Sunteți pe pagina 1din 19

Proiect didactic

Unitatea de învățământ: Grădinița cu program prelungit Nr. 13, Târgoviște

Prof. înv. preșcolar: Surugiu Oana

Nivelul I Grupa mică ,,Fluturașii”

Tema anuală de studiu: ,,Când, cum și de ce se întâmplă?’’

Tema săptămânii: ,,Întâmplări la firul ierbii”

Tema zilei: ,,De vorbă cu gândăcelul”

Forma de realizare: Activitate integrată

Componenta activității: ADP+ADE(DOS)+ADE(DEC)+ALA

Forma de organizare: activitate frontală, individuală

Tipul activității: mixtă

Scopul lecției:

Cultivarea și educarea comportamentului de ocrotire a micilor vietăți;


Dezvoltarea unor trăsături de comportament (bunătatea, dragostea);
Consolidarea deprinderii de a compune spațiului plastic, utilizând forme spontane.
Dimensiuni ale dezvoltării:
D1. .Autocontrol și expresivitate emoțională

D2. Activare şi manifestare a potențialului creativ.

Comportamente vizate:

1.Recunoaște și exprimă emoții de bază, produse de piese muzicale, texte literare, obiecte de artă.

2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale şi practice, în conversații şi povestiri.

COMPONENȚA ACTIVITĂȚII:

ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):

Întâlnirea de dimineață: Salutul;

Prezența;

Calendarul naturii;

Rutine: „Ne pregătim pentru activități“

Tranziții: Cântecul ,,Bună dimineața”

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENTIALE (ADE):

DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE

Educație pentru societate: ,,Gândăcelul (fragment) de Elena Farago – convorbire pe baza textului literar
DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIC

Activitate artistico-plastică: Tema: formespontane

Subiectul: ,,Fluturele” – pictură

JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI DIDACTICE LIBER ALESEPE CENTRE DE INTERES (ALA):

Materiale de construcții:,,Căsuța gândăcelului”

Nisip și apă: ,,Drumul gândăcelului la prietenul său fluturele”- labirint ascuns în nisip

Știință:,,Lumea fascinantă a insectelor”-explorarea naturii

,,Gândăcei mari și mici”- masa luminoasă

Joc de rol: ,,Bucătăria lui Gândăcel”

JOCURI ȘIACTIVITĂȚI DIDACTICE LIBER ALESE DE RELAXARE ȘI RECREERE:

1. ,,Suntem atenți?’’ - joc distractiv

2. ,, Gândăcel , așează-te la locul tău” – joc de mișcare

OBIECTIVE OPERATIONALE:

La sfârșitul activităţii, preșcolarii vor fi capabili:

O1- Să audieze cu atenție fragmentul poeziei,,Gandacelul”;

O2- Să deosebească comportamentele pozitive de cele negative;


O3 - Să răspundă întrebărilor adresate de propunătoare;

O4- Să construiască prin alăturare, îmbinare și suprapunere din cuburi de lemn,căsuța gândăcelului;

O5 – Să obțină forme spontane prin plierea și presarea hârtiei;

O6 – Să realizeze drumul gândăcelului , cu ajutorul pietricelelor colorate, spre fluture;

O7 – Să pregătească prăjiturele în formă de insecte , cu ajutorul formelor;

O8 – Să observe insectele cu ajutorul lupei;

O9- Să traseze cu ajutorul bețisorului, pe masa luminoasa, forma unor gândăcei.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode și procedee: conversația, convorbirea, explicația, observația, problematizarea, exercițiul, jocul de rol;

Mijloace de învățământ: panoul de prezență, calendarul naturii, imagini din fragmentul ,,Gândăcelul” de Elena Farago , fragmentul din
poezia ,,Gândăcelul” de Elena Farago, scrisoarea, aluat, forme pentru prăjiturele, decorațiuni, tavă de plastic, fișe (contur fluturaș), pietricele
colorate, mălai / nisip colorat, piese cu insect, lupe, cuburi lemn / piese din plastic, tăvi, nisip, traseu gândăcel-fluturaș, gândac, future, imagini
(comportamente positive/negative), bețisoare colorate, iarbă, pensule, acuarele.

Durata:  o zi

Bibliografie:

Curriculum pentru educație timpurie 2019 - Ministerul Educației Naționale

Fragment din poezia ,,Gândăcelul” de Elena Farago - https://www.youtube.com/watch?v=qKwzLlNsHvU


SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Rutină și tranziție: Ne pregătim pentru activități. Copiii se așază distanțați, pe scaune.

Rutină: Întâlnirea de dimineață

Activitatea debutează cu „Întâlnirea de dimineață”. Copiii sunt așezați pe scăunele,  pentru a se stabili un contact vizual cu toțimembrii grupei.

Salutul: ,,Bună dimineața!’’ Salutul începe de la propunătoare și este continuat de către toți preșcolarii grupei. Se realizează prezența la panoul
special. Se completează calendarul naturii împreună cu preșcolarii, ajutați de întrebările: „Ce zi este astăzi? În ce anotimp suntem? În ce zi a
săptămânii suntem? Cum este vremea astăzi?”

Noutatea zilei: Se va realiza prin prezentarea ,,elementului surpriză:,, Gândăcelul”. Propunătoarea le spune copiilor că s-a întâlnit cu Zâna
Primăvara. Aceasta i-a lăsat propunătoarei un gândăcel , în grădina acesteia. Acest gândăcel a venit cu o mică scrisorică :
,,Bună dimineața , dragi copilași. Numele meu este GÂNDĂCEL și sunt tare supărat. M-am întânit de dimineață cu un copilaș care m-a jignit și
m-a lovit , deoarece a crezut că sunt doar o insectă nefolositoare. Aș dori să îi fac pe copiii să înțeleagă că și insectele au suflet și le doare atunci
când sunt lovite sau jignite. Credeți că mă puteți ajuta ?”

Tranziție: Cântecul ,,Bună dimineața”

Propunătoarea va anunța tema activității de Educație pentru societate: ,,GÂNDĂCELUL “ DE ELENA FARAGO – CONVORBIRE PE BAZA
UNUI TEXT LITERAR

Preșcolarii vor asculta cu atenție fragmentul din poezia ,,Gândăcelul” pe care propunătoare îl va citi. Ulterior copiii vor răspundă la anumite
întrebări (pe baza fragmentului lecturat) adresate de propunătoare. Se va purta o discuție despre comportamentele pozitive și negative ale copiilor
față de micile viețuitoare(insecte).
Se va trece la centrele de activități. Copiii intuiesc materialele pregătite, propunătoarea le va explica ce au de realizat, precizându-le faptul că au
posibilitatea de a participa și în celelalte centre, numai după ce și-au îndeplinit sarcina din centrul pentru care au optat la început.

Rutina: mersul la toaletă, băutul apei.

La centrul Artă, se va desfășura cel de-al doilea ADE(DEC)- Activitatea artistico-plastică: ,,Fluturele”, unde copiii vor obține fluturele, prin
plierea si presarea hârtiei, cu ajutorul formelor spontane.

La centrul Materiale de construcții, preșcolarii vor realiza ,,Căsuța gândăcelului’’ din cuburi de lemn și plastic.

La centrul Nisip și apă preșcolarii vor descoperi prin nisip ( cu ajutorul pensulei),traseul gândăcelului spre prietenul său fluturașul, iar apoi il vor
decora cu pietricele colorate.

La centrul Știință preșcolarii vor observa , cu ajutorul lupelor insectele / părțile componente , iar la masa luminoasă vor realiza conturul
gândăcelului/fluturașului, cu ajutorul pietricelelor colorate.

La centrul Joc de rol, preșcolarii vor realiza prăjiturele, în diferite forme pe care le vor decora după plac.

Se intuiesc materialele expuse în centre. Prezentarea este însoțită de explicațiile de rigoare referitoare la sarcinile de rezolvat, specificul unor
materiale și rezultatele dorite a fi obținute. .

Se amintește copiilor comportamentul dezirabil în cazul acestor activități – să vorbim în șoaptă pentru a nu-i deranja pe ceilalți, să lucrăm
frumos, să utilizăm cu grijă materialele, să apreciem și să protejăm lucrările făcute de colegi. Copiii aleg liber centrul la care lucrează și pot să-l
schimbe după ce și-au realizat sarcinile. În timp ce copiii lucrează, se bucură de monitorizarea și sprijinul propunătoarei la nevoie.

Cu ajutorul mai multor preșcolari, se va realiza evaluarea activităților din fiecare centru, în care s-au desfășurat activități.

Jocuri de relaxare si recreere

1. ,,Suntem atenți’’ - joc distractiv


Copiii sunt așezați în semicerc, iar în fața lor, la câțiva metri distanță (pentru a putea fi văzută mai bine de toți copiii) stă propunătoarea. După comanda de
începere a jocului, propunătoarea le spune copiilor: Suntem atenți?, apoi ridică mâna , indicând prin gest și cuvânt o parte a corpului. De exemplu: Arată
nasul! Ea poate să-i păcălească pe copii, arătându-le prin gest altă parte a corpului diferită de cea indicată prin vorbe. Copiii sunt obligați să pună pe locul
indicat prin cuvinte, chiar dacă educatoarea arată o altă parte a corpului.

2. ,,Gândăcel , așează-te la locul tău!”.

Copiii sunt așezați în semicerc , pe scăunele. Când melodia ,,Gâzele” - https://www.youtube.com/watch?v=GiuNvh20F1U începe, preșcolarii vor
trebui să se rotească în jurul scăunelelor. Atunci când melodia se va opri, fiecare copil va trebui să își găsească locul pe scăunel. Copilașul care
va rămâne în picioare va ieși din joc.

Jocul se continuă până ce rămâne un singur copil pe scăunel.


SCENARIUL DIDACTIC

Evenimente Strategii didactice Evaluare


didactice (instrumente și
Metode și Mijloace de Forme de
Conținutul științific indicatori)
procedee învățământ organizare

1. Momentul Se vor asigura condițiile necesare pentru desfășurarea optimă a


organizatoric activității;
-se va aerisi sala de grupă;
-mijloacele de învățământ vor fi distribuite înfiecare centru de
activitate.
Întâlnirea de dimineață va cuprinde următoarele momente: Conversația Frontal
- Salutul;
- Prezența ,,Câte fete, dar câți băieți sunt astăzi prezenți Panoul de
la grădiniță?’’ prezenta
- Calendarul naturii ,,În ce anotimp suntem?,, Ce zi a
săptămânii este?, Cum este vremea?’’ Calendarul naturii

2.Captarea Propunătoarea le prezintă preșcolarilor un gândăcel din pluș.


atenției Zâna Primăvară i-a lăsat propunătoarei un gândacel , în grădina Conversația Gândăcel Frontal Stimularea
acesteia. Acest gândăcel a venit cu o mică scrisorică : (din pluș) interesului pentru
,,Bună dimineața , dragi copilași. Numele meu este Scrisoare activitate
GÂNDĂCEL și sunt tare supărat. M-am întânit de dimineață
cu un copilaș care m-a jignit și m-a lovit , deoarece a crezut că Problematizare
sunt doar o insectă nefolositoare. Aș dori să îi fac pe copiii să a
înțeleagă că și insectele au suflet și le doare atunci când sunt
lovite sau jignite. Credeți că mă puteți ajuta ?”
3.Anunțarea Propunătoarea îi anunță copiii că astăzi vor asculta un fragment Conversația Frontal Stimularea
temei şi a din poezia ,,Gândacelul” – de Elena Farago. interesului pentru
obiectivelor Voi prezenta obiectivele activității într-un mod accesibil Explicația activitate
preșcolarilor.
4.Prezentarea Propunătoarea va începe activitatea prin deschiderea plicului Conversația Scrisoare Frontal Observarea
optimă a cu scrisoarea trimisă de Zâna Primăvară. Alături de scrisoare se comportamentelor
conținutului şi mai găsește un mic fragmențel din poezia ,,Gândăcelul” de preșcolarilor
dirijarea Elena Farago.
învățării
 Prezentarea conținutului textului literar
Conversația
,,– De ce m-ai prins în pumnul tău,
 Copil frumos, tu nu ştii oare
Fragmentdin
 Că-s mic şi eu şi că mă doar poezie
 De ce mă strângi aşa de rău?

 Copil ca tine sunt şi eu,


 Şi-mi place să mă joc şi mie, Conversația
Imagini
Şi milă trebuie să-ţi fie
reprezentative din
De spaima şi de plânsul meu! poezie
 De ce să vrei să mă omori?
Că am şi eu părinţi ca tine, Conversația
Şi-ar plânge mama după mine
Şi-ar plânge bietele surori,

Conversația
 Şi-ar plânge tata mult de tot
 Căci am trăit abia trei zile,
 Îndură-te de ei, copile,
Şi lasă-mă, că nu mai pot!
Observarea
Individual comportamentelor
 Aşa plângea un gândăcel preșcolarilor

 În pumnul ce-l strângea să-l rupă Conversația

 Şi l-a deschis copilul după


 Ce n-a mai fost nimic din el!”
 După expunerea narativă a textului, se vor explica cuvintele Explicația
necunoscute:
,,mila”= a se purta cu grijă
,,spaima”= frică
,,a se îndura”= a se arăta milos / a compătimi
 Conținutul educativ al fragmentului
Propunătoarea le va adresa o serie de întrebări copiilor Individual
legate de caracteristicile personajelor întâlnite în text. Conversația
Întrebările legate de conținut :
Răspunsurile
1. Despre cine se vorbește în textul,,Gândăcelul” de Elena oferite de
Farago? preșcolari
2. Care sunt personajele întâlnite în textul literar? Individual
3. Credeți că a procedat corect copilul?

 Mesajul textului literar Conversația


Propunătoareasolicitapreșcolarilorsăextragămesajuleducativ
al poeziei.
Individual
,,Voi cum ați fi procedatîntr-o asemenea situație? L-ați fi
ajutat pe gândăcel?”
Problematizare
5. Obtinerea  Joc pentru evidențierea comportamentului pozitiv și a
performantei negativ
Propunătoarea le va propune preșcolarilor un joc. Aceasta
le va expune anumite imagini ,în care sunt prezentate Imagini Individual
Conversația
comportamente pozitive și negative. Prescolarii vor selecta (comportamente
imaginea corectă și vor argumenta alegerea făcută. ( Anexa pozitive/negative)
1)
Problematizare În grup
La final, propunatoarea solicită copiilor să povestească o
a
întâmplare în care au dat dovadă de bunătate.

După încheierea convorbirii pe baza textului literar, preșcolarii


vor vizita centrele de activitate, pentru a intui materialele
existente.

Cel de-al doilea ADE- DOMENIUL ESTETIC SI CREATIV- Conversația


Activitatea artistico-plastica se va desfășura la centrul Artă.

EXERCIȚII DE ÎNCĂLZIRE  A MUȘCHILOR MICI AI


MÂINII
Realizez împreună cucei mici,exerciții pentru încălzirea
mușchilor mici ai mâinii.
,,Mâinile le ridicăm
Pe cap noi le așezăm
Și apoi pe ochi, pe nas, Individual
Pe urechi ne-a mai rămas
Iute batem din picioare
Conversația
Palmele le lovim tare. Individual
Exercițiul
La centrul MATERIALE DE CONSTRUCȚII preșcolarii
vor construi căsuța Gândăcelului din cuburi de lemn și plastic.

La centrul NISIP ȘI APĂ preșcolarii vor descopri prin


Cuburi din lemn / Individual
nisip(cu ajutorul pensulei), traseul gândăcelului spre prietenul
plastic
său fluturașul, urmând ca apoi să-l decoreze cu pietricele
colorate. (Anexa 2) Exercițiul
La centrul ȘTIINȚĂ preșcolarii vor observa , cu ajutorul Gândăcel/Fluturaș
lupelor insectele / părțile componente , iar la masa luminoasă Individual
Exercițiul /Traseul /Pensule
vor realiza conturul fluturașului cu ajutorul pietricelelor
colorate. (Anexa 3)

La centrul JOC DE ROL preșcolarii vor realiza prăjiturele în Lupe/Pietre


diferite forme, pe care le vor decora după plac. colorate/Fluturaș /
Conversația Fișe contur Individual
fluturaș
Tranziție : ,,Autobuzul” – audiție Observația
În timp ce preșcolarii ascultă melodia , vor fi nevoiți să
Explicația
strângă , alături de propunătoare, materialele utilizate la centre.
Forme prijturi /
Decorațiuni /
Jocul de rol Tavă

Cântecelul ,,Auto
buzul”

6.Evaluarea După finalizarea activităților în centre, preșcolarii merg în


performanței coloană, păstrând distanța, pentru a observa produsele obținute. Conversația Produsele Frontal Observarea
Copiii vor aprecia lucrările, ținând cont de criteriile de activităţii produselor
evaluare: aspectul lucrării,creativitate și originalitate. activităţii
Propunătoarea emite aprecieri asupra modului în care s-a
desfășurat activitatea.
7. Asigurarea Preșcolariise pregătesc pentru ultima parte a activității, unde
retenției și a vor participa la jocuri derelaxare și recreere:
transferului 1. ,,Suntem atenți’’ - joc distractiv Conversația Frontal Antrenarea
cCopiii sunt așezați în semicerc, iar în fața lor, la câțiva metri distanță copiilor in joc
(pentru a putea fi văzută mai bine de toți copiii) stă propunătoarea. După
Explicația
comanda de începere a jocului, propunătoarea le spune copiilor: Suntem
atenți?, apoi ridică mâna , indicând prin gest și cuvânt o parte a corpului.
De exemplu: Arată nasul! Ea poate să-i păcălească pe copii, arătându-le Jocul
prin gest altă parte a corpului diferită de cea indicată prin vorbe. Copiii
sunt obligați pe locul indicat prin cuvinte, chiar dacă educatoarea arată o
altă parte a corpului.

2. ,,Gândăcel , așează-te la locul tău”.

Copiii sunt așezați în semicerc , pe scăunele. Când


melodia ,,Gâzele” -https://www.youtube.com/watch?
v=GiuNvh20F1U pornește, preșcolarii vor trebui să se Conversația
rotească în jurul scăunelelor. Atunci când melodia se va
opri, fiecare copil va trebui să își găsească locul pe scăunel. Explicația Frontal Antrenarea
Copilașul care va rămâne în picioare va ieși din joc. copiilor in joc
Jocul
Jocul se continuă până ce rămâne un singur copil pe
scăunel.

8. Încheierea Se fac aprecieri verbale generale și individuale asupra modului Conversația Frontal Aprecieri verbale
activităţii de lucru , asupra comportamentului copiilor (colaborare),
produselor realizate, a ordinii și a disciplineidin timpul
activității.
Anexa 1
Anexa 2

S-ar putea să vă placă și