Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de activitate

Data: 10.11.2020
Educatoare:Dumitrache Adriana
Unitatea:Gradinita cu program normal si prelungit “Hello Kids”
Grupa: mare, “Piticii”
Tema anuala de studiu:”Cand,cum si de ce se intampla?”
Tema proiectului:”Carnavalul toamnei”
Subtema:”Adio,toamna vesela”
Categoria de activitate: Artistico-plastică
Domeniul experienţial: Estetic şi creativ
Mijloc de realizare: Pictură. Tehnica beţişorului de ureche
Subiectul: “Legume de toamnă”
Tipul activităţii: Predare-învăţare
Scopul activităţii: Formarea deprinderii de a picta după modelul dat şi de a utiliza tehnica de pictură dată în realizarea unei compoziţii
plastice.
Dimensiuni ale dezvoltarii:
 Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare
Comportamente vizate:
 Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate
Obiective operaţionale:
O1: să intuiască imaginea ce trebuie pictată;
O2: să denumească materialele şi instrumentele de lucru puse la dispoziţie (şablon cu legume, acurele, pensule, recipient de apă,
beţişorul de ureche);
O3: să aplice corect culoarea cu pensula, respectând indicaţiile primite;
O4: să-şi exprime opinia faţa de lucrarea proprie şi a colegilor, motivându-şi părerea.
Strategia didactică:
a) Metode şi procedee: Conversaţia, explicaţia, tehnica beţişorului de ureche, exerciţiul, demonstraţia.
b) Materiale didactice: Modelul educatoarei, foi de hârtie cu şablonul de legume, acuarele, pensoane, recipiente cu apă.
c) Forme de organizare a activităţii: Frontal, individual.
Durata activităţii: 30 de minute.
Bibliografie: 1. Curriculum pentru învăţământul preşcolar;
2. Cristea, M., Metodica predării educaţiei plastice, Editura Corint, Bucureşti, 2009.
3. Şuşală, Ion, N., Estetica şi psihopedagogia desenului, culorii, compoziţiei, Editura Sigma, Bucureşti, 2000.

Desfăşurarea activităţii instructiv-educativ

Nr. Secvenţele activităţii Ob. Conţinutul instructiv-educativ Strategii didactice Evaluare


Crt Op. Metode Materiale Forme
. şi didactice de
procedee organizare
1. Organizarea activităţii Crearea condiţiilor necesare
desfăşurării activităţii:
-aerisirea sălii
-aşezarea scăunelelor în semicerc
-pregătirea materialului didactic,
acoperirea acestuia.
2. Captarea atenţiei elevilor Vom purta un dialog împreună cu Conversaţia Frontal
copiii despre anotimpul de toamnă.
-Copii, în ce anotimp suntem?
-Care sunt caracteristicile
anotimpului de toamnă?
-Ce legume, fructe sunt specifice
anotimpului de toamnă?
3. Anunţarea temei şi a Astăzi vom picta “Legume de Conversaţia Frontal
obiectivelor urmărite toamnă”. Vom folosi beţişoară de
ureche pentru a picta aceste
legume.
4. Dirijarea învăţării Conversaţia Frontal/
a)Prezentarea lucrării model -Copii, ce vedeţi pe planşă? Ce Individual
legume sunt? Cum sunt ele pictate?
5. Demonstrarea tehnicii de lucru -Iată cum vom picta: mai întâi luăm Conversaţia
beţişorul de ureche şi îl băgăm în Explicaţia
apă, apoi îl introducem în culoarea Demonstraţia
specifică legumei şi vom pune pe
legumă fără a depăşi conturul.
-Aţi înţeles copii? Mai explic
odată?
6. Obţinerea performanţei

a)Exerciţii de încălzire a mâinii Plouă uşor. Să auzim! Exerciţiul Hârtie cu Individual Observarea
Cu vârful degetelor banca lovim. şabloane comportamentului
Plouă mai tare. Ploaia tot vine, de elevului
Lovim cu degetele bine. legume.
Cad pietricele pe trotuare, Acuarele
Să ciocănim şi noi mai tare. Pensoane
Tună departe, tună acum, Recipient
Batem cu pumnii: Bum-bum! Bum- de apă
bum! Beţişoare
Vreme frumoasă s-a făcut, de ureche.
Un curcubeu a apărut.
Noi braţele uşor rotim
Şi norii îi gonim.

b)Executarea lucrării de către


copii Spor la lucru copii!
Copiii lucrează individual. Unde au
nevoie de ajutor, mă duc şi îi ajut.

7. Încheierea activităţii -Ce am pictat noi astăzi? Conversaţia Stimulente Aprecieri privind aportul
-Ce am folosit pentru a da culoare Explicaţia copiilor la activitate.
legumelor? (beţişoare de ureche)
-Ce culori am folosit?
Se vor face aprecieri cu privire la
modul de lucru al copiilor.

S-ar putea să vă placă și