Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: SCOALA GIMNAZIALA ,,D.CRASOVEANU”


CLASA: aIIa si aIIIa
PROPUNATOR: PANESCU LUANA
ARIA CURRICULARĂ: Arte şi tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale şi abilităţi practice
DISCIPLINE INTEGRATE: DP, MM
SUBIECTUL LECTIEI: PEISAJ DE TOAMNA
FORMA DE REALIZARE:Activitate integrată
TIPUL LECŢIEI: mixta
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 - să recunoasca culorile clasificandu-le dupa mai multe criterii (primare / secundare, calde/reci)
O2 - sa realizeze o lucrare utilizand elemnte plastice si tehnicile invatate respectand cromatica specifica temei

O3 - să mânuiască în mod corect instrumentele de lucru;


O4 - să evalueze lucrările, ţinând cont de finalizare, corectitudine, aspect estetic
O5 - implicarea activa in desfasurarea lectiei, manifestand incredere in fortele proprii si placerea de a participa la activitate;
RESURSE:
I. Metodologice
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: explicaţia, observaţia, exerciţiul, turul galeriei
b) Mijloace de învăţământ, acuarele, pensule cartonaşe colorate, lucrări model,
c) Forme de organizare: individual, frontal, pe grupe
II. Temporare: 45 minute
III. Umane: Clasa are un număr de 15 elevi
IV. Bibliografice: Curs formare: Organizarea interdisciplinara a ofertelor de invatare pentru formarea competentelor cheie la
scolarii mici – program de formare continua
Desfasurarea lectiei
Secvenţele Conţinutul informaţional şi demersul didactic Metode şi Mijloace Forme de Evaluare
lecţiei procedee organizare
1. Moment Se pregăteşte clasa pentru începerea activităţii. conversaţia Activitate
organizatoric Exerciţiului de spargere a gheţii: „Dacă aş fi o culoare as vrea să frontală
fiu…………….., pentru că……………………..

2. Adresez câteva întrebări legate de cunoştinţele teoretice despre culori conversaţia Activitate
Actualizarea (calde, reci, primare, binare). frontală
cunoştinţelor
3. Captarea Se poartă o discuţie referitoare la anotimpul toamna. Se prezinta conversaţia Activitate Aprecieri
atenţiei ,,Povestea culorilor” frontală verbale
4. Anunţarea Astăzi, la ora de educaţie plastică, vom realiza o lucrare cu tema Peisaj de conversaţia Activitate Observarea
temei şi a toamna  unde vom folosi culorile primare şi binare, calde şi reci. frontală sistematică
obiectivelor
operaţionale
5.Dirijarea - Descrierea fazelor lucrarii observaţia planşe Activitate Observarea
invatarii explicaţia model frontală sistematică
- Demonstrarea modului in care urmeaza sa fie efectuala lucrarea
- Explicarea modul de realizare a planșei cu subiect dat
- Prezentarea unor planşe.
Se discută despre realizarea acestora şi tehnicile folosite. - pe baza
observaţiilor elevilor se enumeră materialele şi instrumentele de lucru
necesare în pregătirea lucrării, apoi se intuiesc etapele de lucru și
tehnicile folosite.
Se prezintă criteriile de evaluare a lucrării şi se afişează la loc vizibil
elevilor: (Originalitate în colorare- Utilizarea adecvată a culorilor ce
alcătuiesc gama cromatică, a elementelor de limbaj plastic : linia ,
punctul- Lucrare curatã, îngrijitã)
6. Realizarea ⋆ Activitatea se va desfăşura pe grupe exerciţiul fond Activitate Observarea
lucrării Se dau indicaţii de realizare a lucrării utilizând gama culorilor calde şi explicaţia muzical pe grupe sistematică
reci planşe
- În timpul lucrului se dau explicatii, indrumari, se urmăreşte bunul acuarele
mers al activităţii. hârtie
- Se creează condiţiile optime creaţiei prin audierea unor melodii lente, creponată
la volum mic. Pe acordul „Anotimpurilor” lui Vivaldi elevii vor trece lipici
la realizarea efectivă a lucrărilor; foarfecă

7. Asigurarea Le cer elevilor să-şi imagineze că sunt o floare de toamna si sa spuna conversaţia Activitate Aprecieri
retenţiei şi a ce obseva in gradina frontală verbale
transferului
8. Evaluarea Lucrările realizate vor fi expuse in fata clasei. Se face turul galeriei observaţia Activitate Evaluare
lucrărilor Evaluarea lucrărilor se realizează astfel: fiecare elev va lipi o faţă turul frontală reciprocă
zâmbitoare în dreptul lucrărilor care l-au impresionat de pe macheta galeriei
toamnei. conversaţia
Elevii care apreciază lucrările colegilor vor ţine cont de următoarele
criterii:
- finalizarea lucrării;
- corectitudinea;
- aspectul estetic;
- acurateţea.
9. Aprecieri şi • Se fac aprecieri asupra modului de lucru al tuturor elevilor. analiza planşele Aprecieri
concluzii • Se evidenţiază cele mai reuşite lucrări. rezultatelor realizate verbale
activităţii de elevi

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.3. Manifestarea curiozității față de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual
2.2. Exprimarea ideilor și trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii și formei
2.3. Realizarea de obiecte/construcții/folosind materiale ușor de prelucrat și tehnici accesibile
2.4. Transformarea unor materiale folosind o tehnică simplă

S-ar putea să vă placă și