Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

INSTITUȚIA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădinița cu program prelungit, nr.3, Timișoara


PROPUNĂTOR:Mărginean Mihaela
DATA:
GRUPA: Mică A
PROFESOR MENTOR:Buican Georgeta
TEMA ANUALĂ DE STUDIU-Cine sunt/suntem?
TEMA PROIECTULUI / TEMA SĂPTĂMÂNII:Români mici cu inimi mari
DOMENIUL DE ACTIVITATE (DISCIPLINA): DLC
TEMA / SUBIECTUL ACTIVITĂȚII:Sunt un pui de românaș
TIPUL ACTIVITĂȚII: Predare și însușire de noi cunoștințe
MIJLOC DE REALIZARE:Memorizare

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare deprinderilor de recitare expresivă , dezvoltarea unei exprimări orale corecte din punct de
vedere fonetic.

COMPORTAMENTE MĂSURABILE / OBIECTIVE OPERAŢIONALE:


STRATEGIA DIDACTICĂ:
- să însușească sensul cuvintelor „graiul”, „strămoșesc” , „straiul”, ,,buclucaș”, „doinesc”.
- să recite poezia, respectând intonația, ritmul și pauzele;
-să denumească titlul poeziei

Metode: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul

Mijloace: Imagini
Forme de organizare: frontal,individual
EVALUARE:aprecieri verbale
BIBLIOGRAFIE: Curriculum Pentru Invăţământul Preşcolar, 2019
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
Instrumente
EVENIMENTUL
CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC Metode şi Material Forma de şi indicatori
DIDACTIC
procedee didactic organizare de
performanţă
Se va realiza cu ajutorul imaginii de pe Frontală
Conversaţia
Captarea atenţiei panou. Imagini

Anunţarea temei Copii, astăzi vă voi recita poezia ,,Sunt Frontală


un pui de românaș” . Pentru aceasta
trebuie să fiţi atenţi la modul în care eu Conversaţia
voi intona poezia. Vom repeta apoi
împreună poezia pentru a învăţa să
recităm clar şi expresiv.
Reactualiarea Vom discuta despre însemnătatea zilei de Frontală E-Orală
cunoștințelor 1 Decembrie,numele țării noastre și IP-să
culorile drapelului. Conversația răspundă la
-Cum se numește țara noastră? întrebări
-Cum se numesc locuitorii ei?
- Ce culori sunt pe steagul țării noastre?
Familiarizarea cu conținutul poeziei Conversaţia
Prezentarea Voi recita poezia.(anexa.1)
conţinutului și Voi relua împreună cu preşcolarii şi voi Explicaţia
conducerea explica cuvintele nou întâlnite: „graiul”, Exercițiul Frontală E-Orală
învățării „strămoșesc” , „straiul”, ,,buclucaș”, IP- redă
„doinesc”. expresiv
textul
poeziei
Recitarea model
Apoi am să o mai recit încă o dată sau de
două ori respectându-se semnele de
punctuație, intonația, melodicitatea,
folosind și limbajul nonverbal-gesturi,
mimica corespunzătoare.

Memorarea poeziei:
Memorizarea se face succesiv pe
fragmente astfel:
Recitarea poeziei se va realiza pe grupe:
-prima strofă se recită model, apoi
împreună cu copiii.
-prima și a doua strofă împreună se
recită model, iar copiii repetă.
Recitarea Frontală E-Orală
Pe grupe IP- redă
expresiv
Recitarea poeziei se va realiza pe grupe: textul
Obţinerea grupa fetelor, apoi cea a băieților. poeziei
performanţei
Individuală E: orală
Revizuiesc titlul poeziei și autorul Frontală IP: numesc
acesteia. Conversația titlul poeziei
Întreb care sunt cuvintele noi și sensul
Asigurarea acestora. Reamintesc dacă este necesar
feed-back-ului sensul cuvintelor noi.

Realizez aprecieri asupra recitărilor Coversația E-orală


copiilor, asupra gradului de implicare în
recitarea poeziei. Le voi mulțumi pentru
Evaluarea eforturile depuse pentru a învăța poezia
activităţii și pentru a o recita.
Anexa.1 Sunt un pui de românaș

Sunt un pui de românaș


Și isteț și drăgălaș
Vorbesc graiul strămoșesc
Și port straiul românesc...!

Sunt un pui de românaș


Mândru ca un fluturaș,
Jucăuș și buclucaș
Vă doinesc din fluieraș...!

S-ar putea să vă placă și