Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect Didactic

Educatoare: Pavel Alicea


Grupa: Mică
27.09.2018

Data: 27.09.2018
Instituția de învățământ: Grădinița PN Nr. 1 , Păuliș
Grupa: Mică
Educatoare: Pavel Alicea-Oriana
Tema: “Evaluare inițială”
Subtema: “Oare ce mai știu?”

Întâlnirea de dimineață

Salutul: “Dimineața a sosit


Toți copiii au venit
În semicerc ne adunăm
Și frumos ne salutăm”
“Bună dimineața, grupa mare!”

Prezența:
“După ce ne-am adunat
Și frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întâlnit
Oare cine n-a venit?”
Propunătoarea verifică absenții.

Calendarul naturii:
“În ce anotimp suntem noi?”
“Suntem în anotimpul toamna.”
“Noi suntem în anul 2018, luna septembrie, în data de 27.”
“Ce zi a săptămânii este astăzi?”
“Astăzi este joi.”
“Cum este vremea afară? Este frig sau este cald?”
“Este frig.”

Împărtășirea cu ceilalți:
Le cer copiilor să spună câte o întâmplare legată de anotimpul toamna.

Activități liber alese 1 (ALA 1)

Sector 1: Științe
Mijloc de realizare: Joc
Subiectul: “sortează frunzele”
Obiective operaționale:
O1- să separe frunzele în funcție de culorile acestora
Metode și procedee: explicația, exercițiul
Mijloace de învățământ: frunze din natură
Desfășurarea activității: Copiii vor separa frunzele în funcție de culorile acestora.

Sector 2: Construcții
Mijloc de realizare: puzzle
Subiectul: “Copacul toamnei”
Obiective operaționale:
O1- să asambleze corespunzător piesele de puzzle urmărind imaginea dată
Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul
Mijloace de învățământ: piese de puzzle
Desfășurarea activității: Copiii vor rezolva puzzle-ul în grupă, pornind de la imaginea de pe cutia acestuia.
Activitate integrată

Domeniul experiențial: Estetic și creativ


Subiectul activității: ”Zâna Toamnei”
Categoria de activitate: Activitate de educație estetică
Mijloc de realizare: lipire
Obiective de referință:
-să cunoască și să diferențieze materiale și instrumente de lucru,să cunoască și sa aplice reguli de utilizare a acestora;
- Să recunoască elemente ale limbajului plastic şi să diferenţieze forme şi culori în mediul înconjurător.

Obiective operaționale:
O1- să execute corect exercițiile prezentate de educatoare, cu scopul încălzirii mușchilor mici ai mâinilor;
O2-să lipească frunzele colorate în interiorul conturului, demonstrând înțelegerea sarcinilor de lucru.
Bibliografie:

-Ministerul Educației,Cercetării si Tineretului,Curriculum pentru învățământul preșcolar (3-6/7 ani),București,2008.

Secvențele Obiective Acțiuni de Detalieri de conținut Strategii Evaluare


activității operațional învățare didactice
e
1.Moment -exerciții de -organizarea colectivului de elevi la măsuțe Metode și Metode:
organizatoric organizare -pregătirea materialului didactic procedee: observarea
Secvențele Obiective Acțiuni de Detalieri de conținut Strategii Evaluare
activității operațional învățare didactice
e
-intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă conversția sistematică a
Forme de comportamentul
organizare:front ui copilului
al Tipul: continuă
2.Introducerea -exerciții de Introducerea în activitate se va face prin Metode și Metode:
în activitate ascultare prezentarea sub formă de surpriză a Zânei procedee: observarea
Toamnei. conversația sistematică a
Mijloace de comportamentul
învățământ: ui copilului
pisica de pluș Tipul: continuă
Forme de Modalități de
organizare ale ralizare a
grupei: frontal evaluării:
ascultarea
mesajului
transmis
3.Anunțarea -exerciții de “Astăzi vom confecționa împreună rochia Zânei Metode și Metode:
temei și a ascultare Toamnei”. procedee: observarea
obiectivelor conversația sistematică a
Mijloace de comportamentul
învățământ: ui copilului
pisica de pluș Tipul: continuă
Forme de Modalități de
organizare ale ralizare a
grupei: frontal evaluării:
ascultarea temei
și a obiectivelor
Secvențele Obiective Acțiuni de Detalieri de conținut Strategii Evaluare
activității operațional învățare didactice
e
4.Analiza -exerciții de Voi afisa pe tabla magnetica modelul pe care îl vom Metode și Metode:
modelului răspundere urma. procedee: observarea
(intuirea la întrebări -De ce materiale credeti ca avem nevoie pentru conversația sistematică a
materialului) realizarea rochiței? Mijloace de comportamentul
- Eu cred că avem nevoie de lipici și frunze învățământ: ui copilului
colorate. modelul picturii Tipul: continuă
Forme de Modalități de
organizare ale ralizare a
grupei: frontal evaluării:
răspunsuri
personale
5.Explicarea și -exerciții de Pe cartonul mare pe care este desenat conturul Metode și Metode:
demonstrarea atenție rochiei Zânei Toamnei se va afce demonstrația procedee: observarea
procedeului de modului de lucru. Se va pune lipici în partea de sus conversația, sistematică a
lucru a frunzei după care aceasta va fi așezată pe rochiță. explicația, comportamentul
Se va proceda la fel până cand rochia va fi complet demonstrația ui copilului
decorată cu frunze. Mijloace de Tipul: continuă
învățământ: Modalități de
modelul picturii ralizare a
Forme de evaluării:
organizare ale înțelegerea și
grupei: frontal observarea
procesului de
lucru
6.Efectuarea O1 -exerciții ”Acum, înainte de a începe să pictăm, haideți să Metode și Metode:
exercițiilor pentru efectuăm câteva exerciții pentru încălzirea procedee: observarea
pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinilor” conversația, sistematică a
Secvențele Obiective Acțiuni de Detalieri de conținut Strategii Evaluare
activității operațional învățare didactice
e
încălzirea mușchilor ”Haideți să cântăm următorul cântecel.” intonarea comportamentul
mușchilor mici mici ai ”Ne jucăm, ne jucăm, Mijloace de ui copilului
ai mâinilor mâinilor Cu degetul mare ne jucăm. învățământ: Tipul: continuă
Când degetul mare a obosit, cântec Modalități de
Arătătorul a și sosit. Forme de ralizare a
organizare ale evaluării:
Ne jucăm, ne jucăm, grupei: frontal efectuarea
Cu arătătorul noi ne jucăm. exercițiilor pentru
Când arătătorul a obosit, încălzirea
Mijlociul a și sosit. mușchilor mici ai
mâinilor
Ne jucăm, ne jucăm,
Cu mijlociul noi ne jucăm.
Cândmijlociul a obosit,
Inelarul a și sosit.

Ne jucăm, ne jucăm,
Cu mititelul noi ne jucăm.
Când mititelul a obosit,
Palmele au și sosit și sosit.

Ne jucăm, ne jucăm,
Cu palmele noi ne jucăm.
Când palmele au obosit,
Pumnișorii au și sosit.

Ne jucăm, ne jucăm,
Cu pumnișorii noi ne jucăm.
Secvențele Obiective Acțiuni de Detalieri de conținut Strategii Evaluare
activității operațional învățare didactice
e
Când pumnișorii au obosit,
Noi la treabă am pornit.”
7.Realizarea O2 -exerciții de Voi anunța copiii că pot începe să lucreze, iar dacă Metode și Metode:
lucrării de către realizare a va fi nevoie, vor exista și explicații individuale. procedee: observarea
copii lucrărilor explicația sistematică a
Mijloace de comportamentul
învățământ: ui copilului
instrumente Tipul: continuă
Forme de Modalități de
organizare ale ralizare a
grupei: evaluării:
individual realizarea lucrării
de către copii
8.Evaluarea Voi aprecia copiii pentru modul în care au lucrat. Se Metode și Metode:
lucrărilor va efectua analiza acestora împreună cu copiii, procedee: observarea
după care acestea vor fi expuse. analiza sistematică a
Mijloace de comportamentul
învățământ: ui copilului
picturi Tipul: continuă
Forme de Modalități ale
organizare ale evaluării:
grupei: frontal evaluarea
lucrărilor
9.Încheierea La final voi face aprecieri verbale aupra Metode și Metode:
activității comportamentului manifestat de către elevi pe procedee: observarea
parcursul întregii activități. conversația, sistematică a
”Mă bucur că ați lucrat îngrijit și că ați fost cuminți, explicația comportamentul
Secvențele Obiective Acțiuni de Detalieri de conținut Strategii Evaluare
activității operațional învățare didactice
e
iar drept recompensă veți primi niște stickere” Forme de ui copilului
organizare ale
grupei: frontal

Activități liber alese (A.L.A. 2)


Subiectul: „ Adunăm mâncare ”
Mijloc de realizare: joc de mișcare
Obiective operaționale: -să adune cât mai multă mâncare pentru Zâna Toamnei,folosind ca material didactic cuburile puse la dispoziție
Metode și procedee didactice: conversația,explicația,demonstrația,exercițiul
Materiale didactice: cuburi,stickere
Desfășurarea acțiunii: În mijlocul grupei,pe o măsuță, vor fi așezate o multitudine de cuburi colorate, de diverse marimi și forme, care vor juca
rolul unor legume de toamnă pentru Zâna Toamnei. Copiii vor fi împărțiți pe două grupe, iar la semnalul meu, cele două grupe vor încerca să
adune cât mai multe cuburi, pe care să le ducă la „căsuța” lor. La final, toți copii vor primi câte un sticker ca o apreciere a efortului lor.

S-ar putea să vă placă și