Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

DATA:
ŞCOALA :
CLASA :
PROFESOR ÎNV. PRIMAR:
ARIA CURRICULARĂ : Arte și tehnologii
DISCIPLINA : Arte vizuale și abilități practice
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE : Primăvara însorită
SUBIECTUL LECŢIEI: Colaj – Pe baltă
TIPUL LECŢIEI: formare de priceperi și deprinderi
DURATĂ: 50 minute
SCOPUL LECŢIEI:
Crearea unui produs după un plan stabilit
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
O1 - să recunoască materialele folosite pentru realizarea tabloului;
O2 - să taie corespunzător hârtia
O3 - să asambleze corect şi estetic componentele lucrării, respectând conturul şi culorile;
O4 - să aprecieze corect lucrările realizate de ceilalți colegi după criteriile stabilite.

STRATEGII DIDACTICE:
a) METODE ŞI PROCEDEE:
Lectura predictivă, observaţia, explicaţia, exerciţiul, munca independentă.
b)MATERIAL DIDACTIC:
textul Mărinimie, Emil Gârleanu, hârtie glasată și creponată, foarfece, lipici,
farfurii de carton.
FORME DE ORGANIZARE: frontală, pe grupe

Secvenţele Conţinuturile Material Forme de


Metode şi procedee
lecţiei lecţiei didactic evaluare
Moment Se asigură condiţii optime pentru Conversaţia
organizatoric începerea orei
Captarea -se citește titlul textului Mărinimie și se -lectura predictivă -textul
atenției discută despre ce cred ei că înseamnă si
despre ce cred că va fi vorba în text lecturii
- se citește primul fragment Mărinimie, E.
- se discută și se fac predicții pentru Gârleanu
următorul fragment
-se va anunţa că la Arte vizuale și
Anunţarea abilități practice vom realiza un tablou
temei care să arate momentul întâlnirii celor -expunerea Planșa model
două animale pe baltă
Dirijarea
învăţarii -Se va cere elevilor să identifice Conversația Observare
a)Intuirea materialele pe care le au pe bancă: a
materialului şi comporta
prezentarea -Se va lucra pe şapte grupe. mentului
lucrării model - se va prezenta elevilor lucrarea model elevilor
şi împreună cu aceştia identifică
materialele din care sunt alcătuite,
precum şi principalele tehnici de lucru.

b) Explicarea -Se va explica şi demonstra modul de


şi execuţie al lucrărilor:
demonstrarea
modului de -se cere urmărirea planului de lucru
lucru necesar realizării lucrării. Munca pe grupe Evaluare
-elevii vor realiza lucrările individual, frontală
colaboreaza dacă au nevoie de ajutor
c)Executarea Evaluare
lucrării de individual
către elevi Pe parcursul orei elevii vor fi îndurmați, ă
corectați, încurajați.

Analiza şi Pe măsură ce lucrările sunt gata se vor Lucrările cu


aprecierea aşeza în faţa clasei, obţinându-se o mică tema pe baltă
lucrărilor expoziţie cu titlul ,,Pe baltă
Se va aplica metoda interactivă turul
galeriei.
Cere elevilor să aprecieze lucrările
după următoarele criterii: Turul galeriei
- corectitudinea decupării
- aranjarea elementelor Conversaţia
- acurateţea lucrării
Face aprecieri generale şi individuale
asupra modului de participare al elevilor
la lecţie şi a colaborării în cadrul
grupelor.

Încheierea -Dramatizare. .-dramatizare Conversaţia


activităţii -elevii vor reproduce reacțiile dintre
barză și broscuță.
Plan de lucru:
1. Lipim hârtia creponată albastră
2. Decupăm un norișor, lipim
3. Colorăm picioarele și ciocul berzei, decupăm pe contur și lipim
4. Decupăm frunza de nufăr, lipim
5. Decupăm broscuța și lipim
6. Lipim trestia

Se va urmări:
a)corectitudinea decupării
c) aranjarea elementelor
d) acurateţea lucrării

S-ar putea să vă placă și