta parte a zambilei?(din multe flori ) Explic faptul ca toate aceste multimi de flori formeaza un ciorchine. Cer sa repete de 2-3 ori acest cuvant.Ciorchinele formeaza inflorescenta. Se repeta acest cuvant de 2-3 ori. Cum sunt florile ca marime ? ( mici) Din ce este alcatuita o floare? ( din multe petale) Pipaiti petalele unei flori! Ce simtiti? ( sunt catifelate ) Ce fel de miros au florile? ( placut, parfumat si este specific zambilei )

Zambila

Capacitatea de a observa si recepta componentele sale

explicatia Zambila

Observatia Conversatia explicatia

SINTEZA PARTIALA Vom face un joc: Spune mai departe . explicatia Educatoarea incepe o exercitiul propozitie si un copil o va o jocul continua. Floarea are culoarea.......... Petalele sunt .........(mici si catifelate) Florile formeaza un ............... ( ciorchine)

Capacitatea de a sintetiza trasaturile esentiale ale unei plante

Floarea zambilei are miros... (placut, parfumat ) Ce mai observati la zambila? ( tulpina-codita) Ce culoare are? ( verde) Cum este tulpina? ( groasa, neteda, lucioasa ) Incercati sa o indoiti fara sa o rupi ! Ce observati? ( nu se rupe, este flexibila) Ce rol are? ( de sustinere, de transport a hranei de la bulb la frunze) SINTEZA PARTIALA Un copil va vorbi despre tulpina ( va mentiona aspecte caracteristice si rolul ei) Se continua observarea cu frunzele. Ce sunt acestea? ( frunze) Ce culoare au? ( verde) Ce forma au?( alungite si inguste ) Cum sunt daca le pipaiti? ( lucioase, netede) La ce folosesc ele?( in ele se prepara hrana , sunt numite si bucataria plantei). SINTEZA PARTIALA Frunzele au culoare verde, sunt liniare, iar daca le pipaim sunt netede si lucioase. Rolul lor este de a prepara hrana pentru planta. Ce are zambila in pamant? ( bulbul) Observatia Conversatia explicatia Zambila conversatia Capacitatea de a observa si recepta componentele sale

explicatia conversatia

Capacitatea de a sintetiza trasaturile esentiale ale unei plante

Observatia Conversatia explicatia Zambila

Capacitatea de a observa si recepta componentele sale

explicatia

Capacitatea de a sintetiza trasaturile esentiale ale unei plante

Bulbul este o tulpina care zambila creste sub pamant(subpamanteana ) Observatia Cu e seamana?( cu o ceapa Conversatia mica) explicatia Cu ce se termina bulbul? ( cu niste firisoare). Aceste firisoare reprezinta radacina si extrag hrana din pamant. Trag de o floare aflata intr-un zambila ghiveci. ghiveci Ce se intampla? ( nu iese) De ce? ( este fixata de bulb) Ce rol are bulbul?( tine planta in pamant si depoziteaza hrana ). SINTEZA PARTIALA Prezint 2 imagini : pe una este Explicatia desenata o zambila cu bulbul Exercitiul in pamant, in alta este o zambila cu bulbul deasupra pamantului. Copiii trebuie sa aleaga imaginea corecta. La ce foloseste zambila? ( pentru infrumusetat gradina, Conversatia casa, la fabricarea parfumului Cum ingrijim zambilele? ( le udam, le sapam, nu calcam pe ele) SINTEZA FINALA Din mai multe imagini cu flori Explicatia este aleasa cea a zambilei. exercitiul Se va motiva alegerea, prin evidentierea diferentelor dintre zambila si celelate flori. imagini

Capacitatea de a observa si recepta componentele sale in

Imagini

Capacitatea de a sintetiza trasaturile esentiale ale unei plante

Capacitatea de a sintetiza trasaturile esentiale ale unei plante

Obtinerea Fiecare copil va primi cate un Explicatia performantei plic in care sunt decupate exercitiul partile componente ale zambilei. Trebuie sa fie asamblate corect aceste parti pentru a obtine o zambila. Evaluarea Fac aprecieri verbale asupra explicatia modului in care s-a desfasurat activitatea.

Zambila decupata

Capacitatea de a asambla logic componentele

S-ar putea să vă placă și