Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
1
Structura Program Prelungit
Proiect didactic
07.04.2016
1
Gradinita cu Program Normal Nr.1
Structura Program Prelungit
Tema anuală: Când, cum și de ce se întâmplă?
Tema proiectului:„ O lume minunata – insecte, flori”
Tema activității: „În poiana cu flori și insecte”
Tipul activității Consolidare de priceperi și deprinderi
Forma de realizare: Activitate integrată
Domenii de activitate: DLC+DOS
Categorii de activități: Educarea limbajului + Activitate practică
Scopul activității:
Consolidarea capacității de exprimare orală, a înțelegerii și utilizării structurilor verbale
corecte din punct de vedere fonetic, lexical, gramatical;
Educarea abilităţii de a intra în relaţie cu ceilalţi, de a comunica şi coopera, de a participa
în spirit fair-play la acţiuni realizate individual şi în echipă.
Dezvoltarea capacităţii de aplicare a cunoştinţelor, priceperilor şi deprinderilor referitoare
la insecte ( alcătuire, culori, deplasare, foloase) în rezolvarea unor situaţii problematice
date;
Competente operaționale:
Cognitive
1. Să se exprime clar, coerent și corect gramatical;
2. Să denumeasca cuvinte care încep cu un sunet dat, alcatuind propoziții cu acesta;
3. Să alcatuiască propoziții simple și dezvoltate;
4. Să inteleagă că, propozițiile sunt alcătuite din cuvinte, iar cuvintele în silabe;
5. Să despartă corect în silabe cuvintele date;
6. Să identifice numarul silabelor dintr-un cuvânt;
7. Să reprezinte grafic numarul de silabe, marcând-le cu liniuțe orizontale;
8. Să găseasca antonime și sinonime cuvintelor date;
9. Să realizeze lucrări practice din materiale diferite, combinând-le estetic și
valorificând deprinderile de lucru insusite;
Psihomotrice
1. Să coreleze numărul de silabe cu bătaia ritmică din palme;
2. Să utilizeze corect uneltele simple de lucru pentru realizarea activitații practice;
3. Să păstreze o poziție de lucru corectă;
2
Gradinita cu Program Normal Nr.1
Structura Program Prelungit
3
Gradinita cu Program Normal Nr.1
Structura Program Prelungit
4
Gradinita cu Program Normal Nr.1
Structura Program Prelungit
Se trece la desfășurarea jocului didactic ,,În poiana cu flori și insecte”. Câte un copil
ales de educatoare va merge, pe rând, pe traseu și va hrăni o Omida înfometată cu frunze pe care
sunt notate litere, cu care trebuie să alcătuiască cuvinte.
În complicarea jocului vor forma cuvinte pornind de la o silabă dată, vor găsi antonimele
imaginilor de pe jetoane, vor alcătui propoziții cu aceste antonime, vor găsi omonimele
cuvintelor din plic.
Tranziția spre DOS se realizează prin cantecelul ,, Zum, zum, zum albinuta mea” –
cantec relaxant
La DOS vor confecționa fluturele din farfurii de unică folosință.
Fiecare insectă recuperată va fi adăugată la insectar. Răspunsurile corecte sunt aplaudate,
iar cele greșite sunt corectate cu ajutorul colegilor.
La obținerea performanței, copiii vor descoperi raspunsul ghititorilor aflate pe panza de
paianjen aflate pe pânza păianjenului.
După încetarea lucrului, se vor analiza produsele muncii din fiecare sector, folosind
metoda Turul galeriei, copiii fiind aplaudați și recompensați.
ALA 2 se desfășoară prin jocul ,, Zbori ca…” in curtea gradiniței.
5
Gradinita cu Program Normal Nr.1
Structura Program Prelungit
6
Gradinita cu Program Normal Nr.1
Structura Program Prelungit
I. Salutul:
E o zi frumoasă de primăvară. Sala de grupă e pregătită să-și aștepte ,, Piticii”. Aceștia
sunt întâmpinați de catre doamna educatoare dar și de două marionete care ii vor însoții pe
parcursl intregii zile. Piticii au venit la grădiniță curioși să vadă ce surprize le mai oferă și
această zi, dar poate și emoționați știind că vor avea și musafiri.
Piticii se așează în semicerc cântând: ,,Dimineața a sosit! ”.
III. Prezența
Se realizează prezența copiilor cu ajutorul catalogului, se precizează numărul fetițelor și
al băiețeilor prezenți, apoi totalul copiilor prezenți,un copil verifică corectitudinea prezenței la
panou.
V. Calendarul naturii
Se realizează cu ajutorul cercetașilor de serviciu care au datoria de a merge la fereastră
pentru a observa cum este vremea afară. Este precizat anotimpul primăvara si se stabilește cum
este vremea afară. Apoi vin și completează calendarul cu jetoanele potrivite. Copiii denumesc
ziua săptămânii, data, luna și anul, iar educatoarea indică jetonul pe care este scrisă denumirea
acestora.
7
Gradinita cu Program Normal Nr.1
Structura Program Prelungit
VIII. Tranziții
8
Gradinita cu Program Normal Nr.1
Structura Program Prelungit
9
Gradinita cu Program Normal Nr.1
Structura Program Prelungit
Tranziție: voi aprecia global activitatea copiilor de la fiecare centru și voi evidenția
copiii care au avut un aport deosebit.
Copiii ies din sala de grupă interpretând cântecelul ,,Unu după altul/ În rând ne așezăm/
Unu după altul/ Parcă defilăm/ Iar în fruntea noastră/ ….în cap de rând/ După el/ea vin alții/
Veseli toți mergând”. Se așeza în hol și cântăm împreună cântecelul ,, Culorile se ceartă”,
executând mișcările sugerate de textul cântecelului.
10
Gradinita cu Program Normal Nr.1
Structura Program Prelungit
Rutina: copiii se vor deplasa spre baie.
Bibliografie:
Breben Silvia, Gonea Elena, Ruiu Georgeta, Metode interactive de grup – ghid metodic
pentru îvățământ preșcolar, Ed. Aramis, București, 2002
Rafailă Elena, Educarea creativității la vârsta preșcolară, Ed. Aramis, București.
*** Curriculum pentru învățământ preșcolar, M.E.C.I., București, 2008
11
Gradinita cu Program Normal Nr.1
Structura Program Prelungit
Bibliografie:
Breben Silvia, Gonea Elena, Ruiu Georgeta, Metode interactive de grup – ghid metodic
pentru îvățământ preșcolar, Ed. Aramis, București, 2002
Rafailă Elena, Educarea creativității la vârsta preșcolară, Ed. Aramis, București.
*** Curriculum pentru învățământ preșcolar, M.E.C.I., București, 2008
12
Gradinita cu Program Normal Nr.1
Structura Program Prelungit
Etapele Conținutul instructiv-educativ al Strategii didactice Evaluare
activității activității Metode Mijloace Forme de
realizare
1.Moment Pentru o bună desfășurare a
organizatoric activității se asigură următarele
Pe centre
condiții de lucru
-Aerisirea sălii de grupă Instructajul
-pregătirea materialelor didactice
necesare
- intrarea ordonată în sala de grupă.
13
Gradinita cu Program Normal Nr.1
Structura Program Prelungit
deranja pe ceilalți, avem grijă de
materialele primite, rezolvăm cu
atenție fișele de lucru, apreciem și
protejăm lucrările făcute de ceilalți
colegi).
5.Dirijarea Copiii se organizează la centre, Explicația
învățării intuiesc și se familiarizează cu
materialele pregătite.
La sectorul Bibliotecă, vor uni Exercițiu Fise de
lucru
cifrele și vor descoperi o insecta, pe
care o vor colra in nanțele dorite. Munca Individual
independentă Pe centre
La sectorul Artă, vor realiza Creioane
Foarfeci,
decoruri pentr ghivece.
Lipici
Ghivece
La sectorul Știință, vor planta bulbi
Bulbi de
de flori. flori
14
Gradinita cu Program Normal Nr.1
Structura Program Prelungit
5.Obținerea Se cere copiiilor să facă aprecieri și
performanței autoaprecieri exprimând opinii Observația Frontală
referitoare la modul de lucru,
comunicarea, colaborarea dintre ei Conversația
și la rezultatele obținute.
6.Încheierea Se vor face aprecieri stimulative cu Conversația Pe grupe
activității referire la fiecare grup în parte și se
vor nominaliza copiii care s-au
remarcat.
15
Gradinita cu Program Normal Nr.1
Structura Program Prelungit
Competente operaționale:
Cognitive
10. Să se exprime clar, coerent și corect gramatical;
11. Să denumeasca cuvinte care încep cu un sunet dat, alcatuind propoziții cu acesta;
12. Să alcatuiască propoziții simple și dezvoltate;
13. Să inteleagă că, propozițiile sunt alcătuite din cuvinte, iar cuvintele în silabe;
14. Să despartă corect în silabe cuvintele date;
15. Să identifice numarul silabelor dintr-un cuvânt;
16. Să reprezinte grafic numarul de silabe, marcând-le cu liniuțe orizontale;
17. Să găseasca antonime și sinonime cuvintelor date;
18. Să realizeze lucrări practice din materiale diferite, combinând-le estetic și
valorificând deprinderile de lucru insusite;
Psihomotrice
4. Să coreleze numărul de silabe cu bătaia ritmică din palme;
5. Să utilizeze corect uneltele simple de lucru pentru realizarea activitații practice;
16
Gradinita cu Program Normal Nr.1
Structura Program Prelungit
6. Să păstreze o poziție de lucru corectă;
Sarcina didactică. Pentru a câștiga insecte copiii trebuie să rezolve sarcinile jocului
didactic: denumirea unui cuvânt care începe cu litera reprezentată pe jeton., alcătuirea de cuvinte
pornind de la un sunet dat, găsirea antonimelor cuvintelor de pe jetoane, alcătuirea unor
propoziții simple cu acestea, găsirea omonimelor, realizarea unui fluture din farfurii de unică
folosință si aflarea raspurilor unor ghicitori despre insecte.
Regulile jocului : Copiii vor parcurge un traseu special amenajat pentru găsirea
insectelor și aducerea lor la insectarul primăverii. Câte un copil ales de educatoare va merge, pe
rând, pe traseu și va denumi un cuvânt care începe cu litera reprezentată pe jeton, va forma
cuvinte pornind de la o silbă dată, va găsi antonimele imaginilor de pe jetoane, va alcătui
propoziții cu aceste antonime, va găsi omonimele cuvintelor din plic, va confecționa fluturele
din farfurii de unică folosință si aflarea raspurilor unor ghicitori despre insecte.
Fiecare insectă recuperată va fi adăugată la insectar. Răspunsurile corecte sunt aplaudate,
iar cele greșite sunt corectate cu ajutorul colegilor.
Elemente de joc surpriza, aplauzele, mânuirea materialelor, suspansul
Forma de organizare a jocului didactic frontală, individuală.
Metode și procedee: instructajul, explicația, observația, demonstrația, problematizarea,
exercițiul, conversația euristică, jocul, Turul galeriei, lucrul individual.
Mijloace didactice: insectarul primăverii, sala de grupă transformată în poiană,traseul
lipit pe podea, pânza de păianjen, stupul cu albine, mușuroiul furnicilor, furnici 3D, Buburuza-
Ruza, macheta cu flori, pungile din hârtie cu materiale necesare confecționării fluturilor, Omida-
mâncăcioasă, frunzele cu litere, insignele cu insecte.
Bibliografie:
Curriculum pentru învățământ preșcolar , Editura Didactica Publishing House
Revista Învățământul preșcolar și primar 1-2/2015, Editura Arleqiun
Educația timpurie – ghid metodic pentru aplicarea curricumului preșcolar, Adina Glava,
Maria Pocol, Lolica-Lenuța Tătaru
Educarea limbajului în grădiniță, Ștefania Antonovici, Editura Didactica Publishing
House.
17
Gradinita cu Program Normal Nr.1
Structura Program Prelungit
ANEXA 1
Poezia antonimelor
18
Gradinita cu Program Normal Nr.1
Structura Program Prelungit
19
Gradinita cu Program Normal Nr.1
Structura Program Prelungit
recupereze insectele. Se începe cu Omida-
mâncăcioasă pe care o vor hrăni cu Explicația
frunze, se continuă cu stupul de albine,
mușuroiul de furnici, se trece pe la
Buburuza-Ruza, la macheta cu flori si apoi Omida
mancaci
la pânza de păianjen. Pentru a recupera o
oasă.
insectă trebuie să se rezolve sarcinile frunze
didactice date.
Educatoarea le prezintă copiilor Omida- Buburuz Frontală
a- Ruza
mâncăcioasă. Ei o vor hrăni cu frunze pe
Macheta
care sunt notate litere. Sarcina didactică Demonstra de
flori,pan
este să recunoască litera, să spună un ția
za de
cuvânt care începe cu sunetul respectiv și Jocul de paianjen
să o arunce în cutia cu mâncare a omidei. proba
Un copil va veni în fața grupei pentru a
desfășura jocul de probă, apoi se trece la Individu-
executarea jocului propriu-zis. Exercițiul ală
Răspunsurile corecte sunt aplaudate, iar
cele greșite sunt corectate.
Complicarea jocului.
Varianta 1- Completează și formează Stup de Individu-
albine
cuvinte! ală
Jetoane
Se continuă traseul până la stupul Conversați cu silabe
albinelor. Aici, pe fiecare albină este a
Semicerc
scrisă o silabă. Sarcina copiilor este să Problemati
completeze silaba existentă cu 1-2 silabe -zarea
pentru a forma un cuvânt.
Răspusurile corecte vor fi aplaudate, iar
cele greșite vor fi corectate prin numirea Exercițiul
altui copil.
Insecta recuperată va fi adaugată la
20
Gradinita cu Program Normal Nr.1
Structura Program Prelungit
insectar.
Varianta 2 – Dacă nu e așa, cum e?(
antonime) Musuroi
de
Copiii vor continua traseul și vor ajunge la
furnici
mușuroiul furnicilor. Pe mușuroiul 3D Explicația
Plic cu
sunt lipite jetoane. Sarcina didactică este să
poezii
denumească imaginea reprezentată pe
jeton, să găsescă cuvântul cu sens opus
corespunzător și să formuleze o propoziție
cu acest cuvânt. Problemati
Un copil este îndemnat să caute în -zarea
interiorul mușuroiului. Aici va descoperi
poezia antonimelor(Anexa 1). Educatoarea
o va citi, iar copiii vor completa oral cu Conversați
răspunsurile potrivite. a
Se va recupera furnica și se va adăuga la
insectar.
21
Gradinita cu Program Normal Nr.1
Structura Program Prelungit
Tranziție Culorile se ceartă – cântec
22
Gradinita cu Program Normal Nr.1
Structura Program Prelungit
copiii, aceștia vor analiza și vor alege cele
mai reușite lucrări.
23
Gradinita cu Program Normal Nr.1
Structura Program Prelungit
Desfășurarea jocului: copiii sunt împărțiți în două subgrupe. Câte un copil din fiecare subgrupă
va trebui să imite zborul unei insecte transportând desaga furnicii, pe o distanță dată, în pas
alergător, să treacă printr-un tunel, apoi să treacă peste o punte și apoi să predea desaga copilului
următor. Va câștiga subgrupa care termină mai repede.
În finalul activității se vor face aprecieri iar toți copiii vor fi recompensati.
24