Sunteți pe pagina 1din 8

Grădinița cu Program Prelungit Nr.

10, Baia Mare

„În lumea insectelor”

Propunător : Prof. Stroblea Roxana


Metodist: Prof. Corina Pintilie
Director: Prof. Ioana Maria Măhălean
Proiect de activitate
DATA: 08.05.2023

EDUCATOARE : Prof. Înv. Preșcolar Stroblea Roxana


GRUPA: Mare „Fluturașii”
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când, cum și de ce se întâmplă?
TEMA SĂPTĂMÂNII: În lumea insectelor
TEMA ACTIVITĂȚII: În lumea insectelor
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidarea cunoștințelor
FORMA DE REALIZARE A ACTIVITĂȚII: Activitate integrată ADP+ALA1+ADE+ALA2
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:
ACTIVITĂȚI PENTRU DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ:
SALUTUL: ” Bună dimineața, fluturași voioși ! Bine v-am regăsit! ”
ÎMPĂRTĂȘIREA: Ce insectă ai vrea să fii?
CALENDARUL NATURII: „Alege imaginea potrivită!”
NOUTATEA ZILEI : Albinuța Maya
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE – ADE ( DȘ + DEC)
 DȘ ( Activitate matematică ) – „Roata colorată ” - joc didactic
 DEC ( Activitate artistico-plastică ) – ”Buburuze- magneți de frigider” - pictură
JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE I (ALA I):
 ARTĂ : „Dă viața și culoare albinei” - pictură
 JOC DE ROL: „Gustărica albinuței ” – prepararea unei gustări dulci
 BIBLIOTECĂ: ”Decorăm stupul de albine ” – lipire cu cereale
JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE II ( ALA 2 )
” Albinele vin la flori ”- joc de mișcare
 DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
 A.1. Motricitatea grosieră și motricitatea fină în contexte de viață familiare;
 C.1.Curiozitate, interes și inițiativă de învățare;
 C.2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor;
 C.3.Activarea și manifestare a potețialului creativ;
 E.1. Relații,operații și deducții logice în mediul apropiat;
 E.2. Cunoțtințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de
probleme și cunoașterea mediului apropiat;
 COMPORTAMENTE VIZATE:
 A.1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate;
 C 1.1. Manifestă curiozitate si interes pentru experimentarea și învățarea insituații noi;
 C.2.1 Realizează sarcinile de lucru cu consecvenț ;
 C.3.1. Manifestă creativitate în activități diverse;
 E1.4. Identifică posibile răspunsuri/soluții la întrebări, situații - problemăsi provocări din
viața proprie si a grupului de copii;
 E2.2 Demonstrează familiarizarea cu informații despre mărime, formă;
SCOP: Consolidarea cunoștințelor despre insecte prin formarea de mulțimi după diferite
criterii: număr, formă, mărime, culoare, și exersând abilități practice specifice nivelului de
dezvoltare motrică.

 OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 Să formeze grupe de obiecte după criterii diferite – număr, formă, culoare,
mărime;
 Să raporteze numărul la cantitate în limitele 1-10;
 Să recunoască formele geometrice și atributele acestora;
 Să formeze șirul crescător și descrescător (1-10);
 Să utilizeze culorile corespunzătoare în aplicarea tehnicii de pictură propusă;
 Să exprime o stare de bine și emoții pozitive, în timpul jocului distractiv;
 REGULILE JOCULUI : Jocul se va desfășura astfel: copiii sunt împărțiți în două
echipe, echipa buburuzelor și echipa albinuțelor. Fiecare copil va merge, va învârti roata
colorată și va primi câte un plic cu o sarcină. Dacă acesta o rezolvă bine, va primi drept
recompensă o bulină. Bulinele vor fi aplicate la panoul din dreptul fiecărei echipe.
Câștigă echipa cu mai multe buline.
 SARCINA DIDACTICĂ:
 1.Formează o mulțime de albinuțe mici.
 2.Formează o mulțime cu fluturi mari.
 3.Formează o mulțime de insecte roșii.
 4. Formează o mulțime cu atâția fluturi câți indică cifra de pe jeton.
 5.Așează buburuzele în ordinea crescătoare a cifrei scrisă pe fiecare buburuză.
 6.Formează o mulțime folosind insecte care au ilustrate figura geometrică pătrat.
 7.Formează o mulțime folosind insecte care au ilustrate figura geometrică triunghi.
 ELEMENTE DE JOC: Ecusoane, roata culorilor, aplauze;

 STRATEGII DIDACTICE:

Metode și procedee: conversația, observația, explicația, demonstrația,


exercițiul, expunerea, povestirea, turul galeriei, jocul, aprecierea verbală, instructajul
verbal;

Mijloace și materiale didactice: Materiale demonstrative, machete cu insecte,


carlige din lemn, roata culorilor, plicuri, fișe de lucru, acuarele, pensoane, servețele,
figurine ipsos, fișe model, planșe ilustrative, pipete, dischete, recompense, imagini cu
insecte, paste colorate, năut colorat, miere de albine, biscuiti, lingurițe, bomboane
decorative, floricele, aripi de fluturaș, forme geometrice, planșe cu numere;
Forma de organizare a copiilor: frontal, individual, pe grupuri
 DURATA: o zi

 BIBLIOGRAFIE:
Grama, Filofteia, Preda, Viorica, Ghid pentru proiecte tematice – abordare în
manieră integrată a activităților din grădiniță, Editura Humanitas Educațional,
București, 2005;
Culea, L., „Activitatea integrată din grădiniță”, Editura Didactic Publishing House,
București, 2008;
Țipordei, Petre, Culegere de cântece și jocuri pentru preșcolari, Editura Didactică și
Pedagogică, București, 1976;
***Revistă națională de profil psihopedagogic pentru cadrele didactice din învățământul
preșcolar și primar – Învățământul preșcolar și primar, vol. 1-2, Editura Arlequin,
București, 2014;
MEN, Curriculum pentru educația timpurie, 2019;
Scenariul zilei

Ziua debutează cu Întâlnirea de dimineața. În cadrul acestui moment, copiii așezați în


semicerc vor rosti salutul de dimineață – ”Fluturașii s-au trezit/ Bună dimineața si la grădi au
sosit /Bună dimineața. ( Salutul pornește de la educatoare și este continuat de toți copiii, fiecare
salutându-și colegul din partea stângă. La sfârșit vom saluta și musafirii din sala de grupă).
După salut se verifică prezența – „Acum că ne-am întâlnit/Să vedem cine n-a venit?”
Copiii vor stabili anotimpul și ziua în care ne aflăm și vor prezenta situația vremii de afară, cu
ajutorul calendarului naturii. Mai apoi va avea loc împărtășirea cu ceilalț , unde vom discuta
despre „Ce însectă și-ar dori fiecare copil să fie și de ce?”
Noutatea zilei este marcată de albinuța Maya, care le trimite o scrisoare copilașilor prin
care le transmite că a pregătit pentru aceștia o mulțime de surprize și pe care îi roagă să îi arate
ce au învățat pe parcursul anului, moment marcat si de motivația zilei.
Captarea atenției este realizată cu ajutorul „Roatei culorilor ”. Aceasta a venit să se joace
cu ei . Roata va avea lipit câte un plic alb cu buline roșii și câte un plic alb cu buline galbene pe
fiecare culoare cu multe surprize pe care le va arăta copiilor pe parcursul activității. Le voi
comunica copiilor tema și obiectivele activității: ( -Astăzi, dragi copii, ne vom juca jocul „Cine
știe mai bine” cu insecte vesele și colorate, de diferite forme, culori și mărimi. Le vom grupa
după formă, mărime, cantitate și după culoare). În cadrul centrelor de interes copilași vor avea ca
sarcini următoarele : la centrul artă vor picta albinuțe cu ajutorul colorantului alimentar , la
centrul joc de rol vor pregăti o gustărică pentru albinuța Maya , iar în caqdrul centrului bibliotecă
vor decora stupul albinei cu semne grafice , cu ajutorul cerealelor. În următoarea parte a zilei
albinuța Maya le-a trimis copiilor magneți pentru frigider din ipsos pe care va trebui să îi picteze.
Toate sarcinile de lucru le vom primi de la roata noastra colorată. Voi prezenta
materialele de pe cele două măsuțe. Pe cele două mese vom găsi cartonașe cu insecte de diferite
culori, decorate cu diferite forme geometrice, mărimi și cartonașe cu cifre.
Le voi adresa copiilor o serie de întrebări, precum: „- Cum se numesc aceste insecte?”,
„Ce culori au insectele?” , „Toate insectele au aceași formă? „ Dar au aceași mărime?”, „ Sunt
toate mari?”, „ Cu ce forme geometrice observăm ca sunt decorate insectele?”, „ Ce cifre sunt pe
jetoane?”
Explicarea regulilor jocului : Jocul se va desfășura astfel: copiii sunt împărțiți în două
echipe, echipa buburuzelor și echipa albinuțelor. Fiecare copil va merge și va învârti roata
colorată primind câte un plic cu o sarcină. Dacă rezolvă sarcina corect, va primi drept
recompensă o bulină. Bulinele vor fi aplicate la panoul din dreptul fiecărei echipe. Câștigă echipa
cu mai multe buline. După ce au primit indicațiile necesare, urmează desfășurarea jocului de
probă, pentru a verifica dacă toți preșcolarii au înțeles regulile. Se demonstrează jocul,
rezolvându-se, în primă fază, prima probă de către educatoare.
Desfășurarea propriu-zisă a jocului:
Proba Numărului 1: Fiecare copil va veni și va învârti roata. Copilul din grupa Albinuțelor va
lua plicul de culoare cu alb cu buline galbene și copilul din grupa buburuzelor va lua plicul de
culoare alb cu buline roșii. Copiii vor veni cu plicul la mine să le citesc sarcina și vor merge la
măsuța grupei pentru a rezolva cerința. Toți membrii echipei participă la rezolvarea sarcinii, iar
dacă au rezolvat sarcina corect, vor primi o bulină.
Sarcini: 1.Formează o mulțime de albinuțe mici.
2..Formează o mulțime cu fluturi mari.
3.Formează o mulțime de insecte roșii.
4. Formează o mulțime cu atâția fluturi cât îți indică cifra de pe jeton.
5.Așează buburuzele în ordinea crescătoare a cifrelor scrise pe fiecare buburuză.
6.Formează o mulțime folosind insecte care sunt decorate cu figura geometrică pătrat.
7.Formează o mulțime folosind insecte care sunt decorate cu figura geometrică triunghi.
Proba numărul 2: Fiecare grupă va fi reprezentată de către un copil la a doua sarcină a jocului.
Fiecare copil va băga mâna în săculețul fermecat de unde va alege o piesă geometrică, o va
pipăi și va avea de precizat forma, mărimea și grosimea acesteia.
Proba numărul 3: Copiii îşi vor acoperi și vor descoperi ochişorii la semnalul meu. În timp ce
copilașii vor avea ochișorii închiși, pe tabla magnetică vor fi așezate zece albinuțe ,iar deasupra
lor vor fi așezate numerele în ordine crescătoare de la 1-10 . Aceștia vor trebui să numească a
câta albinuță a zburat , folosind numeralulul ordinal
Complicarea jocului: Fiecare grupă va fi reprezentată de către un copil la ultima sarcină a
jocului. Fiecare copil va realiza câte un trenuleț cu 4 diferențe. Aceștia vor alege câte o figura
geometrică si o va așeza în trenuleț în funcție de următoarele criterii: formă, culoare, mărime,
grosime.
După finalizarea jocului didactic se numără punctele și se stabilesc câștigătorii.
Tranziția utilizată pentru a merge către centre va fi: „Unu, doi, unu, doi/Mergem toți în
pași vioi,/Către centre ne-ndreptăm/Și de lucru ne-apucăm!”
La centrul ARTĂ copiii vor avea pe măsuțe mai multe albine care „nu au viață și
culoare”. Pentru a le da viața și culoare, copiii vor avea de așezat dischetele demachiante în
forma aripilor albinei. După așezarea acestora, în funcție de culoarea toracelui, abdomenului,
capului și antenelor, ei vor da culoare folosindu-se de pipete și colorant alimentar.
La centrul JOC DE ROL copiii vor avea de pregătit gustări pentru albinuțe. Pentru a
pregăti, vor avea la dispoziție biscuiți, miere de albine, bomboane pentru decor.
La centrul BIBLIOTECĂ, copiii vor avea de decorat stupul albinuței Maya cu ajutorul
cerealelor.
După finalizarea activității pe centre de activitate, vom trece la următoarea activitate cu
ajutorul tranziției „Fluturașul la apă”.
Introducerea în activitatea următoare se va realiza cu ajutorul unei scrisori trimise de
Albinuța Maya care le trimite copilașilor materiale necesare realizării unui magnet de frigider
în formă de buburuză. Pentru a realiza lucrarea vom picta buburuza cu culorile aferente roșu și
negru, vom finaliza lucrarea respectând indicațiile primite și veți avea un comportament
adecvat în timpul activității.
1. Prezentarea și analiza modelului.
Le voi prezenta copiilor lucrarea model primită tot de Zâna Insectelor pe care o vom analiza
împreună.
- Ce insecta este aceasta? (buburuza)
-Care sunt părțile componenete ale buburuzei? (cap, aripi, corp)
-Ce culoare are buburuza? (roșu și negru)
-Cu ce culoare pictăm bulinele și capul buburuzei?(negru)
-Dar aripile buburuzei cu ce culoare vom picta? (roșu)
2.Intuirea materialului de lucru:
Voi dirija atenţia copiilor asupra materialelor existente pe măsuţe:
„Ce aţi primit pe măsuţele voastre?” (buburuză Ipsos, acuarele acrilice, palete pentru culori,
pensoane, șervețele)
3. Explicarea și demonstrarea modului de lucru: Explicaţiile vor fi clare şi demonstraţia va fi
integrală,. Le voi explica că trebuie să înmoaie pensonul în prima culoare negru cu care
vom picta bulinele bubururzei și capul, iar după utilizarea acrilicului pe suprafața dorită se
șterge cu șervețel umed pentru a putea trece la următoare culoare. Vom înmuia pensonul în
culoarea roșie pentru a picta aripile și corpul buburuzei.
4. Exerciții pentru încălzirea mușchilor mici:
Se vor executa câteva exerciții în vederea motricității mâinilor:
-să închidă și să deschidă pumnii;
-să simuleze unele fenomene ale naturii: „Plouă, tună, fulgeră, Uraaa, a ieșit Soarele!”
-cântăm la pian
-aplaudăm
5.Executarea temei de către copii
Se va repeta încă odată, succesiunea etapelor de lucru ce trebuie efectuate pentru
realizarea lucrării, cu ajutorul copiilor.
Voi da semnalul de începere a lucrului.
Voi trece pe la fiecare masa de lucru pentru a urmări dacă copiii lucrează cum li s-a
explicat; pentru a vedea dacă poziția corpului, a capului și a mânuțelor sunt corecte, dacă
folosesc corect culorile corespunzătoare. Voi da indicațiile copiilor care nu au înțeles foarte bine
ce au de făcut și notez lucrările cu numele lor
Evaluarea activității: Fiecare copil va veni cu buburuza pentru a o pune pe o tablă
magnetică realizând expoziția lucrărilor și analizând astfel lucrările colegilor după mai multe
criterii de evaluare: respectarea pașilor de lucru, folosirea corectă a culorilor pe buburuză,
finalizarea lucrării, acuratețea.
În cadrul activităților liber alese II, copiii vor realiza jocul ” Albinele vin la flori”. Aceștia
vor trebui sa danseze pe un fundal sonor, iar la oprirea acestuia se vor opri pe câte o floare.
În încheierea activității voi face aprecieri individuale și colective asupra lucrărilor realizate
în cursul zilei.

S-ar putea să vă placă și