Sunteți pe pagina 1din 3

Unitatea de invamant: Gradinita Nr.

122
Grupa: Mare C
Profesor invatamantul prescolar: Balaban (Popa) Vetuta Roxana
Data: 17.11.2022
Tipul inspectiei: inspectie curenta I pentru acordarea Gradului Definitiv

PROIECT DIDACTIC (DEC)

Tema anuală de studi:’’ Ce si cum exprimam ceea ce simtim”?


Tema săptămânii: „Eu sunt unic”- (tema independenta de 1 zi)
Domeniul experiențial: DEC-(Domeniul Estetic și Creativ)
Categoria de activitate: Educatie plastica

Tema activităţii: „Elefantul Elmer”

Mijloc de realizare: pictura (tehnica amprentarii)


Tipul activității: Consolidare de priceperi si deprinderi
Scop:
- Stimularea creativitatii copiilor prin educarea sensibilitatii si a gustului estetic.
Comportament asteptat:
- Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice si realizează sarcinile de lucru cu consecvență
Obiective :
- să denumească materialele și instrumentele de lucru folosite;
-să execute exercitii de incalzire a musculaturii fine;
-să picteze elefantul Elmer, folosind tehnica de lucru mentionata (tehnica amprentarii)
- să execute tema plastica propusa.

Strategii didactice:
Metode si procedee: Observatia,explicatia,demonstratia,exercitiul ,turul galeriei
1
Materiale didactice/Mijloace de învățământ: panza pe sasiu ,culori acrilice,buretei,plansa model,servetele umede
Forma de organizare: individual
Durata activităţii: 30 minute

Bibliografie:
 “Curriculum pentru educația timpurie”, 2019 ;
 „Piramida cunoasterii – repere metodice in aplicarea curriculumului prescolar, editura Diamant”
 „Proiectarea didactică în învățământul preșcolar”-editura Rovimed Publishers

DESFAȘURAREA ACTIVITĂȚII

ETAPELE CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE


ACTIVITĂŢII EVALUARE
Metode si Material didactic /
procedee Mijloace de invatamant

Moment -Asigurarea condițiilor optime pentru buna


organizatoric desfasurare a activitatii;
-Organizarea spatiului educational 
-Se amenajeaza spatiul educational si se
pregateste materialul necesar pentru buna
desfasurare a activitatii,
Captarea atenţiei -Captarea atentiei se va realiza printr- o Conversația Ghicitoare Observarea
ghicitoare: ’’Uite ce urechi mari are ! Imagine cu raspunsul la comportamentelor
Nasul este si mai mare ! ghicitoare
Pe poteca merge-agale
De ii sta un pom in cale,
Il rupe ca pe o floare.
Ghici ce este ?
(ELEFANTUL)
Anunţarea temei şi a Se anunță tema și obiectivele activității: Conversația Observarea
obiectivelor - ”Astăzi il veți picta pe elefantul Elmer, comportamentelor
folosind tehnica amprentarii.
La finalul activității vom expune lucrările
realizate de fiecare dintre voi.”
2
Desfăşurarea Conversația
activităţii

a) Explicarea Explicațiile vor viza etapele de lucru si vor


modului de
însoți o scurtă demonstrare a tehnicii de lucru.
lucru Exercițiul

b) Realizarea Exerciții pentru mușchii mici ai Demonstrati


temelor mâinilor: a
plastice ”Mișcăm degețelele,
Și bătem pălmuțele,
Ne rotim încheietura,
Și dăm mingea dura, dura.”
Realizarea de către copii a temei plastice Explicația Buretei ,culori acrilice.
propuse, respectând tehnica de lucru și utilizînd Panza pe sasiu
corect materialele puse la dispoziție. Exercițiul
Se execută tema după ce dau semnalul de
incepere “Spor la lucru!”.

Copiii vor realiza compozitia utilizând


tehnicile solicitate de către educatoare.

Lucrul copiilor va fi însoţit de fond muzical.


Asigurarea feedbak- După finalizare se expun lucrările in asa fel Conversația
ului Turul
incât să fie văzute de către toti copiii pentru
galeriei
evaluarea lor, realizându-se turul galeriei.

Solicit copiilor să precizeze tema si tehnica de


lucru folosita in realizarea compozitiei .
Încheierea activităţii Se vor forumula aprecieri verbale atât de copii, Conversația Diplome Observarea
cât și de educatoare cu privire la: respectarea comportamentelor
temei plastice, utilizarea corectă a materialeleor
și a tehnicii de lucru, aspectul estetic al
lucrărilor.

S-ar putea să vă placă și