Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

INSTITUȚIA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădinița cu program prelungit, nr.3, Timișoara


PROPUNĂTOR:Mărginean Mihaela
DATA:22.11.2019
GRUPA: Mică A
PROFESOR MENTOR:Buican Georgeta
TEMA ANUALĂ DE STUDIU-Când ,cum și de ce se întâmplă?
TEMA PROIECTULUI / TEMA SĂPTĂMÂNII:În cămară-i o comoară
DOMENIUL DE ACTIVITATE (DISCIPLINA): DOS
TEMA / SUBIECTUL ACTIVITĂȚII:Morcovelul
TIPUL ACTIVITĂȚII: Formarea deprinderilor şi priceperilor
MIJLOC DE REALIZARE:Mototolire și lipire

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Îmbogațirea cunoștințelor despre materiale și caracteristicile lor,


precum și despre tehnici de lucru necesare prelucrării acestora în scopul realizării unor produse
simple

COMPORTAMENTE MĂSURABILE / OBIECTIVE OPERAŢIONALE:


STRATEGIA DIDACTICĂ:
- să recunoască materialele și instrumentele de lucru
- să mototoleasca hârtia creponată prin mișcări circulare ale palmelor
- să utilizeze o cantitate moderată de lipici
- să lucreze într-un mod ordonat şi îngrijit.

Metode: conversaţia, observaţia, exercițiul, explicaţia, demonstraţia, munca individuală.

Mijloace: mascotă, hârtie creponată, lipici, fișe, lucrare model


Forme de organizare: frontal,individual
EVALUARE:aprecieri verbale
BIBLIOGRAFIE: Curriculum Pentru Invăţământul Preşcolar, 2019
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


EVENIMENTUL Instrumente şi
CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC Metode şi Material Forma de
DIDACTIC indicatori de
procedee didactic organizare
performanţă
Se realizează prin prezența unui iepuraș, Frontală
Captarea atenţiei (mascota) iepurașul Țup. Acesta este Conversaţia
Mascota
supărat că nu mai are morcovi si ne
roagă să îl ajutăm.
Anunţarea temei Anunț copiii că astăzi vom lipi morcovul Frontală
Conversaţia
cu hârtie creponată prin tehnica de
mototolire.
Reactualiarea Voi apela la activitatea trecută în care Frontală E-Orală
cunoștințelor am observat morcovul,reamintindu-ne IP-să
insușirile acestuia. răspundă la
- În ce anotimp suntem? (toamna) întrebări
- Morcovul este o legumă de Conversația
toamnă?
- Ce culoare are morcovul?
(portocalie)
- Dar frunzele acestuia? (verde)

Prezentarea și analiza modelului. Conversaţia Lucrare model


Prezentarea • Le arăt lucrarea model realizată de
Explicaţia
conţinutului și mine și le spun ca așa trebuie să arate și
conducerea lucrările lor. Observaţia Lipici Frontală E-Orală
învățării Demonstrarea și explicarea modului Individuală IP-Denumirea
Demonstraţia Hârtie
de lucru. materialelor
• Le explic pasii de lucru pentru creponată de lucru
realizarea corectă a lucrării:
Fișă de lucru
-Pentru început observăm materialele de
lucru de pe măsuțe și le denumim.
-Fiecare copil primește câte o fișă cu
conturul morcovului.
•Fac demonstrarea lucrării și le explic
pas cu pas cum trebuie realizată:
-Luăm bucățele de culoare portocalie
pentru morcov si verde pentru frunze.
-Le mototolim astfel încât să fie cât mai
rotunde,punem puțin lipici pe ele și le
lipim pe fișa de lucru.

Executarea exercițiilor pentru Exercițiul


încălzirea mușchilor mici ai mâinii.
• Începem prin a face exerciții de
încălzire a mușchilor mici ai mâinilor:
- Întindem mânuţele
- Închidem şi deschidem pumnii
- Ne spălăm pe mânuţe

Obţinerea Realizarea propriu-zisă a lucrării:


performanţei După efectuarea exercițiilor voi da Munca
semnalul de începere a lucrului, le urez individuală Lipici
spor la lucru. Îi las singuri să realizeze Individuală E-Orală
Hârtie
lucrarea și îi ajut doar dacă este cazul.
creponată IP-Realizarea
Semnalul de încetare a lucrului. lucrării într-
Fișă de lucru
• La final adunăm toate lucrările un mod
ordonat și
îngrijit.
Voi relua tema activităţii desfăşurate
Asigurarea adresând întrebări care să sintetizeze E-orală
feed-back-ului acţiunile: IP:enumerarea
-„Care a fost tema zilei de astăzi?” materialelor
-„Ce activitate am desfăşurat?” Frontală folosite, a
Conversația
-„Ce materiale didactice am folosit?” sarcinii
didactice.
Evaluarea Lucrările realizate au fost lăsate pe E-orală
activităţii măsuţe. Copiii vor porni în şir unul după IP- Analiza
altul împreună cu „Țup” să privească lucrărilor,a
lucrările, să le prezinte şi să le analizeze. Conversația Frontală modului în
Voi face aprecieri colective şi care au fost
individuale referitoare la desfăşurarea îndeplinite
întregii activităţi. instructiunile.

S-ar putea să vă placă și