Sunteți pe pagina 1din 10

« Copiii au mai multă nevoie de exemple decât de critici.

» (Joseph Joubert) Semnătură:

Profesor pentru învăţământul


primar
:Petri Alina
Director
Dr. Raluca Mărginean
Profesor coordinator practică
pedagogică:
Hofăr Ina

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială nr. 1, Bistrița

Propunătoare: Păcurar Nicoleta-Maria

Data: 23.11.2018

Clasa: I

Aria curriculară: Arte

Unitatea tematică:Unitatea 3

Subiectul lecţiei: Datini


Forma de realizare: activitate integrată

Tipul de lectie: mixtă

Disciplin integrate: CLR, MM

Durata:50 minute

COMPETENŢE GENERALE:

AVAP:

1. Explorarea de mesaje artistice exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de contexte familiare;

2. Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici elementare diverse;

CLR:

1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;

2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare;

COMPETENŢE SPECIFICE:

AVAP:

1.3Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual;

2.3 Realizarea de obiecte/construcții, folosind material ușor de prelucrat și tehnici accesibile

2.5 Explorarea unor caracteristici/ proprietăţi ale materialelor în diverse contexte;

CLR:

1.4Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute;


2.1Formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de comunicare;COMPETENŢE SPECIFICE:

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: (operaționalizare completă)

Obiective cognitive :

O1- Să răspundă corect la întrebările adresate de propunătoare , utilizându-se de cunoștințele generale , din maxim 2 încercări

O2 - Să recunoască costumele populare specifice zonelor din țară, utilizând propriile cunoștințe, în maxim 5 minute.

O3 - Să denumească instrumentele folosite la realizarea planșei , utilizand planșa adusă de propunătoare , din minim 2 încercări .

O4 - Să recunoască componentele unui costum popular , folosindu-se de modelul adus de propnătoare, în maxim 3 minute;

O5 - Să aplice tehnicile de lucru potrivite la realizarea planșei, utilizând explicațiile propunătorului, in maxim 10 minute.

Domeniul afectiv:

O6 - Să manifeste interes față de lecție;

O7 - Să coopereze cu membrii grupului său,

Domeniul psihomotor:

O8- Să lucreze curat și ordonat;

O9 - Să păstreze o postură corectă a corpului în timpul activității;

O10- să realizeze lucrarea propriu-zisă


STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee:

-descrierea

-explicația

-exercițiul

-conversația

-demonstrația

-metoda mozaic

Mijloace didactice: imagini, planșe, creioane colorate , carioci

Forme de organizare:frontal, individual

SISTEM DE EVALUARE:

Metode de evaluare: aprecieri verbale

Forme de evaluare: echipe

Bibliografie:
SCENARIU DIDACTIC

Nr. Eveniment Timp Conţinutul instructiv- educativ Strategii didactice/ Eval.


Cr didactic Activitatea învățătoarei Activitatea elevilor Meto- Mijloa- Metode
t. (Etapele de ce de
activității) evaluare
1. Moment 1 min -Aerisirea sălii de clasă -Pregătirea pentru oră
organizatoric -Pregătirea materialelor didactice
2. Captarea atenţiei 5 -Salutul -Sunt atenți M1 m1 Me1
minut -Voi aduce copiilor câteva imagini cu costume populare din diferite
e zone ale țării

3. Reactualizarea 5 Le voi adresa copiilor următoarele întrebări : Copiii răspund la


vechilor -Știți să îmi spuneți ce vedeți în imagini ? întrebări :
cunoştinţe -Știți ce sărbătorim noi anul acesta ? -Sunt costume
-Ce credeți că înseamnă centenar ? populare din difrite
-Când este Ziua Națională a Romaniei ? zone ale țării
-Știți să-mi spuneți ce s-a întâmplat pe 1 Decembrie , acum 100 de -Anul acesta
ani ?(Copii vor răspunde în funcție de cunoștințele generale ) sărbătorim
Centenarul Marii
Uniri
-Centenarul este un
eveniment care se
sărbătorește după
trecerea a 100 de ani
de la un
evenimentimportant
-Ziua Națională a
României este pe data
de 1 Decembrie
-Pe data de 1
Decembrie , acum 100
de ani a avut loc
Marea Unire a
Principatelor Române
cu Țara Românească
4. Anunţarea temei 1 min Astăzi la ora de A.V.A.P. vom realiza o planșă cu o horă românească . M2 m2
şi a obiectivelor Mă aștept de la voi să fiți atenți și să participați activ la lecție
5. Desfăşurarea 30 -Prezentarea planşei model: „Acesta este desenul pe care voi va -Copiii sunt atenți la Me2
activităţii/ min trebui să îl realizaţi”. explicațiile mele ,
Dirijarea -Analiza planșei model prin întrebările: după care răspund la
învăţării/ -Ce vedem în imagine? întrebări
Prezentarea -Din ce este alcătuit un costum popular ?? -În imagine este o
noului conţinut -Ce instrumente am folosit pentru realizarea acestui desen? horă.
-Ce culori am folosit la realizarea planșei ? -Din cămașă,
fustă/poale,zadii/
-Demonstrația execuției ( voi executa fiecare pas pentru a realiza Cătrințe și pieptar.
lucrarea):.Ne vom împărți în doua grupe de cate 12 elevi apoi o să vă -Ați folosit :culori si
împart to la doi copii niste foi în care aveți conturată o parte din carioci.
planșa prezentată mai devreme.Voi trebuie să desenați partea -culorile folosite sunt:
primită , ca mai apoi la final să unim pisele de puzzle și la final să roșu cu precădere,
obținem o horă ca cea prezentată mai devreme . Însă nu trebuie să negru , albastru , etc
copiați planșa adusă de mine , puteți folosi ce culori doriți și să
decorați costumele cum vreți. Iar doi copii o să deseneze niște
stegulețe pentru fiecare horă , adică unul două stegulețe .
-Exercițiile de încălzire a mâinilor:
• morișca;
• bătălia degetelor;
• deschidem și închidem pumnii;
• ploaia;
• cântăm la pian
-După aceste exerciții le urez Spor la lucru!.
-Realizarea propiu-zisă a lucrării (copiii încep să lucreze.)
6. Obţinerea 5 min După finalizarea lucrărilor , voi lipi bucățile de puzzle și îi vom da un Participă activ la
performanţei/ nume (Hora Marii Uniri ) activitate
Asigurarea Apoi ne vom strange toți în cerc și vom dansa o mică horă în cinstea
retenţiei şi Marii uniri
transferului
7. Evaluarea 5 min Încurajări , laude , aprecieri verbale , critici constructive pe tot
activităţii/ parcursul lecției
Feedback
ANEXA 1

S-ar putea să vă placă și