Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
ELIADE", CERNAVOD
STRUCTUR GOP NR. 4
Portofoliu pentru
inspecia curent 2
de obinere a
definitivatului n
nvmnt
Susintor,
Neica Corina
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT
"Astzi suntem marinari!"
ACTIVITI DE NVARE
2
II. JOCURI I ACTIVITI ALESE (ALA 1)
3
SCENARIUL ACTIVITII
La intrarea n sal copiii vor primi ecusoane cu bonet de buctari, carte i o pies de puzzle.
n cadrul ntlnirii de diminea cu tema Mi-a dori s fiu, se va face: salutul, prezena
copiilor i se va completa calendarul naturii. Salutul se realizeaz prin intermediul unor versuri
rostite att de educatoare ct i de copii:
Dimineaa a sosit,
Toi copiii au venit,
n semicerc s ne-aezm
i frumos ne salutm!
Copiii realizeaz lanul salutului (Bun dimineaa, marinar). Prezena se va face, de
asemenea, cu ajutorul unor versuri:
Dup ce ne-am adunat
i frumos ne-am salutat
Cu toii ne-am ntlnit
Cine oare n-a venit?
Voi numi doi copii care sunt de serviciu n ziua respectiv i care vor identifica colegii abseni
(ajutai i de colegii lor) i vor stabili data calendaristic. Se va discuta pe baza temei de la ntlnirea
de diminea, se va face mprtirea cu ceilali, n cadrul creia fiecare copil va spune ce meserie i
dorete s aib cnd va fi mare.
Noutatea zilei const n prezentarea pe scurt a activitilor ce se vor derula pe parcursul zilei.
ncheierea ntlnirii de diminea se va face prin intonarea cntecului Luai seama bine!
Tranziia spre centre se va realiza cu ajutorul numrtorii: 1-2, 1-2/ Hai cu toi s ne-
adunm/ Spre centre ne ndreptm/i cu drag noi s lucrm.
n cadrul activitilor i jocurilor liber alese, se va lucra la: Bibliotec, unde copiii vor
realiza crticele cu meserii (colorare i aplicaie); Joc de mas, unde vor realiza puzzle uri cu
meserii i jocuri din jumtate ntreg i Joc de rol, unde se vor juca de-a patiserii (vor face bilue
din biscuii date prin nuc de cocos).
4
Tranziie: Dup lucrul la centre, copiii vor merge la baie recitnd: 1-2, 1-2,/Iute, rndul s-l
formm/ Spre baie ne ndreptm,/ Pe mnue ne splm,/ Curai noi ca s mncm.
Rutin: Mini curate, mini sntoase! (deprinderea de a se spla pe mini atunci cnd
este nevoie).
La ntoarcerea n sala de grup copiii vor cnta "Ciobnaul".
Urmeaz activitile pe domenii experieniale, n cadrul crora copiii vor desfura un joc
didactic interdisciplinar care va cuprinde elemente de cunoaterea mediului mbinate cu elemente de
matematic, limb i comunicare i educaie muzical.
Captarea ateniei se va realiza prin citirea unei scrisori de la un marinar.
Prin tranziia: 1-2, 1-2,/Iute, rndul s-l formm/ Spre baie ne ndreptm,/ Pe mnue ne
splm,/ Curai noi ca s mncm!, copiii vor merge la grupul sanitar s spele mnuele pentru
masa de prnz.
Rutin: Mini curate, mini sntoase! (deprinderea de a se spla pe mini nainte de a
consuma alimente).
5
I. ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL (ADP)
OBIECTIVE OPERAIONALE:
Cognitive:
- s utilizeze formele de salut adecvate momentului zilei;
- s rspund la apelul de prezen;
- s completeze calendarul naturii ntocmai vremii actuale;
- s comunice pe baza unei teme date.
NTLNIREA DE DIMINEA
La sosire fiecare copil va primi cte un ecuson (bonet, carte sau puzzle).
1. SALUTUL: Dimineaa a sosit,
Toi copiii au venit
n semicerc s ne-aezm
i frumos ne salutm!
Pentru c n fiecare zi am fost fie pompieri, fie doctori, fie constructori, astzi vom fi
marinari. Se va realiza lanul salutului, fiecare copil salutnd cu Bun dimineaa, marinar...
Copilul care a fost salutat se va adresa urmtorului copil cu aceeai formul i rostindu-i numele.
6
4. MPRTIREA CU CEILALI: Roata vremii se-nvrtete
Fiecare se gndete
i va spune cu glas tare
Ce va fi cnd va fi mare!
Voi ndemna copiii s spun ce meserie i doresc s aib cnd vor fi mari. Apoi, copiii i
vor motiva alegerea: Eu, mi doresc s fiu (poliist, pompier etc.,) deoarece..........
Un tciune i-un crbune
Toate ce s-au spus sunt bune
Tranziie: 1-2, 1-2/ Haidei toi s ne-adunm/ Spre centre ne ndreptm/ i cu drag noi s lucrm.
7
II. JOCURI I ACTIVITI ALESE (ALA 1)
SCOPUL ACTIVITII:
Aprofundarea cunotinelor precolarilor referitoare la meserii, aspectele lor caracteristice;
Educarea i cultivarea unor caliti volitiv-morale: iniiativa, hrnicia, perseverena n
desfurarea i finalizarea jocurilor;
Dezvoltarea abilitii de a relaiona cu cei din jur;
Dezvoltarea simului practic i estetic;
Dezvoltarea unor abiliti practic gospodreti.
JOC DE ROL:
OBIECTIVE OPERAIONALE
a) Cognitive:
O1: s exerseze deprinderi practic-gospodreti, utiliznd obiectele i
materialele puse la dispoziie pentru realizarea temei;
O2: s accepte sugestii din partea educatoarei;
O3: s demonstreze perseveren n finalizarea temei;
b) Psihomotorii:
O4: s mnuiasc materialele de lucru, conform indicaiilor primite;
c) Afective:
O5: dobndirea sentimentului de bucurie i satisfacie fa de rezultatul muncii.
BIBLIOTEC:
OBIECTIVE OPERAIONALE:
a) Cognitive:
O1: s gseasc jetoanele cu unelte i alte obiecte corespunztoare meseriilor din imagini;
O2: s realizeze crticica prin colorare i lipirea elementelor, conform indicaiilor;
b) Psihomotorii:
O3: s realizeze micri conform tehnicilor de lucru nsuite;
c) Afective:
O4: manifestarea interesului fa de activitate.
JOC DE MAS:
OBIECTIVE OPERAIONALE
a) Cognitive:
O1: s reconstituie imaginea mbinnd adecvat piesele de puzzle;
O2: s denumeasc meseriile i uneltele din imaginile prezentate.
b) Psihomotorii:
O4: s mnuiasc cu grij materialele de lucru;
c) Afective:
O5: manifestarea interesului pentru activitate.
TIINE:
OBIECTIVE OPERAIONALE
a) Cognitive:
O1: s asocieze corect uneltele corespunztoare fiecrei meserii din imagine;
b) Psihomotorii:
O2: s respecte poziia corect a corpului n timpul lucrului;
c) Afective:
O3: contientizarea importanei fiecrei meserii din imagini.
9
ART:
OBIECTIVE OPERAIONALE
a) Cognitive:
O1: s coloreze imaginea, respectnd contururile;
O2: s demonstreze creativitate n realizarea temei;
b) Psihomotorii:
O3: s mnuiasc corect instrumentele de lucru;
c) Afective:
O4: manifestarea interesului fa de activitate.
CONSTRUCII:
OBIECTIVE OPERAIONALE
a) Cognitive:
O1: s construiasc vapoare cu ajutorul jocurilor Lego;
O2: s accepte sugestii din partea educatoarei;
b) Psihomotorii:
O3: s mnuiasc cu grij materialele de lucru;
c) Afective:
O4: colaborarea cu colegii n realizarea construciei.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee :
Conversaia, exerciiul, observaia, explicaia, demonstraia, nvarea prin cooperare, jocul, lucrul
n echip.
Mijloace de nvmnt:
Compoziia pentru realizarea biluelor din biscuii, bonete, orulee, planete, lipici, imagini cu
meserii i unelte, crticele cu foi albe, fie de lucru, creioane colorate, puzzle cu meserii, piese de
lego, CD-player.
Forme de organizare:
Pe grupuri, frontal
10
EVALUAREA:
Continu:
Pe parcursul ntregii activiti prin aprecieri i ndrumri cnd este cazul.
Final:
Autoevaluarea;
La sfritul activitii prin concluzii i aprecieri.
DURATA: 20 de minute
LOCUL DE DESFURARE: sala de grup
BIBLIOGRAFIE:
*** - Ministerul Educaiei, Cercetrii i Tineretului, Curriculum pentru educaie timpurie a
copiilor de la 3 la 6/7 ani , 2008;
*** - Ministerul Educaiei, Cercetrii i Tineretului, Ghid de bune practici , 2008.
11
STRATEGII EVALUARE
EVENIMENTUL DIDACTICE
DIDACTIC CONINUTUL TIINIFIC Metode i Mijloace i Forme de Forme Metode Indicatori
procedee materiale organizare
Trezirea interesului pentru activitate este Observaia Frontal Oral Observare Manifestarea
Captarea realizat prin intuirea materialelor pregtite. Conversaia Individual curent interesului
ateniei Copii, astzi va fi o zi plin de surprize i vom
ncepe s le descoperim prin prezentarea
materialelor pregtite la centre. Haidei s vedem
despre ce este vorba!
13
La centrul Bibliotec, copiii vor realiza crticele Explicaia biscuii implicare
cu meserii, prin colorare imaginii cu meseria deja Nuc de activ
lipit i prin lipirea jetoanelor cu uneltele Demonstraia cocos Nivelul de
corespunztoare. Crticele cu Oral Observare cooperare
Desfurarea La centrul Joc de mas, copiii vor primi puzzle- Jocul foi albe curent Modul de
jocurilor pe arii uri i jocuri din jumtate ntreg cu meserii i Lipici ndeplinire a
de stimulare unelte. Lucrul n sarcinilor
Imagini cu
Se va asigura un climat de lucru plcut, copiii echip Individual
meserii i
ascultnd cntecele n timp ce lucreaz. unelte
Se va interveni pe parcursul desfurrii nvarea
Puzzle
activitilor, corectndu-i dac este nevoie, se dau prin
Jocuri din
explicaiile necesare i se asigur condiiile optime cooperare.
jumtate
pentru desfurarea activitilor. ntreg
14
urile i s mbine jumtile.
La centrul Bibliotec evaluarea se va face n grup,
copiii ncercnd s sesizeze greelile colegilor lor.
ncheierea Aprecieri globale i individuale privind implicarea Conversaia Frontal Oral Apreciere
activitii copiilor n activitate. Individual verbal
15
TRANZIIE:
Recitative numrtori: 1-2, 1-2,/Iute, rndul s-l formm/ Spre baie ne ndreptm,/ Pe mnue
ne splm,/ Curai noi ca s mncm!.
Rutin: Mini curate, mini sntoase! (deprinderea de a se spla pe mini atunci cnd este
nevoie).
Cntec: "Ciobnaul"
1. Am s v spun, copii, povestea unui ciobana. Refren: Tra, la, la, la, la, la....
Am s v spun, copii, povestea unui ciobana. Pzete-i oile, pzete-i oile.
Ref: Tra la, la, la, la, la, la, la, la, la, la, la, la
A unui ciobana, a unui ciobana. 5. Am s m duc ndat eu, am s m duc n zbor,
S chem aici cu puca lui, pe mndrul vntor.
2. n fiecare zi mergea cu turma pe ima, Refren: Tra, la, la, la, la, la....
Printre oie, mieluei, draguul ciobana. Pe mndrul vntor, pe mndrul vntor.
Refren: Tra, la, la, la, la....
Draguul ciobana, draguul ciobana. 6. i vntorul iscusit ndat a venit,
El, lupu-ascuns ntr-un tufi, pe loc l-a nimerit.
3. i cum mergea, cntnd voios spre crngul Refren: Tra, la, la, la, la, la....
nverzit, Pe loc l-a nimerit, pe loc l-a nimerit.
Un piigoi din vrf de pom aa i-a ciripit:
Refren: Tra, la, la, la, la, la.... 7. V-am spus acum, copii, povestea unui
Aa i-a ciripit, aa i-a ciripit: ciobana.
Cnta i el dar nu ca voi, cnta din fluiera.
4. Cirip, cirip, asculta-aici cirip, biatule. Refren: Tra, la, la, la, la, la....
St lupu-ascuns ntr-un tufi, pzete-i oile. Cnta din fluiera, cnta din fluiera.
III. ACTIVITI PE DOMENII EXPERENIALE
(ADE)
OBIECTIVE OPERAIONALE:
a) Cognitive:
O1: s precizeze care sunt uneltele utilizate n meseriile identificate n imagini;
O2: s asocieze corect cifra corespunztoare numrului de unelte specifice
fiecrei meserii din imagine;
O3: s realizeze piramida meseriilor, n funcie de criteriul utilitii;
O4: s intoneze cntecul despre meserii, rednd n mod fidel linia melodic;
O5: s recite clar i expresiv versuri despre meserii.
b) Psihomotorii:
O6: s-i coordoneze micrile n utilizarea materialului ilustrativ.
c) Afective:
O7: exprimarea plcerii i a interesului pentru activitate prin participarea
activ.
17
SARCINI DIDACTICE:
S identifice meseriile i s aeze sub fiecare meserie jetoanele cu uneltele corespunztoare;
S asocieze cifra corespunztoare unei mulimi, n funcie de numrul de elemente;
S aeze imaginile cu meserii pe piramid, n funcie de utilitatea fiecreia;
S cnte un cntecel despre meserii;
S recite cteva versuri despre meserii.
REGULILE JOCULUI:
Rspunde doar copilul care este numit;
Copilul care nu va reui s rezolve sarcina va fi ajutat de un coleg;
Fiecare copil care va rezolva sarcina dat va fi aplaudat ;
Fiecare rspuns corect este recompensat cu un vapora;
Ctig echipa care acumuleaz mai multe vaporae.
ELEMENTE DE JOC:
plicurile cu sarcini;
surpriza;
mnuirea materialului;
selectarea materialului;
micarea;
aplauzele.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee:
lectura, conversaia, conversaia euristic, explicaia, exerciiul, expunerea, demonstraia, jocul,
nvarea prin cooperare, metoda piramida.
Mijloace i materiale didactice:
scrisoare, plane, jetoane, marinarul desenat, vaporae, piramida desenat, panou de expunere.
Forme de organizare: frontal, individual
EVALUARE:
Continu: Pe parcursul ntregii activiti prin aprecieri, ndrumri i observare sistematic.
18
Final: La sfritul activitii prin concluzii i aprecieri.
BIBLIOGRAFIE:
1. Breben, Silvia, Gongea, Elena, Ruiu, Georgeta, Fulga, Mihaela, Metode interactive de
grup - ghid metodic pentru nvmntul precolar, Ed. Arves, Bucureti, 2002;
*** Ministerul Educaiei, Cercetrii i Tineretului, Curriculum pentru educaie timpurie a
copiilor de la 3 la 6/7 ani , 2008;
*** Ministerul Educaiei, Cercetrii i Tineretului, Ghid de bune practici , 2008.
SCOPUL ACTIVITII:
Consolidarea unor abiliti specifice educaiei plastice;
Educarea simului estetic.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
a) Cognitive:
O1: s intuiasc materialele puse la dispoziie pentru realizarea temei;
O2: s realizeze compoziia plastic prin prelucrarea formelor spontane (adugare de linii, puncte
etc.);
O3: s utilizeze culori semnificative acestui subiect, pe baza explicaiilor primite, pentru a realiza
armonia cromatic a lucrrii;
19
b) Psihomotorii:
O4: s mnuiasc corect materialele;
O5: s respecte poziia corect a corpului pentru o bun coordonare oculo-motorie;
c) Afective:
O6: exprimarea opiniei proprii fa de lucrrile celorlali, motivndu-i prerile.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee : exerciiul, conversaia, conversaia euristic, explicaia, expunerea,
demonstraia, Turul galeriei.
Mijloace i materiale: vaporae confecionate, pensule, acuarele.
FORME DE ORGANIZARE:
Frontal, individual.
EVALUARE:
Continu:
Pe parcursul ntregii activiti prin observare sistematic, prin aprecieri i ndrumri cnd este cazul.
Final:
Autoevaluarea ;
La sfritul activitii prin concluzii i aprecieri.
DURAT: 20 25 minute
LOCUL DE DESFURARE: sala de grup
BIBLIOGRAFIE:
Grama F, Pletea M, Culea L, Sesovici A, Ciobotaru A, Spnu C, Dinc G, Pletea G, Clin E, (2009)
Aplicaiile noului curriculum pentru nvmntul precolar ghid pentru cadrele didactice
Vol I, Vol II, Editura Didactica Publishing House, Bucureti.
*** - Ministerul Educaiei, Cercetrii i Tineretului, Curriculum pentru educaie timpurie a
copiilor de la 3 la 6/7 ani , 2008 ;
*** - Ministerul Educaiei, Cercetrii i Tineretului, Ghid de bune practici , 2008.
20
ETAPELE CONINUT TIINIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
ACTIVITII Metode i Mijloace i Forme de Forme Metode Indicatori
procedee materiale organizare
Anunarea Voi anuna copiii c urmeaz s jucm jocul Oral Observarea Manifestarea
temei i numit "Marinarii pricepui", prin intermediul sistematic interesului i a
Conversaia Frontal
enunarea cruia l vom ajuta pe marinar s ajung la vapor. Individual comportamen-
obiectivelor Voi face enunarea obiectivelor folosind un limbaj tului
accesibil copiilor.
Vaporae
Le prezint copiilor 5 plane cu meserii. Le spun c
Expunerea desenate
vor avea de:
- Denumit meseria reprezentat pe fiecare
plan;
22
- Aezat sub fiecare meserie uneltele
corespunztoare (varianta I);
- Aezat sub fiecare grup de unelte cifra Corectitudinea
corespunztoare i de numrat n ordine rspunsurilor
cresctoare i n ordine descresctoare n oferite
limitele 1 5 (varianta II).
23
jetoanele cu uneltele corespunztoare
acesteia.
Va veni apoi un alt copil din echipa portocalie
care va denumi urmtoarea meserie i va Jocul
identifica uneltele corespunztoare.
Jocul continu pn la ultima plan.
Fiecare rspuns corect va fi recompensat cu un
vapor i aplauze.
VARIANTA II
Se trece la urmtoarele sarcini:
3. Numr uneltele fiecrei meserii i
aeaz n dreptul lor cifra
corespunztoare.
Voi numi un copil din echipa galben pe care l
voi ntreba: "Cte unelte avem sub meseria
de.?". Copilul va numra jetoanele apoi mi
va rspunde (dou) i va aeza cifra 2.
24
Se continu pn la ultima meserie rspunznd pe
rnd, copii din ambele echipe.
25
i declarm echipa ctigtoare. Ambele echipe
sunt aplaudate.
26
Anunarea temei, subiectului i enunarea La msue Observarea Gradul de
sistematic
obiectivelor Conversaia Individual Oral implicare i de
Copiii sunt rugai s priveasc cu atenie plana receptare
lng care am mutat marinarul i vor observa c
aceasta nu conine vapoare. Le voi propune s Manifestarea
Expunerea
pictm vaporae pentru a putea pleca marinarii n comportamen-
larg. Voi enuna obiectivele pe nelesul copiilor. tului i a
Asigurarea interesului fa
Exerciiul
reteniei i a Intuirea materialelor Vaporae de activitate
feedback-ului Vom analiza mpreun materialele pregtite pe confeciona-
msue. te, pensule, Capacitatea
Explicaia
Prezentarea suportului intuitiv acuarele copiilor de a-i
Voi prezenta copiilor un model i le voi orienta atenia
explica c ei sunt liberi s-i foloseasc propria ctre aciunile
imaginaie pentru realizarea temei. ntreprinse de
educatoare
Reactualizarea tehnicii de lucru
Demonstraia
Voi explica i demonstra modul de realizare a Capacitatea
lucrrii. Le voi da indicaii: copiilor de a
- vom ntinde bine culoarea pentru a nu rmne utiliza
surplus; tehnicile de
- vom realiza linii de toate formele i puncte de lucru
toate culorile i mrimile. cunoscute
27
Stabilirea criteriilor de analiz a lucrrilor
Se vor urmri:
- respectarea tehnicii de lucru; Respectarea
- acurateea lucrrii; tehnicii de
- ncadrarea n timp; lucru
- aspectul general al lucrrii;
- respectarea temei plastice; Aprecieri
- expresivitatea punctelor; asupra
- originalitate; execuiei
- creativitate. exerciiilor de
Prob
practic nclzire a
Exerciii pentru nclzirea muchilor mici ai degetelor
minii
Practic
Aceast etap se va realiza printr-un joc, textul ncadrarea n
fiind rostit sacadat de copii: timp
Spatele vom ndrepta:
Umerii i vom mica, Aspectul
Sus, jos, sus, jos, general al
S lucrm ct mai frumos. lucrrii
Mna lebd o fac,
Care d uor din cap, Originalitate
Lebedele-n jur privesc,
Minile eu le rotesc.
28
Degetele-mi sunt petale, Creativitate
Se deschid ca la o floare.
Ploaia cade ne-ncetat,
Vrful degetelor bat Gradul de
Iar apoi le rsfirm implicare
i la pian noi cntm. activ
29
Tranziie: Cntecul salvamarului
OBIECTIVE OPERAIONALE
a) cognitive:
O1: s asculte cu atenie explicaiile educatoarei;
O2: s se implice activ n desfurarea activitii;
b) psihomotorii:
O3: s realizeze micri nsuite anterior;
O4: s realizeze micri spontane;
c) afective:
O4: manifestarea sentimentelor de bucurie.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee: jocul
Material didactic:bonete, stegulee.
DURATA: 15 minute
Bibliografie:
RP, Nr. 1 2/2006, MEC.
Copiii cu bonete albe pe cap, vor fi aezai n linie dreapt (marinarii) iar unul dintre ei va fi aezat
n faa celorlali (comandantul).
32
Anexa 1
33
Anexa 2 Piramida meseriilor
34
1. Denumete meseria din imagine. Alege jetoanele cu uneltele
corespunztoare acesteia.