Sunteți pe pagina 1din 6

 

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA


“GHIOCEII DIN ZAPADA!”

Gradinita P.P.Nr.2 Medgidia


Data :10.03.2011
Nivel : I 
Grupa : mijlocie “Buburuzele”
Institutor: Gherasim Doinita
Tema anuala:”Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?”
Tema saptamanala: “La multi ani mamica mea!”
Tema: “Ghioceii din zapada!”
Forma de realizare: Activitate integrata ADP+ ALA1+ ADE(DS+DOS)+ALA2
 ADE:DS +DOS 
DS: „Ghioceii au vestit, primavara a sosit !” – joc concurs
numeralul ordinal ;
 
 DOS: “ Vaza cu ghiocei “ - lipire - Activitate practica

ALA 1 :  Arta – “Ghioceii din zapada!”(colorare+pictura)

Joc de rol – “ De-a gradinarii”

Joc de masa – “Ghiocelul”(puzzle+din jumatati- intregul)

  Tipul activitatii: Verificare si consolidare de cunostinte


  Durata: o zi
  Forma de organizare: frontal,individual,pe grupuri mici
  Mijloc de realizare : joc-concurs
 

Scopul activitatii:

• Consolidarea si verificarea cunostintelor privind numaratul in limitele 1-5;


• Consolidarea unor abilităţi practice ( asamblare, lipire, decorare ) ;
• Educarea gustului estetic;
 
Obiective operationale:

ADE:
1
 

 
DS: - Activitate matematica
• Sa grupeze ghioceii dupa lungimea coditei;
• Sa numere in concentrul 1-5 ,inainte si inapoi;
• Sa raporteze numarul la cantitate si invers;
• Sa precizeze locul fiecarui obiect in sirul numerelor naturale folosind
numeral ordinal;
• Sa recunoasca vecinii numerelor 1-4;
  DOS:- Activitate practica:
• Sa foloseasca corect tehnicile de lucru insusite anterior(lipire);
• Sa aplice indicatiile educatoarei privind ordinea etapelor de lucru in vederea
realizarii temei;
• Sa coopereze cu colegii in realizarea lucrarii;

ALA:
1) Activitati pe centre de interes:
Joc de rol: - Sa pregateasca pamantul pentru semanat;
- Sa-si formeze deprinderea de a cultiva plante si mai apoi de
a le uda si ingriji;
  Arta: - Sa coloreze in contur;
- Sa aplice culoarea pe suprafata de lucru fara sa depaseasca
conturul;
- Sa foloseasca culorile adecvate;
  Joc de masa: - Sa reconstituie o imagine din mai multe piese;
- Sa lucreze in echipa;

 
2) Activitati recreative:
Dans tematic pe melodia – “Samba florilor”
- Sa execute miscari ritmice specifice dansului;

  Strategii didactice:
a) Metode si procedee: expunerea,demonstratia,conversatia,explicatia,exercitiu,
problematizarea,jocul,”Turul galeriei”;
  elemente de joc: surpriza(o fetita imbracata in ghiocel), manuirea
materialelor,miscarea;
  b) Material didactic:
Intalnirea de dimineata: panoul”Astazi sunt prezent”,buburuze cu
fotografia copilului,calendarul naturii,jetoane cu zilele saptamanii,starea
vremii,data;
Joc de rol: jardinière,pamant,rasad flori,lopatele,stropitori,apa;
  Arta: fise cu imagini cu ghiocei,creioane colorate,acuarele,pensule,pahare
apa;
2
 

  Joc de masa: puzzle cu ghiocei, din jumatati- intregul;


  Activitate matematica: ghiocei mari/mici,vaze pentru flori,ecusoane cu
ghiocei;
  Activitatea practica: ghiocei,vaze,lipici,coli colorate;
Activitate recreativa: CD,casetofon,costume specifice;
  c) Forme de organizare: frontal,pe grupe,individual;

Resurse: - Umane: educatoarea si grupa de copiii;


- Temporale: o zi
 

BIBLIOGRAFIE:

 Curriculum pentru invatamantul prescolar 3-6/7 ani,2008;


 Preda,Viorica,”Invatarea bazata pe proiecte”,Editura Arves,Craiova,2009;
 Activitatea integrata in gradinita – ghid metodic,Editura DPH,Bucuresti,2008;
 Revista Invatamantul Prescolar Nr.1-2/2011,Editura Arlequin,Bucuresti,2011;
  Neagu,Mihaela;Beraru,Georgeta,”Activitati matematice in gradinita”,Editura
ASS,1995;

  SCENARIUL ZILEI

Intalnirea de dimineata:
I. Salutul
La sosirea in sala de grupa isi intorc “buburuzele” la panoul “Astazi sunt
 prezent” si prin procedeul “Mana oarba” extrag un ecuson pe care si-l pun in piept.
Dupa servirea micului dejun copiii se reunesc in cerc spunand:
  “ Dimineata a sosit 
Toti copiii au venit.
In cerc ne adunam
Si frumos ne salutam.”
 
Apoi ne salutam:” Buna dimineata buburuzelor!
Ma bucur ca ne reintalnim
A-nceput o noua zi,
Buna dimineata, copii!”

  Prezenta: “Dupa ce ne-am adunat 


Si frumos ne-am salutat 
Colegii ne-am intalnit;
Cine oare n-a venit?”(Se verifica copiii absenti).

  Calendarul naturii:
3
 

  Se lucreaza pe panou:
- In ce anotimp suntem?
- Ce zi a saptamanii este astazi?
- Cum este vremea?  (Copiii afiseaza imagini reprezentative pentru ziua
in curs )
Se anunta copiii orarul acticitatii de astazi la capatul careia ii asteapta mari
surprize. Dar pentru aceasta va trebui sa rezolve mai multe sarcini.
Se anunta obiectivele zilei:
 va trebui sa lucram pe centre de activitate;
 va trebui sa jucam un joc mathematic;
 va trebui sa realizam un minunat tablou “Vaza cu ghiocei”;
 si, dupa cum spune un proverb romanesc:”Dupa munca si rasplata”,la
final,muzica,dans si recompense meritate!
 
Rutine: “Imi astept randul”-deprinderea de a anunta prin ridicarea mainii cand
solicita un anumit lucru.

  Tranzitie: “Copilul neastamparat ”- joc cu text si cant.


La centre, copiii vor realiza puzzle cu ghiocei, vor reconstitui intregul din
 jumatati, vor colora ghiocei sau ii vor picta, vor planta rasaduri de flori.
Dupa expirarea timpului de lucru, se evalueaza rezultatele activitatii
independente si de grup,prin metoda Turul Galeriei, se realizeaza expozitia si se ofera
feedback pozitiv.
  Tranzitie: “ Cantec de primavara” –joc cu text si cant
In cadrul Domeniului Stiinte, la activitatea matematica, copiii vor numara
in limitele 1-5, vor recunoaste cifrele, vor raporta numarul la cantitate se invers, vor 
 preciza locul fiecarui obiect in sirul numeric folosind numeralul ordinal si vor 
recunoaste vecinii numerelor 1-4.
Tranzitie : “Cate unul pe carare “ – joc cu text si cant.
Domeniul Om si Societate – activitate practica: copiii vor lipi vaza si
ghioceii pentru a realiza vaza cu ghiocei.
  Tranzitie : “ Unu-doi, unu-doi
Mergem toti in pas vioi.
In costume ne-mbracam
Si incepem sa dansam.”
Se deruleaza dansul thematic “Samba florilor”.
  Surpriza oferita de ghiocel: gargarite asezate pe un ghiocel.

4
 

EVENIMENTUL CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


DIDACTIC METODE SI MIJLOACE DE FORMA DE
PROCEDEE INVATAMANT ORGANIZARE
1.Moment Asigurarea unui climat educational favorabil; Conversatia ; Toate Observarea
organizatoric Pregatirea materialului necesar pentru activitatile materialele comportamen-
 propuse; necesare; tului copiilor 
Intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa;
2. Captarea Se prezinta “ghiocelul- surpriza”(o fetita de la o
atentiei grupa mai mare imbracata in ghiocel).Ea poarta un
cosulet in mana ce contine plicuri cu sarcinile pe Surpriza; Ghiocei; Frontal; Stimularea
care trebuie sa le rezolve copiii si o scrisoare de la Scrisoare; interesului
Zana Primavara,care este citita acestora,stimulente: Cifre;  pentru
“Ghiocelu-i suparat Si apoi ,doar intr-o joaca, Jetoane cu activitate;
S-a-ncurcat la numarat Sa adune si sa scada. imagini;
Si va roaga foarte mult, Sa isi caute vecinii, Expunerea ;
Sa il ajutati si voi Pana nu-i ataca cainii,
Ca sa numere corect Vreti sau nu,
Inainte si inapoi. Sa il ajutam acum?
Dar,ca sa nu gresiti,
Va trebui sa ganditi! “

3. Anuntarea Astazi, vom juca jocul matematic ”Cine repede


temei si a gândeste,niciodata nu greseste” – cu scopul de a-l Expunerea; Frontal; Stimularea
obiectivelor ajuta pe Ghiocel sa nu mai fie suparat, sa poata interesului
activitatii numara si el corect înainte si înapoi, sa rezolve Explicatia;  pentru
exercitii si probleme de adunare si scadere, sa îsi activitate;
caute vecinii, sa numere folosind numeralul ordinal
 – ca atunci când se va juca cu prietenii lui sa stie al
câtelea se ascunde sau al câtelea pleaca.
4. Dirijarea Pentru ca jocul nostru sa fie mai frumos iar 
invatarii Ghiocelul multumit, va trebui sa ne împartim în Explicatia; Ecusoane;
doua echipe:”buburuze”si „albinute”.
Cifre;
-Voi trebuie sa fiti foarte atenti la cerintele Frontal;
Ghiocelului Exercitiul; Jetoane;

Pentru fiecare raspuns corect,echipa primeste cate o Ghiocei;


 bulina rosie-un punct.Echipa care la sfarsitul
activitatii va insuma cele mai multe buline(puncte)
va fi declarata castigatoare. Coli cu cifre;

A)Prezentarea regulilor jocului 5


Instructajul
Pe rând câte un copil din fiecare echipa va fi verbal;
 

S-ar putea să vă placă și