Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: 28. III. 2013


NIVELUL: I (grupa mijlocie)
PROPUNĂTOR: Dragomir Viena
TEMA ANUALA: ”Cand, cum si de ce se intampla?”
ARIA CURRICULARA: Domeniul om si societate
CATEGORIA ACTIVITATII: Activitate practica
TEMA: ,,Tablou de primăvară”
MIJLOC DE REALIZARE: Lipire
TIPUL DE ACTIVITATE: Formare şi consolidare de priceperi şi deprinderi
SCOP:
 Îmbogăţirea cunoştinţelor despre materiale şi caracteristicile lo, precum şi despre
utilizarea de tehnici de lucru necesare prelucrării acestora în scopul realizării unor
produse simple.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – să exerseze tehnici specifice activităţilor practice (lipire);
O2 – Să utilizeze corect materialele de lucru;
O3 – Să coopereze cu colegii de grup în vederea realizării temei.
STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ŞI PROCEDEE: Conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstraţia,
Turul Galeriei.
 MIJLOACE DIDACTICE: siluete carton (fluturi, gărgăriţe, albine, flori), hârtie
creponată, lipici.
 FORME DE ORGANIZARE: frontala, in perechi
DURATA ACTIVITATII: 25- 30 minute.
DEMERSUL DIDACTIC
Evenimentul Ob. Conţinutul ştiinţific al activităţii Strategii didactice Evaluare
didactic Op. Metode şi Mijloace Forme de
procedee de organizare
învăţământ
Moment Asigurarea condiţiilor optime necesare
organizatoric desfăşurării activităţii:
- Aerisirea sălii de grupă;
- Pregătirea materialului didactic;
- Aşezarea mobilierului;
- Împărţirea costumelor.
Captarea Captarea atenţiei va fi realizată cu ajutorul Conversaţia Frontală
atenţiei unei ghicitori:
„Panseluţă zburătoare
Cu argint pe aripioare –
Colindă din floare-n floare.” (Fluturele)
Anunţarea O1 „ – Deoarece voi iubiţi natura şi micile Explicaţia Frontală Observarea
temei şi vieţuitoare, astăzi la activitatea practică vom comportamentului
enunţarea realiza din fluturaşi, albinuţe, buburuze şi flori copiilor
obiectivelor un frumos tablou de primăvară.”
Voi enunţa pe înţelesul copiilor obiectivele
activităţii.
Dirijarea O1 Se intuiesc materialele puse la dispoziţie. Se Explicaţia Siluete In perechi Observarea
învăţării O2 prezinta modelele. Se realizează gruparea Exerciţiul carton comportamentului
O3 copiilor la mesele de lucru doi cate doi (in Conversaţia (fluturi, copiilor
perechi). Se vor executa câteva exerciţii de gărgăriţe,
încălzire a muşchilor mici ai mâinilor (anexa 1 albine,
). flori)
Se explică tehnica de lucru şi se trece la Lipici
realizarea lucrărilor de către copii.
Se oferă sprijin în timpul lucrului, urmărind
respectarea tehnicilor de lucru.
Obţinerea O3 Fiecare pereche va prezenta lucrarea realizată, Turul Lucrările In perechi Observarea
performanţei argumentând modul de aşezare a elementelor, Galeriei realizate lucrărilor realizate
respectarea tehnicii de lucru. Conversaţia şi a modului de
prezentare
Evaluarea Se va realiza o expoziţie cu lucrările copiilor. Conversaţia Frontală
cunoştinţelor Se vor face fotografii pentru albumul grupei.
Încheierea Se vor face aprecieri privind participarea Frontală
activităţii copiilor la activitate. Se ofera recompense
copiilor.
ANEXA 1

Buburuzele pe cărarare
Au pornit-o la plimbare...
Apoi vin în urma lor
Fluturaşii toţi în zbor.
Albinuţele uşoare,
Zboară-ncet
Din floare-n floare.
Umerii noi ni-i rotim,
De lucru ne pregătim.
Zece gândăcei micuţi
Sar într-una,
Sar ghiduşi...
Când la stânga,
Când la dreapta,
Când în jos
Şi când în sus...
Şi la lucru noi i-am pus.

S-ar putea să vă placă și