Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de activitate integrată

,, Grădinarii pricepuți’’

Educatoare: Avășan Monica Sofia

Grădinița: Grădinița cu Program Săptămânal ,,Floarea de lotus’’Odoreu

Grupa: mijlocie

Tema anuală: ,, Când, cum și de ce se intâmplă?’’

Tema saptămânii : Munca în grădina’’

Tema zilei: ,,Micii grădinari’’

Forma de realizare: activitate integrată

Tipul activității:dobândire de cunoaștințe, priceperi și deprinderi

Elemente componente ale activității integrate:

I.Activități de Dezvoltare Personală ( ADP):

Întâlnirea de dimineață : ,,O sămânță mi-a povestit!’’

Rutine: ,,Cei mai harnici vrem să fim’’- deprinderea de a fi utili

Mâini curate- consolidarea deprinderilor de igienă

Tranziții: ,,Unul după altul’’- recitative

II. Activități pe Domenii Experiențiale:

Domeniul Limbă și Comunicare (DLC) -,,Mica sămânță’’ de Eric Carle-povestirea educatoarei

Domeniul Om și Societate (DOS)- ,,Micii grădinari’’ –activitate practic-gospodărească

III. Jocuri și Activități Didactice Alese (ALA I):

Sector Nisip și Apă:,,Pământ pentru flori’’-pregătirea pământului

Sector Știință: ,, Semințele plantelor”- sortare

Sector Artă:,, Mica sămânță - desen liber

,,Instrumente muzicale’’- confecționare din materiale reciclabile

IV.Jocuri și activități didactice alese in etapa a III-a:

,,Semințele mele sună așa!’’- joc cu text si cânt

Durata: Activitatea se desfășoară pe parcursul întregii zile


Scenariul zilei

Întâlnirea de dimineață

Prezența și Salutul: La intrarea în sală ne vom așeza in cerc și ne vom saluta prin tehnica comunicării
rotative .Salutul pornește de la educatoare și este continuat detoții copiii, fiecare salutându-și colegul din dreapta
, adresându-i și un compliment. Asistentul zilei va alege ecusonul cu forma dorită și tot el ne va spune cine sunt
mai mulți și cine sunt mai puțini.

Calendarul naturii: ,,Cum este vremea?’’ Asistentul zilei va merge la fereastră să urmărească aspectele
legate de vreme, verbalizând tot ce observă și va desena simboluri ale vremii ( soare, picături de ploaie, nori).

Ne vom aminti ce zi a fost ieri și cum a fost ieri vremea . Dacă ieri a fost marti azi este...’’.

Asistentul va uda plantele din grupa noastră.

Activitate de grup: Se realizează prin jocul de mișcare ,, Soarele și ploaia’’ ( Anexa I).

Captarea atenției o voi realiza cu ajutorul cutiei misterioase in care vom descoperi o sămânță de floare. După
captarea atenției îi voi anunța titlul poveștii pe care o voi citi , ,,Mica sămânță’’ scrisă de Eric Carle. Pornind de
la poveste , din care am aflat etapele dezvoltării unei plante de la sămânță la plantă pe parcursul celor patru
anotimpuri, vom descoperi sectoarele de activitate, iar apoi vom deveni grădinari și vom semăna semințe în
ghivece.

Proiect de activitate integrată

Grupa: Mijlocie

Grădinița: Grădinița cu Program Săptămânal ,,Floarea de lotus’’Odoreu

Educatoare: Avășan Monica Sofia

Tema anuală: ,,Când, cum și de ce se întâmplă?’’

Tema săptămânii: ,,Munca in gradină’’

Tema zilei: ,,Micii grădinari’’

Tipul activității:dobândire de cunoștințe, priceperi și deprinderi

Forma de realizare: activitate integrată

Formă de organizare:frontal, pe grupuri, individual

Scopul:Dezvoltarea capacității de exprimare orală, de înțelegere și utilizare corectă a semnificațiilor structurilor


verbale orale.
Formarea si consolidarea unor abilități practice, specifice nivelului de dezvoltare motrică (manipularea
corectă a materialelor de lucru primite și utilizarea tehnicilor de lucru ce se impun).
Mijloace de realizare:

Activități pe Domenii Experiențiale:(ADE)

Domeniul Limbă și Comunicare (DLC)-,,Mica sămânță’’- povestirea educatoarei

Domeniul OM ȘI Societate: ,,Mica sămânță’’-activitate practic-gospodărească

Jocuri și Activități Alese (ALA I)

Sector Nisip și Apă:,,Pământ pentru flori’’-pregătirea pământului


Sector Știință: ,, Semințele plantelor”- sortare

Sector Artă:,,Mica sămânță’’ - desen liber

,,Instrumente muzicale’’-confecționare din materiale reciclabile

Obiective operaționale:

-Să dobândească informații prin ascultare utilizându-le apoi în contexte adecvate;

-Să demonstreze progres în înțelegerea și aplicarea unor instrucțiuni simple din mai multe etape;

-Să redea din imaginație tema dată desenând (flori, soare, munți, nisip, etc);

-Să identifice semințele de flori de cele de legume;

-Să respecte etapele de lucru pentru a realiza corect sarcina;

- Să stabilească legătura cauză- efect între plante si factorii care ajuta la dezvoltarea ei;

-Să respecte ordinea la locul de muncă.

Strategii didactice:

Metode și procedee: conversația, explicația, povestirea , învățare prin descoperire, problematizarea, exercițiul,
jocul.

Resurse materiale: apă, pământ, semințe de floarea soarelui, bulbi , fasole , semințe de dovleac,coli de desen,
carioci, ghivece biodegradabile, semințe de flori, pahare, pensete, unelte de grădinărit, recipiente de plastic ,
făină, folie, bol cu făină, sită, tavă pentru siluete.

Resurse umane: copiii, educatoarea.

BIBLIOGRAFIA:

Curriculum pentru invațământ preșcolar, Ministerul Educației Cercetării și Tineretului,2008.

M.Ionescu, Canghelescu, C. Boca -,, Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la
naștere la 7 ani’’ ,Ed. Vanemonde , 2010, București.

Desfășurarea activității

Evenimente didactice Conținutul științific Strategii didactice Evaluare


1. Moment Crearea condițiilor necesarebunei desfășurării a
Organizatoric activității:
- Aerisirea sălii de grupă;
- Așezarea copiiilor pe elipsă.
După intrarea în sala de grupă copiii se așează Participarea
în cerc. activă la
Prezența și salutul: La intrarea în sală ne vom Întâlnirea de
așeza in cerc și ne vom saluta prin tehnica Conversația dimineață
comunicării rotative .Salutul pornește de la
educatoare și este continuat de toții copiii,
fiecare salutându-și colegul din dreapta ,
adresându-i și un compliment. Asistentul zilei
va alege ecusonul cu forma dorită și tot el ne va
spune cine sunt mai mulți și cine sunt mai
puțini.
Calendarul naturii:,,Cum este vremea?’’ Observația
Asistentul zilei va merge la fereastră să
urmărească aspectele legate de vreme, Conversația
verbalizând tot ce observă și va desena
simboluri ale vremii ( soare, picături de ploaie,
nori). Exercitiul
Ne vom aminti ce zi a fost ieri și cum a fost ieri
vremea . Dacăieri a fost marti ,azi este...?
Asistentul va uda plantele din grupa noastră.
Activitate de grup: Se realizează prin jocul de
mișcare ,, Soarele și ploaia’’ ( Anexa I). Conversația

Captarea atenției o voi realiza prin intermediul


cutiei misterioase in care descoperim o sămânță
de floarea soarelui.
2. Captarea
atenției Voi anunța ca urmează să le citesc o poveste , Conversația
din care vom afla ce activități urmează să Explicația
desfășuram.Povestea se numește ,,Mica
3. Anunțarea sămânță’’ și a fost scrisă de Eric Carle. Citesc Evaluare
temei și a titlul și autorul. Conversația frontală cu
obiectivelor Expunerea poveștii se va realiza cât mai Explicația toată grupa
expresiv.Din poveste vor afla drumul și
aventurile unor semințe, în cele patru
anotimpuri.
Îi voi anunța că pe parcursul zilei vom deveni
adevărați grădinari.

Fixarea conținutului poveștii se va realiza prin


metoda,, Povestea în făină’’. Evaluare
4. Prezentarea Textul va fi rezumat cu ajutorul unor Conversația frontală
noului conținut imagini(siluete), care reprezintă principalele Observația,
și dirijare momente ale poveștii. explicația
învățării Educatoarea va prezenta imaginile, iar în timp Demonstrația
ce copiii vor formula răspunsurile, educatoarea Exercițiul
v-a scoate silueta din făină dezvăluind umbra. Expunerea
După finalizarea activității , voi anunța copiii că
vom deveni mici cercetători, , care vor
descoperii și alte lucruri interesante.
Trecerea spre sectoare se face prin Tranziția
,,Unul după altul’’.(Anexa) Analiza
Voi prezenta pe rând materialele din sectoarele răspunsurilo
5. Obținerea de activitate anunțând tema și sarcinile. r
performanței Sector: Nisip și Apă
,,Pământ pentru flori’’
Fiecare copil va avea un bol de plastic în care își Aprecieri
va pune pământ din lădiță și va adăuga apă. individuale
Sarcina copiilor va fi să pregătească cel mai
bun pământ pentru semințele ce urmează a fi
semănate.
Sector: Știință Explicația Aprecieri
La acest centru vor sorta semințele de flori de Demonstrația frontale
cele de legume , pe care le vom folosi la Exercițiul
semănat (plantat). Expunerea
Sectoru: Artă Experiment
La acest centru vom desena din imaginație o Turul galeriei
secvență din poveste pentru a ne reaminti
povestea.Iar pentru că semințele pot fi folosite și
în alte scopuri vom confecționa din materiale
reciclabile instrumente muzicale , cu care ne
jucăm la ALA II.
Folosind materialele de la centre, (pământ și
semințe) vom deveni grădinari și vom planta/
semăna , semințele în ghivecele
pregătiteurmând să înfrumusețăm sera grădiniței Analiza
( DOS). produselor
Intuirea materialului:pământ, ghivece activității
6.Asigurarea retenției și biodegradabile, semințe sau bulbi de flori.
transferului După intuirea materialelor , voi explica copiilor
procedeul de lucru.

-luăm pământ cu mâna și îl punem în ghiveci


până la jumătatea ghiveciului, apoi Explicația
semănăm(plantăm)și mai adăugăm pământ . Demonstrația
Pentru a încolți și a deveni o floare frumoasă
punem și apă. Aprecieri
După ce am explicat copiilor procedeul de Conversația individuale
lucru , vom repeta împreunăacest procedeu. și de grup
Înainte de începerea lucrului , vom efectua
câteva exerciții pentru încălzirea mușchilor mici
ai mâinii( Anexa).Copiii încep să lucreze(R)
respectând sfaturile educatoarei, care oferă Exercițiul
ajutor dacă este nevoie.
Cu tranziția: ,,Unul după altul’’ vom merge să
ne spălăm pe mâini.(R)
După întoarcerea de la baie, voi propune
copiilor să ducem ghivecele în seră pentru a
înfrumuseța sera.

Activitatea zilei se va încheia cu un joc cu text


și cânt ,,Semințele mele sună așa...’’ (Anexa),
cu instrumentele muzicale confecționate din ouă
7.Evaluarea activității Kinder .
Se realizează aprecieri asupra modului de
desfășurare a activității și comportamentull Aprecieri
copiilor. verbale

8. Încheierea activității

Jocul
ANEXE

Exerciții pentru încălzirea mușchilor


I.
,,Unul după altul Eu strâng pumnii și-i desfac
În rând ne-așezăm
Batem bine pasul Mâinilor le fac pe plac,
Spre baie noi plecăm.’’ Unu, doi, unu, doi
Toți acum suntem vioi.
II.
,,Unul după altul Batem palmele pe loc
În rând ne-așezăm Batem palmele de zor,
Pornim spre sectoare
Vrem să învățăm.’’ Unu, doi, unu doi
Toți acum suntem vioi.

Ploaia încet să o auzim


Cu vârf de degete lovim.
Tună departe, tună acum
Batem cu pumnii, bum, bum.

,, Semințele mele sună așa...’’-joc cu text și cânt

,,Semințele mele sună așa, sună așa


Semințele mele sună așa, așa ,așa.
Și sună în față
Și sună în spate, bis
Semințele mele sunt minunate.

Semințele mele sună așa, sună așa


Semințele mele sună așa, așa ,așa
Și sună sus,
Și sună jos bis
Semințele mele sună frumos.

,,Semințele mele sună așa, sună așa


Semințele mele sună așa, așa ,așa. ( spre dreapta)
Și sună în față
Și sună în spate, bis
Semințele mele sunt minunate.

Semințele mele sună așa, sună așa


Semințele mele sună așa, așa ,așa
Și sună sus,(mâinile sus)
Și sună jos (ghemuit) bis
Semințele mele sună frumos.Proiect de activitate
,,GRĂDINARii PRICEPUŢI’’

S-ar putea să vă placă și