Sunteți pe pagina 1din 28

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

,, Sa invatam sa fim sanatosi”


Grupa pregatitoare.
Tema globala: „Eu si corpul meu”
Temaproiectul: Sa invatam sa fim sanataosi”
Tema zilei: „Vreau sa fiu sanatos!”

Scopul:
- Educarea in spiritul respectului fata de
propria sanatate, si cunoasterea factorilor de
mediu care pot influenta starea de sanatate;
Mentinerea sanatatii si prevenirea
imbolnavirilor;
- Educarea unei exprimari verbale corecte din
punct de vadere fonetic, lexical si gramatical;
- Consolidarea priceperii si deprinderii de a
realiza modele cu semnele grafice cunoscute.
Obiective operationale:
ALA – B:
o Sa lectureze imaginile din poezia „Nu
uitati!” de S. Mihnea;
o Sa le aseze pe text in ordinea impusa de
textul poeziei;
o Sa formeze propozitii si scurte fraze;
A:
o Sa modeleze obiecte igienice;

o Sa foloseasca tehnicile de lucru


cunoscute;
o Sa participe la analiza si aprecierea lor;
Jm:
o Sa aleaga si sa grupeze obiectele de uz
personal dupa utilitatea lor;
o Sa participe la constituirea piramidei ca o
sinteza a elementelor alese si grupate.
DOMENIUL OM SI SOCIETATE:
 sa cunoasca si sa respecte normele
necesare integrarii in viata sociala, precum
si reguli de securitate personala;
 sa identifice comportamente pozitive care
conduc la pastrarea sanatatii;
 sa recunoasca comportamente negative
care duc la degradarea sanatatii;
 sa respecte regulile de igiena personala si
un regim sanatos de viata in vederea
pastrarii sanatatii fizice si psihice;
 sa alcatuiasca propozitii si fraze scurte,
corecte din punct de vedere gramatical;
 sa-si reprime dorinta de a efectua miscari
inutile in timpul activitatii;
DOMENIUL ESTETIC SI CREATIV:
 sa observe culori, puncte, linii, forme in
mediul inconjurator;
 sa compare linii: drepte, orizontale,
verticale;
 sa dispuna alternativ doua sau mai multe
elemente decorative;
 sa respecte pozitia corecta a corpului fata
de suportul de lucru pentru o buna
coordonare oculo-motorie;
 sa modifice modelul dat, prin adaugare sau
restructurare;
 sa descrie lucrarile proprii sau ale celorlalti
copii, tinand cont de aspectul lor.
Strategii didactice
Metode si procedee: conversatia, observatia,
explicatia, demonstratia, exercitiul,
piramida, turul galeriei, surpriza,
problematizarea, jocul
Mijloace didactice: papusa „Murdarica”
(„Curatica”), imagini, jocuri de masa,
plastilina, plansete, panouri, schita pentru
piramida, prosoape, servetele, modelul
educatoarei, foi de desen, carioci.
Forme de organizare: frontal, grupal,
individual
Scenariul activitatii
- Salutul: „Buna dimineata, copii frumosi si
sanatosi!” (vezi Anexa)
- Prezenta copiilor: Sunteti toti prezenti? Cine
lipseste? Oare de ce?
- Noutatea zilei: Astazi avem multi musafiri la
activitatile noastre. Sunt doamne educatoare
care lucreaza cu copii asa ca voi si au venit sa
vada cat de cuminti, atenti si destepti sunteti
voi. Sa le salutam!
- Impartasirea cu ceilalti: „Cum ne putem
apara de boli?”
A venit vremea rece si exista riscul de a ne
imbolnavi mai des. Voi v-ati imbolnavit
vreodata? Cum te-ai simtit? A fost bine? Vreti
sa fiti sanatosi?
- Tema zilei: „Vreau sa fiu sanatos!”
Desfasurarea activitatii
Secventele Continutul Strategii Evaluare
stiintific a
didactice didactice
Momentul Crearea observati
organizato conditiilor a
ric necesare
bunei
desfasurari a
activitatii;
Aerisirea salii
de grupa;
Aranjarea
mobilierului
pe trei centre
de lucru;
Pregatirea
materialului
demonstrati
v si
distributiv;
Introducerea
copiilor in
sala de
grupa.
Captarea Dimineata Povestirea Observar
atentiei cand am ea
venit la Conversatia sistemati
gradinita, ca
am gasit pe
scari o
papusa
cazuta jos
plangand.
Am ridicat-o
si am
intrebat-o
ce-a patit. Ea
mi-a povestit
ca si-a
murdarit
hainele, fata,
parul este
neingrijit si
au parasit-o
toti copiii. Nu
stie cum sa
se
ingrijeasca,
ce obiecte sa
foloseasca
pentru
ingrijire. Eu
am invitat-o
la noi la
grupa mare
s-o ajuta, s-
o invatam
noi cum sa
procedeze,
cu ce si cum
sa-si
ingrijeasca
corpul.
Sunteti de
acord?
Vom
desfasura
mai multe
activitati.
Vom incepe
cu cele pe
centre, dupa
preferintele
voastre.
Ascultati cu
atentie apoi
va alegeti
centrul
preferat.
Anuntarea La centrul B. Explicatia
temelor Vom lectura
Exercitiul
imagini din
poezia „Nu
uitati” de S.
Mihnea;
La centrul
Jm. „Alegeti
si grupati
obiecte de uz
personal”
Centrul A.
„Obiecte de
igiena
personala”
(modelaj).
Ne gandim
ce vrem sa
facem si apoi
ne deplasam
spre centre.
Tranzitie:
„Bat din
palme” (vezi
Anexa)
Reactualiz ALA: La Observatia Examina
area sectorul B. conversatia, rea
cunostintel sunt 6 copii exercitiul practica
or care vor
Evaluare
lectura
a orala
imaginile din
poezia „Nu
uitati!”. Vor
verbaliza
Problematiz
actiunile
area,
formand
piramida
propozitii
dezvoltate si Exercitiul,
scurte fraze. expunerea
Pe masura ce
vor fi exercitiul
lecturate
imaginile vor
fi expuse pe
panou.
La sectorul
Jm. copiii vor
alege si vor
grupa
obiecte de uz
personal. Le
vor grupa
dupa
utilitate.
Dupa ce le
grupeaza pe
masa de
lucru vom
construi o
piramida la
panou:
1. La baza
piramidei vor
sta obiectele
igienice pe
care le
folosim
pentru igiena
corporala:
cada, burete,
sapun,
prosop;
2. Pe randul
al-II-le
obiectele
pentru igiena
dintilor:
pasta de
dinti, periuta
si paharul;
3. Pe randul
al-III-lea
obiectele
pentru
ingrijirea
parului:
samponul si
pieptenele;
4. In varful
piramidei ap
a, care este
cea mai
importanta
in igiena
corporala.
La sectorul
A. copiii vor
modela
obiecte de
igiena
personala:
pieptene,
periuta de
dinti, sapun,
perie de par,
perie de
unghii etc. In
final vom
organiza o
expozitie cu
lucrarile
copiilor.
Tranzitie: „U
nu, doi”(joc
cu text si
cant)(vezi
Anexa)
Fixarea si In Povestirea Verificar
verificarea continuare ea orala,
Conversatia
cunostintel papusa
, exercitiul Aprecieri
or Murdarica
stimulati
ramane Jocul,
ve
musafirul exercitiul
nostru.
Eu stiu ca voi
sunteti Evaluare
voinici si individua
sanatosi la
pentru ca
aveti grija de Evaluare
sanatatea a
voastra. individua
Acum as la,
vrea sa stam aprecieri
de vorba si stimulati
sa vorbim ve
despre ce
trebuie sa
facem sa ne
pastram
sanatatea si
cum sa
prevenim
imbolnavirea
organismului
nostru.
Tema
convorbirii
noastre este:
„Singurel ma
ingrijesc
Si de boli eu
ma feresc”
Planul de
intrebari:
- Ce trebuie
sa facem
pentru a ne
feri de boli?
- Trebuie sa
ne ingrijim
corpul, sa
mancam
sanatos si sa
facem multa,
multa
miscare.
1. Ingrijirea
corpului
Din ce este
format
corpul
nostru?
- Cum ne
ingrijim
capul?(fata,
dintii, nasul,
parul) Cu ce?
- Cum ne
ingrijim
trunchiul?(
facem baie
saptamanal,
spalam
mainile cat
mai des,
picioarele in
fiecare
seara, ne
taiem
unghiile si la
maini si la
picioare)
- De ce sa
taiem
unghiile?
- Ce sunt
microbii?
- De ce sa ne
spalam pe
tot corpul?
Sinteza
partiala: De
retinut!
Reguli
igienice:
 Spala-ti
dintii
dupa
fiecare
masa!
 Spala-te
pe maini
inainte
de masa
si ori de
cate ori
este
nevoie!
 Spala-ti
saptama
nal tot
corpul!
2.
Alimentatia
sanatoasa
Ca sa se
dezvolte,
corpul nostru
trebuie bine
hranit. Sa
mancam de
toate dar mai
ales: multe
fructe si
legume
proaspete si
mai putine
dulciuri. De
ce?
- Ce trebuie
sa facem cu
fructele si
legumele
inainte de ale
consuma?
- Sa
consumam
mult lapte si
produse
lactate. De
ce? (Contin
calciu care
ne intareste
dintii,
oasele,
muschii,
devenim mai
puternici)
De retinut!
Reguli:
Mananca
cat mai
multe
fructe si
legume!
Spala
fructele
inainte
de a le
manca!
Mesteca
bine
hrana!
3. Multa,
multa
miscare!
Pentru a ne
pastra
sanatatea
trebuie sa
facem multa,
multa
miscare: sa
alergam, sa
sarim ca
iepurasii, sa
facem
gimnastica,
sa mergem
cu bicicleta,
cu rolele, sa
ne jucam, sa
practicam un
sport
preferat etc.
Sinteza
generala: Jo
cul
„Adevarat
sau
fals”(Propozi
tii false sau
adevarate):
„Marul este
otravitor”.(fa
ls)
„Imi spal
dintii cu
sapun”.(fals)
„Imi corpul
cu sapun si
cu
burete”(adev
arat)
„Doctorul
este
dusmanul
copiilor”(fals
)
„Mama isi
spala parul
cu sampon”.
„Medicul te
consulta cu
siringa”.
„Fructele si
legumele
contin multe
vitamine”.
In final 5-6
copii vor
recita cate o
strofa din
poezia „Nu
uitati!”(vezi
Aneza).
Papusa le
multumeste
copiilor si
pleaca sa
puna in
aplicare ce a
invatat. (Se
spala si isi
pune haine
curate)
Concluzii:
„Ti-am
prezentat ca
la carte
Mici reguli de
sanatate
De vei fi
atent la toate
Vei avea de
multe parte.
Sanatos,
mare-o sa
cresti
Pe parinti sa-
i
multumesti”
Tranzitie: (S
pre
activitatea
de desen)
„Cu
creioane(vez
i Anexa)
Obtinerea Ne vom Observatia Analiza
performan aseza la produsel
Expunerea
tei mese si vom
decora exercitiul or
„Prosopul si activitatii
batista”,
obiecte
foarte
necesare
pentru igiena
personala.
Se distribuie
instrumentel
e de lucru;
Se prezinta
modelul
educatoarei;
Se
analizeaza;
Se
antreneaza
mainile prin
jocul „Cinci
pitici”
Urmeaza
decorarea
obiectelor
dupa
modelul
prezentat
sau modele
create
individual.
Spor la
lucru!
Vom
organiza o
expozitie cu
lucrari pe
care o vom
vizita.
Evaluarea Aprecierea Observatia Formulea
performan lucrarilor: za
Conversatia
telor formularea enunturi
de enunturi Explicatia, corecte,
argumentati argumen
ve pentru Turul tate
aprecierile galeriei logic;
facute („Imi
Evaluare
place
globala si
lucrarea
individua
colegului”)
la.
Incheiem cu
cantecul
„Dis-de-
dimineata”
(vezi Anexa)
Revine
papusa
Curatica, de
data
aceasta, si-i
serveste pe
copii cu
mere, pentru
rezultatele
bune la
activitati.
ANEXA
Salutul: „Buna dimineata, copii sanatosi”
„In fiecare dimineata
S-avem gandul bun pe fata.
De la soare, de la plante
Avem numai sanatate.
Sanatosi noi vrem sa fim
Iubire sa daruim.
Si-atunci orisice copil
In fiecare dimineata
Are gandul bun pe fata”.
Tranzitie spre centrele de interes:
,, Bat din palme
Clap, clap, clap
Din picioare
Trap, trap, trap
Ne-nvartim , ne rasucim
Si spre centre noi pornim.’’
Joc tranzitie: „Unu,doi”
I.Unu, doi, unu,doi,
Vino sa te prinzi cu noi
Vino-ncoa, nu mai sta
Hai si joaca uite-asa!
Refren:
Cine intra-n joc cu noi
E de vineri pana joi
Cumintel si sanatos
Bate tare jos!
II.Stai mai drept, scoate piept
Ca doar esti copil destept
Un, doi, trei, maruntei,
Dar la joaca se fac zmei.
Refren:..
III. La, la, la, la, la, la,
La, la, la, la, la, la
Refren
„Nu uitati!” – de S. Mihnea
Zilnic cu o periuta,
Dintii curata-i usor,
Ca de n-o faci, ei se strica
Si te dor.
Mainile de-ti sunt murdare
Cand mananci, te-mbolnavesti,
Spala-te ades pe ele
Si-o sa-mi multumesti.
Fructe si legume multe
Sa mananci, iti folosesc,
Caci sunt bune, sunt gustoase
Si hranesc.
Ce voios esti cand faci baie
Si curat esti, ca un crin,
Fa in orice saptamana,
Una cel putin!
Fa gimnastica si jocuri
Si alearga cat esti mic,
De voiesti
Sa cresti mare si voinic.
Larg sa iti deschizi fereastra
Seara cand e sa te culci,
Aerul curat iti face
Visurile dulci!
Tranzitia spre activitatea de Educatie plastica
– Desen
„Cu creioane ne jucam
Si frumos noi desenam
Lucruri multe, minunate
Lucrari frumos realizate.”
„Dis-de-dimineata” (cantec)
Dis-de-dimineata
Eu ma spal pe fata
Apoi ud prosopul
Si frec bine corpul.
Curat cat se poate,
Degetele toate –
Folosind sapunul
Nu scapa nici unul.
Dintii, ca sa fie
Sanatosi, se stie,
Dau cu periuta
Si clatesc gurita.
Ascultati, voi bine!
Sa faceti ca mine
Caci acestea toate
Iti dau sanatate

S-ar putea să vă placă și