PROIECT DE ACTIVITATE
Data: 30.05.2022
Unitatea de învățământ: Grădinița cu P.P „Piticot” Craiova
Grupa : Mică
Propunătoare: Nicolae N.C Ana-Maria
Metodist: Iordache Alina-Marinela
Educatoare: Damian Mioara
Domeniul: Domeniul om și societate
Categoria de activitate: Activitate practică
Tema anuală: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
Tema săptămânii: „Sosește vara în mii de culori”
Tema activității: „O căpșună cu pistrui”
Mijloc de realizare: Lipire
Domeniu de dezvoltare : Capacități și atitudini de învățare.
Dimensiuni ale dezvoltării : Curiozitate, interes și inițiativă în învățare.
Tipul lecției: Formare de priceperi și deprinderi.
Scopul activității:
INFORMATIV: Dezvoltarea reprezentarilor despre activitățile practice.
FORMATIV: Consolidarea deprinderii de a compune în mod original şi personal tema
propusă de propunătoare ;
Dezvoltarea imaginaţiei creative;
Dezvoltarea simţului estetic şi critic.
EDUCATIV: Educarea unei atitudini de fair-play și de cooperare în vederea reușitei
activității.
Comportamente vizate:
1.1. Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi.
3.1. Manifestă creativitate în activități diverse.
3.3. Demonstrează îndemânare în mânuirea instrumentelor de lucru.
Obiective operaționale:
O1-să intuiască materialele primite în coșuleț;
O2- să utilizeze operații simple de lucru ( lipire);
O3- să lipească materialele, respectând indicațiile primite.
Loc de desfășurare: Sala de grupă.
Colectiv: 25 de preșcolari
Durata: 15-20 de minute
Strategii didactice:
a) Metode și procedee: conversaţia, observația, explicaţia, demonstraţia;
b) Resurse materiale: modelul propunătoarei, hartie colorată, foarfeci, lipici.
c) Forme de organizare: frontal, individual.
Forme și tehnici de evaluare: aprecieri verbale, observarea comportamentelor copiilor, proba
practică.
BIBLIOGRAFIE:
Antonovici Ș. „Educația fizică în grădiniță”, Editura DPH, București, 2010
Mătăsaru, Maria, Chiriloaie Maria, ,,Proiectarea didactică în învăţământul
preşcolar”, Editura Casei Corpului Didactic, Bacău, 2008
Cojocariu, Venera Mihaela, ,,Teoria şi metodologia instruirii”, E.D.P.,2004
***,,Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani”, Bucureşti
***Ghid de bune practici privind educaţia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani”,
Bucureşti, 2008
„O CĂPȘUNĂ CU PISTRUI”
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
ETAPELE ABORDAREA PREDĂRII-ÎNVĂȚĂRII SRATEGII DIDACTICE EVALUARE
ACTIVITĂȚII
ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE ȘI MIJLOACE DE FORME DE
PROCEDEE ÎNVĂȚĂMÂNT ORGANIZARE
PROPUNĂTOAREI COPIILOR
1. Moment Se creează și se asigură condițiile Copiii vor aștepta Conversația Frontal
organizatoric optime pentru desfășurarea activității. pregătiți și liniștiți să
înceapă activitatea. Individual
Aranjarea salii de clasă, asigurarea
condiţiilor necesare unei bune
desfăşurării a activităţii, pregătirea
materialului didactic.
2. Captarea atenției și Captarea atenției se va face cu ajutorul Copiii vor fi atenți și vor Conversația Ghicitoare, Frontal Aprecieri verbale
intuirea materialelor unei ghicitori: da răspunsul corect la hârtie colorată,
de lucru ghicitoare. Individual
lipici
„ Acruță, roșie cu pistrui,
Vor recunoaște
Este pe gustul oricui. materialele de pe
măsuțe.
Cu zahăr este și mai bună,
Sigur știți, e o (căpșună).”
Copiii vor fi rugați să recunoască
materialele de lucru de pe măsuțe.
3. Reactualizarea Se va realiza pe baza unor întrebări: Copiii vor fi atenți și vor Conversația Căpșuna model Frontal Aprecieri verbale
cunoștințelor răspunde la întrebările
Ce este o căpșună? propunătoarei. Observarea
comportametelor
Ce poate face mămica noastră din copiilor
căpșuni?
4. Anunțarea temei și Se comunică tema şi obiectivele ce Copiii vor fi atenți la
a obiectivelor urmează a fi atinse pe parcursul anunțarea temei.
activităţii sub forma unor formulări
accesibile care să le trezească interesul Conversația
copiilor pentru activitate.
Explicația Căpșuna model Frontal Observarea
„Dragii mei, căpșunica noastră și-a
comportamentului
pierdut pistruii și e tare supărată. A venit
copiilor
la noi să o ajutăm să-i recupereze.”
Observarea modelului
Explicarea şi demonstrarea
tehnicii de lucru
5. Desfășurarea Propunătoarea le va explica și Copiii vor asculta cu
Explicația
demonstra copiilor tehnica de lucru Obsevarea
activității atenție explicațiile
pe care o vor folosi pentru a realiza Demonstrația comportamentului
propunătoarei. Frontal
tema propusă. copiilor
Efectuarea unor exerciţii Exercițiul Individual
pregătitoare: Observația
1. ,,Palma mea e ca o floare.
Un boboc ea s-a făcut,
Degetele mici petale
Care încet s-au desfăcut.”
2. Ploaia - atingerea mesei cu vârful
degetelor imitând căderea stropilor
de ploaie; Copiii vor executa niște
„La pian acum cântăm exerciții pentru
pregătirea mușchilor
Ploaia noi o imităm.” mâinii.
3. „Zece negri jucăuşi, Convesația
Sar într-una,sar ghiduş, Explicația
Sar in sus si sar in jos, Demonstrația
Sar la stânga,sar la dreapta,
Se învârtesc,se răsucesc
Si la lucru ei pornesc.”
Fixarea tehnicii de lucru
Propunătoarea va fixa, cu ajutorul
unui copil, tehnica de lucru.
Realizarea lucrării de către copii
Pe parcursul lucrului, copiii sunt
supravegheaţi de propunătoare.
Aceasta îi îndrumă, şi acolo unde
este cazul, dă indicaţii suplimentare.
Supraveghează, de asemenea, poziţia
corectă a corpului în timpul lucrului.
Analiza lucrărilor
După ce toţi copiii au finalizat
aranjamentele acestea sunt aşezate
pe o măsuță şi vor fi apreciate. Se
vor urmări acuratețea, corectitudinea,
imaginația, gradul de finalizare.
Observarea
comportamentului
copiilor
Hârtie colorată,
lipici
Executarea corectă
a lucrării
Conversația
Explicația
Copiii vor aprecia
verbal și lucrările
colegilor.
Căpșunile
Convesația realizate
6. Încheierea În încheierea activității se vor face Copiii vor spune ce le-a Conversația Recompense Frontal
Observarea
activității aprecieri individuale si generale cu plăcut la activitate.
Turul galeriei Individual comportamentului
privire la realizarea temei.
copiilor
Copiii vor fi aplaudați și recompensați Aprecierea
cu stickere.
corectitudinii,
acurateții,
imaginației în
realizarea lucrării.