Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

pentru activitate integrată de o zi


Data: 15.11.2012
Educatoare: Petrovan Monica
Unitatea de învăţământ: G.P.P. Nr.28 Baia Mare
Nivelul/Grupa: nivel I / grupa Stelutelor
Tema anuală de învăţare: „Cand/cum si de ce se intampla?”
Tema proiectului: „Toamna cu papuci de frunze”
Tema săptămânală: „Cosul cu legume de toamna”

Elementele componente ale activităţii integrate:


- A.D.P.- Întâlnirea de dimineaţă – „Un zambet – o floare ”, ” Cum e vremea?” – discuții
libere

Tranziţii: - salutul copiilor


-”Piticii si uriasii”
-” Iepurasii la varza”
- ”Toamna harnica”
- ”Eu sunt iepurasul Tup”

Rutine: - exersarea unor deprinderi igienice ”Spalam mainile”


Activitati - A.L.A. 1. ST.” Legumele- izvor de sanatate”
JM ”Te rog sa-mi dai jumatatea”
C.”Rafturi pentru camara”
- A.D.E. DOS – ” Morcovul si rosia- Mototolire si lipire
DEC - ”Acum e toamna da - predare cantec
- A.L.A. 2. - Joc muzical de miscare ”Iepurasu-n iarba”

Scop: DOS: Imbogatirea cunostintelor despre materiale si caracteristicile lor, precum si


despre tehnici de lucru necesare prelucrarii acestora in scopul realizarii
unor produse simple
DEC : Formarea capacitatii de exprimare prin muzica
Obiective operaţionale:
ADE
DOS:
- sa cunoasca materialele si instrumentele de lucru, aplicand reguli de utilizare a
acestora
- sa mototoleasca hartia creponata prin miscari circulare ale palmelor
DEC:
- sa asculte cu atentie cantecul intonat de educatoare
- sa manifeste interes pentru activitate
ALA1:
- să participe activ la întâlnirea de dimineață, salutând și interacționând cu cei din jur;
- sa formeze cu ajutorul cuburilor si pieselor lego un ansamblu care sa reprezinte un raft
pentru camara

Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, exercițiul, explicaţia, demonstraţia,
b) Resurse materiale: jetoane, cuburi, hartie creponata, lipici, hartie , fise, imagini cu
anotimpul toamna, jetoane-jumatati
c) Forme de organizare: frontal, individual,

Durata: 45 min

Bibliografie:
- „Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, ED. a II-a revizuită şi
adăugită, M.E.C., Ed V& Integral, Buc, 2005
- „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, D.P.H., 2009
- „Elemente de Pedagogie Preşcolară aplicată”, Ed. Universităţii din Oradea, 2006
Proiect de activitate

Educatoare Monica Petrovan


Scenariul activităţii

Dupa ce au intrat in grupa copiii se aseaza pe scaune in semicrec. Sunt incantati de


prezenta iepurasului Tup,( care este suparat k nu mai are morcovi, si nici varza si cosul lui
este gol, si este tare trist).Il salutam si ne tot intrebam oare ce se intampla cu el? Oare de ce o
fi asa trist? Dupa ce ii facem o promisiune ca il ajutam , vom trece pe la calendarul naturii
unde vom prezice vremea, dupa care copiii sunt invitati la sectoare unde ii asteapta
materialele pregatite. Si ca sa-l inveselim un pic pe iepurasul Tup ii cantam un cantecel :”Eu
sunt iepurasul tup”…
La sectorul ST vom vorbi despre vitamine din legume, la sectorul JM vom forma cu ajutorul
jetoanelor din jumatati un intreg, iar la sectorul constructii vom construi rafturi pentru
camara,pentru a depozita morcovii si varza Iepurasului Tup.
Dupa terminarea activitatii la sectoare ne indreptam spre iepurasul Tup si ne asezam pe
scaunele si ii povestim iepurasului sa stea linistit ca deja i-am terminat laditele pentru morcovi
si varza. In continuare le propun copiilor sa invatam un cantecel si il invitam si pe iepusul Tup
sa cante cu noi…Acum e toamna da…Dupa predarea cantecului( cantarea model , exercitii de
respiratie si ex ritmice, invatarea pe fragmente) ne indreptam spre mese unde sunt pregatite
materialele pentru activitatea practica mototolire lipire morcovi si varza, intonand cantecul
Toamna harnica…
Dupa intuirea materialelor si demonstrarea tehicii de lucru copii isi incep activitatea
individuala mototolire si lipire.
Dupa terminarea lucrarilor , Iepurasul Tup este foarte multumit si fericit ca are muti morcovi
si multa varza , pe care o sa le aseze in ladite , avand provizii suficiente pentru iarna.
De asemenea le multumeste copiilor pentu ajutor , iar noi il mai asteptam pe la noi cu
nerabdare.
Evenimentul Conținutul științific Strategiile didactice Evaluare
didactic
1. Captarea Se realizează prin prezenta unui iepuras, (mascota) iepurasul Tup. Conversația
atenției Observația

2. Enunțarea Se comunică tema și obiectivele ce urmează a fi atinse pe Conversația


scopului și a parcursul activității.
obiectivelor
3. Prezentarea Dupa intalnirea de dimineata si promisiunea pe care i-am facut-o
optimă a iepurasului Tup ne continuam activiatatea la cele trei sectoare: Conversația
conținutului și stiinta , joc de masa si constructii.
dirijarea Tranzitie: ”Eu sunt Iepurasul Tup” Observația
învățării DEC: - continuare Imagini cu legume
Se face o scurta conversatie cu privire la starea iepurasului Tup , Jetoane- jumatati Prin evaluarea
si il linistim prin faptul ca am construit ladite pentru depozitarea raspunsurilor copiilor
legumelor.
Si ca sa-l facem sa se simta mai bine il rugam sa invete un
cantecel cu noi. Exercițiul
Acum e toamna da- primele doua strofe
Voi face cantarea model, dupa care vom executa exercitiile Explicația
ritmice si ex de respiratie dupa care vom invata cantecul pe Demonstrația
fragmente.
DOS Munca independentă
Si dupa ce l-am inveselit un pic pe Iepurasul Tup, ne indreptam
spre masute repetand cantecul ”Toamna harnica” pentru a
mototoli si lipi morcovul si varza.
Dupa intuirea materialelor si explicarea sarcinilor de lucru,
executam exercitiile de incalzire a musculaturii mici a mainii, ne Exercițiul
apucam de treaba.
Ofer copiilor indicatii si ajutor daca este necesar si supraveghez
activitatea copiilor. conversatia
Dupa realizarea lucrarilor il invitam pe iepurasul Tup sa vada cat Conversația- probă orală:
de multe legume o sa aiba acum pentru iarna exercitiul formularea unor întrebări
pe baza imaginilor
prezentate;

- probă practică: nota de


originalitate si
corectitudine

4. Asigurarea DEC: - se va realiza prin repetarea cantecului nou invatat ”Acum


feed-back-ului e toamna da” Conversația
Lucrările realizate la DEC
DOS: - realizarea lucrarilor de mototolire si lipire a legumelor
punctând lucrările originale ,copiii care au mototolit corect Conversația evaluativă Prin evaluarea lucrarilor
bucatile de hartie creponata si au acoperit prin lipirea cocoloaselor
de hartie rezultate , intreaga suprafata a legumelor.

. Iepusasul Tup multumeste copiilor pentru darul primit si pleaca


5. Evaluarea fericit de la noi, iar noi il asteptam cu mare drag sa mai treaca pe
la noi.
ALA 2 Prin evaluarea lucrarilor
Vom incheia activitatea cu un joc muzical de miscare ” Iepurasu-n Conversația
iarba”

Fac aprecieri individuale si colective si felicit copii pentru munca


lor si pentru intreaga activiate desfasurata.

S-ar putea să vă placă și