Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

PROPUNĂTOR: PAŞCA (OLAR) ANDREEA CORINA


ARIA CURRICULARĂ: Arte şi tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale şi abilităţi practice
DOMENIUL: Pictură
DISCIPLINE INTEGRATE: AVAP, Educaţie civică, MM
SUBIECTUL LECŢIEI: PEISAJ DE TOAMNA-Toamna Paşnică (cuvinte cheie: toamnă, orange, spaţiu)
FORMA DE REALIZARE:Activitate integrată
TIPUL LECŢIEI: mixtă

Competențe specifice

AVAP
1.2. Diferențierea caracteristicilor expresive ale elementelor de limbaj plastic în compoziții și în mediul înconjurător
1.3. Manifestarea receptivității față de mesajele exprimate prin limbaj vizual
2.3. Valorificarea elementelor de limbaj plastic în compoziții tematice

MM
3.1. Manifestarea unor reacţii, emoţii, sentimente sugerate de fragmente muzicale

Educaţie civică

2.1. Recunoașterea unor atitudini în raport cu lucrurile, cu plantele și animalele


3.1. Relaționarea pozitivă, în grupuri mici, pentru rezolvarea unor sarcini simple de lucru

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 - să recunoască culorile clasificandu-le dupa mai multe criterii (pimare / secundare, calde/reci)
O2 - să realizeze o lucrare utilizând elemente plastice şi tehnicile învăţate respectând cromatica specifică temei
O3 - să compună un spaţiu plastic valorificând poteţialul expresiv al elementelor de limbaj plastic, respectând tema şi păstrând armonia
suportului
O4 - să mânuiască în mod corect instrumentele de lucru;
O5 - să evalueze lucrările, ţinând cont de finalizare, corectitudine, aspect estetic
O6 - implicarea activă în desfăşurarea lecţiei, manifestând încredere în fortţele proprii şi plăcerea de a participa la activitate;

Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: explicaţia, observaţia, exerciţiul, turul galeriei
b) Mijloace de învăţământ,: Manual digital AVAP clasa 3 CD PRESS- https://manuale.edu.ro/, acuarele, pensule,beţişoare de
urechi, lucrare model, videoproiector ;https://www.youtube.com/watch?v=Ls4mjecFfCk---Vivaldi-“Toamna
c) Forme de organizare: individual

Bibliografie:
Curs formare: Organizarea interdisciplinara a ofertelor de invatare pentru formarea competentelor cheie la scolarii mici – program de
formare continua
http://www.isjbacau.ro/compartiment-curriculum/invatamant-primar/documente-an-scolar-2020-2021/noutati/inventar-de-resurse-online/
inventar-resurse-online-clasa-a-iii-a
Desfăşurarea lecţiei
Secvenţele Conţinutul informaţional şi demersul didactic Metode şi Mijloace Forme de Evaluare
lecţiei procedee organizare
1. Moment Se pregăteşte clasa pentru începerea activităţii. conversaţia frontală
organizatoric Exerciţiul de spargere a gheţii: „Dacă aş fi o culoare as
vrea să fiu…………….., pentru că……………………..
2. Actualizarea Adresez câteva întrebări legate de cunoştinţele teoretice conversaţia Manualul digital frontală
cunoştinţelor despre culori (calde, reci, primare, binare).
https://www.youtube.com/watch?
v=W9q18pzFQk4

3. Captarea Se poartă o discuţie referitoare la anotimpul toamna conversaţia frontală Aprecieri


atenţiei verbale
4. Anunţarea Astăzi, la ora de educaţie plastică, vom realiza o conversaţia frontală Observarea
temei şi a lucrare cu tema Peisaj de toamna – “Toamna sistematică
obiectivelor Paşnică” unde vom folosi culorile primare şi binare,
operaţionale calde şi reci.
5.Dirijarea - Descrierea fazelor lucrării observaţia planşa model frontală Observarea
invatarii - Demonstrarea modului in care urmează să fie efectuată explicaţia sistematică
lucrarea
- Explicarea modului de realizare a planșei cu subiect dat
- Prezentarea unei planşe.
Se discută despre realizarea acesteia şi tehnicile folosite.
- pe baza observaţiilor elevilor se enumeră materialele şi
instrumentele de lucru necesare în pregătirea lucrării,
apoi se intuiesc etapele de lucru și tehnicile folosite.
Se prezintă criteriile de evaluare a lucrării:
- Originalitate în colorare
- Utilizarea adecvată a culorilor ce alcătuiesc gama
cromatică, a elementelor de limbaj plastic:linia, punctul -
Lucrare curatã, îngrijitã
6. Realizarea Se dau indicaţii de realizare a lucrării utilizând gama exerciţiul planşa individuala Observarea
lucrării culorilor calde şi reci explicaţia acuarele sistematică
- În timpul lucrului se dau explicaţii, îndrumări, se pensule
urmăreşte bunul mers al activităţii. beţişoare de urechi
- Se creează condiţiile optime creaţiei prin audierea unor fond muzical
melodii lente, la volum mic. Pe acordul „Anotimpurilor” https://www.youtube.com/watch?
lui Vivaldi elevii vor trece la realizarea efectivă a v=Ls4mjecFfCk
lucrărilor.
---Vivaldi-“Toamna”
7. Asigurarea Le cer elevilor să-şi imagineze că sunt o floare de conversaţia frontală Aprecieri
retenţiei şi a toamna şi să spună ce obsevă în grădină. verbale
transferului
8. Evaluarea Lucrările realízate se vor expune. observaţia frontală Evaluare
lucrărilor Se face turul galeriei turul galeriei reciprocă
Elevii care apreciază lucrările colegilor vor ţine cont de conversaţia
următoarele criterii:
- finalizarea lucrării;
- corectitudinea;
- aspectul estetic;
- acurateţea.
9. Aprecieri şi • Se fac aprecieri asupra modului de lucru al tuturor analiza planşele realizate de elevi Aprecieri
concluzii elevilor. rezultatelor verbale
• Se evidenţiază cele mai reuşite lucrări. activităţii

S-ar putea să vă placă și