Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Data:21.05.2015
Unitatea de nvmnt:Grdinia Nr. 1 Trgovite
Profesor mentor: mprel Mdlina
Propuntor: Nedelcu Ruxandra-Maria
Grupa :Mare C (Fluturaii)
Tema anual: Cnd/cum i de ce se ntmpl?
Tema activitii:n lumea insectelor
Forma de realizare : Activitate integrat
Componena activitii:

Activiti de dezvoltare personal- ntlnirea de diminea


Jocuri i activiti didactice alese ( ALA I )
Activiti pe domenii experieniale:A.D.E D.L.C (Educarea limbajului)
Jocuri i activii didactice alese ( ALA II )
Tranziii:

-Ghicitori despre insecte


-Dac vrei s creti voinic

Scopul activitii:
-Consolidarea capacitii de formulare a unor propoziii simple i
dezvoltate din punct de vedere gramatical
-Consolidarea capatilor,priceperilor i deprinderilor precolarilor
referitoare la insecte
Obiective operaionale:
-S descrie principalele momente ale Povetii Buburuzei
-S redea morala ce se regsete n text
-S picteze Buburuza folosind culori adecvate
-s construiasc prin suprapunere i alturare Casa buburuzei
-s realizeze din mozaic flori pentru buburuz i prietenii si
-s denumeasc insectele din imagini
Centre de activitate :
Activiti pe domenii exeprieniale:
Alfabetizare A.D.E- D.L.C (Educarea limbajului)

Povestea Buburuzei(lectur dup imagini)


ALA I:
-Art: Buburuza (pictur)
-tiin: Personajele povetii (diagrama Venn )
-Manipulative: Floricele pentru Buburuz i prietenii si (mozaic)
-Construcii: Casa Buburuzei
ALA II:
-Joc de atenie: Jocul pclelilor
-Joc de micare : Insectele vesele
-Joc linititor: Eu spun una,tu spui multe
Strategii didactice:
Metode i procedee:
-Conversaia
-Observaia
-Explicaia
-Exerciiul
-Jocul
-Turul galeriei
Materiale didactice:acuarele,pensule,erveele,bloc de
desen,ecusoane,stimulente,imagini cu insecte,plan,plic
Durata:1 h i jumtate
Locul desfurrii:sala de grup

BIBLIOGRAFIE:
MEC Curriculum pentru invatamantul prescolar ( 3- 6/ 7 ani), 2009
Georgeta Toma,Maruta Ristoiu si colaboratorii, ,,Suport pentru aplicarea
noului curriculum pentru invatamantul prescolar, Editura: Delta Cart
Educational, Pitesti, 2008

SCENARIUL ZILEI
Activitatea debuteaz cu ntlnire de diminea.Copiii stau pe
covor,aezai n semicerc.Are loc salutul:
Bun diminea n zi de primvara
M bucur c ai venit cu toii iar,
ncepe acum o nou zi,
Bun dimineaa,copii!

Dup ce ne-am salutat,un copil completeaz panoul


prezenei.Vorbim apoi despre calendarul naturii,urmrind datele necesare
(ziua,luna,anul,starea vremii etc.)
Noutatea zilei: n continuare,copiii au parte de o surpriz:RuzaBuburuza le transmite un mesaj prin intermediul unei scrisori.
A.D.E.-n plic gsim o poveste.Voi anuna copiilor titlul povetii i i
voi pune pe civa dintre ei s repete.Voi reda coninutul povetii ct mai
expresiv,folosind mimica i gestica coresunztoare.Pe parcursul povetii
voi arta copiilor imagini cu personajele din poveste i voi insista pe
momentele povetii.Dup redarea povetii voi pune ntrebri copiilor
pentru a vedea ct au fost de ateni i voi oferi recompense.
Tranziii:
-ghicitori despre insecte
-Dac vrei s creti voinic
Se prezint centrele de activitate:
-Art-s picteze Buburuza folosind culori adecvate
-tiin-s denumeasc insectele din imagini
-Manipulative-s creeze flori pentru Ruza-Buburuza i prietenii si
-Construcii-s construiasc din cuburi Casa buburuzei
La finalul activitii,se expun lucrrile realizate.Copiii vor trece pe la
fiecare centru i apreciaz ceea ce au fcut n centre.

ALA II:
-Joc de atenie: Jocul pclelilor,copiii trebuie sa fie ateni la propoziile
spuse mai nti de educatoare i s spun daca e adevrat sau fals.Cine
rspunde corect , pune la rndul lui o ntrebare.
-Joc de micare : Insectele vesele.Copiii sunt mprii n trei
echipe:libelule,fluturai i buburuze.Toate echipele zboar,iar cnd
educatoarea ridic simbolul unei echipe aceasta trebuie s se opreasc.
-Joc linititor: Eu spun una,tu spui multe.Copiii sunt aezai n
semicerc. Educatoarea spune anumite cuvinte,iar copiii trebuie s spun
opusul acestora.

DESFURAREA ACTIVITII
Etapele activitii
1.Moment
organizatoric

Coninutul activitii
Se creeaz condiii optime
pentru desfurarea
activitilor:
-aranjarea slii de grup;
-aranjarea mobilierului;
-aranjarea materialului
didactic n ordinea folosirii
lui;
-organizarea colectivului de

Strategii didactice
Convesaia

copii pentru ntlnirea de


diminea
2.Captarea
Aceast etap se realizeaz
ateniei
printr-un element surpriz,i
anume scrisoarea
Buburuzei.
3.Anunarea temei Anun precolarii c astzi
i a obiectivelor
vom asculta o poveste
foarte frumoas i va trebui
s demonstrm c putem fi
ateni.
4.Reactualizarea
Se solicit copiilor s spun
cunotinelor
ce insecte cunosc.
5.Dirijarea
Dirijarea nvrii se face
nvrii
prin lectura educatoarei
avnd ca baz textul
Povestea buburuzei.
Dup terminarea povetii i
a activitailor pe baza
textului,copiii se
ncoloneaz n ir unul cte
unul i pornesc mpreun cu
educatoarea ctre centrele
de activitate. Prezentarea
va fi nsoit de explicaiile
de rigoare referitoare la
sarcinile de
rezolvare,specificul unor

Conversaia
Explicaia
Conversaia
Explicaia
Conversaia
Conversaia

Explicaia

6.Obinerea
performanei

7.Evaluarea
performaei

materiale i rezultatele pe
care ateptm s le
obinem.
Precolarii rspund la
ntrebrile pe baza textului.
Copiii intr n centrele
preferate i ncep lucrul n
funcie de indicaiile
primite.
Art-s picteze Buburuza
folosind culori adecvate
-tiin-s denumeasc
insectele din imagini
-Manipulative-s creeze flori
pentru Ruza-Buburuza i
prietenii si
-Construcii-s construiasc
din cuburi Casa buburuzei

Conversaia
Exerciiul

Explicaia

Aprecierea rezultatelorse va Observaia


face prin metoda Turul
galeriei.
Copiii vor trece pe rnd pe
la fiecare sector de lucru s
vad i s aprecieze cum au Explicaia
fost realizate lucrrile.
Educatoarea va drui

precolarilor recompense
pentru felul n care au
lucrat.

8.Asigurarea
reteniei

9.ncheierea
activitii

Turul galeriei

Se realizeaz jocurile:
--Joc de atenie: Jocul
pclelilor
-Joc de micare : Insectele
vesele
-Joc linititor: Eu spun
una,tu spui multe

Conversaia

Sunt emise aprecieri asupra


desfasurarii activitatii si
asupra respectarii regulilor
jocului, asupra
comportamentului
individual si colectiv al
prescolarilor. Copiii primesc
stimulente.

Conversaia

Explicaia
Exerciiul
Jocul

Explicaia

S-ar putea să vă placă și