Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect de activitate integrată

DATA:
GRĂDINIŢA:
GRUPA: mică-mijlocie-Buburuzele
CATEGORII DE ACTIVITĂŢI:
ADP, ALA, ADE: DS(Activitate matematică)-“Culorile jucăuşe”-joc didactic si DEC(Educaţie
muzicală)-“Sunete în nuanţe piano forte”-“Cântec de leagăn”; “Eu cânt tare, tu cânţi încet”(joc muzical).
TEMA SĂPTĂMÂNII: “Flori de primavara”
TEMA ZILEI: “Din floare-n floare”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata
TIPUL ACTIVITĂŢII: verificare si consolidare
SCOPUL:
* îmbogățirea experienței senzoriale ca bază a cunoștințelor matematice referitoare la
cunoașterea , denumirea obiectelor , cantitatea lor , clasificarea, constituirea de mulţimi pe baza unor
însușiri comune;
*dezvoltarea deprinderii de a intona sunete în nuanţe piano, forte şi de a interpreta expresiv
cântecul;
ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE
DS– DEC
DS(Activitate matematică)-“Culorile jucăuşe”-joc didactic
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
COGNITIVE:
O1 – să selecteze/grupeze jetoanele de aceeași culoare , mărime(ținând cont de criteriile
enumerate);
O2 – să compare grupele de obiecte formate prin punere în corespondență;
O3 – să formeze grupe cu câte 1,2,3 obiecte (flori);
O4 – să asocieze multimilor formate cifra corespunzătoare numărului de elemente;
O5 – să aleagă jetoanele de aceeași culoare cu cea a vazei și să le așeze lânga ea;
O6 – să formeze multimi care să aibă tot atâtea elemente, cu un element mai mult sau cu
un element mai puțin decât mulțimea dată;
PSIHOMOTRICE:
 să-și coordoneze mișcările mâinilor conform cerințelor.
AFECTIVE:
 să coopereze în vederea realizări sarcinilor primite;
SARCINA DIDACTICĂ A JOCULUI :
 recunoașterea culorii în mediul înconjurător și denumirea ei.
REGULILE JOCULUI DIDACTIC:
Albinuța, cu ajutorul baghetei magice și prin rostirea unor versuri („Mă sucesc, mă învărtesc/
Și la tine mă opresc”; ”Foaie verde garofiță/ Să răspundă o fetiță”; ”Foaie verde ghiocel/ Să
răspundă-un băieţel”), va numi copiii care :
 vor alege jetonul de aceeași culoare cu cel al educatoarei;
 vor alege toate jetoanele care au aceeași formă și culoare cu floarea arătată;
 vor alege jetoanele în funcție de culoarea indicată;
 vor forma o mulțime care să aibă cu un element mai mult (cu un element mai puțin, tot atâtea
elemente) decât mulțimea dată;
 vor asocia mulțimilor formate cifra corespunzătoare numărului de elemente,
 vor alege jetoanele de aceeași culoare cu cea a vazei (galben, roșu, albastru);
ELEMENTE DE JOC: Albinuța, bagheta magică, personalizarea echipelor,mânuirea obiectelor,variante,
surpriza, aplauze, elemente de mişcare.
METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: jocul, demonstraţia, conversaţia, explicaţia, exerciţiul.
MIJLOACE DIDACTICE: ecusoane, materiale diverse, flori, jetoane , flipchart, cifre.
FORMA DE ORGANIZARE: individual, frontal, pe grupuri mici.
DEC(Educaţie muzicală) – “Sunete în nuanţe piano forte” – “Cântec de leagăn”; “Eu cânt tare, tu cânţi
încet”(joc muzical)
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – să păstreze o poziţie corectă în timpul cântării;
O2 – să-şi însuşească corect linia ritmico-melodică a noului cântec şi să-l intoneze expresiv;
O3 – să reproducă sunete cu intensităţi diferite;
O4 – să recunoască nuanţele piano-forte în fragmentul muzical audiat;
O5 – să interpreteze cântecele din cadrul jocului muzical în nuanţa corespunzătoare.
METODE ŞI PROCEDEE: povestirea, conversaţia, observaţia, demonstraţia, explicaţia, exerciţiul.
MATERIAL DIDACTIC: instrumente muzicale, stimulente.
BIBLIOGRAFIE:
 BREBEN, S., GONGEA, E., RUIU, G., FULGA, M. - Metode interactive de grup,
Ghid metodic, Editura ARVES, Bucureşti, 2002;
 Activitatea integrata in gradinita - Ghid pentru cadrele didactice din invatamantul
preuniversitar - Editura Didactica Publishing House, Bucureşti, 2009 ;
 „Curriculum pentru învăţământul preşcolar” ( 3-6/7ani), M.E.C.I., Bucureşti, 2008
 „Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământul preşcolar” – vol.I, Ed. DPH., Buc., 2009
 Bane, Colleen, „Bună dimineaţa! Mă bucur că eşti aici” – Manualul cadrului
didactic pentru întâlnirea de dimineaţă, Ed. Ro Media, Bucureşti, 2004
ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ -„Bună dimineața, flori! ”


SALUTUL: va porni de la mine și este continuat de toți copiii grupei.
” Bună dimineața, flori!/ Mă bucur că aveți A-nceput o nouă zi.../ Bine ați venit, copii! ”
multe culori.
Copiii se salută de la stânga la dreapta cu numele florii de primăvară de la ecusonul primit.
” După ce ne-am adunat/ Și frumos ne-am Colegii ne-am întâlnit,/ Oare cine n-a venit? ”
salutat,
PREZENȚA : o fetiță va numi copiii absenți.
”Vremea să o vedem/ De e ploaie sau e soare,
Sau e vreme de plimbare.”
CALENDARUL NATURII: copiii descriu fenomenele specifice zilei.
ACTIVITATEA DE GRUP: copiii răspund la câteva ghicitori despre florile de primăvară, pe care le voi
rosti.
NOUTATEA ZILEI o vor afla când intră invitatul – surpriză.
Copiii vor face cunoștință cu Teodora, o fetiță mai mare, care iubește foarte mult primăvara și
care are acasă chiar și o grădină cu flori. Teodora este tristă din cauza unui dușman al florilor, care i-a
distrus toate straturile cu narcise, lalele, zambile și ghiocei și cere copiilor ajutorul .
Tranziţie:
„Hai să-ncepem lucrul/ Și s-avem mult spor,
Azi lucrează fiecare/ Cu ce este la sector.”

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE


„Teodora și prietenii florilor”
BIBLIOTECĂ
 ”Sortăm flori”
JOC DE ROL
 ”La florărie”
ARTĂ
 „Lalele, narcise”- colorarea partilor componente ale lalelei si apoi lipirea lor in conturul dat de
educatoare.
Tranziţie
La terminarea activităţilor pe centre se vor observa produsele realizate, se va aprecia modul de
lucru. Se vor aranja pe panou elementele realizate.
„Luaţi seama bine”
Rutină
Copiii vor forma perechi și se vor îndrepta spre baie, în timp ce eu le voi recita versurile:
”Curate ca florile,/ Se vor face fetele!
Cu rouă ca ghioceii,/ Se spală și băiețeii!
Și-napoi toți copilașii,/ Frumușei ca toporașii!
La sfârşitul activităţii se va face turul colţurilor, împreună cu educatoarea și Zâna care vor face aprecieri
verbale asupra îndeplinirii sarcinilor primite la început.
FORME DE
ETAPELE CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII ORGANI-
ACTIVITATII DIDACTICE ZARE
1.Momentul -crearea condiţiilor bunei desfăşurări a activităţii;
organizatoric -pregătirea materialului;
-introducerea copiilor în sala de grupă.
Copiii sunt așezați în semicerc fiind împărțiți în
două echipe: Echipa Florilor și Echipa Fluturilor
2.Introducerea a)Albinuța, elementul surpriză al acestei zile, Explicaţia Frontal
în activitate adusă de o fetiţă pe nume Denisa, de la clasa Conversaţia
a)Captarea pregătitoare, le aduce copiilor materialele
atenţiei necesare desfășurării activității matematice și le
b)Anunţarea promite acestora surprize pentru participarea la Explicaţia
temei şi a activitate.
obiectivelor b)Anunţarea temei
Vom juca jocul didactic “Culorile jucăușe”.
În jocul nostru vom recunoaşte florile de
primăvară, culorile roșu, galben și albastru.
3. Dirijarea a) Explicarea regulilor jocului didactic: “Culori Explicaţia Frontal
invatarii si jucăușe”:
obtinerea Pe masă sunt jetoane care reprezintă florile ce
performantelor înfloresc în anotimpul primăvara, în culorile Demonstraţia
galben, roșu și albastru.
Voi ridica un jeton, iar Albinuța va numi câte un
copil din fiecare echipă, cerându-le să ridice și ei
un jeton de aceeași culoare cu al meu. La
intrebarea :”Ce ați ridicat? Copilul ales de
Albinuță va răspunde : “Eu am ridicat o lalea
roșie pentru că și laleaua d-voastră este roșie”.
b) Executarea jocului de probă:
Albinuța, cu ajutorul baghetei magice și prin
rostirea unor versuri ( ‘Mă sucesc, mă învărtesc/ Jocul de proba
Și la tine mă opresc”; ”Foaie verde garofiță/Să
răspundă o fetiță”; ”Foaie verde ghiocel/Să
răspundă un băieţel”) va alege un copil care va
ridica un jeton la fel cu cel ridicat de educatoare
şi anume:
•vor alege jetonul de aceeași culoare cu cel al
educatoarei; Exerciţiul Frontal
•vor alege toate jetoanele care au aceeași formă și
culoare cu floarea arătată;
•vor alege jetoanele în funcție de culoarea
indicată;
•vor forma o mulțime care să aibă cu un element
mai mult (cu un element mai puțin, tot atâtea
elemente) decât mulțimea dată;
•vor asocia mulțimilor formate cifra
corespunzătoare numărului de elemente,
•vor alege jetoanele de aceeași culoare cu cea a
vazei (galben, roșu, albastru);
c)Desfășurarea jocului propriu-zis:
Jocul va fi desfăşurat respectând regulile de joc.
Răspunsurile corecte vor fi apreciate și aplaudate.
Variante:
1. Educatoarea arată o lalea naturală, iar copilul
numit ridică de pe masă toate jetoanele care au
aceeași formă și culoare, motivând astfel: Problema-
“Laleaua este roșie, eu am ridicat jetonul tizarea
/jetoanele care reprezintă lalele roșii”. Conversatia
2. Educatoarea denumește o culoare, iar copiii
caută jetoanele de aceeași culoare. Exercitiul
3. Educatoarea așază pe tabla flipchart un jeton,
iar copiii trebuie să caute să formeze o mulțime
care să aibă cu un element mai mult (cu un
element mai puțin, tot atâtea elemente) decât
numărul jetoanelor așezate de educatoare, apoi să
asocieze acestei mulțimi cifra corespunzătoare
numărului de elemente .
4. Educatoarea numeşte cate un copil din fiecare
echipa sa vina la flipchart prin intermediul
versurilor: “Bagheta fermecata
Il va atinge indata,
Pe cel ce se gandeste
Si bine potriveste.”
Voi așeza pe masă vaze de anumite culori. Ei au
sarcina de a alege jetoanele de aceeași culoare cu Frontal
cea a vazei și de a le așeza în ea. Se fixează astfel
tema jocului: “Culori jucăușe”.
d)Obținerea performanței:
Un copil va aşeza vazele cu flori în ordine
crescătoare.
e)Evaluarea activității:
- se fac aprecieri generale și individuale Conversaţia

EDUCAŢIE MUZICALĂ:
Se precizează faptul că Albinuței i-ar plăcea ca să
asculte o poveste. Conversația Frontal
Scăunelele vor fi aşezate în semicerc.
Captarea atenţiei:
Se va realize printr-o povestire, astfel
familiarizându-se copiii cu conţinutul cântecului.
“Trăia odată într-o căsuţă, la marginea unei Povestirea
păduri, o femeie săracă de n-avea după ce bea
apă. Soţul ei murise lăsând-o singură cu fiica lor
ce avea doar un an de zile. Fetiţa se născuse într-
o zi de primăvară şi de aceea părinţii i-au dat
numele de Floarea. Înşă povestea noastră s-a-
ntâmplat pe vreme din aceasta, când era încă frig
şi, ca să nu se îmbolnăvească, femeia îşi înveli
bine copilul, iar ea, de frig, îşi sulfa în pumni
aaaaa….
a) Exerciţii de respiraţie: Demonstraţia
1.”Încălzirea mâinilor”-se execută demonstrative Exerciţiu
de educatoare şi cu copiii de două ori;
2.Copiii inspiră adânc şi pe expiraţie rostesc
propoziţia:”Vai, ce frig mai e afară!”-de două ori;
Afară vântul viscolea...
3.Vâjjjjjjjj....(se execută pe expiraţie, cu toţi copiii,
de mai multe ori);
Fetiţa începe să plângă, aşa că sărmana femeie o Povestirea
luă în braţe, încercând s-o liniştească, şoptindu-i:
4.Şşşşşş....(se execută pe expiraţie, cu toţi copiii, Exerciţiu
de mai multe ori);
Dar fetiţa plângea încontinuu. Atunci femeia o Povestirea
legăna uşor, cântându-i:
b) Exerciţii melodice: Demonstraţia Frontal
____________________________________________________________ Exerciţiu
____________________________________________________________

____________________________________________________________

____________________________________________________________

____________________________________________________________

____________________________________________________________

Dar degeaba o legăna şi-i cânta, fetiţa nu încetă


din plâns. Biata femeie nu ştia ce să mai facă,
când cineva bătu în uşă:
c) Exerciţii ritmice:
____________________(se bate din palme).

Se va repeta individual şi-n grup. Povestirea


Femeii i se făcu frică. Se auziră din nou bătăi în
uşă, de data aceasta mai tare:
_______________________(bătăi din palme,
repetându-se de mai multe ori).
Luându-şi inima-n dinţi, femeia deschise uşa. În
faţa uşii era chiar Zâna cea Bună, protectoarea
Florii. Aceasta auzise plânsetele fetiţei şi veni s-o
liniştească. O luă în braţe şi-i cântă un cântecel
care o linişti imediat. Zâna cea Bună cântă
încetişor, până când fetiţa începu să yâmbească şi
să adoarmă, în cele din urmă. Mama a învăţat şi
ea cântecul şi-l cânta fetiţei de câte ori era Demonstraţia
neliniştită şi trebuia s-adoarmă.
Cântecul se numeşte: “Cântec de leagăn”.
Ascultaţi şi voi acest cântec şi-l cântaţi fraţilor şi
surorilor voastre mai mici:
Cântarea model.
Se va interpreta cântecul cu mimarea legănării
copilului, acolo unde e cazul.
Obţinerea performanţei: Conversaţia
Se va executa interpretarea cântecului cu copiii, Frontal
pe fragmente. Individual
Se va executa interpretarea cântecului individual, Pe grupuri
apoi integral, cu toţi copiii. mici
Discuţii despre conţinutul cântecului:
 Cum o chema pe fetiţă? (Floarea)
 Cine a venit la casa lor? (Zâna cea Bună)
 Cum a cântat Zâna cea Bună cântecul?
 Tare sau încet? (încet-piano) Demonstraţia

În pădurea aceea locuiau şi nişte pitici care Exerciţiul

lucrau cu fierul şi, pentru a li se părea munca


mai uşoară şi mai frumoasă, cântau foarte tare,
ca să li se acopere bătăile ciocanelor: Explicaţia

“Cioca-boca, cioca-boca/ Bat ciocanele mereu, Demonstraţia

Cioca-boca, cioca-boca/ Se îndoaie fierul greu.” Exerciţiul

(se execută cu copiii de mai multe ori)


Asigurarea feedback-ului: Frontal

Se anunţă jocul muzical: “Eu cânt tare, tu cânţi Conversaţia

încet”.
Se va interpreta de educatoare fragmentele din
cântece cunoscute de copii, iar aceştia răspund
cântând în nuanţe contrastante.
Fixarea temei:
 Cum s-a numit cântecul Zânei celei Bune?
(“Cântec de leagăn”)
 Cum a cântat ea? (încet-piano)
 Cum au cântat piticii? (tare-forte)
 Ce joc ne-am jucat? (Eu cânt tare, tu cânţi
încet)
4.Evaluarea şi Se fac aprecieri cu privire la modul de Conversatia
încheierea desfăşurare a activităţii, la efortul şi progresul
activităţii realizat de copii. Se oferă stimulente.

Tranzitie : “Rândul iute să-l formăm,/ Lângă uşă ne-aşezăm


Şi cuminţi să aşteptăm,/ Către baie să plecăm.”
Rutine: „Florile de primăvară îşi curăţă petalele cu apă şi săpun”

S-ar putea să vă placă și