Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECŢIE

DATA : 14.12.2015
ŞCOALA GIMNAZIALĂ B.P Haşdeu
CLASA PREGĂTITOARE
ÎNVĂŢĂTOR Stefan Liviu
PROPUNĂTOR Buruiana ( Braharu) Andreea
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română

SUBIECTUL LECŢIEI: Sunetul a și litera A și a de tipar


TIPUL ACTIVITĂŢII: predare-învățare
FORMA DE REALIZARE꞉ activitate integrată (numărarea, pentru analiza fonetică a cuvintelor, , desenarea obiectelor care conțin litera a.)

SCOPUL : citirea și scrierea literelor A, a de tipar

OBIECTIVE OPERATIONALE:
La sfârșitul orei elevii vor fi capabili să:

O1: să recunoască sunetul a și lierele A și a de tipar;


O2: să identifice cuvintele din enunţuri scurte, rostite clar şi rar;
O3: să despartă cuvintele în silabe, ținând seama de explicațiile și cunoștințele însușite anterior;
O4 : să formuleze enunțuri după indicațiile date

1
O5 ꞉ să scrie correct literele A și a de tipar.

SRATEGII DIDACTICE:
 METODE ŞI PROCEDEE: metoda fonetică, analitico-sintetică, conversaţia, problematizarea, explicaţia, demonstrația, exercițiul, jocul;
 RESURSE MATERIALE: fișe de lucru, caiet de lucru, creioane , culori, jetoane
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.
 FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică, aprecieri verbale, analiza produselor activităţii;
 RESURSE TEMPORALE: 35 minute + 15 minute activități în completare
 RESURSE UMANE: 34 elevi

BIBLIOGRAFIE:

 Gurzău S., Joc în cioc. Comunicare în limba română. Clasa pregătitoare. Clasa I. Ghid metodic. Fișe de joc pentru elevi, Editura
Carminis, Pitești, 2012
 Molan V., Didactica disciplinei “Limba și literatura română în învățământul primar”, Editura
 Norel M., Didactica limbii și literaturii române pentru învățământul primar, Editura Art, București, 2010

2
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Strategia didactică

Nr. Secvențele Ob. Conținutul instructiv educativ Metode și Mijloace Mod de Evaluare
Crt. lecției procedee de organizare
Op. didactice învățământ

1 Moment Realizarea climatului optim pentru buna Conversația Frontal


organizatoric desfăşurare a orei comunicare în limba
română.
(3 min )
Aerisirea sălii de clasă.
Pregătirea materialelor necesare activităţi.

Întâlnirea de dimineață
2 Captarea O2 Ce oră vom desfășura noi acum? Conversația Jetoane Frontal Orală
atenției
Pentru a capta atenţia elevilor voi spune câteva
(2 min.)
ghicitori :

Din grădina lui Mihai

3
De sub tufe de urzici
A ieșt un ghem de scai
Jocul
Ca să caute furnici;
Ce să fie oare, ghici?
(ariciul)
3 Reactualizarea O3 -Despre ce ați discutat ora trecută la Conversația Frontal Capacitatea
cunoștințelor comunicare în limba română? de a despărți
anterioare Exercițiul în silabe
- Despărțiți în silabe cuvântul arici.
(3 min.) Capacitatea
- Câte silabe are cuvântul arici?
de a
identifica
- Despărțiți în silabe cuvântul ardei. poziția
- Câte silabe are cuvântul ardei? sunetelor în
cuvinte

4 Anunțarea Anunț elevii că astăzi vom învăța sunetul a și Conversația Frontal


temei și a literela A și a de tipar, vom despărți cuvintele
obiectivelor în silabe, vom identifica sunetul a, vom alcătui
propoziții cu cuvintele date și vom trasa
(1 min) literele A și a de tipar.

5 Dirijarea Prezint copiilor următoarea strofă꞉ Explicația Capacitatea


învățării Ana are ac și ață de a despărți
Exercițiul cuvintele în
(20 min) Și e hărnicuță foc
silabe
Coase dis dis-de-dimineață
Capacitatea

4
O hăinuță și-un cojoc de a
Discut cu elevii pe baza strofei și ajung la identifica
Individual poziția
propoziția꞉ Ana are ac.
sunetelor în
Se analizează schema propoziției. Se desparte
cuvinte
în silabe cuvântul Anca.
Caiete de
Se realizează schema. Ajung la sunetul a. lucru
Pronunț demonstrativ sunetul a.
Elevii pronunță sunetul a. Se fac exerciții de
pronunțare cu toată clasa și individual. Demonstrația
- Cum ținem gura când spunem sunetul a?
(gura larg deschisă )
Spun diverse cuvinte și elevii descoperă pe Exercițiul
cele care conțin sunetul a.
Prezint diverse desene și elevii descoperă în
care denumire se află sunetul a.
Solicit elevilor să dea exemple de cuvinte care
încep cu sunetul a și cuvinte care conțin
sunetul a.
De fiecare dată, elevii despart cuvintele în
silabe și descoperă locul sunetului a.
Prezentarea literei A și a de tipar꞉ se prezintă
planșa cu litera și elevii o observă. Solicit
elevilor să descopere litera A și a de tipar în
diverse materiale tipărite.

5
Solicit elevilor să despartă în silabe cuvintele
(albină, alună, ac, ardei)

Solicit elevilor să coloreze bulinele care


corespund sunetului a.
Scriu o literă model pe tablă și explic fiecare
mișcare. Capacitatea
de a
2-3 elevi scriu litera pe tablă și explică
recunoaște
mișcările, clasa scrie în aer, cu degetul pe
literele A și
bancă.
a de tipar
Executarea exercițiilor de încălzire a mâinii
(rotirea pumnului, închiderea deschiderea
pumnilor, ploaia, cântatul la pian).
Solicit elevilor să respecte poziția corectă în
timpul scrisului (spatele drept, mâna dreaptă
cu cotul pe bancă, mâna stângă sprijină
Capacitatea
caietul, distanța de la bancă la piept să fie de
de a scrie
cel puțin un pumn, picioarele cu tălpile pe
literele A și
podea, scrierea se realizează cu cele trei degete
a de tipar
care se țin pe instrumentul de scris, iar mâna
se mișcă din încheietură)
Elevii scriu trei litere, verific scrierea. Cei care
nu au scris bine scriu cu profesorul, ceilalți
scriu singuri.

6
6 Activitate în Joc꞉ Vaporașul cuvintelor Explicația Capacitatea
completare de a
Elevii se vor împărți în două grupe. Fiecare Demonstrația identifica
(15 min.) grupă va spune cât mai multe cuvinte care cuvinte care
încep cu sunetul a. încep cu
Elevii vor despărții cuvintele în silabe, vor Jocul sunetul a
stabili poziția sunetului a. Capacitatea
Se intonează în colectiv cântecul A a a acum e de a
Exercițiul
toamnă da! identifica
poziția
A, a, a! sunetelor în
cuvinte
Acum e toamnă, da!
Capacitatea
Frunza-n codru-ngălbenește,
de a intona

7
Iarba-n cânp se ofilește corect
cântecul
A, a, a!

Acum e toamnă, da!

7 Obținerea - Despre ce am discutat astăzi la Conversația Capacitatea


performanței comunicare în limba română? de a alcătui
propoziții
(4 min) Alcătuiți propoziții cu cuvintele descoperite în
cadrul jocului Vaporașul cuvintelor.

8 Încheierea Evaluez participarea elevilor la lecție, modul Aprecieri


activității în care au rezolvat sarcinile individuale și cele verbale
de grup. Apreciez comportamentul lor pe
parcursul orei. Buline cu
faţă veselă.
(2 min.)

8
9

S-ar putea să vă placă și