Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

GRUPA: mare - orar normal

Educatoare:Velicu Mihaela
TEMA DE STUDIU: Cnd, cum si de ce se ntmpl?
TEMA PROIECTULUI: Zvon de primavara
SUBTEMA PROIECTULUI: Parfum si culoare (flori de primavara)
TIPUL ACTIVITTII:consolidare si verificare de cunostinte
ADE:Domeniul limba si comunicare(DLC)
TEMA:Sa ajutam florile!
Mijloc de realizare:joc didactic
SCOPUL ACTIVITTII:
-Educarea unei exprimari verbale corecte din punct de vedere
fonetic,lexical,sintactic;
-Sistematizarea si consolidarea cunostintelor despre anotimpul
primavara;
SARCINA DIDACTICA:
Identificarea sunetelor initiale ale unor cuvinte sugerate de imagini,
asocierea cuvantului cu imaginea, formularea unor propozitii
simple/dezvoltate;
Regulile jocului:
Grupa este impartita in doua echipe: lalele si zambile.
Fiecare copil va alege cate un jeton de pe masa pe care il va aseza in
dreptul lui. Pe rand, fiecare copil din echipa va denumi imaginea, va
preciza sunetul initial, va desparti cuvantul in silabe si va spune
numarul lor.
La complicarea jocului, copiii vor extrage cate un jeton din plicul
trimis de Zana Primavara si cu ajutorul cuvantului ce denumeste
imaginea vor alcatui propozitii simple / dezvoltate.
Toate raspunsurile corecte vor fi aplaudate si recompensate cu o floare.
Echipa care are mai multe flori va fi echipa castigatoare.
ELEMENTE DE JOC:
-Surpriza;
-Aplauze;
-Cautarea jetonului potrivit;
-Miscarea;
-Stimulente;

OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1:-Sa denumeasca florile din imagine;
O2:-Sa precizeze sunetul initial al cuvantului;
O3:-Sa desparta cuvintele in silabe,comunicand numarul lor;
O4:-Sa alcatuiasca propozitii corecte din punct de vedere gramatical,
pe baza imaginilor descoperite.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode:explicatia,demonstratia,conversatia,jocul,problematizarea,
lucrul in echipa,intrecerea.
Mijloace de invatamant:- imagini cu flori de primavara, jetoane cu
flori, planse cu aspecte de primavara, jucarii.
Bibliografie:
Curriculum pentru invatamant prescolar(3-6,7 ani), M.E.C.I.-2008
Damsa Ioan, Ivanus Zoe-Dezvoltarea vorbirii in gradinita de
copii, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti,1996.
Revista Invatamantul Prescolar-nr.3-4/2009,Editura
Arlequin,Bucuresti,2009.

SCENARIUL ZILEI
ADP: ntlnirea de dimineata
Copiii se adun n sala de grup. Activitatea debuteaz cu ntlnirea de grup,
ntre copii si educatoare, prin intermediul salutului de dimineat. Copiii sunt salutati
prin intermediul versurilor:
Dimineata a sosit,
Toti copiii au venit
n semicerc s ne-adunm,
Pe scunele s ne asezm,
Cu totii s ne salutm:
-Bun dimineata, dragi pitici,
M bucur c sunteti aici.
A-nceput o nou zi.
-Bun dimineata, copii!
Copiii rspund salutului si se salut reciproc.
Pregtirea climatului socio-afectiv necesar: copiii sunt invitati s se aseze n
semicerc, pe scunele.Discutiile n semicerc cuprind noutatea zilei:
-Observarea clasei
-Prezentarea grupei de copii
Noutatea zilei este o scrisoare primita de la Zana Primavara. Astazi ne vom juca si
vom ajuta florile sa zambeasca din nou.
Se va prezenta calendarul naturii si jurnalul grupei.
Calendarul naturii va fi asezat pe flanelograf si mpreun vom purta o discutie
despre tema sptmnii, despre anotimpul n care ne aflm, se fac aprecieri asupra
zilei sptmnii n care ne aflm, motivnd de ce am asezat imaginile respective n
calendar.

EVENIMENTE
DIDACTICE

CONTINUTUL STIINTIFIC

1.Moment
organizatoric

Se asigura ordinea si disciplina in clasa.Se asaza


materialul didactic necesar.

2.Captarea atentiei

Se realizeaza prin introducerea in sala de grupa a


unui cos cu flori naturale(lalele,zambile,ghiocei
etc.)si o scrisoare trimisa de Zana Primavara in
care ne roaga sa ajutam florile de primavara .

Se anunta tema activitatiiSa ajutam florile!si


obiectivele urmarite.
Astazi ,la activitatea de educare a limbajului va
trebui sa ajutam florile.De aceea va propun un
joc.Voi va trebui sa numiti imaginea de pe
jeton,sa despartiti cuvantul in silabe,sa alcatuiti
propozitii.
4.Dirijarea invatarii Explicarea jocului
Copiii extrag dintr-un plic cate o floare,in functie
de floarea extrasa ,grupa este impartita in doua
echipe:lalele si zambile.
Fiecare copil va extrage pe rand cate un jeton din
cosulet si va denumi imaginea,precizand sunetul
initial al cuvantului;un alt copil va desparti

STRATEGII DIDACTICE

Conversatia,
Povestirea,

EVALUARE
(instrumente si
indicatori)

Observarea
comportamentului
copiilor.

3.Anuntarea temei
si a obiectivelor

Conversatia
Se
fac
aprecieri
individuale
asupra
modului in care copiii
raspund la activitate.

cuvantul in silabe si va preciza numarul lor.Toate


raspunsurile corecte vor fi aplaudate si
recompensate cu cate o floare pe panou.Echipa
care are mai multe flor va fi declarata
castigatoare.
JOCUL DE PROBA
Voi executa cu copiii jocul de proba.Este solicitat
un copil sa denumeasca imaginea,sa precizeze
sunetul initial al cuvantului,iar altul sa desparta
cuvantul in silabe si sa spuna numarul lor.
Desfasurarea propriu- zisa a jocului
Dupa ce copiii si-au insusit regulile jocului se
trece la executarea propriu-zisa a jocului:
denumirea jetonului,precizarea sunetului initial
al cuvantului,despartirea in silabe si precizarea
numarului de silabe.Fiecare raspuns corect
primeste cate o floare recompensa pe panou.
Varianta 1
Copiii vor extrage pe rand cate un jeton din
plic,vor denumi imaginea si vor alcatui
propozitii simple/dezvoltate,corecte din punct de
vedere gramatical.Raspunsurile corecte sunt
punctate cu cate o floare.

Explicatia,

Sunt
rasplatiti
cu
aplauze, dar si cu
puncte (flori).
Cei care gresesc sunt
incurajati si ajutati de
colegii lor.

Jocul,conversatia

Intrecerea,

Capacitatea de a
denumi cuvantul,de a
desparti cuvantul in
silabe;

Jocul,

Exercitiul,

Capacitatea de a se
exprima corect din
punct de vedere
gramatical in

Varianta 2
Dezlegarea unor ghicitori despre flori si
caracteristici ale anotimpului primavara.
Se citeste prima ghicitoare :
1)Alb,gingas si frumusel
Am forma de clopotel
Primavara eu vestesc
Spune mi cum ma numesc?(ghiocel)
2)Clopotei mititei
Albi si frumusei
Pe o ramurica
Foarte subtirica
In rand asezati
Foarte parfumati(lacramioara)
3)Primavara cand se arata
Prin gradini apar indata
Ciorchini albi si albastri
Din stelute mii si mii(liliac)
4)Atrag roiuri de albine
Fluturas pe ele vine
Cu flori multe parfumate
Alb,bleu,roz sunt colorate(zambila)

propozitii.

Conversatia,
exercitiul

Conversatia,
Explicatia

Copiii sunt aplaudati si


recompensate
raspunsurile corecte cu
cate o floare.

Se fac aprecieri
individuale si frontale
asupra modului de
lucru.

Copilul care trebuie sa raspunda este ales prin


aruncarea unei mingi catre el.
Pe rand copiii din ambele echipe vor fi alesi sa
raspunda la ghicitori.

5.Obtinerea
performantei

Conversatia

Copiii vor preciza corectitudinea sau


incorectitudinea anumitor enunturi.Sunt atenti la
afirmatiile mele si vor spune daca sunt adevarate
sau false.Copiii vor spune varianta corecta a
propozitiei.
1)Trandafirul este vestitorul primaverii.(F)
2)Anotimpul primavara are trei
luni:martie,aprilie,mai.(A)
3)Anotimpul primavara urmeaza dupa anotimpul
iarna.(A)
4)Ghiocelul este o floare de primavara care are
culoarea mov.(F)
5)Tufanica si crizantema sunt flori de
primavara((F).
6)Anotimpul primavara este numit si anotimpul
reinvierii,deoarece toata natura se trezeste la
viata.(A).

Problematizarea,

Conversatia

Copiii precizeaza corectitudinea sau


incorectitudinea enunturilor.
Se numara punctele acumulate la panou de catre
fiecare echipa si se stabileste echipa castigatoare.
Se fixeaza tema activitatii,copiii ies din sala de
grupa pe fond muzicalGlasul florilor.
6.Incheierea
activitatii

Sunt felicitati copiii


pentru modul cum s-au
comportat pe tot
parcursul activitatii.
Autoevaluarea

S-ar putea să vă placă și