Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

DATA: 25. 04. 2024


CLASA: a-II-a
UNITATEA DE INVATAMANT: Centrul Scolar de Educatie Incluziva „Sf. Marina” Curtea de Argeș
ARIA CURRICULARA: Arte şi tehnologii
DISCIPLINA : : Abilitare manuală
UNITATEA TEMATICA :
SUBIECTUL: ,,Coșuleț de Paşti”
TIPUL LECŢIEI: Formare de priceperi şi deprinderi
PROFESOR PSIHOPEDAGOG: Predescu Maria Ștefania

Competențe generale:
1.Utilizarea unor tehnici de lucru cu diverse șateriale și instrumente
2.Realizarea practică de produse utile și/saulucrari creative
Competențe specifice:
1.1 Identificarea instrumentelor specifice prelucrării materialelor
1.2 Identificarea materialelor de lucru utilixate în activitatea practică
2.1 Identificarea etapelor/operațiilor de realizare a unor produse
2.2 Realizarea de produse simple folosind tehniciile învățate
Obiective operationale:
O1:Să denumească materialele de lucru necesare pentru realizarea temei propuse;
O2: Să precizeze etapele de lucru parcurse pentru realizarea lucrării;
O3 : Să asambleze părţile componente pentru realizarea lucrării finale, prin combinarea lor creativă şi estetică.
STRATEGIA DIDACTICĂ :

 Metode si procedee : explicaţia, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul, observaţia, turul galeriei


 Mijloace de învăţământ : laptop, prezentare ppt, lucrarea model, lipici, şerveţele, plicuri cu elemente decupate din hârtie- iarba,
tortița coșului, iepuraș, ouă, puișor, frunze, lalele, flori, buburuze, fluturi
 Forme de organizare : frontal, individual.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Secvențele Metode şi Mijloace Forma de


Conţinutul instructiv- educativ Evaluare
lecţiei procedee de înv. organizare
Moment Asigurarea unui climat optim pentru desfăşurarea Conversația observarea
oraganizatoric lecţiei. Explicația Frontal sistematică a
Pregătirea materialelor şi aranjarea mobilierului. Exercițiul comportamentului
elevilor, aprecieri
verbale, turul
galeriei
Captarea Le voi prezenta elevilor la calculator o poveste Conversația Laptop Frontal Apreciez
atenţiei intitulată „Povestea iepuraşului de Paşti”. prezentare Individual menținerea
ppt voluntară a atenției
Anunţarea Pornind de la conţinutul poveştii, le voi spune elevilor Conversația Frontal Observarea
temei şi a că vom încerca să-l ajutăm pe iepuraş cu pregătirile de Explicația comportamentului
obiectivelor Paşti şi să realizăm un coșuleț cu ouă. Astfel, vom
observa lucrarea model și vom respecta etapele de
lucru.
Dirijarea Conversaţia Lucrarea
învăţării și Se distribuie materialele. Copiii intuiesc ceea ce vor Explicaţia model Individual
obținerea avea de realizat cu ajutorul materialelor şi vizualizând Plicuri cu Apreciez
performanței modelul. materialele deprinderea de a
decupate- recunoaște și
Voi prezenta planșa model și voi explica modul de
iarba, denumi materialele
a)Prezentarea şi lucru- vom lipi elementele de hârtie decupate. tortița și instrumentele de
analiza lucrării -Ce materiale de lucru ați primit pe bancă? Ce culori Explicația coșului, lucru
model au? Recunoașteți formele? Demonstrația iepuraș,
b)Recunoaştere Se prezintă pașii realizării lucrării în același timp cu ouă,
a materialelor demonstrația: puișor, Evaluez capacitatea
c ) Explicarea și - se întinde uniform lipiciul pe suprafața de lucru; frunze, de a verbaliza
demonstrarea -se aplică pe rând fiecare element al coșulețului, lalele, etapele de lucru
tehnicii de lucru începem cu tortița coșulețului, pe care o vom lipi de flori,
iarbă; buburuze,
- lipim iepurașul în partea stângă, lângă el, lipim oul cu Conversația fluturi
puișor; Exercițiul lipici
- frunzele le lipim în partea dreaptă, urmează lalelele; șervețele
- lipim cele trei ouă;
- finalizăm lucrarea, cu elemente de decor- fluturi, flori,
buburuze. Munca
independentă
Înainte de începerea lucrului să ne încălzim mușchii Evaluez capacitatea
mâinilor prin câteva exerciții: de a executa corect
-Plouă ! mișcările de
d) Executarea -Închidem, deschidem pumnii! Materialele încălzire
lucrării de către -Morișca. decupate
elevi -Cântăm la pian. laptop
-Batem din palme.
Apreciez abilitatea
Se vor repeta etapele de lucru.
de a realiza lucrare
Elevii vor realiza lucrările independent, fiind preocupaţi
să:
- utilizeze corect şi atent instrumentele de lucru,
- să lucreze atent şi îngrijit;

Realizarea Conversația Frontal Observare


feedback-ului După terminarea activitatii ii intreb pe elevi cum se numeste Individual sistematică
lucrarea pe care au realizat-o , ce materiale au folosit si
etapele pe care le-au urmat
Evaluare Voi expune lucrările realizate de elevi într-o expoziție, se va Conversaţia Lucrările Frontal Evaluez capacitatea
face turul galeriei, copiii vor face aprecieri după criteriile: Turul realizate Individual de a se evalua și
-corectitudinea aprecierii tehnicilor de lucru galeriei de elevi autoevalua
-respectarea etapelor în realizarea lucrării.
Încheierea Se vor face aprecieri generale şi individuale asupra Conversaţia Frontal Aprecieri verbale
activităţii participării elevilor la lecţie, precum şi asupra Individual Stimulente
comportamentului lor pe parcursul orei. Se impart
recompense.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Etapele lecției Conţinut instructiv-educativ STRATEGII DIDACTICE
Metode şi Mijloace de
procedee înv. Evaluare

1. Moment Asigurarea unui climat optim pentru desfăşurarea lecţiei.


organizatoric Pregătirea materialelor şi aranjarea mobilierului.

2. Captarea Le voi prezenta elevilor la calculator o poveste intitulată Conversaţia Laptop Apreciez menținerea
atenţiei „Povestea iepuraşului de Paşti”. prezentare ppt voluntară a atenției

3. Anunţarea Pornind de la conţinutul poveştii, le voi spune elevilor că Conversaţia Observarea


temei vom încerca să-l ajutăm pe iepuraş cu pregătirile de Paşti Explicaţia comportamentului
şi să realizăm un coșuleț cu ouă. Astfel, vom observa
lucrarea model și vom respecta etapele de lucru.

4. Realizarea temei Se distribuie materialele. Copiii intuiesc ceea ce vor avea Conversaţia Lucrarea Apreciez
de realizat cu ajutorul materialelor şi vizualizând Explicaţia model deprinderea de a
a) Prezentarea şi modelul. recunoaște și denumi
analiza lucrării Plicuri cu materialele și
model Voi prezenta planșa model și voi explica modul de materialele instrumentele de
lucru- vom lipi elementele de hârtie decupate. decupate- lucru
b) Recunoaşterea iarba, tortița
materialelor -Ce materiale de lucru ați primit pe bancă? Ce culori au? coșului,
Recunoașteți formele? iepuraș, ouă,
c ) Explicarea și
demonstrarea Se prezintă pașii realizării lucrării în același timp cu puișor, frunze,
tehnicii de lucru demonstrația: - se întinde uniform lipiciul pe suprafața lalele, flori, Evaluez capacitatea
de lucru; Explicația buburuze, de a verbaliza
-se aplică pe rând fiecare element al coșulețului, începem Demonstrația fluturi etapele de lucru
cu tortița coșulețului, pe care o vom lipi de iarbă;
- lipim iepurașul în partea stângă, lângă el, lipim oul cu lipici
puișor;
- frunzele le lipim în partea dreaptă, urmează lalelele; șervețele
- lipim cele trei ouă;
- finalizăm lucrarea, cu elemente de decor- fluturi, flori,
buburuze.

Înainte de începerea lucrului să ne încălzim mușchii Evaluez capacitatea


mâinilor prin câteva exerciții: de a executa corect
-Plouă ! mișcările de
-Închidem, deschidem pumnii! Conversația încălzire
-Morișca.
-Cântăm la pian. Exercițiul
-Batem din palme.

Se vor repeta etapele de lucru.

Elevii vor realiza lucrările independent, fiind preocupaţi Apreciez abilitatea


d) Executarea Materialele
să: de a realiza lucrarea
lucrării de către decupate
elevi - utilizeze corect şi atent instrumentele de lucru,
laptop
Munca
- să lucreze atent şi îngrijit;
independentă
Se va urmări îndeaproape modul în care elevii realizează
fiecare componentă a lucrării și se vor da indicaţii
suplimentare, individuale;

Elevii vor realiza lucrările pe un fond muzical adecvat.


5. Verificarea și Conversaţia Lucrările Evaluez capacitatea
aprecierea realizate de de a se evalua și
- corectitudinea aprecierii tehnicilor de Voi expune Turul galeriei
rezultatelor elevi autoevalua
lucrările realizate de elevi într-o expoziție, se va face
turul galeriei, copiii vor face aprecieri după
criteriile:lucru
- respectarea etapelor în realizarea lucrării.
6. Încheierea Se vor face aprecieri generale şi individuale asupra Conversaţia Aprecieri verbale
activităţii participării elevilor la lecţie, precum şi asupra
comportamentului lor pe parcursul orei. Se impart Stimulente
recompense.

S-ar putea să vă placă și