Sunteți pe pagina 1din 7

EVALUARE FINALĂ

PROPUNĂTOR:
PROIECT DE ACTIVITATE

Institutia:
Educator puericultor:
Nivel: antepreșcolar (2- 3 ani)/grupa mare
Tema anuală de studiu: “Când, cum și de ce se întâmplă?”
Tema saptamanii: “Poveste de Toamnă”
Tema zilei:“Mărul curajos”
Tipul activitatii de invatare: Activitate de cunoaștere
Mijlocul de realizare: Observare
Forma de realizare: Activitate independentă

Obiective generale:
Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a mediului înconjurător, cu accent pe cunoştinţele despre fructele de toamnă (mărul,
caracteristici şi utilitate, reguli igienice cu privire la consumarea merelor).

Comportamente urmarite:
B.1.1. Imită și se joacă împreună cu adulții, interacționând pozitiv cu aceștia;
B.1.3. Se bucură de compania copiilor la joacă ;
E.3.1. Sesizează detalii sau diferențe între obiecte, ființe, fenomene de care sunt interesați, atunci când le examinează.

Obiective operaționale
01.Să precizeze/indice cel puțin o transformare care se produce în mediul apropiat, o dată cu venirea anotimpului toamna, cu sprijinul
Calendarului naturii și al educatoarei;
0.2.Să denumească cel puțin o parte componentă a mărului( coajă, miez, seminţe, codiţă), cu sprijinul jetoanelor și al educatoarei;
0.3.Să descrie caracteristicile mărului privind forma, culoarea, mirosul, gustul,cu sprijinul educatoarei.

Strategii didactice:
a) Metode şi procedee didactice: surpriza, observaţia, demonstraţia, conversaţia, expunerea, explicaţia, învăţarea prin
descoperire.
b) Mijloace didactice: mere de diferite culori, minge, bilă de plastilină, coş pt. fructe,3 copacei in miniatura, cutit,preparate din
mere – gem, compot, plăcintă.
c) Forma de organizare: frontal, individual.

Sistem strategii de evaluare


a) Forme de evaluare: evaluare formativă
b) Metode şi tehnici de evaluare: chestionare orală, observare curentă.
DURATA: 15 minute

Locul desfășurării: sala de grupă.

Bibliografie:

● Ministerul Educaţiei Naționale (2019) Curriculum pentrueducație timpurie;

● Grama, F., Culea, L.(2008) Ghid pentru proiecte tematice, București: Didactica Publishing House

● Paişi Lăzărescu,M., Ezechil, L. (2015) „Laborator preşcolar”-ghid metodologic,


Bucureşti: EdituraV&Integral
● „Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de
copii”(1987):EdituraDidacticas iPedagogica
● Tătaru, L., Glava, A., Chiş, O. (2014). Piramida cunoaşterii. Repere metodice în
aplicarea curriculum-ului preşcolar. Piteşti: Editura Diamant;
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Strategii didactice Sistem Strategii de evaluare


Etapele Du-
demersului Ob.
Metode şi Forme de Forme de Metode Instrumente
didactic rata Conţinutul metodico-științific al activităţii
op. Mijloace de evaluare
procedee organizare evaluare şi tehnici de
didactice
didactice a activității evaluare
Moment 2 Pregătirea sălii de grupă, aranjarea măsuțelor
organizatori
min în formă de careu, dispunerea materialelor de
c
lucru pe măsuțe. Copiii intră în sala de grupă
și se așază pe scăunele, ajutați de educatoare.

2 min Introducerea în activitate se va realiza prin


Captarea
O1 elementul surpriză, Zâna Toamnă, care aduce
atenţiei un coș cu mere. conversația frontal evaluare observare
„După ce cunoaştem noi că a sosit anotimpul formativă curentă
toamna?
Ce se intampla cu frunzele copacilor? chestionare
orală

evaluare
Educatoarea anunță tema și obiectivele conversația Coș cu frontal formativă
1 min activității în termeni accesibili tuturor copiilor. mere de
Anunţarea surpriza
temei şi a „- Ia priviţi ce ne-a adus ZânaToamna! diferite
obiectivelor - Voi ce fructe de toamnă cunoaşteţi? culori,
Astăzi, la activitate vom observa unul dintre
cele mai delicioase fructe care se coc în
anotimpul toamna,și anume mărul, pentru a şti
cât mai multe despre acest fruct (culoare,
formă, miros, la ce foloseşte, unde creşte).

Dirijarea O2
învăţării 6 min - „ Lăsăm scaunul să ne maseze spatele,
urechiușele le ciulim și ochișorii îi fixăm conversația
chiar ... aici! Priviţi cu atenţie!
- Voi știți ce culoare are mărul din mâna frontal evaluare -observare
mea? învăţarea prin formativă curentă
Acum priviţi pe măsuţe şi spuneţi ce aţi descoperire
descoperit. -chestionare
- Să ridice toţi copiii mărul de aceeaşi culoare orală
ca cel pe care îl țin în mână!
- Ce culoare au merele rămase pe masă? observaţia,
Deci, unele mere sunt roşii, altele sunt galbene
şi unele verzi.
- Mirosiţi mărul.Vă place?
Priviţi în partea de sus.
- Ce observaţi?
- La ce foloseşte codiţa? conversaţia,
- Dar în partea de jos ceobservaţi?
demonstraţia, bilă de
Educatoarea redă grafic pe tablă forma,
plastilină
codiţa.
Luaţi bila de plastilină, apoi mărul şi apăsaţi.
- Ce observaţi? explicaţia,
Obs. Cu un cuţit se va curăţa mărul de coajă. cuţit
- Observaţi cu ce este acoperit mărul? observaţia
- Ce se găseşte sub coajă?
- Ce culoare are?
- Dacă tăiem mărul pe jumătate ce observaţi?
Luaţi felia tăiată şi gustaţi!
conversaţia, frontal
- Ce gust are mărul?
Acum continuaţi ce spun eu. evaluare -chestionare
Mărul are culoarea ... formativă orală
Mărul se rostogoleşte pentru că este ...
Când apăsăm este...
Mărul este acoperit cu o ...
Iar sub aceasta este...
La mijloc se găsesc ...
- Copii, cum se numeşte pomul din care
culegem mere?
- Unde creşte mărul?
- La ce sunt folosite merele?
- Cum le pregătesc mamele voastre?
- Ce trebuie să facem cu merele înainte de a conversaţia,
le mânca? preparate
Da, merele se culeg din măr care creşte în din mere:
grădina sau în livadă. Mai apoi acestea sunt gem,
vândute la piață, la aprozar, la magazin. compot, observare
Ele pot fi mâncate proaspete (crude) sau plăcintă.
preparate (compot, gem, plăcintă). Înainte de curentă
a fi folosite ele trebuie bine spălate.”

O3
3min Educatoarea le va spune copiiilor să aleagă din exercițiul individual evaluare
Obținerea
coș câte un măr, conform unor criterii, și să îl formativă
poziționeze în copacul potrivit. conversația
performanței
Ex: “Va rog să alegeți din coș un mar roșu și
să îl puneți în copacul cu mere roșii.”

Se fac aprecieri asupra modului în care au conversația

1min lucrat copii şi a felului în care s-au comportat mere,3


Încheierea la activitate. La sfârșitul activității, copiii vor copaci
activității fi recompensați de ZânaToamnă cu buline apreciere
din
zâmbitoare. carton verbală

S-ar putea să vă placă și