Sunteți pe pagina 1din 19

PROIECT DE LECȚIE

DATA:
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
CLASA: I
CADRUL DIDACTIC:
PROPUNĂTOR:Mărginean Mihaela

ARIA CURRICULARĂ: LIMBĂ ȘI COMUNICARE


OBIECTUL/ DISCIPLINA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Observăm,cercetăm,descoperim
TEMA LECŢIEI: Sunetul şi litera c
TIPUL LECŢIEI: predare - învăţare

COMPETENȚE SPECIFICE:
-Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate;
-Formularea unor enunţuri proprii în situaţii diverse de comunicare;
-Exprimarea propriilor idei referitoare la contexte familiare, manifestând interes şi încredere în
sine;
-Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;
-Scrierea literelor de mână.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1. să citească selectiv şi în lanț coloanele de cuvinte şi enunţurile din manual;
O2. să distingă cuvintele, silabele în cadrul cuvintelor şi sunetele care alcătuiesc silabele care
au în componență litera „c”;
O3. să scrie litera ,,c”de mână și cuvinte care conțin această literă;
O4. să ordoneze cuvintele date pentru a forma propoziții cu cuvinte care conțin litera ,,c”;
O5. să aplice cunoştinţele de vocabular în diferite construcţii lexicale.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
a)Metode şi procedee de învăţământ: expunerea, metoda fonetică analitico-sintetică,
conversaţia euristică, demonstrația, exerciţiul, metoda cadranelor.

b) Mijloace didactice: plic cu ghicitori, povestea literei ,,c,, manualul, planşă cu litera „c”,
planșă reprezentând curcubeul, fişe de muncă independentă, caietul.

c) Forme de organizare a activității didactice:frontală, individuală şi pe echipe.


DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Nr. Secvenţele Ob. Timp Conţinut instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare


Crt. lecţiei op.
Metode şi Mijloace de Forme de
procedee învăţământ organizare
1. Moment 10’ Se creează condiţiile necesare pentru Conversația Frontală
organizatoric desfăşurarea activităţii

Ziua debutează cu “ Întâlnirea de


dimineaţă”

o Salutul
o Prezentarea invitaţilor
o Prezenţa
o Stabilirea coordonatelor
temporale (anotimp, luna, ziua
săptămânii)
o Completarea Calendarului
Naturii
2. Verificarea O1 8’ Citirea în lanț și selectivă a lecției Exercițiul Manualul Frontală Citirea
cunoștințelor anterioare (Sunetul și litera o, O) corectă a
anterioare lecției
3. Captarea 5’ Ghicitori: P
atenţiei Nu sunt carte, dar am foi
Pregătite pentru voi
Cu linii sau pătrăţele lic cu
Să puteţi scrie pe ele.(caietul) Conversaţia ghicitori Frontală
Drept, înalt şi subţirel
Cu veşmânt de lemn pe el,
Are vârful de cărbune
Pe hârtie multe spune.(creionul)

Cât e vara - cucurigu!


Cucurigu - când dă frigu!
Cine-i frate dumnealui?
Cum il cheamă?
Poţi să-mi spui? (cocoşul)

Te păzeşte, dă din coadă,


Ştie oasele să roadă,
Stă în curte, doarme-n cuşcă
Te şi latră, te şi muşcă.
O2 (câinele)
Ce au în comun aceste cuvinte (caietul,
creionul,cocoşul, câinele) ? Cu ce
sunet încep ele?
4. Anunţarea 3’  Astăzi vom învăţa sunetul c şi
temei şi a litera c mic de mână.
obiectivelor La sfârşitul orelor de Expunerea Planşa cu Frontală
comunicare în limba română litera c
vom şti să citim cuvinte şi
propoziţii care conţin sunetul c,
vom scrie cu litere de mână
cuvinte ce conţin acest sunet.
5. Dirijarea 20’  Prezint elevilor planşa cu
învăţării litera ,,c”, ,,C”
 Denumesc litera Expunerea Frontală
 Repetarea sunetului de către
mai mulţi elevi (individual, pe
grupe, în cor)
 Descrierea literei (din ce este
formată), asemănarea şi
deosebirea de alte litere
O3  Pentru a afla cum a luat naştere
litera C vă voi spune o poveste, Planșă
dar nu orice poveste ci chiar Demonstraţia reprezen-
povestea literei C (Anexa 1) tând
 Cu ajutorul elevilor voi curcubeul
desena ,,semnul mândrului
curcubeu,, care întors într-o
parte este chiar litera c
Frontală

Se deschid abecedarele la pagina 48.


Elevii sunt solicitaţi să observe
imaginea.
Unde se află elevii?
Ce activităţi desfăşoară ei în clasă?
Cum se numesc păsărelele din colivie?
Cum este canarul?
O2 Haideţi să formulăm propoziţii care să Conversaţia
conţină cuvântul canar. euristică Manualul
Am un canar mic.
 Reprezentăm grafic propoziţia:
_______________________.
Formularea
 Câte cuvinte are? Batem din corectă a
palme, apoi reprezentăm: propozițiilor
__________________.
____ ___ ______ ___ .
O2  Care e primul cuvânt? Dar al
doilea? Al treilea? Se desparte Metoda
fiecare în silabe şi reprezentăm fonetică,
grafic: analitico-
_____________________________. sintetică
____ ____ __________ _____.
__ __ __ __ __

 Se stabilesc sunetele din al


doilea cuvânt şi i se asociază
fiecărui sunet o bulină. Se
colorează doar bulina ce
reprezintă sunetul „c”

__________ Frontală
___ ____ Metoda
 fonetică,
analitico-
 Ce sunete învăţate de voi sintetică Manualul Frontală
descoperiţi în acest cuvânt?
Primul sunet din cuvântul canar este
nou pentru noi şi de aceea astăzi vom
trece la lecţia „Sunetul c şi litera c mic
de tipar”
O2 Se interpretează cântecul
,,Canarul,, (Anexa 3)
Metoda
fonetică,
 Daţi exemple de cuvinte care să analitico-
conţină sunetul “c“. sintetică
 Pentru fiecare cuvânt vom
stabili locul sunetului.
 Compunerea unor cuvinte care
conțin litera c cu ajutorul Conversaţia
alfabetarului
O2  Se citește model lecția din
manual
 Elevii citesc lecția în lanț și
selectiv
 Elevii sunt anunţaţi că vor Caietul
învăţa să scrie litera “c” de Stiloul
mână care o să le permită să citirea model
O1 scrie mai multe cuvinte și
propoziții. Citirea
 Prezentarea literei de tipar şi explicativă
scrierea elementelor grafice ale
acesteia Citirea selectivă
o Scrierea literei de mână Frontală
 Scrierea model a literei, în
întregime, la tablă cu explicarea
mişcării şi a fiecărui element
grafic component
 Exerciţii de încălzire a
muşchilor mainilor
o Ploaia
O3  Simularea scrierii literei în aer, Demonstrația
pe bancă, pe caiet cu stiloul
închis
 Srierea literei la tablă de către
2-3 elevi
 Reamintirea poziţiei corecte Individuală
pentru scris Exercițiul Scrierea
 Scrierea literelor punctate din corectă a
abecedar literelor
O3  Scrierea literelor punctate din
caietul special
 Scrierea a două-trei litere
 Verificarea individuală a Exercițiul
fiecărui elev şi corectarea sau
indicarea continuării scrierii
literei
 Scrierea a două-trei rânduri
 Verificarea individuală
6. Fixarea O1 15’  Exerciții de citire selectivă, în Citirea Manual Frontală Citirea
cunoştinţelor lanț selectivă, în corectă a
şi lanț lecției
deprinderilor
 Exerciții de ordonare a unor Fișa de Individuală Ordonarea
O4 cuvinte într-o propoziție Exerciţiul lucru corectă a
o Anexa 4 în perechi cuvintelor
pentru a
alcătui o
propoziție
o Scrierea cuvintelor Metoda
 Analiza fonetică a cuvântului fonetică, Frontală Identificarea
 Scrierea model la tablă cu analitico- Caietul de corectă a
explicarea legăturilor dintre sintetică aplicaţii sunetelor
litere
 Stimularea scrierii cuvântului în Stiloul
aer, pe caiete cu stiloul închis Scrierea
 Scrierea cuvântului corectă a
 Intervenţia corectoare a Exerciţiul Individuală cuvintelor
profesorului dacă este cazul date
 Rescrierea cuvântului
O3  Intervenţia învăţătoarei
 Exerciţii de despărţire în silabe
a unor cuvinte din manual

7. Obţinerea 10’ Elevii vor fi grupaţi câte 4, distribuirea Conversația Fișă de Pe echipe
performanţei cadranelor se va face prin tragere la Explicația lucru
sorţi, fiecare grupă va realiza sarcina Metoda
din cadranul corespunzător, după cum cadranelor Identificarea
urmează: Exercițiul corectă a
literei cerute
grupa 1.Cadranul I Încercuieşte cu roşu
O2 litera ,,c,, mic de tipar şi cu albastru Identificarea
corectă a
litera ,,C,, mare de tipar.
Pe echipe imaginilor în
denumirea
Grupa 2. Cadranul II Colorează numai cărora se
O2 imaginile în denumirea cărora se aude aude sunetul
sunetul ,,c,, c

Scrierea
corectă a
Grupa 3. Cadranul III Scrie denumirea
cuvintelor ce
O3 următoarelor imagini Pe echipe denumesc
imaginile
date

Grupa 4. Cadranul IV Transcrie Transcrierea


Anexa5 corectă a
O3 cuvintelor
8. Asigurarea 7’ Pentru asigurarea retenţiei şi a Conversaţia Planşa cu Frontală
retenţiei şi a transferului, elevii vor completa un rebusul Completarea
transferului rebus. Anexa 6 rebusului

9. Încheierea 2’ Ce am învăţat astăzi? Se fac aprecieri Conversaţia Frontală


activității la adresa elevilor activi. (elevii primesc
calificative şi stimulente)

ANEXA NR.1

POVESTEA LITEREI C
A fost odată ca niciodată o căsuţă mică, mică, aruncată undeva pe un vârf de deal. Credeţi cumva că această căsuţă era părăsită? Nu, în ea locuia o copiliţă
drăgălaşă, pe nume Corina, împreună cu bunica ei.

Şi-avea Corina un prieten foarte bun, un căţel pe nume Carol...


Era sprijinul ei de nădejde, mai ales că fetiţei îi plăcea foarte mult să picteze, iar Carol îi aducea tot felul de buruieni din care fetiţa îşi pregătea
culorile pentru pictură.
Era aşa de talentată Corina, că şi timpul se oprea din loc pentru a-i privi operele... Iar vopselele erau atât de frumoase, încât nu ştia căreia să-i dea mai
întâi prioritate....
Într-o zi, Corina îşi luă şevaletul, pensulele şi, bineînţeles, pe Carol, apoi plecă spre dealul pe care era şi o fântână .
Nici nu se instală bine fetiţa, că bunica o şi strigă: „Coooriiinaaaa!”. Fetiţa a crezut că bunica are o treabă urgentă cu ea, aşa că îşi lăsă culorile şi
plecă în fugă spre casă, însoţită de credinciosul ei câine, Carol.
Imediat însă veni ploaia şi-i fură fetiţei culorile care erau atât de frumoase, încât le aranjă în ordine pe cer, ca un arc, între fântâna de pe deal şi căsuţa
Corinei de pe celălalt deal. Bunica a văzut minunăţia de pe cer şi i-a spus fetiţei:
- Corina, iată un curcubeu!
Fetiţa şi-a dat seama de năstruşnicia ploii si a vrut să prindă curcubeul de picior...
Dar, ploaia ridică frumosul curcubeu, astfel încât acesta se mai sprijinea doar pe marginea fântânii. Era aşa de mare, de se vedea de peste şapte sate...
De-atunci, când oamenii doreau să scrie cuvinte care conţineau sunetul ,,c”, foloseau semnul mândrului curcubeu...
Şi-aşa s-a născut litera C....
ANEXA 3

CANARUL

Am un prieten un canar, Ziua începe cu un tril

Neobosit cântă iar şi iar, Şi apoi se revine tot în tril

Li, li, li, li, Li, li, li, li,

Bine dispus mereu să fii Cântaţi şi voi copii cu noi

Lili, lili, lili, Lili, lili, lili, lili,

Cu drag vesteşte-o nouă zi Lili, lili, lili, lili

Un băţ, de puf, ce cântă cu năduf. Un băţ, de puf, ce cântă cu năduf.


ANEXA 4.1

cu Rica Nicu. e
ANEXA 4.2

canar. Nicu un are


ANEXA 4.3

mic. un E canar
ANEXA 4.4

are car. un Rica


ANEXA 4.5

car Eu mari. mere


ANEXA 5

I (1) II (2)

Încercuieşte cu roşu litera ,,c,, mic de tipar şi cu albastru litera Colorează numai imaginile în denumirea cărora auzi sunetul ,,c,,
,,C,, mare de tipar.

Coco e un canar mic.

III(3) IV(4)

Scrie denumirea următoarelor imagini Transcrie următoarele cuvinte

car mac

cocor
A

ANEXA 6. C
C Completează careul si vei descoperi pe verticala A-B numele
a doi copii care doresc să fie prieteni cu voi.
C

C
C
C

C
B

S-ar putea să vă placă și