Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

ADE – Activităţi pe domenii experiențiale


DOS – Carnavalul animalelor (măști)
Data: 20.02.2024

Unitatea de învățământ: Grădinița


Student:
Grupa: Mare „Furnicuțelor”
Tema anuală de studiu - „Cum este, a fost și va fi aici, pe Pământ?”
Tema săptămânii - „Călători în lumea animalelor (domestice și sălbatice)”
Categoria de activitate -Activităţi pe domenii experiențiale (ADE )
Domeniul Om și Societate (DOS)
Activitate practică - Carnavalul animalelor (măști)
Tipul de activitate: consolidare de priceperi şi deprinderi
Forma de realizare – frontal, individual

Scopul activității
● Informativ – redarea prin activitatea practică a unor cunoștințe dobândite despre
animalele sălbatice și cele domestice;
● Formativ – exersarea deprinderii de a mânui corect materialele puse la
dispoziție;
● Educativ – manifestarea unei atitudini pozitive, pline de interes, în timpul
desfășurării activității

OBIECTIVE OPERAȚIONALE

Cognitive
O1 - să utilizeze corect materialele puse la dispoziție;
O2 - să parcurgă în ordine etapele de lucru în vederea realizării temei;
O3 - să realizeze măști de animale din materialele puse la dispoziție;
Afective
O4 – să manifeste interes față de esteticul din mediul înconjurător
O5 – să trăiască satisfacția reușitei prin rezolvarea corectă a sarcinilor;
O6 – să analizeze și să aprecieze obiectiv lucrările;
Psiho – motorii
O7 – să execute mișcări pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinilor;
O8 – să păstreze o poziție corectă a corpului pe parcursul activității;
O9 – să execute corect tehnica de lucru.

Strategii didactice
● Resurse procedurale: conversația, explicaţia, expunerea, instructajul verbal,
exercițiul, demonstraţia.
Resurse materiale: hârtie creponată, vată, orez, pompoane, fundițe, foarfeca, lipici,
imagini cu măști (vulpi, ursuleți, lupi, iepurași, pisici, căței,vacutvăcuțe

Locul desfășurării: sala de grupă

Durata: 30 minute

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Etapele activităţii Conţinut ştiinţific Strategii Mijloace Evaluare
didactice didactice (metode
și indicatori)
Moment Se asigură condiţiile optime Observarea
organizatoric pentru o bună desfăşurare a Instructajul comportamen
activităţii : amenajarea verbal tului copiilor
spațiului de desfășurare a
activității, pregătirea
materialului didactic necesar,
organizarea colectivului de
copii.

Captarea atenției Captarea atenției o voi face Analiza


cu ajutorul unei ghicitori: Conversația raspunsurilor
„O cumătră cam șireată Expunerea copiilor
Roșcovană si înfoiată
Dă târcoale prin vecini Aprecieri
La cotețul de găini.” verbale
(Vulpea)
”Vara-ntreagă stă-n pădure
Mormăie și cere mure.
Iarna doarme in bârlog
Nu iese nici dacă-l rog.”
(Ursul)

Anunțarea temei și Se anunță tema activității


a obiectivelor („Carnavalul animalelor -
măști”) și modalitatea de lucru Expunerea
pe care o vom folosi Explicatia Observarea
(decupare, lipire). comportamen
Se enumeră obiectivele tului copiilor
propuse: să lucreze corect fără
a depăsi spatiul dat;
Sa respecte regulile metodei
de desfasurare a activitatii;
Sa utilizeze corect materialele
puse la dispozitie si sa nu isi
deranjeze colegii.
Dirijarea învăţării Intuirea materialelor: Observarea
Se intuiesc materialele puse la comportamen
dispozitie si se realizeaza tului, a
asezarea copiilor la masa de Explicaţia interesului
lucru. copiilor

Prezentarea modelului si
demonstrarea tehnicii de lucru
Le voi prezenta modelele de

S-ar putea să vă placă și