Sunteți pe pagina 1din 16

Proiect didactic

Educatoare: Pavel Alicea-Oriana


25.03.2019

Data: 25.03.2019
Instituția de învățământ: Grădinița cu Program Normal Numărul 1 Păuliș
Grupa: Mică
Educatoare: Pavel Alicea-Oriana
Tema anuală : „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
Subtema : „Gingașe flori”

Activități de dezvoltare personală ( A.D.P.)

Întâlnirea de dimineață
Salutul :
„Dimineața a sosit
Toți copiii au venit
În semicerc ne adunăm
Și frumos ne salutăm:”
„ Bună dimineața, grupa mică!”
„Bună dimineața, doamna educatoare!”

Prezența :
„După ce ne-am adunat
Și frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întâlnit
Oare cine n-a venit?”

2
Educatoarea verifică absenții.

Calendarul naturii :
„În ce anotimp suntem noi?”
„Suntem în anotimpul primăvara.”
„Noi suntem în anul 2019, luna martie, în data de 25.”
„Ce zi a săptămânii este astăzi?”
„Astăzi este luni.”
„Cum este vremea afară? Este frig sau este cald?”
„Este cald.”

Activități liber alese 1 (A.L.A. 1)


Tranziția de la întâlnirea de dimineață spre centre se realizează prin următorul cântecel :
„ Bat din palme : clap, clap, clap
Din picioare : trap, trap, trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Și spre centre noi pornim ! ”

Centrul 1 –Joc de masă


Subiectul : „Selectăm imagini cu flori de primăvară”
Mijloc de realizare: jetoane
Metode și procedee didactice : explicația, demonstrația, exercițiul

3
Materiale didactice : jetoane cu flori, obiecte, animale
Obiective operaționale : -să așeze jetoanele cu flori în coșuleț, demonstrând recunoașterea acestora
Desfășurarea acțiunii : Copiii din acest centru vor primi într- un săculeț diverse jetoane cu imagini (flori, obiecte, animale). Educatoarea le
prezintă copiilor modul de lucru: pe rând, fiecare copil va extrage din săculeț câte un jeton, după care îl va așeza în coșulețul potrivit (în coșulețul
destinat jetoanelor cu flori șau în coșul destinat celorlalte obiecte/animale). Copiii vor selecta jetoanele respective, folosind criteriul dat de către
educatoare. După ce copiii au finalizat sarcina de lucru, va avea loc o autoevaluare. „Dragi copii, să privim modul în care ați lucrat! Ați lucrat
corect? Ați așezat în coșulețul florilor doar flori?” Pentru verificarea modului de lucru, educatoarea le va solicita copiilor să așeze toate imaginile
cu flori pe care le-au descoperit în săculeț, în grădina special amenajată.

Centrul 2 – Construcții
Subiectul : „Gard pentru grădina florilor”
Mijloc de realizare: lego
Metode și procedee didactice : explicația, demonstrația, exercițiul
Materiale didactice : piese lego
Obiective operaționale: -să construiască un gard pentru gradina florilor, folosindu-se de piesele lego
Desfășurarea acțiunii : Copiii din acest centru vor primi piese lego. „Noi vom construi un gard pentru grădina cu flori.” Educatoarea
demonstrează modul de lucru, după care le perimite copiilor să lucreze. Construcțiile copiilor vor fi evaluate verbal: „Foarte bine, ai respectat
modul de lucru!” Gardul realizat la comun de către copii, va fi expus în grădina amenajată, protejând astfel florile descoperite la Centrul 1.
Tranziția de la centre spre activitatea pe domenii experiențiale se realizează prin transformarea copiilor în florari și florărese. Astfel că fiecare
copil va primi câte un șorț.

Activitate pe domenii experiențiale (A.D.E.)

4
Domeniul experiențial : Științe, Estetic și Creativ

Categoria de activitate : Activitate integrată (activitate matematică, activitate artistico-plastică)

Subiectul : „Fantezia culorilor”

Mijloc de realizare: DȘ: Joc didactic -„La florărie”

DEC: Pictură prin ștampilare- „Căsuțe colorate pentru flori”

Obiective de referință :

Domeniul Științe

-Să-şi îmbogăţească experienţa senzorială, ca bază a cunoştinţelor matematice referitoare la recunoaşterea, denumirea obiectelor, cantitatea lor,
clasificarea, constituirea de grupuri/ mulţimi, pe baza unor însuşiri comune (formă, mărime, culoare) luate în considerare separat sau mai multe
simultan;

-Să efectueze operaţii cu grupele de obiecte constituite în funcţie de diferite criterii date ori găsite de el însuşi: triere, grupare/regrupare,
comparare, clasificare, ordonare, apreciere a cantităţii prin punere în corespondenţă.

Domeniul Estetic și Creativ

-Să obţină efecte plastice, forme spontane şi elaborate prin tehnici specifice picturii;

-Să cunoască şi să diferenţieze materiale şi instrumente de lucru, să cunoască şi să aplice reguli de utilizare a acestora.

Obiective operaționale :

5
Domeniul Științe

O1-să așeze florile în vaza de culoare potrivită, respectând criteriul culorii;

O2-să numere corect florile din vaze, exersând numărarea în limitele 1-3;

O3-să așeze atâtea flori în grădină câte indică cifra, demonstrând recunoașterea cifrelor în limitele 1-3.

Domeniul Estetic și Creativ

O4-să denumească instrumentele de lucru, demonstrând recunoașterea acestora;

O5-să execute corect mișcările propuse de educatoare, cu scopul încălzirii mușchilor mici ai mâinilor;

O6-să ștamileze ghiveciul pentru flori, respectând modul de lucru demonstrat de către educatoare.

Bibliografie:

-Ministerul Educației, Cercetării și Tineretului, Curriculum pentru învățământul preșcolar (3-6/7 ani), București, 2008

6
Obiective Activități de
Detalieri de conținut Strategii didactice Evaluare
operaționale învățare

-exerciții de Educatoarea asigură condițiile necesare pentru o bună Metode și procedee: Metode:
organizare desfășurare a activității integrate. Copiii după ce sunt conversția observarea
transformați în florari și florărese șe așază unul câte unul sistematică a
Forme de organizare:
pe scaunele pregătite în semicerc pentru activitatea comportamentului
frontal
matematică. Educatoarea va sta pe scaun în fața lor. copilului

Tipul: continuă

Modalități de
realizare:

organizarea în
semicerc

-exerciții de Intoducerea în activitate se face prin prezentarea sub Metode și procedee: Metode:
stimulare a formă de surpriză a materialului didactic (garoafe galbene, conversația observarea
interesului roșii, albe și vaze de aceleași culori). sistematică a
Mijloace de învățământ:
pentru comportamentului
garoafe galbene, roșii,
activitate copilului
albe și vaze de aceleași
culori Tipul: continuă

Forme de organizare ale Modalități de


grupei: frontal ralizare a

7
Obiective Activități de
Detalieri de conținut Strategii didactice Evaluare
operaționale învățare

evaluării:
stimularea
interesului pentru
activitate

-exerciții de Educatoarea anunță tema și obiecivele activității: Metode și procedee: Metode:


ascultare a conversația,explicația observarea
„Astăzi, dragii mei, ne-am transformat în florari și
temei sistematică a
florărese pentru că după cum intuiți, ne vom juca Mijloace de învățământ:
comportamentului
împreună jocul La florărie. Vom așeza florile în vazele de flori colorate, vaze
copilului
culori potrivite, le vom număra și vom forma grupe de colorate pentru flori
flori în funcție de cifra indicată de educatoare.” Tipul: continuă
Forme de organizare ale
grupei: frontal Modalități de
ralizare a
evaluării:
ascultarea temei și
obiectivelor
activității

-exerciții de Materialul didactic este prezentat sub formă de surpriză. Metode și procedee: Metode:
observare a Pe masă se vor afla garoafe. Împreună cu copiii, vom conversația, observarea observarea

8
Obiective Activități de
Detalieri de conținut Strategii didactice Evaluare
operaționale învățare

florilor identifica ceea ce se aflăpe masă. Mijloace de învățământ: sistematică a


Î: „Ce se află pe masă?” flori colorate, vaze comportamentului
R: „Pe masă se află floricele.” colorate pentru flori copilului
Î: „Ce fel de flori sunt acestea?” Forme de organizare ale Tipul: continuă
R: „Acestea sunt garoafe” grupei: frontal Modalități de
Î: „Cum arată garoafele noaste?”
ralizare a
R: „Florile noastre sunt de diferite culori. Ele sunt
evaluării:
galbene, roșii și albe.” Observarea se face prin compararea
observarea florilor
florilor. Se pun unele lângă altele pentru a observa
diferența de culoare.

-exerciții de Voi realiza explicarea și demonstrarea regulilor Metode și procedee: Metode:


însușire a jocului,aplicând în același timp cele spuse. conversația,explicația, observarea
regulilor „Acum vă voi explica ce aveți voi de făcut. demonstrația sistematică a
jocului Fiecare dintre voi va veni în fața grupei și va alege o comportamentului
Mijloace de învățământ:
garoafăde pe masă, pe care o va pune în vaza de culoare copilului
flori colorate, vaze
potrivită. colorate pentru flori Tipul: continuă
În timpul explicațiilor,voi realiza jocul de probă, pentru a
Forme de organizare ale Modalități de
mă asigura de însușirea regulilor jocului de către copii.
grupei: frontal ralizare a

9
Obiective Activități de
Detalieri de conținut Strategii didactice Evaluare
operaționale învățare

evaluării: însușirea
regulilor jocului

O1-să așeze -exerciții de Fiecare copil va veni în fața grupei și va alege o garoafă, Metode și procedee: Metode:
florile în vaza de ordonare pe care o va așeza în vaza de culoare potrivită și va conversația,exercițiul observarea
culoare potrivită, după criteriul verbaliza acțiunile pe care le execută: „Eu am ales o sistematică a
Mijloace de învățământ:
respectând culorii garoafă roșie. Am să o așez în vaza de culoare roșie.” comportamentului
flori colorate, vaze
criteriul culorii; copilului
colorate pentru flori
Tipul: continuă
Forme de organizare ale
grupei: frontal Modalități de
ralizare a
evaluării:așezarea
florilor în vaza de
culoare potrivită

O2-să numere -exerciții de Dupa epuizarea tuturor resurselor, voi solicita trei copii Metode și procedee: Metode:
corect florile din numărare care să numere, pe rând, câte elemente au grupele de explicația, exercițiul observarea
vaze, exersând garoafe în limitele 1-3. sistematică a
Mijloace de învățământ:
numărarea în comportamentului
flori colorate, vaze

10
Obiective Activități de
Detalieri de conținut Strategii didactice Evaluare
operaționale învățare

limitele 1-3; colorate pentru flori copilului

Forme de organizare ale Tipul: continuă


grupei: frontal Modalități de
ralizare a
evaluării:
numărarea florilor
din vaze

O3-să așeze -exerciții de „Până acum v-ați descurcat foarte bine!Iar pentru că am Metode și procedee: Metode:
atâtea flori în raportare observat că sunteți isteți, vom complica puțin jocul explicația, exercițiul, observarea
grădină câte mumăr la nostru.” Educatoarea va explica procedura pe care o vor demonstrația sistematică a
indică cifra, cantitate aplica mai departe. „Eu am să vă arăt una dintre cifrele 1, comportamentului
Mijloace de învățământ:
demonstrând 2 sau 3. În funcție de cifra indicată, veți lua atâtea garoafe copilului
flori colorate, vaze
recunoașterea câte indică cifra și le veți așeza în grădina noastră.” colorate pentru flori, Tipul: continuă
cifrelor în limitele Ex.: Educatoarea indică cifra 2. Un copil vine în față, cifre colorate Modalități de
1-3. alege două garoafe și le așază în grădină.
Forme de organizare ale ralizare a
Se va proceda după modelul mai sus numit de trei ori.
grupei: frontal evaluării:
raportarea
numărului la

11
Obiective Activități de
Detalieri de conținut Strategii didactice Evaluare
operaționale învățare

cantitate

-exerciții de Pentru că v-ați descurcat atât de bine cu culorile, aș vrea Metode și procedee: Metode:
ascultare a să văd daca florarii și florăresele mele sunt și talentați și conversația observarea
temei știu cum să le folosească. sistematică a
Mijloace de învățământ:
Copiii se vor așeza la mese unde vor avea pregătite comportamentului
acuarele, palete,
materialele pentru desfășurarea activității artistico-plastice copilului
bețișoare de urechi,
(acuarele, palete, bețișoare de urechi, ghivece pentru flori). ghivece pentru flori Tipul: continuă
În continuare vom decora ghivece pentru flori.
Forme de organizare ale Modalități de
grupei: frontal ralizare a
evaluării:
ascultarea temei și
a obiectivelor
urmărite

O4-să -exerciții de Pentru început, educatoarea le va prezenta copiilor un Metode și procedee: Metode:
denumească intuire a model de ghiveci pictat pentru analiza modelului. conversația observarea
instrumentele de materialului Î: „Cum credeți că a fost realizat acest ghiveci pentru flori sistematică a
Mijloace de învățământ:
lucru, didactic (a fost colorat, pictat, sculptat)?” comportamentului
acuarele, palete,
demonstrând necesar R:„Ghiveciul a fost pictat.” copilului
bețișoare de urechi,

12
Obiective Activități de
Detalieri de conținut Strategii didactice Evaluare
operaționale învățare

recunoașterea Î:„Care credeți că sunt instrumentele necesare pentru a ghivece pentru flori Tipul: continuă
acestora picta un astfel de ghiveci?” Forme de organizare ale Modalități de
R: „Pentru a picta ghiveciul vom avea nevoie de acuarele grupei: frontal ralizare a
și ștampile.” evaluării: intuirea
materialului
didactic

-exerciții de Educatoarea le va explica și demonstra modul de lucru: Metode și procedee: Metode:


urmărire a Cu ajutorul bețișoarelor de urechi pe care le vom înmuia conversația, explicația, observarea
modului de în culoare, vom realiza modelele de flori pe ghiveci, prin demonstrația sistematică a
ștampilare.Explicațiile vor fi însoțite de demonstrația
lucru comportamentului
practică, astfel încât copii să înțeleagă cum trebuie sa Mijloace de învățământ:
procedeze. copilului
acuarele, palete,
bețișoare de urechi, Tipul: continuă
ghivece pentru flori Modalități de
Forme de organizare ale ralizare a
grupei: frontal evaluării:
urmărirea modului
de lucru

O5-să execute -exerciții de „Dragii mei, florari și florărese, pentru ca să reușim să Metode și procedee: Metode:

13
Obiective Activități de
Detalieri de conținut Strategii didactice Evaluare
operaționale învățare

corect mișcările încălzire a pictăm ghivecele noastre cât mai frumos ne vom încălzi explicația, demonstrația, observarea
propuse de mușchilor mușchii de la mâini prin următoarele exerciții: exercițiul sistematică a
educatoare, cu mici ai -cântăm la pian comportamentului
Mijloace de învățământ:
scopul încălzirii mâinilor -cântăm la tobe tare/încet copilului
acuarele, palete,
mușchilor mici ai -batem din palme tare/încet bețișoare de urechi, Tipul: continuă
mâinilor O5-să -strângem/destrângem pumnii ghivece pentru flori Modalități de
execute corect -frământăm aluat
Forme de organizare ale ralizare a
mișcările propuse -imităm morișca lent/repede.”
grupei: frontal evaluării:
de educatoare, cu
executarea
scopul încălzirii
exercițiilor de
mușchilor mici ai
încălzire a
mâinilor
mușchilor mici ai
mâinilor

O6-să ștamileze -exerciții de „Acum, pentru că mânuțele noastre sunt pregătite de Metode și procedee: Metode:
ghiveciul pentru pictură prin treabă, puteți să începeți să realizați cele mai frumoase și explicația, demonstrația, observarea
flori, respectând ștampilare colorate ghivece.” exercițiul sistematică a
modul de lucru comportamentului
Mijloace de învățământ:
demonstrat de copilului
acuarele, palete,

14
Obiective Activități de
Detalieri de conținut Strategii didactice Evaluare
operaționale învățare

către educatoare. bețișoare de urechi, Tipul: continuă


ghivece pentru flori Modalități de
Forme de organizare ale ralizare a
grupei: frontal evaluării: pictarea
prin ștampilare a
ghiveciului pentru
flori

La finalul activității, educatoarea va evalua oral modul de


lucru al copiilor „Foarte bine! Ești un florar talentat! Ai
respectat modelul.”

Tranziția de la ADP spre ALA 2 se realizează prin:


„Dansul florilor”
Copiii execută următoarele mișcări:
-aplecări și ridicări cu brațele întinse deasupra capului
-balans stânga-dreapta
-piruete cu brațele sub formă de acoperiș deasupra capului

15
Activități liber alese 2 (ALA 2)

Subiectul activității: „Semințe de flori în căsuțe de fori”


Mijloc de realizare: plantare
Obiective opraționale: - să planteze semințe de flori respectând modelul educatoarei
Metode și procedee didactice : conversația, explicația, demonstrația, exercițiul
Materiale didactice : seminte de flori, ghivece, pământ, apă, stropitoare
Desfășurarea acțiunii : Fiecare copil își va lua ghiveciul pe care l-a decorat și se va așeza în jurul lădiței cu pământ. Educatoarea le prezintă
modul de lucru , pe care ulterior îl vor urma: în ghiveciul pentru flori se adaugă pîmânt până la jumătate, după care se presară semințele de flori.
Peste acestea se adaugă încă o parte de pământ care se va aplatiza ușor și se va uda. Copiii vor urma modelul educatoarei pentru a planta
semințele de flori după care le vor uda pentru a crește mari și frumoase.
La finalul activității, modul de participare și implicare a copiilor în activitate va fi recompensat printr-o floricică autocolantă pusă în piept de
către educatoare. „Ați fost niște florari foarte pricepuți! Pentru că iubiți atât de mult florile și le îngrijiți, veți primi fiecare câte una aproape de
inimioara voastră.”

16

S-ar putea să vă placă și