Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECȚIE

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul Tehnologic Crîmpoia


DATA: 04.04.2017
CLASA : PREGĂTITOARE A
PROPUNĂTOR : Mihai Elena
UNITATEA TEMATICĂ: „Salutare, primăvară!”
ARIA CURRICULARĂ: LIMBĂ ŞI COMUNICARE
DISCIPLINA : Comunicare în limba română
SUBIECTUL: « Sunetul f şi literele F şi f de tipar »
TIPUL LECŢIEI: Predare-învățare
DOMENII INTEGRATE: Comunicare în limba română, Muzică și mișcare, Arte vizuale și abilități practice
COMPETENŢE SPECIFICE VIZATE:
CLR
1.1 Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar ;
1.3. Identificarea sunetului initial si/sau final dintr-un cuvant ,a silabelor si a cuvintelor din propozitii rostite clar si rar;
2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple;
3.1. Recunoasterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari si mici de tipar;
4.1. Trasarea elementelor grafice si a contururilor literelor, folosind resurse variate ;
OBIECTIVE DERIVATE:
O1- să asocieze sunetul „f” cu litera „F” mare de tipar;
O2- să identifice cuvintele care contin sunetul „f”;
O3- să despartă cuvintele în silabe precizând numărul lor;
O4- să precizeze locul sunetului învătat în structura unor cuvinte;
O5- să alcătuiască propoziţii simple, corecte din punct de vedere gramatical;
O6- să traseze corect litera „F” mare de tipar în aer/pe bancă, prin unirea punctelor/ după contur, enumerând elementele grafice.
STRATEGII DIDACTICE:
1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, brainstorming-ul, observaţia.
2. Mijloace de învăţământ: planşă cu literele „F, f” de tipar, ghicitoare, fişe de lucru, planşe didactice, creioane colorate, caietul auxiliar.
3. Forme de organizare: frontal, individual.
EVALUARE: Observarea sistematică a elevilor, aprecieri verbale.
LOCUL DE DESFĂŞURARE : Sala de clasă
DURATA LECŢIEI : 50 minute (35 minute lecţia propriu- zisă + 15 minute activităţi recreative)

BIBLIOGRAFIE
 M.E.C. - Programa şcolară pentru Clasele Pregătitoare, nr.3418/19.03.2013”, Bucuresti.
 ***,,Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici”- suport de curs.
 ***Ghidul cadrului didactic- clasa pregatitoare, Editura Didactică Publishing House, 2012.
 Nuţă, Silvia-„Metodica predării limbii române”, Editura Aramis, Bucureşti, 2009.
DEMERSUL DIDACTIC
COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ

Evenimentul Competenţe Strategii didactice


didactic specifice Conţinutul ştiinţific
Forme de Metode şi Mijloace de Evaluare
organizare procedee învăţământ
1. Momentul CLR Asigurarea unui climat educațional favorabil
1.1. desfăşurării optime a lecţiei.
organizatoric

Se va face printr-o ghicitoare.


CLR „Locuieşte-n muşuroi
2. Captarea Ghicitoare
1.1. Şi-i mai mică decât noi,
atenţiei Toată ziua ea munceşte
Şi de greu nu se fereşte .”
Se descopera cuvântul ”furnica”.
Se poartă o scurta discuţie despre insecte.
Frontal
Ce insecte cunoaşteti? Observare
Explicația
Cum se numeşte casa furnicilor? sistematică
Cum este furnica?
Conversația
Se prezinta elevilor cateva informatii despre viata
furnicilor (traiesc în colonii, cele mai cunoscute sunt
furnicile negre, rosii sau albe; sunt înrudite cu
albinele şi viespile, au un ac cu venin, au şase
picioare).
Se analizează cuvântul furnică.
Câte silabe are? Care este prima silab? Dar a doua?
Ce sunete auzim în prima silaba? Cu ce sunet începe
cuvantul ”furnică”?

Astăzi, la comunicare în limba română, vom învăţa Frontal Conversația


3. Anunţarea sunetul “f” şi literele „,F şi f” de tipar.
subiectului Elevii sunt anunțați că astăzi vor asocia sunetul „f”
lecţiei şi a cu litera „F” mare de tipar; vor identifica cuvintele
obiectivelor care contin sunetul „f”, vor
despărţi cuvintele în silabe precizând numarul lor,
vor alcătui propoziţii simple, corecte din punct de
vedere gramatical, vor trasa corect litera „F” mare de
tipar în aer/ pe bancă, prin unirea punctelor/ după
contur, enumerând elementele grafice.

CLR Prezint planşa cu litera nou învăţată. Se descriu


4. Dirijarea Frontal
1.1.;1.2;1.3; semnele grafice din care este alcătuită litera”F”mare
Conversaţia
învăţării 2.1. de tipar. Aprecieri
Solicit elevilor sa găsesca cuvinte care încep cu verbale
sunetul învăţat (floare, foc, focă, fular, Florin).
Vom rezolva sarcinile din caietul auxiliar despre
sunetul “f” şi literele “F; f” de tipar şi anume: vom
Planșă cu
despărţi cuvintele în silabe şi va fi precizată poziţia
literele « F,
sunetului “f”, vom identifica numărul de silabe din
f » de tipar
cuvinte, vom colora literele cu care încep anumite
cuvinte din imagini, vom trasa litera “F” mare de
tipar după model, vom identifica cuvintele dintr-o
propoziţie.
Se discută despre propoziţie, cuvinte, silabe, sunete.
Explicația Caietul
Solicit copiilor să alcătuiască propoziţii cu cuvintele:
Individual auxiliar
furnică şi fluturaş.
Se analizează una din propoziţii. Câte cuvinte are Brainstorming
propoziția? Care este primul cuvânt? Care este al
doilea cuvânt? Dar al treilea? Câte silabe are primul
cuvânt ?
Se reprezintă grafic la tablă propoziţia.
5. Obtinerea CLR În momentul următor al lecţiei se descoperă Individual Fişă de Aprecieri
performanţei 1.1. urmatoarea sarcină care constă într-o fişă de lucru. Conversaţia lucru verbale
1.3. Se explică sarcinile: Explicaţia Carioci
1.2. - încercuirea literelor „f” şi ”F” de tipar;
- colorarea imaginilor a căror denumire începe cu
AVAP sunetul f;
2.1. - trasarea literei F mare de tipar după contur.
Voi face aprecieri cu privire la participarea elevilor Individual Conversaţia Aprecieri
6. Încheierea la lecţie, precum şi cu privire la modul de comportare Explicaţia verbale
lecţiei al acestora.

S-ar putea să vă placă și