Sunteți pe pagina 1din 18

PROIECT DE LECTIE

Data:14 ianuarie 2011


Clasa: a II-a
Propunator:Munteanu Nicolae
Grup Scolar Agricol Topolog-Scoala Cerbu
Obiectul: Educatie muzicala
Pozitia lectiei in modul:Unitatea de invatare: Elemente de limbaj muzical-interpretarea
Subiectul lectiei:Procedee armonico- polifonice de interpretare-“Cucule pasare sura”
Tipul lectiei: -formare de priceperi si deprinderi
Obiective de referinta:
1.3. sa reproduca un repertoriu de cantece receptate dupa auz,respectand disciplina impusa de cantarea in colectiv;
1.6. sa recunoasca auditiv,dupastructura ritmica si dupa cea melodica,cantecele invatate;
2.4. sa isi exprime impresia fata de muzica audiata,prin utilizarea mijloacelor de exprimare specifice altor discipline.

Obietive operationale:
A. COGNITIVE:
1. Sa invete dupa auz cantecul “Cucule pasare sura”;
2. Sa interpreteze dupa auz si in diferite modalitati cantecele invatate;
3. Sa cante individual sau in cor un cantec;
4. Sa-si formeze deprinderi de lucru in grup;
5. Sa recunoasca modalitati de interpretare a cantecelor invatate;
6. Sa isi exprime impresia fata de muzica audiata prin limbaj oral,in scris sau prin desen.
B. MOTRICE:
-sa pastreze pozitia si respiratia corecta in timpul cantatului.

C. AFECTIVE:
-sa dovedeasca interes si placere de a canta.
Forme de organizare
a) a continuturilor:modulara,integratoare
b) a activitatii: frontala,individuala,in grupe mici

Tipuri de interactiuni: profesor-elev,elev-profesor,elev-elev


Tipuri,forme,strategii si instrumente de evaluare: formative,sumativa,orala,autoevaluarea
Resurse:
a) pedagogice(metode si procedee):conversatia,explicatia,exercitiul,munca independenta,munca in
echipa,ciorchinele,brainstormingul,cubul,turul galeriei,jocul didactic,lucrul in ateliere pe tipuri de inteligente;
b) materiale:planse, fise de lucru,casetofon,caseta cu inregistrari audio;
c) bibliografice:specifice disciplinei:Muzica clasele I-V-Culegere de cantece,Editura Niculescu,autori:Jean
Lupu,Aurelia Iacob.

Module de formare din cadrul proiectului”Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activitati de
mentorat;
Predarea-invatarea interactive si centrata pe elev
Evaluarea cuntinua a elevilor
Cunoasterea elevilor
Folosirea TIC in procesul de predare invatare
Valori comportamentale si reducerea violentei in scoala
Managementul institutional si de proiect

d) temporale: 45 minute

Nr. Momentele Ob. Activitatea Activitatea Metode Mijloace Evaluare


crt. lectiei invatatorului elevilor
1. Moment -Asigur un climat -Pregatesc sala de clasa conversatia Aprecierea
organizatoric OA ambiental si afectiv din punct de vedere explicatia verbala privind
(3 min.) potrivit; igienic; exercitiul pozitia corecta
OM -Pregatesc materialul -Elevii intra in clasa si in timpul
intuitiv; pregatesc cele necesare cantatului.
O2 -Propun elevilor orei;
efectuarea unor -Se grupeaza;
O3 exercitii de respiratie -Isi iau pozitia corecta
si vocalize; in banca;
-Recit urmatoarele -Realizeaza cateva
versuri: exercitii de incalzire a
“Spatele de scaun il vocii, de respiratie si
rezemam, vocalize;
Pieptul inainte il -Exercitii de
indreptam, respiratie:”miroase
Trandafirul rosu cu floarea”,”stingerea
drag lumanarilor de pe
mirosim tort”,”papadia”,”ce
Si rostim: Ce frumos frumos miroase
miroase floarea mea!” floarea”;
(ex. de respiratie) -Exercitii de incalzire a
vocii: intonarea unor
scurte fragmente
muzicale folosindu-se
diverse silabe: ma ,mu,
di, ta, etc.;
-Se intoneaza diferite
cantece in diverse
modalitati:cor, cantare
in lant, cu
acompaniament, in
dialog;
2. Reactualizarea OM -Solicit elevilor sa -Repeta cantecul conversatia Cunoasterea si
cunostintelor OA cante cantecul invatat invatat ora trecuta; explicatia interpretarea
(5 min.) O2 ora trecuta; -Elevii, grupati cate 5, cantecului in
O3 -Asigur desfasurarea vor recunoaste cor-evaluare
O4 activitatii pe grupe; cantecele prezentate de orala
o alta grupa(melodie,
versuri+melodie);
-Castiga grupa care
recunoaste prima
cantecul si aduna mai
multe puncte;
3. Captarea atentiei O5 -Scriu pe tabla -Cauta cuvinte potrivite ciorchinele anexa 1 Observatia
(4 min.) cuvantul “Cantece”; pentru completarea (frontal) sistematica
-Cer elevilor sa ciorchinelui.
gaseasca cuvinte care -Cuvintele gasite sunt Evaluarea orala
sa exprime despre cine cantata sau vorbite in a raspunsurilor
sau ce se canta in nuante diferite sau
cantecele invatate la lungind unele silabe,
scoala; dupa preferintele
-Realizez un ciorchine elevilor.
si ma opresc asupra -Imita cum fac gaina jocul didactic
cantecelor despre ,cocosul, cucul , gasca,
anotimpuri, animale; vaca etc.
--Propun elevilor un
joc de reproducere a
sunetelor emise de
anumite animale(mai
ales pasari cantatoare)
care sunt prezente in brainstorming
versurile cantecelor;
-Solicit imaginatia
elevilor, propunandu-le -Raspund cei care au
sa-si inchipuie cum ar idei, dar vor fi
fi viata noastra fara implicate si ceilalti
anotimpuri , fara elevi
cantecele pasarelelor;
4. Trecerea la -Le spun elevilor -Asculta ghicitorile si conversatia anexa 2 Observatia
lectia noua ghicitori despre pasari dau raspunsurile; sistematica
(3 min) cantatoare;
-Solicit elevilor sa dea
raspunsurile corecte;
5. Enuntarea -Anunt subiectul -Sunt atenti la conversatia anexa 3 0bservatia
subiectului si a lectiei noi si enumar enuntarea titlului lectiei sistematica
obiectivelor obiectivele si a obiectivelor
(1 min.) operationale; operationale;
-Descopar pe tabla
cantecul pe care il vom
invata azi;
6. Prezentarea O5 -Cer elevilor sa -Citesc in gand conversatia
noului continut realizeze citirea in cantecul; explicatia
si dirijarea O6 gand a strofelor scrise Observatia
invatarii pe tabla; sistematica
(15 min) -Introduc caseta in -Asculta cu atentie casetofon
casetofon, oferindu-le melodia si versurile; caseta
elevilor cantarea
model a cantecului;
-Propun elevilor o -Realizeaza o scurta cubul
scurta analizare a discutie despre mesajul
cantecului, folosind textului;
metoda cubului: -Se grupeaza cate 2 si
1. Cum este cantecul? raspund la sarcinile de
2. La ce va ganditi pe cub;
cand cantata acest
cantec?
3. Din ce este format?
4. La ce folosesc
cantecele?
5. De ce este bines a
existe cantece?
6. De ce nu este bine
sa existe?
-Cer elevilor sa Insusirea liniei
pronunte cuvintele melodice a
primei strofe, apoi sa -Rostesc versurile cantecului-
le cante; primei strofe( primele aprecieri
-Indrum elevii in doua versuri, apoi exercitiul verbale
invatarea celorlalte urmatoarele doua); explicatia
strofe; -Le memoreaza si apoi
canta prima strofa;
-Solicit elevilor sa -Asemanator, invata si
cante cantecul celelalte strofe ale
“Iarna,du-te acum cu cantecului;
bine!” sis a-l compare -Interpreteaza cantecul,
cu cantecul nou realizand o comparative
invatat; simpla intre cele doua
cantece;

-Cer elevilor sa cante


dialogat, frontal, -Canta dialogat
individual sau pe cantecul nou invatat,
grupe anumite fiind impartiti in doua
fragmente din cantec. grupe ( fete-baieti);
-Canta in grup, frontal
si individual anumite
fragmente din cantec.

7. Obtinerea -Cer elevilor sa -Argumenteaza de ce exercitiul Aprecierea


performantei descopere daca este un cantecul este trist; explicatia verbala
(4 min ) cantec vesel sau trist si -Selecteaza acele
sa argumenteze versuri care ilustreaza
parerea lor in aceasta aceasta idée;
privinta;
-In scopul consolidarii
cantecului insusit voi -Canta cantecul cu
cere elevilor sa cante batai din palme;
cu batai din palme;
8. Feedback si O6 -Asigur buna -Auditie
evaluare desfasurare a auditiei; muzicala:”Concerto no
(6 min.) O4 1- La primavera” de
-Organizez Antonio Vivaldi
desfasurarea activitatii -Se lucreaza pe grupe Lucrul pe
pe grupe de de inteligenta: grupe de Observatia
inteligenta; 1. Grupa elevilor cu inteligenta Anexa 4 sistematica
inteligenta verbal-
lingvistica
(“Povestitorii”)

2.Grupa elevilor cu Anexa 5


inteligenta logico-
matematica
(“Matematicienii”)

3. Grupa elevilor cu Anexa 6


inteligenta naturalista
(“Naturalistii”)

4. Grupa elevilor cu Anexa 7


inteligenta vizual-
spatiala
(“Desenatorii”)
5. Grupa elevilor cu Anexa 8
inteligenta muzical-
ritmica
(“Muzicienii”)
9. Asigurarea -Verific rezolvarea -Intoneaza cantecul;
retentiei sarcinilor; -Expun fisele si le
(4 min.) -Fac aprecieri; analizeaza; turul galeriei
-Expun fisele si citesc -Sustin lucrarile;
enunturile;
-Cer elevilor sa-si Evaluarea
expuna fisele si sa; produselor
acorde ei insisi elevilor
calificative colegilor Autoevaluarea
10. Activitatea de -Fac aprecieri generale -Sunt atenti la aprecieri conversatia Aprecieri
incheiere asupra comportarii verbale
(1 min.) elevilor la ora de Notarea elevilor
educatie muzicala,
precum si la modul de
desfasurare a
activitatii;
-Notez elevii care s-au
evidentiat in
rezolvarea sarcinilor.
ANEXA 1
CIORCHINELE
ANEXA 2
GHICITORI

Ce motata dragii mei Este sprinten si baltat Bate-n loc din aripioare
A prins Creanga intr-un tei? Da navala iarna-n sat! Si canta peste ogoare
(pupaza) (sticletele) (ciocarlia)

Singuratic si hai hui, Sta la noi necontenit Cantareata delicata


Isi canta numele lui Si canta “tivit! Tivit!” Vraja-i seara ne desfata!
(cucul) (pitigoiul) (privighetoarea)

Pasare galbena-n cioc,


Fluier-un cantec cu foc!
(mierla)
ANEXA 3

CUCULE PASARE SURA

Cucule pasare sura cuc


Cucule pasare sura cuc
Ce tot canti la noi pe sura
Cuculeana lugojana cuc
Cu-cu
Ori ti-e foame ori ti-e sete cuc
Ori ti-e foame ori ti-e sete cuc
Ori ti-e dor de codrul verde
Cuculeana lugojana cuc
Cu-cu
Nici mi-e foame nici mi-e sete cuc
Nici mi-e foame nici mi-e sete cuc
Ci mi-e dor de codrul verde
Cuculeana lugojana cuc
Cu-cu
ANEXA 4
“ POVESTITORII”
Sarcina:Realizati cinci propozitii despre pasarile cantatoare.
ANEXA 5
“MATEMATICIENII”
Sarcina:Calculati distanta parcursa de la treapta de jos pana la cea de sus.

-7m

+20m

-8m

-15m

84m
ANEXA 6
“NATURALISTII”
Sarcina: Completati tabelul cu patru exemple de pasari cantatoare si patru necantatoare.

cantatoare necantatoare
ANEXA 7
“DESENATORII”
Sarcina: Desenati o pupaza si un cuc.
ANEXA 8
“MUZICIENII”
Sarcina: Cantati cantece cunoscute despre pasari calatoare.

S-ar putea să vă placă și