Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 05.04.2022
GRUPA DE APLICARE: mijlocie B
ELEV PROPUNĂTOR: Perța Ioana-Ania
PROF. ÎNVĂȚĂMÂNT PREPRIMAR: Săliște Mihaela/ Dragomirescu Emilia
PROF. COORDONATOR DE PROIECT: Andrei Simona
TEMA ANUALĂ: Când, cum și de ce se întâmplă?
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Gâze - pete de culoare, lângă mugur, lângă floare!”
TEMA ACTIVITĂȚII: „Primăvara cand sosește/ La viața totul se trezeste”
DOMENIUL EXPERENȚIAL: Domeniul Om și societate
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate practica
MIJLOC DE REALIZARE: mototolire, lipire
TIPUL ACTIVITĂŢII: formare de priceperi şi deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂȚII: stimularea creativității, simțului estetic și dezvoltarea motricității prin utilizarea tehnicii mototolirii
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
C.2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
C.3. Activare și manifestare a potențialului creativ
COMPORTAMENTE VIZATE:
C.2.1 Realizarea sarcinilor de lucru cu consecvență
C.3.1 Manifestarea creativă în activități diverse
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
a) Obiective cognitive:
 Să identifice insecta prezentă pe fișă;
 Să asocieze segmentele cu biluțele de culoare potrivită;
 Să formuleze enunțuri prin care să răspundă correct întrebărilor ;
b) Obiective affective:
 Să manifeste interes pentru efectuarea sarcinii propuse;
c) Obiective psihomotorii:
 Să-și coordoneze poziția corporală în funcție de tipurile de activități care implică manipularea obiectelor și aparatul fonetic
STRATEGIILE DIDACTICE:

1. Metode și procedee: explicația, demonstrația, convorbirea

2. Mijloace de învățământ: fișele de lucru; hârtie creponată; lipici; mascota „Omi-Domi”

3. Forme de organizare: frontal, individual


MENEGMENTUL RESURSELOR ȘI AL TIMPULUI:
A. Resurse umane: ~nr. de copii:28
~eleva propunătoare: Perța Ioana-Ania
~grupa de practicante:Gonțoiu Andreea, Irimia Alexandra, Răduca Miruna, Verdeș Ana
~doamna educatoare: Săliște Mihaela/ Dragomirescu Emilia
~prof. coordonator: Andrei Simona
B. Resurse materiale: fișele de lucru; hârtie creponată; lipici; mascota „Omi-Domi”, cartonașe
C. Resurse spațiale: sala de grupă
D. Resurse temporale: 20-30 min

Bibliografie: http://www.isjdb.ro/static/files/curriculum/prescolar/2017_2018/2.Curriculum_final_invmant_precolar_feb.2018.pdf
Scenariu didactic

Strategii didactice
Evenimentele
Conținutul științific Metode și Mijloace de Forme de Evaluare
didactice
procedee învățământ organizare

1.Momentul Se creează condițiile optime necesare unei bune Observarea


organizator desfășurări a activității: comportamentului
Conversația Frontal copiilor
• se aerisește sala de grupă,
• se pregătesc materialele astfel încât trecerea de
la o etapă la alta a activității să nu fie întreruptă.
2.Reactualizarea Vor fi adresate întrebări referitoare la lectura textului Observarea
cunoștințelor ”Omida mâncăcioasă”: comportamentului
 Ce a mâncat omida în prima zi? copiilor
Conversația
- Omida a mâncat un măr în prima zi. Cartonașe
 Când a mâncat omida cel 5 portocale? Frontal
- Vineri a mâncat omida cele 5 portocale.
 În ce s-a transformat omida la finalul poveștii?
- Omida a devenit un flutere colorat.

3.Captarea atenției Pentru captarea atenției le voi face cunoștiință cu Conversația Observarea
“Omi-domi” , omida din poveste. Mascota îi va ruga pe comportamentului
macota
copii sa realizeze prin mototolirea hârtiei creponate si Explicaţia Frontal copiilor
lipirea biluțelor un tabloul al său care săi amintească de
ce a fost.
4.Anunțarea temei Conversația Observarea
și precizarea Le voi spune copiilor că astăzi vom face tabloul omizii comportamentului
obiectivelor împreună, și că la sfârșitul activității îi așteaptă o mică Explicaţia Frontal copiilor
surpriză din partea lui Omi-domi.

5.Dirijarea învățării Prezentarea şi analiza modelului: Se prezintă modelul Observarea


omizi ce urmează să fie realizat. (anexa 1) comportamentului
Demonstraţia Frontal copiilor
Explicarea şi demonstrarea modului de lucru: se
explică etapele realizării omizii prin procedeul Explicaţia
demonstrației. Copiii vor primi o coală pe care se află Model
conturul unei omizi. Sarcina lor va fi să umple demonstrati Frontală
segmentele corpului omizii cu bucăți mototolite din v
hârtie creponată. Vom purta o conversaţie despre
culorile pe care le putem folosi. Voi explica tehnica
mototolirii. După realizarea si uscarea lipiciului,
lucrările vorr fi expuse .

Copiii sunt întrebați dacă au înțeles sarcina de lucru.

Incălzirea muschilor mici ai mâinilor: fiind o activitate Conversația


ce presupune utilizarea motricității mâinilor , înainte de Hârtie
Explicaţia creponată
începerea activității de pictură propiu-zisă, se realizează
câteva exerciții de încălzire a mânuțelor. Acest exercițiu Individuală
îl realizăm cu ajutorul următoarelor versuri:
Lipici
1. Bate palmele ușor,
Bate palmele de zor!
Unu, doi,trei!
Unu, doi, trei!

2. Eu strâng pumnii și-i desfac


Degetelor fac pe plac.
Unu-doi, unu-doi,
Toți suntem acum vioi!
Hârtie
3. La pian acum cântăm, creponată
Liniște, să ascultăm:
Plic-plac, plic-plac,
Melodiile îmi plac!
Exerciţiul Lipici Individuală
Executarea propriu-zisă a temei:

Vom începe prin mototolirea bucăților de hârtie


Conversația Hârtie
creponată.
Exerciţiul
Copiii vor mototoli și lipi sub atenta supraveghere și cu creponată
ajutor constant, la nevoie.
Individual
După ce copiii au realizat lucrarea, se va aștepta uscarea Demostrația
Lipici
lipiciului și expunerea lor

6.Obținerea
performanței
Observarea
Se solicită copiilor să ilustreze părțile cele mai Observatia Frontal
comportamentului
reușite/pe care le consideră cel mai bine realizate/
pictate. Conversatia copiilor

7.Asigurarea La finalul activității, produsele vor fi expuse la vederea


retenței și a tuturor.
transferului
Copiii iși vor expune pe rând părerea despre pictura Autoevaluare
Conversatia Frontal
care i se pare mai reușită.

Copiii vor fi aplaudati pentru modul de comportare din


timpul jocului si cum au rezolvat sarcinile de lucru.
8.Încheierea Se fac aprecieri individuale și colective față de
activității gradul de implicare și respectare a sarcinilor Fețe Apreciri verbale
activității. Fiecare copil va primi câte o față Conversația Frontală
zâmbitoare
zâmbitoare pentru efortul depus.

S-ar putea să vă placă și